Cougars Come Out On Top in First Conference Meet

The Cougars beat out the Rebels at home Friday night in their first MWC meet of the season. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO -- The BYU men's and women's swimming and diving teams opened conference competition Friday night with a win against UNLV in the Richards Building Pool. The women led the Rebels the entire night, finishing 141-102. The men were down 105-101 prior to the final two races, but pulled out a 132-109 win after finishing first and second in the final 400 freestyle relay and adding 16 points on the diving boards. The MWC season-opening triumph extends the men's record to 6-0 on the scored season.

"The night was everything I thought it would be," said BYU men's swimming coach Tim Powers after the win. "A knock-down, drag-out, great competition. It's nice to get away with a win on that."

The Cougars were led by this week's MWC Swimmer of the Week, junior Brett Allen, taking first in the 50 free at 20.37 and in the 100 free at 45.16. Allen also joined junior Jorge Azevedo, and seniors Grant Hasselbach and Nicholas Tobler for a second-place finish in the 400 medley relay.

Sophomore Travis Price also contributed to the Cougar victory, finishing first in the 200 free at 1:41.49, followed closely by freshman teammate Christian Keil in second and sophomore David Fellingham in third. Freshman John Kendrick pulled out strong second-place finishes in the 500 and 1000 at 4:39.91 and 9:32.39, respectively. Tobler and senior Ben McKee added additional points for the Cougars towards the end taking second and third, respectively, in the 200 breast.

Sophomore diver Ron Morris and freshman Austin Barrand also helped tip the score for the Cougars on the boards. Morris came out on top on the 3 meter at 280.95 and finished second with a score of 279.68 behind Barrand's 282.68 on the 1 meter.

Women's swimming coach Stan Crump told his girls if they won the first relay they would scare the Rebels out. Following coach's orders, junior Brittany Davis, sophomores Jamie Bloom and Angela Goodson and freshman Leilani Roberts took the 400 medley relay at 3:51.90 to jump-start the night. Davis and Roberts continued their hot streaks taking first in both of their subsequent events. Roberts finished the 50 free at 24.19, just .15 seconds ahead of second place, and the 100 free at 51.54. Davis took the 200 free in 1:54.83 and the 500 in 5:08.50. Relay teammate Bloom also took a first in the 200 breast at 2:21.22. Senior Natasha Jones added nine points with an upset in the 200 back in 2:04.38 and U-Nice Chan touched at 2:06.59 in the 200 butterfly to make eight first-place finishes for the Cougars.

Sophomore diver Kristin Pitt added additional points for the Cougars on the boards, scoring 253.28 on the 1-meter for a first-place finish. Sophomore Angela Nelson followed Pitt with a 228.15 and a third-place finish. Junior Melinda Jones finished third on the 3 meter, followed by Pitt and Nelson in fourth and fifth, respectively.

The women will take to the pool again Saturday at noon, hosting SDSU at the Richards Building Pool.

