Cougars Take Down Three Teams Friday

Junior John Kendrick won both the 200 free and the 500 free Friday against Seattle University. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO -- With four teams on the Richards Building pool deck Friday, BYU came out on top of each team with the women competing against New Mexico, Seattle University and Boise State and the men against Seattle.

For the men, BYU (2-1, 0-1 MWC) beat Seattle 184-108. On the women’s side, BYU (5-0, 2-0 MWC) beat Mountain West Conference opponent New Mexico 234-65, Seattle University 241-52 and Boise State 199-99. UNM beat Seattle 200-93, BSU defeated UNM 201-97 and BSU beat Seattle 228-64.

“We had a good week of practice leading up to this meet and it paid off,” said BYU head coach Tim Powers. “We didn’t push as hard as we did last week, but we still managed to get the job done, so that’s important. We look forward to the Toshiba Invitational in two weeks where we expect to swim well at sea level.”

Senior Natasha Menezes took home two wins in the 200 free and the 500 while junior John Kendrick tallied two wins in the same events.

The women started out the meet winning the 200-medley relay with Candice Smith leading off in the backstroke, Sara Jayne Christiansen Baldwin in the breaststroke, Rachel Grant in the fly and Aleesha Miller in the free. In the men’s 200-medley relay, BYU’s ‘B’ relay fought to the end, being out-touched by Seattle by .04 seconds. The ‘A’ 200-medley relay team of Jeff Ferrell, David Mason, Brent Stevenson and Christian Keil finished with a time of 1:35.36.

In the 1000 free, Michelle Menezes and Amy Xu were neck-and-neck the entire race, going 1-2 in the event. M. Menezes posted a time of 10:28.61 while Xu chalked up a 10:29.22. Freshman Hayden Palmer led the men in the 1000 free with a time of 10:00.32 with Chad Fong behind him in second with a time of 10:21.93.

Senior Natasha Menezes won the 200 free, clocking in at 1:51.23. John Kendrick followed suit in the 200 free with a time of 1:41.90, winning the event.

Smith next won the women’s 100-yard back with a time of 57.07 and Keil placed second in the men’s 100-yard back with a time of 53.37, behind Bryson Chiu of Seattle University (52.71).

Baldwin represented the Cougars in the 100-yard breaststroke with a winning time of 1:04.83 while Vytenis Slenys won on the men’s side (59.26).

NCAA qualifier Rachel Grant won the 200 fly with a time of 2:01.91 as Jodie Ellis came in second with a time of 2:07.95. Brenton Stevenson followed in the men’s 200 fly placing second with a time of 2:02.02 behind Eric Pedack of Seattle (1:57.92).

In the women’s 50 free, BYU placed second through fourth with senior Kirsty Ferrell leading the way, clocking in at 23.82, just behind Stephanie North of Boise State in first (23.68). Miller placed third (24.03) and Sam Crist fourth (24.12).

The men’s 50-yard freestyle was led by Jordon Anderson of Seattle (20.73), with Daniel Bates (21.78) and David Mason (21.82) behind him in second and third, respectively.

Sophomore Syrena Miskin led the Cougar divers on the 3-meter board, tallying a score of 293.05 with Ava Jackman behind her in second (289.25). Ron Morris led the men on the 1-meter board with a point total of 302.70, followed by freshman Nic Suder (289.35) and sophomore Travis Day (272.65).

The women’s 100 free was next on the night with BSU sprinter, North, on top again with a time of 51.88. Miller and K. Ferrell followed with times of 52.32 and 53.17, respectively. Again for Seattle was Anderson in the 100 free, winning the event with a time of 46.94 while Keil came in second (47.65).

Smith led the backstrokers again in the 200 back winning the event in 2:01.92 while J. Ferrell won the 200 back in 1:55.73.

Alexis Morehouse of Seattle won the women’s 200-yard breaststroke (2:21.68) as Baldwin came in second with a time of 2:22.35. Slenys also won the 200 breast with a time of 2:08.67.

