Hansen Named to NABC All-District 13 First Team

Senior guard Travis Hansen earned NABC All-District 13 First Team honors. He leads BYU in scoring, assists and is the team's second-leading rebounder. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

The National Association of Basketball Coaches have named the Division I All-District Teams. The country's top collegiate basketball student-athletes move one step closer to earning All-American honors.

OVERLAND PARK -- The National Association of Basketball Coaches (NABC) today announced the NABC Division I All-District Teams recognizing the country's best men's collegiate basketball student-athletes.

Selected and voted on by member coaches of the NABC, these student-athletes represent the finest basketball players across the country. The 150 student-athletes, from 15 districts, are now eligible for the NABC Division I All-American Team to be announced at the conclusion of the 2002-2003 NCAA men's basketball season.

BYU senior guard Travis Hansen earned District 13 First Team honors, along with New Mexico's Ruben Douglas, Utah's Britton Johnsen, Weber State's Jermaine Boyette and Colorado State's Brian Greene. Second team members include Uche Nsonwu-Amadi and Donta Richardson of Wyoming, Tony Bland of San Diego State, Carl English of Hawaii and Kirk Snyder of Nevada.

Hansen, who leads BYU in scoring (16.6), assists (2.7) and is second in rebounds (4.9), earns the honor for the first time. The last Cougar to earn first-team honors was Mekeli Wesley in 2001. BYU's Terrell Lyday was a second-team selection in 2001.

Other MWC players earning NABC honors this year were UNLV's Marcus Banks (first team) and Dalron Johnson (second team), who were recognized out of District 15.

2003 NABC DIVISION I ALL-DISTRICT TEAMS 

District 1

First Team Second Team

Ben Gordon Connecticut Ryan Gomez Providence

Troy Bell Boston College Earl Hunt Brown

Emeka Okafor Connecticut Tim Szatko Holy Cross

Taylor Coppenrath Vermont Deng Gai Fairfield

Craig Smith Boston College Tim Harvey Harvard

District 2

First Team Second Team

Carmelo Anthony Syracuse Hakim Warrick Syracuse

Luis Flores Manhattan Prosper Karangwa Siena

Marcus Hatten St. John's Gerry McNamara Syracuse

Marquez Green St. Bonaventure Brian Dux Canisius

Jermaine Hall Wagner Anthony Glover St. John's

District 3

First Team Second Team

Brandon Knight Pittsburgh Delonte West St. Joseph's

Jameer Nelson St. Joseph's Julius Page Pittsburgh

Ugonna Onyekwe Pennsylvania Robert Battle Drexel

Gary Buchanan Villanova Keydren Clark St. Peter's

Andre Barrett Seton Hall Ricky Wright Villanova

District 4

First Team Second Team

Mike Sweetney Georgetown Tony Dobbins Richmond

Chris Monroe George Washington Ronald Blackshear Marshall

Drew Schifino West Virginia Bryant Matthews Virginia Tech

Ricardo Marsh Old Dominion Willie Taylor VCU

Adam Hess William & Mary Terry Taylor Virginia Tech

District 5

First Team Second Team

Josh Howard Wake Forest Edward Scott Clemson

Julius Hodge N.C. State Dante Jones Duke

Travis Watson Virginia Bret Blizzard UNC-Wilmington

Steve Blake Maryland Drew Nicholas Maryland

Chris Bosh Georgia Tech Rashad McCants North Carolina

District 6

First Team Second Team

Matt Bonner Florida Maurice Williams Alabama

Jarvis Hayes Georgia Marquis Daniels Auburn

Mario Austin Mississippi State Ezra Williams Georgia

Darius Rice Miami Justin Reed Mississippi

Erwin Dudley Alabama Aaron Harper Mississippi

District 7

First Team Second Team

Keith Bogans Kentucky Chris Massie Memphis

Reece Gaines Louisville Damien Kinloch Tennessee Tech

Ron Slay Tennessee Marvin Stone Louisville

Matt Frieje Vanderbilt James Singleton Murray State

Ricky Minard Morehead State Marquis Estill Kentucky

District 8

First Team Second Team

Hector Romero New Orleans Anthony Johnson Louisiana-Lafayette

Ronald Dupree LSU Brandon Brown Tulane

Michael Southall Louisiana-Lafayette Jaime Llareda LSU

Antonio Meeking Louisiana Tech Amir Abdur-Rahim SE Louisiana

Andrew Wisnewski Centenary Kirby Lemons Louisiana-Monroe

District 9

First Team Second Team

T.J. Ford Texas Louis Truscott Houston

Andre Emmett Texas Tech Quinton Ross SMU

Bernard King Texas A&M Kasib Powell Texas Tech

James Thomas Texas Brandon Mouton Texas

Lawrence Roberts Baylor Antoine Wright Texas A&M

District 10

First Team Second Team

David West Xavier Bracey Wright Indiana

Chris Thomas Notre Dame Brent Darby Ohio State

Antonio Gates Kent State Brooks Hall Dayton

Willie Deane Purdue Leonard Stokes Cincinnati

Matt Carroll Notre Dame Romain Sato Xavier

District 11

First Team Second Team

Brian Cook Illinois Chris Kaman Central Michigan

Dwayne Wade Marquette Rick Rickert Minnesota

LaVell Blanchard Michigan Mike Helms Oakland

Kirk Penney Wisconsin Chris Hill Michigan State

Henry Domercant Eastern Illinois David Bailey Loyola-Chicago

District 12

First Team Second Team

Nick Collison Kansas Victor Williams Oklahoma State

Kyle Korver Creighton Rickey Paulding Missouri

Hollis Price Oklahoma Tony Allen Oklahoma State

Kirk Hinrich Kansas Jake Sullivan Iowa State

Arthur Johnson Missouri Michael Watson UMKC

District 13

First Team Second Team

Ruben Douglas New Mexico Donta Richardson Wyoming

Travis Hansen BYU Carl English Hawaii

Britton Johnsen Utah Uche Nsonwu-Amadi Wyoming

Jermaine Boyette Weber State Tony Bland San Diego State

Brian Greene Colorado State Kirk Snyder Nevada

District 14

First Team Second Team

Luke Ridnour Oregon Phillip Ricci Oregon State

Joe Shipp California Luke Jackson Oregon

Blake Stepp Gonzaga Julius Barnes Stanford

Amit Tamir California Cory Violette Gonzaga

Josh Childress Stanford Ronny Turiaf Gonzaga

District 15

First Team Second Team

Jason Gardner Arizona Jason Kapono UCLA

Ike Diogu Arizona State Errick Craven USC

Marcus Banks UNLV Dalron Johnson UNLV

Luke Walton Arizona Mark Hull UC Santa Barbara

Jason Keep San Diego James Moore New Mexico State

AttachmentSize
Hansen-Named-to-NABC-All-District-13-First-Team.pdf28.55 KB