Licensed to BYU Swimming              Hy-Tek's Meet Manager 11/11/2005 08:26 PM

UNLV vs BYU 2005 - 11/11/2005

Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu 'A' NT 3:51.90 11

1) Davis, Brittany J JR 2) Bloom, Jamie SO

3) Goodson, Angela SO 4) Roberts, Leilani FR

28.72 58.74 30.17 1:05.00 26.34 57.00 24.15 51.16

2 Unlv 'B' NT 3:54.65 4

1) Bradshaw, Jessie SR 2) Vogan, Norah FR

3) Nettenstrom, Kari SO 4) Walker, Amber SO

28.72 58.83 30.18 1:05.26 26.44 58.18 24.00 52.38

3 Unlv 'A' NT 4:00.53 2

1) Weinbrecht, Amanda FR 2) Bonney, Kim SO

3) Vincent, Tiffany J JR 4) Wronn, Katie M JR

28.95 1:00.61 30.61 1:06.50 26.91 1:00.12 24.83 53.30

4 Byu 'B' NT 4:03.56

1) Jones, Natasha SR 2) Smith, Carly J SO

3) Walsh, Dominique M SR 4) Webb, Brittany SO

28.80 58.77 32.32 1:10.24 27.34 59.81 25.61 54.74

5 Byu 'C' NT x4:17.05

1) Jones, Whitney FR 2) Finuf, Courtney FR

3) Nelson, Julie B SR 4) Braithwaite, Kiersten S JR

31.23 1:05.91 33.07 1:10.97 28.71 1:03.34 26.70 56.83

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Unlv 'A' NT 3:21.86 11

1) Christian, Tiger SR 2) Andersson, Jonas FR

3) Bartoch, Joe SR 4) Nelms, Brandon JR

24.74 51.68 25.97 56.85 22.15 48.44 20.97 44.89

2 Byu 'A' NT 3:22.27 4

1) Azevedo, Jorge JR 2) Tobler, Nicholas A SR

3) Hasselbach, Grant M SR 4) Allen, Brett JR

24.02 50.11 26.14 56.96 23.68 51.56 19.85 43.64

3 Byu 'B' NT 3:27.22 2

1) Ferrell, John SO 2) McKee, Benjamin N SR

3) Su, Jeffrey SO 4) Goh, Song FR

25.98 53.16 26.82 57.39 23.23 50.51 21.68 46.16

4 Unlv 'B' NT 3:29.92

1) Martinson, Adam SR 2) Culberson, Eric JR

3) Law, Adrian JR 4) Byers, John JR

25.53 52.46 26.49 58.55 23.58 51.60 21.97 47.31

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kuestermeyer, Bailey FR Unlv NT 10:29.04 9

29.14 32.18 32.07 31.96 32.04 32.06 31.97 32.12

32.05 32.00 31.99 32.08 31.90 31.44 30.65 30.66

30.85 30.89 31.07 29.92

2 McHenry, Celleigh FR Byu NT 10:37.91 4

29.52 32.07 32.08 31.93 31.86 31.99 32.21 32.27

32.59 32.13 31.82 31.78 31.96 32.20 31.40 31.69

32.62 32.26 32.22 31.31

3 Clark, Kimberly FR Byu NT 10:43.21 3

29.17 32.41 32.37 32.28 32.64 32.78 32.73 32.89

32.66 32.98 32.33 32.71 33.04 33.05 32.70 32.75

32.29 31.44 30.85 29.14

4 Seaman, Lani A JR Unlv NT 10:43.62 2

29.44 31.86 32.24 32.23 32.35 32.41 33.18 32.57

32.62 32.77 32.18 32.20 32.62 32.60 32.65 33.36

32.64 31.98 31.76 29.96

5 Finley, Sarah FR Unlv NT 10:46.28 1

30.16 32.45 32.78 32.49 32.88 32.69 32.81 32.79

32.80 32.43 32.49 32.49 32.65 32.42 32.22 32.30

32.16 31.96 31.77 31.54

6 Livengood, Elise FR Byu NT 11:11.21

29.40 31.89 31.89 32.59 32.75 32.82 32.90 32.89

33.39 33.24 32.98 33.86 33.69 34.19 34.86 35.60

35.40 36.01 35.58 35.28

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Claar, Johan FR Unlv NT 9:30.62 9

26.46 28.38 28.91 29.60 29.64 29.42 29.09 29.16

29.41 28.22 28.59 28.75 28.93 28.58 28.63 28.40

27.81 27.59 27.75 27.30

2 Kendrick, John FR Byu NT 9:32.39 4

25.83 28.67 29.02 29.41 29.49 29.39 29.16 29.37

29.11 28.80 28.18 28.86 28.71 28.77 28.75 28.84

27.83 28.15 28.35 27.70

3 Morton, Matthew SO Unlv NT 10:01.00 3

27.21 29.57 29.48 29.99 30.03 30.12 30.16 29.58

29.35 29.93 30.04 30.14 30.12 30.53 30.80 30.61

30.70 31.03 31.01 30.60

4 Ringdahl, Erik JR Unlv NT 10:08.69 2

27.35 29.71 30.42 30.83 31.13 30.78 30.95 30.68

30.66 30.92 30.45 30.24 30.29 30.32 30.33 30.46

30.65 31.34 31.05 30.13

5 Brown, Austin FR Byu NT 10:18.89 1

26.81 29.44 29.78 29.99 29.91 30.42 30.68 30.91

30.79 31.18 31.34 31.94 32.06 31.91 32.20 32.24

31.94 32.11 32.23 31.01

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brittany J JR Byu NT 1:54.83 9