N. Menezes found her second win of the night in the 500 free, finishing with a time of 5:00.59. The win marks her fourth win at four meets in the 500 free on the season, the best time coming against UNLV on Oct. 30 when she broke the BYU pool record once held by her mother 27 years prior. Kendrick won the 500 free for the Cougar men with a time of 4:43.17.

Grant next won the 100 fly with a time of 56.09 while Pedack of Seattle won the event for the men. Stevenson placed second in the event with a time of 53.47.

Ashlee Erickson of New Mexico won the women’s 1-meter event with a total of 277.60 points while freshman Dayna Christensen placed second (266.40). All-American Brandon Watson came out on top on the 3-meter board with a point total of 362.50 and Morris in second with 323.80 points.

Boise State went 1-2 in the women’s 200 individual medley with Chelsea Lopus in front (2:09.50) and freshman Melissa Manser in third with a time of 2:11.33.

The BYU swim team will next travel to Long Beach, Calif. for the Toshiba Invitational Nov. 19-21.


Licensed to BYU Swimming HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/6/2009 08:58 PM

SeattleBoiseStNewMexico@BYU - 11/6/2009

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 1:41.21 1:45.62

1) Smith, Candace R 19 2) Baldwin, Sara Jayne J 20

3) Grant, Rachel 20 4) Miller, Aleesha R 20

14.99 29.73 25.49 35.41

2 Boise State University-SR 'A' 1:44.23 1:46.15

1) McLain, Morgan 20 2) Irvin, Emily 19

3) Boucher, Amber 20 4) North, Stephanie 19

15.27 30.23 25.20 35.45

3 Brigham Young University-UT 'B' NT 1:49.34

1) Stone, Megan J 18 2) Bispo, Kassy E 18

3) Manser, Melissa L 18 4) Crist, Sam A 21

16.26 30.42 26.91 35.75

4 University of New Mexico-NM 'A' NT 1:49.89

1) Patterson, Jennifer N 22 2) Maciejko, Tesse L 19

3) Grisdale, Ashley M 21 4) Campbell, Marissa L 19

16.07 31.54 26.31 35.97

5 Boise State University-SR 'B' NT 1:49.97

1) Green, Denise M 20 2) Hahto, Tara L 20

3) Lopus, Chelsea E 21 4) Forrester, Kelly 20

16.24 31.35 26.09 36.29

6 Seattle University 'A' 1:50.00 1:51.31

1) Nguyen, Tina 2) Morehouse, Alexis

3) Boggs, Briley 4) Hanohano-Hong, Liz

16.62 30.38 27.22 37.09

7 Seattle University 'B' NT 1:53.12

1) Leighter, Rachel 2) Richards, Kevlyn

3) Remillard, Shleby 4) Basler, Hanna

17.36 30.43 28.12 37.21

8 University of New Mexico-NM 'B' NT 1:53.70

1) Colella, Jocelyn P 19 2) Morris, Lindsey M 18

3) Wittenberg, Nanette M 20 4) Bellinger, Sally L 20

16.49 31.91 27.79 37.51

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 1:28.57 1:35.36

1) Ferrell, Jeff B 23 2) Mason, David T 24

3) Stevenson, Brent B 19 4) Keil, Christian M 22

24.93 25.89 23.79 20.75

2 Seattle University 'A' 1:32.65 1:36.26

1) Pedack, Eric 2) Lynch, Chris 18

3) Anderson, Jordon 4) Fulton, Chris

25.62 27.40 22.22 21.02

3 Brigham Young University-UT 'B' NT 1:36.30

1) Slenys, Vytenis 22 2) Scott, Dave M 24

3) Bills, Ryan K 18 4) Bates, Danny G 23

25.00 26.75 23.39 21.16

4 Seattle University 'B' NT 1:39.13

1) Tibbals, Jeff 2) Gilmore, James

3) Nugent, Garrett 4) Carriker, Tyler

25.45 27.80 23.62 22.26

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Michelle R 20 Byu Swimming-UT 10:15.62 10:28.61

