USBWA All-District Honorees
2016-17
Eric Mika (POY)
2015-16
Kyle Collinsworth
2014-15
Kyle Collinsworth
Tyler Haws
2013-14
Tyler Haws
2012-13
Brandon Davies
Tyler Haws
2011-12
Noah Hartsock
2010-11
Jimmer Fredette (POY)
Jackson Emery
Dave Rose (COY)
2009-10
Jimmer Fredette (POY)
Jackson Emery
2008-09
Lee Cummard
Jimmer Fredette
2007-08
Lee Cummard
Trent Plaisted
2006-07
Keena Young
2005-06
Trent Plaisted
Dave Rose (COY)
2003-04
Rafael Araujo
2002-03
Travis Hansen
1988-89
Michael Smith (POY)
1980-81
Danny Ainge (POY)
Fred Roberts
NABC All-District Honorees
2016-17
Eric Mika (First Team)
2015-16
Kyle Collinsworth (First Team)
2014-15
Tyler Haws (First Team)
Kyle Collinsworth (Second Team)
2013-14
Tyler Haws (First Team)
2012-13
Tyler Haws (First Team)
Brandon Davies (Second Team)
2011-12
Noah Hartsock (First Team)
Brandon Davies (Second Team)
2010-11
Jimmer Fredette (First Team)
Jackson Emery (Second Team)
2009-10
Jimmer Fredette (First Team)
Jackson Emery (Second Team)
2008-09
Lee Cummard (First Team)
2007-08
Lee Cummard (First Team)
Trent Plaisted (First Team)
2006-07
Keena Young (First Team)
2003-04
Rafael Araujo (First Team)
2002-03
Travis Hansen (First Team)
2000-01
Terrell Lyday (Second Team)
2000-01
Mekeli Wesley (First Team)
1999-00
Mekeli Wesley (Second Team)
1995-96
Ken Roberts (First Team)
1994-95
Russell Larson (First Team)
1994-95
Ken Roberts (Second Team)
1993-94
Russell Larson (First Team)
1992-93
Gary Trost (First Team)
1991-92
Gary Trost (First Team)
1990-91
Steve Schreiner (Second Team)
1990-91
Shawn Bradley (Second Team)
1989-90
Marty Haws (First Team)
1989-90
Andy Toolson (Second Team)
1988-89
Michael Smith (First Team)
1987-88
Michael Smith (First Team)
1987-88
Jeff Chatman (First Team)
1986-87
Michael Smith (First Team)
1985-86
Jeff Chatman (Second Team)
1984-85
Timo Saarelainen (First Team)
1983-84
Devin Durrant (First Team)
1983-84
Brett Applegate (Second Team)
1982-83
Greg Kite (Second Team)
1982-83
Devin Durrant (First Team)
1982-83
Brett Applegate (Second Team)
1981-82
Steve Trumbo (First Team)
1981-82
Fred Roberts (First Team)
1980-81
Fred Roberts (Second Team)
1980-81
Danny Ainge (First Team)
1979-80
Danny Ainge (First Team)
1979-80
Alan Taylor (Second Team)
1978-79
Danny Ainge (First Team)
1977-78
Danny Ainge (Second Team)
1975-76
Jay Cheesman (Second Team)
1973-74
Doug Richards (First Team)
1972-73
Kresimir Cosic (First Team)
1972-73
Doug Richards (Third Team)
1971-72
Kresimir Cosic (First Team)
1971-72
Bernie Fryer (First Team)
1970-71
Steve Kelly (Third Team)
1970-71
Kresimir Cosic (Third Team)
1968-69
Paul Ruffner (Second Team)
1967-68
Kari Liimo (Third Team)
1967-68
Jim Eakins (Second Team)
1966-67
Neil Roberts (Second Team)
1966-67
Jim Jimas (Third Team)
1966-67
Craig Raymond (First Team)
1965-66
Steve Kramer (Second Team)
1965-66
Jeff Congdon (Third Team)
1965-66
Dick Nemelka (First Team)
1964-65
John Fairchild (First Team)
1964-65
Dick Nemelka (Second Team)
1963-64
John Fairchild (First Team)
1962-63
Bruce Burton (Second Team)
1961-62
Bruce Burton (Second Team)
1961-62
Bob Skousen (Third Team)
1960-61
Gary Earnest (First Team)
1960-61
Dave Eastis (Second Team)
1959-60
Dave Eastis (First Team)
1958-59
John Nicoll (First Team)
1958-59
Gary Earnest (Second Team)
1957-58
John Nicoll (First Team)
1956-57
Tom Steinke
1956-57
John Benson
1955-56
Terry Tebbs
1955-56
Herschel Pederson
1954-55
Terry Tebbs
1953-54
Tom Karren
1953-54
Nick Mateljan
1953-54
Dean Larsen
1952-53
Nick Mateljan (Honorable Mention)
1952-53
Joe Richey
1952-53
Harold Christensen (Honorable Mention)
1951-52
Joe Richey
1951-52
Harold Christensen (Honorable Mention)
1950-51
Roland Minson
1950-51
Mel Hutchins
1949-50
Roland Minson
1949-50
Mel Hutchins
1949-50
Joe Nelson
CoSIDA Academic All-District Honorees
2016-17
Eric Mika
1995-96
Randy Reid
1994-95
Russell Larson
1993-94
Randy Reid
1989-90
Andy Toolson
1988-89
Michael Smith
1987-88
Michael Smith
1986-87
Michael Smith
1983-84
Devin Durrant
1982-83
Devin Durrant
1980-81
Danny Ainge
1979-80
Danny Ainge
1973-74
Belmont Anderson
1972-73
Belmont Anderson