27.15 29.28 29.53 28.87

2 Browning, Lauren A JR Unlv NT 1:55.23 4

27.14 29.28 29.50 29.31

3 Hall, Whitney FR Byu NT 1:56.34 3

27.52 29.33 29.79 29.70

4 Chan, U-Nice SO Byu NT 1:56.49 2

28.24 29.48 29.25 29.52

5 Neff, Jenna SO Unlv NT 1:58.31 1

28.02 29.72 30.09 30.48

6 Larson, Rebecca L SR Byu NT x1:58.67

27.88 30.25 30.86 29.68

7 Nettenstrom, Kari SO Unlv NT 1:59.48

27.85 30.25 30.69 30.69

8 Hunt-Higgins, Megan SO Unlv NT x2:00.87

27.79 30.81 31.55 30.72

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Price, Travis SO Byu NT 1:41.49 9

23.52 25.49 25.76 26.72

2 Keil, Christian FR Byu NT 1:44.86 4

24.78 27.07 26.19 26.82

3 Fellingham, David SO Byu NT 1:45.66 3

24.34 27.08 26.85 27.39

4 Phillips, Devin SO Unlv NT 1:46.07 2

25.00 26.95 27.08 27.04

5 Smith, Danny FR Byu NT x1:46.48

24.70 26.31 27.61 27.86

6 Egmar, Magnus SO Unlv NT 1:46.62 1

24.73 27.40 27.42 27.07

7 Tannehill, Kyle SR Unlv NT 1:46.71

24.54 26.19 27.66 28.32

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu NT 24.19 9

2 Wronn, Katie M JR Unlv NT 24.34 4

3 Sandback, Marina SO Unlv NT 24.35 3

4 Walker, Amber SO Unlv NT 24.38 2

5 Woodbury, Sarah E JR Byu NT 24.68 1

6 Jones, Whitney FR Byu NT 24.88

7 Webb, Brittany SO Byu NT x25.11

8 Bradshaw, Jessie SR Unlv NT x25.40

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Allen, Brett JR Byu NT 20.37 9

2 Nelms, Brandon JR Unlv NT 20.90 4

3 Patience, Chris JR Byu NT 21.24 3

4 Larson, David S SR Byu NT 21.62 2

5 Culberson, Eric JR Unlv NT 22.01 1

6 Pittenger, John SO Unlv NT 22.04

7 Bekker, Johnathan FR Byu NT x22.24

8 Harris, Clifton FR Unlv NT x22.94

Event 9 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kuestermeyer, Bailey FR Unlv NT 2:07.81 9

28.88 33.86 35.79 29.28

2 Bradshaw, Tara S SO Byu NT 2:08.45 4

28.44 32.57 37.45 29.99

3 Goodson, Angela SO Byu NT 2:09.75 3

28.28 33.69 37.15 30.63

4 Jones, Natasha SR Byu NT 2:10.29 2

29.37 32.18 38.76 29.98

5 Bonney, Kim SO Unlv NT 2:11.46 1

29.86 35.04 36.60 29.96

6 Smith, Carly J SO Byu NT x2:12.26

28.80 33.98 38.32 31.16

7 Babin, Julie E JR Unlv NT 2:14.66

30.18 32.98 39.31 32.19

8 Vogan, Norah FR Unlv NT x2:15.79

29.96 35.39 37.08 33.36

Event 10 Men 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bosnyak, Tamas SO Unlv NT 1:55.07 9