29.43 31.43 32.00 31.97 31.80 31.74 31.66 31.76

31.94 31.92 31.28 31.31 31.73 31.79 31.59 31.76

31.47 31.34 31.34 29.35

2 Xu, Amy H 19 Byu Swimming-UT 10:18.11 10:29.22

29.76 31.67 31.75 31.67 32.01 31.68 31.91 31.71

31.96 31.91 31.54 31.47 31.51 31.52 31.30 31.35

31.41 31.13 31.32 30.64

3 Cahill, Jennifer 18 Boise State-SR 10:23.16 10:34.56

29.24 31.64 31.98 32.01 31.94 31.93 31.82 32.02

31.66 32.12 31.42 31.83 31.85 31.93 32.13 31.86

31.95 31.83 32.38 31.02

4 Meisner, Rachael H 20 Boise State-SR 10:33.81 10:39.33

29.35 32.12 31.91 31.80 31.81 32.18 32.15 32.44

32.32 32.29 32.34 32.77 32.61 32.51 32.55 32.78

32.00 31.04 31.05 31.31

5 Dudley, Maria S 19 UNM-NM NT 10:41.79

29.30 31.89 31.58 32.11 32.03 32.32 32.13 32.42

32.39 32.70 32.17 32.73 32.47 32.38 32.41 32.41

32.46 32.36 32.04 31.49

6 O'Hara, Bridget M 21 UNM-NM NT 10:49.67

29.56 31.75 32.38 32.74 32.51 32.87 32.56 32.59

32.66 32.97 32.82 32.80 32.78 32.67 32.82 32.78

32.67 32.96 32.69 32.09

7 Pomar-Enders, Marina Seattle 10:44.63 11:00.22

29.67 31.99 32.18 32.52 32.71 33.00 33.02 33.41

33.12 33.70 33.39 33.84 33.69 33.44 33.34 33.38

33.72 33.76 33.38 32.96

8 Hoffman, Casey Seattle 10:34.86 11:10.04

30.33 32.93 33.27 33.67 33.68 33.78 33.57 33.52

33.76 33.79 33.99 33.76 33.78 33.91 33.63 33.84

34.21 33.99 33.68 32.95

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Palmer, Hayden C 18 Byu Swimming-UT 10:08.71 10:00.32

26.41 29.80 29.93 29.51 29.81 29.63 29.92 30.09

30.54 29.76 30.34 30.13 30.42 30.70 30.94 30.84

30.81 30.71 30.22 29.81

2 Fong, Chad R 21 Byu Swimming-UT 10:29.50 10:21.93

27.45 29.73 30.67 30.96 31.27 30.98 31.08 30.86

31.29 31.05 31.38 32.10 31.58 32.12 31.88 31.76

31.63 31.90 31.43 30.81

3 Martinez, Andrew Seattle 10:22.93 10:25.48

27.34 29.62 30.52 30.57 30.63 31.58 31.56 31.62

31.66 31.84 31.75 31.77 32.05 31.53 31.92 31.89

32.32 32.39 31.83 31.09

4 Brown, Austin A 21 Byu Swimming-UT 10:31.10 10:29.29

28.17 31.32 31.46 31.37 31.10 31.32 31.65 31.57

31.77 31.42 31.56 31.91 31.83 31.75 32.23 31.73

32.07 32.29 31.88 30.89

5 White, James Seattle 10:03.40 10:34.18

28.55 31.22 31.53 31.60 31.26 31.41 31.70 31.70

31.94 31.56 32.27 32.27 32.42 32.15 32.56 32.83

32.14 32.25 32.37 30.45

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha R 21 Byu Swimming-UT 1:47.44 1:51.23

