Brigham Young University CoSIDA Academic All-Americans

Year

Name

Category

Team

Position/Sport

1970

Doug Howard

Baseball

2

IF

1972

Mike Staffieri

Baseball

3

IF

1973

Belmont Anderson

M Basketball

2

 

1973

Steve Stratton

Football

 

RB

1974

Ron Hill

Baseball

1

2B

1978

Cam Killibrew

Baseball

1

OF

1980

Danny Ainge

M Basketball

1

G

1980

Scott Phillips

Football

 

RB

1981

Danny Ainge

M Basketball

1

G

1981

Dan Plater

Football

 

WR

1983

Devin Durrant

M Basketball

 

F

1983

Brian McLeary

M Basketball

HM

G

1983

Eric Varoz

Baseball

3

OF

1983

Steve Young,

Football

2

QB

1984

Fred Allan

M At-Large

2

Wrestling

1984

Marv Allen

Football

2

LB

1984

Devin Durrant

M Basketball

 

F

1984

Ed Eyestone

M At-Large

2

CC/Track

1984

Eric Varoz

Baseball

3

OF

1985

Ed Eyestone

M At-Large

1

CC/Track

1986

Dylann Duncan

Volleyball

3

B

1986

Ty Mattingly

Football

2

DL

1987

Chuck Cutler

Football

1

WR

1987

Dylann Duncan

Volleyball

1

B

1987

Michael Smith

M Basketball

1

F

1988

Tim Clark

Football

1

DL

1988

Chuck Cutler

Football

1

R

1988

Dylann Duncan

Volleyball

2

B

1988

Michael Smith

M Basketball

1

F

1989

Brent Brown

Baseball

3

DH

1989

Michael Smith

M Basketball

1

F

1989

Fred Whittingham

Football

1

RB

1990

Andy Boyce

Football

1

WR

1990

Andy Toolson

M Basketball

1

F

1992

Brad Clark

Football

2

DB

1992

Eric Drage

Football

2

R

1992

Bruce Jenne

Football

2

OL

1992

Dave Madsen

Baseball

3

3B

1992

Shannan Egbert Skidmore

Volleyball

1

 

1993

Eric Drage

Football

1

WR

1993

Darren Elg

M At-Large

3

Gymnastics

1993

Anu Kaljurand

W At-Large

1

Track & Field

1994

Alan Boardman

Football

2

P

1994

Cory Cook

Football

2

DB

1994

Randy Reid

M Basketball

3

BC

1995

David Bayles

Baseball

2

IF

1995

Darren Elg

M At-Large

1

Gymnastics

1995

Russell Larson

M Basketball

2

---

1996

Alan Boardman

Football

2

P

1996

Craig Lawson

M At-Large

2

Track & Field

1996

Randy Reid

M Basketball

2

---

1996

Amy Steele

Volleyball

3

MB

1997

Ben Cahoon

Football

2

WR

1997

Amy Steele Gant

Volleyball

1

MB

1998

Maggie Chan

W At-Large

2

Cross Country

1998

Byron Shefchik

M At-Large

2

Swimming

2000

John Hedengren

M At-Large

2

Track & Field

2000

John Hedengren

M At-Large

3

Cross Country

2000

Jared Lee

Football

1

DB

2000

Susan Taylor

W At-Large

1

Track & Field

2001

Ryan Denney

Football

1

DL

2001

John Hedengren

At-Large

1

Cross Country

2001

John Hedengren

M At-Large

1

Track & Field

2001

Melanie Steere

W At-Large

2

Cross Country

2001

Justin Wilcock

M At-Large

2

Swimming

2002

John Hedengren

M Track/CC

2

Track & Field

2003

Aaron Russell

M At-Large

3

Swimming

2004

Lindsey Metcalf

Track/CC

2

Track & Field

2005

Kory Knell

Baseball

2

OF

2005

Nathan Meikle

Football

2

Receiver

2006 Lindsy Hartsock Women's Volleyball 3  
2007 Jesse Craig Baseball 3 P
2007 Daniel Summerhays Men's At-Large 2 Golf
2007 Jennifer Whiteley Softball 2 OF
2008 Matthew Bauman Football 1 LB
2008 Kellen Fowler Football 1 DB
2008 David Oswald Football 1 OL
2009 Matthew Bauman Football 2 LB
2009 Scott Johnson Football 1 DB
2010 Bryan Kariya Football 2 RB
2011 Miles Batty Men's Track/Cross Country 1