25.11 29.27 33.97 26.72

2 Su, Jeffrey SO Byu NT 1:55.15 4

24.23 29.14 35.53 26.25

3 Christian, Tiger SR Unlv NT 1:56.64 3

25.71 28.64 34.53 27.76

4 Robinson, Curtis SR Unlv NT 1:59.12 2

26.77 31.05 32.71 28.59

5 Ellingsen, Jeff FR Unlv NT x2:00.75

26.20 29.66 35.88 29.01

6 Goh, Song FR Byu NT 2:02.78 1

24.59 31.43 37.08 29.68

7 McKee, Benjamin N SR Byu NT 2:03.66

26.95 34.09 33.15 29.47

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu NT 2:06.59 9

29.50 31.98 32.21 32.90

2 Vincent, Tiffany J JR Unlv NT 2:12.70 4

30.20 34.35 34.48 33.67

3 Livengood, Elise FR Byu NT 2:13.88 3

30.80 33.54 34.78 34.76

4 Finley, Sarah FR Unlv NT 2:16.17 2

29.98 35.04 34.38 36.77

5 Nettenstrom, Kari SO Unlv NT 2:17.78 1

30.80 34.80 36.19 35.99

6 Nelson, Julie B SR Byu NT 2:18.24

31.73 36.57 34.89 35.05

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Claar, Johan FR Unlv NT 1:51.21 9

25.51 28.08 28.36 29.26

2 Su, Jeffrey SO Byu NT 1:53.14 4

26.14 28.77 28.25 29.98

3 Azevedo, Jorge JR Byu NT 1:53.86 3

24.34 28.66 30.15 30.71

4 Bosnyak, Tamas SO Unlv NT 1:57.74 2

26.34 30.19 30.02 31.19

5 Law, Adrian JR Unlv NT 2:11.30 1

26.16 32.47 34.30 38.37

Event 13 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu NT 51.54 9

24.89 26.65

2 Sandback, Marina SO Unlv NT 52.78 4

25.45 27.33

3 Browning, Lauren A JR Unlv NT 53.81 3

26.10 27.71

4 Larson, Rebecca L SR Byu NT 54.19 2

26.17 28.02

5 Woodbury, Sarah E JR Byu NT 54.61 1

26.41 28.20

6 Bradshaw, Jessie SR Unlv NT 55.71

26.37 29.34

7 Pirie, Sarah FR Unlv NT x56.49

26.96 29.53

Event 14 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Allen, Brett JR Byu NT 45.16 9

21.67 23.49

2 Bartoch, Joe SR Unlv NT 45.78 4

22.05 23.73

3 Patience, Chris JR Byu NT 46.51 3

22.37 24.14

4 Hasselbach, Grant M SR Byu NT 47.34 2

22.45 24.89

5 Phillips, Devin SO Unlv NT 47.59 1

23.14 24.45

6 Pittenger, John SO Unlv NT 47.81

22.82 24.99

7 Smith, Danny FR Byu NT x48.56

22.83 25.73

8 Egmar, Magnus SO Unlv NT x48.98

23.81 25.17

Event 15 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Jones, Natasha SR Byu NT 2:04.38 9

30.00 31.60 31.54 31.24

2 Weinbrecht, Amanda FR Unlv NT 2:07.88 4

29.83 31.42 32.71 33.92

3 Bradshaw, Tara S SO Byu NT 2:10.41 3

31.23 32.95 33.08 33.15

4 Goodson, Angela SO Byu NT 2:11.09 2

31.09 33.41 33.64 32.95

5 Walsh, Dominique M SR Byu NT x2:11.46

30.99 33.02 34.27 33.18

6 Hunt-Higgins, Megan SO Unlv NT 2:15.29 1

31.32 34.30 34.95 34.72

-- Yocom, Sandra SO Byu NT X2:16.23

31.71 34.03 35.35 35.14

-- Holcombe, Kimberly FR Byu NT X2:19.10

31.56 34.48 36.58 36.48

Event 16 Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Martinson, Adam SR Unlv NT 1:53.16 9

26.92 28.73 28.82 28.69

2 Christian, Tiger SR Unlv NT 1:53.80 4

27.02 28.56 28.93 29.29

3 Tannehill, Kyle SR Unlv NT 1:54.04 3

27.72 29.17 28.86 28.29

4 Ferrell, John SO Byu NT 1:55.70 2

27.46 29.15 29.57 29.52

5 Ellingsen, Jeff FR Unlv NT x1:57.12

27.90 29.39 30.15 29.68

6 Keil, Christian FR Byu NT 2:03.39 1

29.19 30.86 31.49 31.85

Event 17 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brittany J JR Byu NT 5:08.50 9