26.86 28.59 28.14 27.64

2 Boucher, Amber 20 Boise State-SR 1:51.09 1:53.18

26.98 28.68 28.59 28.93

3 Choi, Shanelle 18 Boise State-SR 1:58.13 1:56.02

26.86 28.77 29.64 30.75

3 Lopus, Chelsea E 21 Boise State-SR 1:54.63 1:56.02

27.72 29.54 29.37 29.39

5 Xu, Amy H 19 Byu Swimming-UT 1:52.79 1:56.82

27.61 29.27 30.28 29.66

6 Nelson, Kim 20 Boise State-SR 1:53.81 x1:57.77

27.44 29.83 30.50 30.00

7 Siggard, Ali E 19 Byu Swimming-UT 1:59.75 1:58.38

27.78 30.21 30.29 30.10

8 Ellis, Jodie M 19 Byu Swimming-UT 1:57.05 x1:59.77

28.79 31.15 31.20 28.63

9 Gramstad, Tonya J 19 UNM-NM NT 1:59.78

28.29 30.01 30.77 30.71

10 Bellinger, Sally L 20 UNM-NM NT 1:59.89

28.52 30.78 30.52 30.07

11 Cobb, Hayley Seattle 2:04.05 2:00.25

28.54 30.23 30.81 30.67

12 Henan, Kelsey Seattle 1:56.87 2:00.54

28.29 30.64 30.71 30.90

13 Boggs, Briley Seattle NT 2:01.93

27.60 30.48 31.75 32.10

14 Hoffman, Casey Seattle 2:02.48 x2:04.39

28.78 31.43 32.44 31.74

-- Fong, Alina M 18 Byu Swimming-UT NT X54.60

26.22 28.38

-- Dickson, Kelsey A 19 Byu Swimming-UT NT X55.94

26.95 28.99

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John C 22 Byu Swimming-UT 1:36.84 1:41.90

23.64 25.93 26.05 26.28

2 Longbotham, Murray Seattle 1:42.50 1:43.75

23.81 25.66 26.76 27.52

3 Tanner, Josh R 19 Byu Swimming-UT 1:45.53 1:45.59

24.23 26.87 27.50 26.99

4 Gillette, James S 18 Byu Swimming-UT 1:47.60 1:48.32

25.17 27.04 27.67 28.44

5 Gilmore, James Seattle NT 1:50.56

25.28 27.84 28.81 28.63

6 Nugent, Garrett Seattle 1:45.38 1:52.26

25.40 27.92 29.21 29.73

7 Kaula, Kalani Seattle 1:48.36 x1:52.93

25.65 28.41 29.45 29.42

Event 7 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Smith, Candace R 19 Byu Swimming-UT 54.80 57.07

28.45 28.62

2 McLain, Morgan 20 Boise State-SR 57.58 58.66

28.44 30.22

3 Stone, Megan J 18 Byu Swimming-UT 1:00.24 1:00.03

29.04 30.99

4 Patterson, Jennifer N 22 UNM-NM NT 1:00.33

29.33 31.00

5 Colella, Jocelyn P 19 UNM-NM NT 1:00.38

29.22 31.16

6 Pabst, Erin R 19 Byu Swimming-UT 59.11 1:00.40

29.87 30.53

7 Leighter, Rachel Seattle 1:00.84 1:02.27

30.66 31.61

8 Nguyen, Tina Seattle 1:01.05 1:02.29

29.96 32.33

9 Marsh, Addy 18 Byu Swimming-UT NT x1:02.72

30.60 32.12

10 Stuart, Erica K 19 UNM-NM NT 1:03.53

31.06 32.47

11 Basler, Hanna Seattle 1:03.73 1:03.67

31.25 32.42

-- Green, Denise M 20 Boise State-SR 56.21 X1:00.25

29.81 30.44

-- Donohue, Lily 18 Boise State-SR 1:00.06 X1:00.90

29.66 31.24

-- Thiltgen, Andrea 20 Boise State-SR 59.76 X1:01.06

29.99 31.07

Event 8 Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chiu, Bryson Seattle 52.05 52.71

25.12 27.59

2 Keil, Christian M 22 Byu Swimming-UT 52.10 53.37

25.85 27.52

3 Wertz, Joe Seattle 54.01 53.53

26.19 27.34

4 Ferrell, Jeff B 23 Byu Swimming-UT 53.67 53.68

26.11 27.57

5 Armantrout, Josh T 18 Byu Swimming-UT 56.61 57.35

27.79 29.56

6 Tibbals, Jeff Seattle NT 57.44

27.28 30.16

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Baldwin, Sara Jayne J 20 Byu Swimming-UT 1:03.14 1:04.83

30.95 33.88

2 Morehouse, Alexis Seattle 1:05.28 1:05.67

30.70 34.97

3 Irvin, Emily 19 Boise State-SR 1:03.57 1:05.93

31.21 34.72

4 Forrester, Kelly 20 Boise State-SR NT 1:06.89

31.80 35.09

5 Bispo, Kassy E 18 Byu Swimming-UT 1:05.33 1:06.94

31.44 35.50

6 Clawson, Londyn R 18 Byu Swimming-UT 1:06.91 1:07.22

31.81 35.41

7 Higginson, Kelsey 20 Byu Swimming-UT 1:03.34 x1:07.43

31.74 35.69

8 Richards, Kevlyn Seattle 1:07.08 1:08.05

31.67 36.38

9 Stotts, Erin 20 Boise State-SR 1:07.27 1:08.25

32.44 35.81

10 Maciejko, Tesse L 19 UNM-NM NT 1:08.70

32.53 36.17

11 Morris, Lindsey M 18 UNM-NM NT 1:08.77

32.72 36.05

12 Peirce, Nicole A 19 UNM-NM NT 1:09.59

32.87 36.72

13 Hahto, Tara L 20 Boise State-SR 1:08.65 x1:10.40

32.86 37.54

14 Pomar-Enders, Marina Seattle 1:12.13 1:13.73

34.68 39.05

-- Fuller, Karalee 19 Byu Swimming-UT 1:05.90 X1:08.01

31.90 36.11

-- Keele, Lauren B 22 Boise State-SR NT X1:08.73

32.65 36.08

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Slenys, Vytenis 22 Byu Swimming-UT 55.33 59.26

27.98 31.28

2 Scott, Dave M 24 Byu Swimming-UT 59.61 59.36

28.23 31.13

3 Morin, Justin P 24 Byu Swimming-UT 57.03 1:00.57

28.70 31.87

4 Lynch, Chris 18 Seattle 1:00.45 1:00.70

28.05 32.65

5 White, James Seattle 1:02.08 1:03.28

29.90 33.38

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Grant, Rachel 20 Byu Swimming-UT 1:57.79 2:01.91

27.53 30.57 31.65 32.16

2 Ellis, Jodie M 19 Byu Swimming-UT 2:02.70 2:07.95

29.14 32.24 33.22 33.35

3 Raininger, Christine 18 Boise State-SR 2:08.28 2:08.75

28.54 32.59 33.33 34.29

4 Knoop, Marni K 19 Byu Swimming-UT 2:04.92 2:09.65

29.84 33.82 32.40 33.59

5 Grisdale, Ashley M 21 UNM-NM NT 2:09.89

28.10 32.04 34.57 35.18

6 Wittenberg, Nanette M 20 UNM-NM NT 2:11.08

29.42 33.51 34.38 33.77

7 Donohue, Lily 18 Boise State-SR 2:09.63 2:11.48

30.43 33.68 33.95 33.42

8 Kelley, Megan Seattle 2:15.28 2:11.89

29.31 33.21 34.10 35.27

9 Heninger, Amanda J 19 Byu Swimming-UT 2:05.54 x2:12.93

31.19 35.11 33.68 32.95

10 LaPorte, Paige 19 Boise State-SR 2:08.28 2:15.12

30.29 34.42 35.25 35.16

11 Remillard, Shleby Seattle NT 2:19.23

29.80 34.25 36.71 38.47

12 Robinson, Megan Seattle 2:24.82 2:19.95

30.22 35.27 37.48 36.98

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Pedack, Eric Seattle 1:51.77 1:57.92