29.00 31.34 31.63 31.91 31.61 31.47 31.52 31.22

30.21 28.59

2 Kuestermeyer, Bailey FR Unlv NT 5:08.77 4

28.76 31.87 31.72 31.50 31.47 31.60 31.60 31.05

30.40 28.80

3 Hall, Whitney FR Byu NT 5:13.46 3

29.14 31.56 31.58 31.35 31.02 31.67 32.00 32.14

31.83 31.17

4 McHenry, Celleigh FR Byu NT 5:15.15 2

30.08 31.75 31.57 31.82 31.84 31.70 31.54 31.75

31.86 31.24

5 Seaman, Lani A JR Unlv NT 5:21.02 1

29.63 31.32 31.89 31.78 31.97 31.98 32.60 33.08

33.34 33.43

6 Clark, Kimberly FR Byu NT x5:25.12

29.03 31.98 32.59 32.48 32.84 33.06 33.39 33.54

33.64 32.57

7 Neff, Jenna SO Unlv NT 5:27.81

30.05 32.46 32.54 32.74 33.18 33.10 33.73 33.53

33.47 33.01

Event 18 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Claar, Johan FR Unlv NT 4:34.72 9

26.21 27.32 27.56 27.82 27.77 27.80 27.64 27.92

27.77 26.91

2 Kendrick, John FR Byu NT 4:39.91 4

24.88 27.51 28.50 28.25 28.15 28.30 28.25 28.92

28.94 28.21

3 Price, Travis SO Byu NT 4:45.60 3

25.43 27.68 27.96 28.35 28.59 28.84 29.16 29.82

29.89 29.88

4 Morton, Matthew SO Unlv NT 4:51.72 2

26.68 28.73 29.39 28.95 29.04 29.62 29.49 29.98

30.32 29.52

5 Ringdahl, Erik JR Unlv NT 4:54.34 1

26.34 28.99 29.53 30.16 29.84 29.81 29.64 30.05

30.36 29.62

6 Brown, Austin FR Byu NT 5:00.10

26.96 29.14 29.74 30.16 30.31 30.68 30.59 31.06

30.66 30.80

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie SO Byu NT 2:21.22 9

32.33 35.32 36.50 37.07

2 Bonney, Kim SO Unlv NT 2:24.37 4

32.90 37.20 37.04 37.23

3 Vogan, Norah FR Unlv NT 2:25.51 3

33.42 37.21 37.00 37.88

4 Braithwaite, Kiersten S JR Byu NT 2:25.52 2

33.44 36.72 37.44 37.92

5 Bradshaw, Tara S SO Byu NT 2:30.02 1

35.41 37.03 38.26 39.32

6 Smith, Carly J SO Byu NT x2:31.22

34.63 37.55 38.77 40.27

7 Babin, Julie E JR Unlv NT 2:33.73

35.31 39.10 39.83 39.49

-- Clark, Kimberly FR Byu NT X2:31.11

33.40 38.30 39.75 39.66

-- Finuf, Courtney FR Byu NT X2:33.82

35.08 38.51 39.98 40.25

-- Lindsey, Whitney FR Byu NT X2:45.57

36.40 41.38 43.20 44.59

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Andersson, Jonas FR Unlv NT 2:05.35 9