25.91 29.74 30.22 32.05

2 Stevenson, Brent B 19 Byu Swimming-UT 1:53.95 2:02.02

26.51 30.58 31.78 33.15

3 Longbotham, Murray Seattle NT 2:05.62

27.21 31.34 33.55 33.52

4 Armantrout, Josh T 18 Byu Swimming-UT 2:01.36 2:08.26

27.56 31.39 34.62 34.69

-- Wertz, Joe Seattle NT X2:05.76

27.48 30.96 32.64 34.68

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 North, Stephanie 19 Boise State-SR 23.24 23.68

2 Ferrell, Kirsty A 21 Byu Swimming-UT 22.70 23.82

3 Miller, Aleesha R 20 Byu Swimming-UT 22.66 24.03

4 Crist, Sam A 21 Byu Swimming-UT 24.07 24.12

5 Toolson, Taryn B 18 Byu Swimming-UT 24.30 x24.18

6 Campbell, Marissa L 19 UNM-NM NT 24.34

7 Hughey, Stevie 18 Boise State-SR 24.16 24.48

8 Forrester, Kelly 20 Boise State-SR 24.81 24.68

9 Nowatzke, Jenny 20 Boise State-SR 24.61 x25.11

10 Hanohano-Hong, Liz Seattle 25.46 25.21

11 Basler, Hanna Seattle 25.25 25.48

12 Marsh, Addy 18 Byu Swimming-UT 25.29 x25.67

13 Nguyen, Tina Seattle 25.67 25.85

14 Richards, Kevlyn Seattle 25.92 x26.18

15 Gugerty, Megan E 19 UNM-NM NT 26.76

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Anderson, Jordon Seattle 21.00 20.73

2 Bates, Danny G 23 Byu Swimming-UT 20.61 21.78

3 Mason, David T 24 Byu Swimming-UT NT 21.82

4 Fulton, Chris Seattle 20.92 22.01

5 Tanner, Josh R 19 Byu Swimming-UT 22.05 22.33

6 Carriker, Tyler Seattle 23.08 22.40

7 Kaula, Kalani Seattle 22.53 x22.64

8 Gillette, James S 18 Byu Swimming-UT 23.23 x22.93

Event 15 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Erickson, Ashlee UNM-NM NT 277.60

2 Christensen, Dayna Byu Swimming-UT NT 266.40

3 Jackman, Ava Byu Swimming-UT NT 260.35

4 Woods, Emily Byu Swimming-UT NT 251.20

5 Bush, Aubrey UNM-NM NT 250.65

6 Miskin, Syrena Byu Swimming-UT NT x239.10

7 Cloward, Mikenna Byu Swimming-UT NT x238.30

8 Lusk, Alexandra UNM-NM NT 237.10

9 Evangulova, Alexandra UNM-NM NT x225.35

10 Lionberger, Erin 20 Boise State-SR 232.70 221.05

11 Loan, Tana 20 Boise State-SR 189.80 202.10

12 Pfeiffer, Lexi 18 Boise State-SR 188.40 197.75

13 Burnett, Amanda 21 Boise State-SR NT x175.40

Event 16 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Watson, Brandon Byu Swimming-UT NT 362.50

2 Morris, Ronald Byu Swimming-UT NT 323.80

3 Hatch, Samuel Byu Swimming-UT NT 308.85

4 Suder, Nicolas Byu Swimming-UT NT x298.20

5 Day, Travis Byu Swimming-UT NT x285.35

6 Hopper, Matthew Byu Swimming-UT NT x256.10

7 Thalman, Scott Byu Swimming-UT NT x232.75

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 North, Stephanie 19 Boise State-SR 50.33 51.88