29.14 32.25 32.10 31.86

2 Tobler, Nicholas A SR Byu NT 2:07.14 4

29.21 33.56 32.04 32.33

3 McKee, Benjamin N SR Byu NT 2:07.43 3

28.70 32.79 33.11 32.83

4 Bosnyak, Tamas SO Unlv NT 2:07.98 2

29.63 33.00 33.33 32.02

5 Jenks, Drew FR Byu NT 2:09.27 1

29.82 32.99 32.32 34.14

6 Robinson, Curtis SR Unlv NT 2:10.82

29.15 32.76 33.54 35.37

7 Harris, Clifton FR Unlv NT x2:21.19

29.88 35.72 37.26 38.33

Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Unlv 'A' NT 3:32.07 11

1) Sandback, Marina SO 2) Browning, Lauren A JR

3) Walker, Amber SO 4) Wronn, Katie M JR

24.84 52.68 25.11 53.00 25.37 53.43 25.05 52.96

2 Byu 'A' NT 3:36.10 4

1) Woodbury, Sarah E JR 2) Chan, U-Nice SO

3) Larson, Rebecca L SR 4) Walsh, Dominique M SR

26.23 54.34 25.79 53.43 25.72 54.04 26.06 54.29

3 Byu 'B' NT 3:40.91 2

1) Webb, Brittany SO 2) Hall, Whitney FR

3) Jones, Whitney FR 4) McHenry, Celleigh FR

26.06 54.99 27.08 55.59 25.77 54.66 26.88 55.67

-- Unlv 'B' NT DQ

1) Vincent, Tiffany J JR 2) Finley, Sarah FR

3) Pirie, Sarah FR 4) Neff, Jenna SO

26.55 55.24 25.21 53.44 25.96 55.67 25.41 53.53

Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu 'C' NT 3:04.38 11

1) Bekker, Johnathan FR 2) Price, Travis SO

3) Kendrick, John FR 4) Ferrell, John SO

22.38 46.05 21.59 46.05 21.84 46.61 21.47 45.67

2 Byu 'A' NT 3:06.32 4

1) Azevedo, Jorge JR 2) Patience, Chris JR

3) Hasselbach, Grant M SR 4) Goh, Song FR

22.14 47.15 22.19 46.90 21.74 45.97 21.83 46.30

3 Unlv 'A' NT 3:08.68 2

1) Nelms, Brandon JR 2) Phillips, Devin SO

3) Egmar, Magnus SO 4) Culberson, Eric JR

22.43 46.46 22.09 46.51 22.66 48.18 22.08 47.53

4 Unlv 'B' NT 3:08.94

1) Bartoch, Joe SR 2) Byers, John JR

3) Pittenger, John SO 4) Martinson, Adam SR

22.36 46.84 22.19 47.07 21.94 47.08 22.79 47.95

5 Byu 'B' NT x3:09.68

1) Smith, Danny FR 2) Larson, David S SR

3) Fellingham, David SO 4) Keil, Christian FR

23.48 48.59 21.87 46.14 22.14 46.59 23.01 48.36

Event 23 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Pitt, Kristin SO Byu NT 253.28 9

2 Chapman, Brandy FR Unlv NT 245.18 4

3 Nelson, Angela SO Byu NT 228.15 3

4 Rusk, Kimberly SO Byu NT 224.40 2

5 McLean, Nichole SR Unlv NT 215.25 1

6 Chang, Kimberly FR Byu NT x214.80

7 Kofford, Christie FR Byu NT x208.50

8 Williams, Wendy SO Unlv NT 207.08

9 Jones, Melinda JR Byu NT x202.65

10 Kelly, Caitlin SO Unlv NT x187.43

Event 24 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Barrand, Austin FR Byu NT 282.68 9

2 Morris, Ron SO Byu NT 279.68 4

3 Thalman, Scott FR Byu NT 243.98 3

4 Patel, Swaraj FR Byu NT x225.08

5 Tanimoto, Eli SO Unlv NT 204.45 2

Event 25 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Williams, Wendy SO Unlv NT 258.60 9

2 Chapman, Brandy FR Unlv NT 241.05 4

3 Jones, Melinda JR Byu NT 226.12 3

4 Pitt, Kristin SO Byu NT 225.60 2

5 Nelson, Angela SO Byu NT 221.18 1

6 McLean, Nichole SR Unlv NT 221.03

7 Kofford, Christie FR Byu NT x219.00

8 Rusk, Kimberly SO Byu NT x218.40

9 Kelly, Caitlin SO Unlv NT x210.30

10 Chang, Kimberly FR Byu NT x191.48

Event 26 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Morris, Ron SO Byu NT 280.95 9

2 Patel, Swaraj FR Byu NT 266.70 4

3 Barrand, Austin FR Byu NT 239.40 3

4 Thalman, Scott FR Byu NT x220.43

5 Tanimoto, Eli SO Unlv NT 182.70 2

AttachmentSize
Cougars-Come-Out-On-Top-in-First-Conference-Meet.pdf54.69 KB
Tags: Results