25.20 26.68

2 Miller, Aleesha R 20 Byu Swimming-UT 49.67 52.32

25.28 27.04

3 Ferrell, Kirsty A 21 Byu Swimming-UT 50.29 53.17

25.78 27.39

4 Campbell, Marissa L 19 UNM-NM NT 53.33

25.90 27.43

5 Toolson, Taryn B 18 Byu Swimming-UT 53.56 53.46

25.81 27.65

6 Lopus, Chelsea E 21 Boise State-SR 53.20 53.71

26.03 27.68

7 Crist, Sam A 21 Byu Swimming-UT 52.41 x53.95

26.13 27.82

8 Hughey, Stevie 18 Boise State-SR 53.11 54.11

26.33 27.78

9 Hanohano-Hong, Liz Seattle 54.67 54.43

26.44 27.99

10 Nowatzke, Jenny 20 Boise State-SR 53.61 x55.20

26.70 28.50

11 Maciejko, Tesse L 19 UNM-NM NT 55.47

26.70 28.77

12 Henan, Kelsey Seattle 54.51 56.17

27.11 29.06

13 Bellinger, Sally L 20 UNM-NM NT 56.22

27.15 29.07

14 Cobb, Hayley Seattle 55.13 56.76

27.53 29.23

15 Gugerty, Megan E 19 UNM-NM NT x57.15

27.68 29.47

-- Nelson, Kim 20 Boise State-SR NT X54.60

26.22 28.38

-- Marsh, Addy 18 Byu Swimming-UT 56.15 X55.94

26.95 28.99

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Anderson, Jordon Seattle 46.90 46.94

22.09 24.85

2 Keil, Christian M 22 Byu Swimming-UT 46.77 47.65

23.03 24.62

3 Tibbals, Jeff Seattle 47.48 47.88

22.90 24.98

4 Fulton, Chris Seattle 46.30 48.29

22.72 25.57

5 Mason, David T 24 Byu Swimming-UT 45.94 48.30

23.40 24.90

6 Gillette, James S 18 Byu Swimming-UT 49.79 49.89

23.78 26.11

7 Kaula, Kalani Seattle 49.39 x50.21

24.29 25.92

Event 19 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Smith, Candace R 19 Byu Swimming-UT 1:57.09 2:01.92

29.64 30.89 31.10 30.29

2 McLain, Morgan 20 Boise State-SR 2:04.57 2:06.56

29.91 32.06 32.28 32.31

3 Pabst, Erin R 19 Byu Swimming-UT 2:05.80 2:08.28

30.95 32.44 32.70 32.19

4 Colella, Jocelyn P 19 UNM-NM NT 2:09.79

29.82 33.09 34.75 32.13

5 Thiltgen, Andrea 20 Boise State-SR 2:06.73 2:09.80

31.23 33.13 33.07 32.37

6 Donohue, Lily 18 Boise State-SR 2:08.86 2:10.61

31.48 33.10 33.28 32.75

7 Leighter, Rachel Seattle 2:15.95 2:10.84

30.98 33.29 33.52 33.05

8 Green, Denise M 20 Boise State-SR 2:01.56 x2:11.12

31.21 33.50 33.32 33.09

9 Knoop, Marni K 19 Byu Swimming-UT 2:11.99 2:13.72

31.78 33.69 34.35 33.90

10 Stuart, Erica K 19 UNM-NM NT 2:14.24

32.04 34.02 34.06 34.12

11 Grisdale, Ashley M 21 UNM-NM NT 2:14.76

31.90 34.25 34.52 34.09

12 Fong, Alina M 18 Byu Swimming-UT NT x2:16.00

32.40 34.74 35.08 33.78

13 Nguyen, Tina Seattle 2:12.15 2:16.35

31.60 34.21 35.25 35.29

Event 20 Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Ferrell, Jeff B 23 Byu Swimming-UT 1:49.03 1:55.73

27.32 29.36 29.94 29.11

2 Wertz, Joe Seattle 2:00.59 1:56.35

27.95 28.97 29.72 29.71

3 Gilmore, James Seattle 2:05.19 2:00.89

29.38 31.24 30.91 29.36

4 Tanner, Josh R 19 Byu Swimming-UT 1:59.12 2:01.69

28.85 30.59 31.83 30.42

5 Pedack, Eric Seattle 1:53.37 2:03.64

28.05 31.45 32.01 32.13

6 Armantrout, Josh T 18 Byu Swimming-UT 2:00.11 2:05.79

29.06 31.98 32.41 32.34

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Morehouse, Alexis Seattle 2:21.69 2:21.68

31.95 36.15 36.59 36.99

2 Baldwin, Sara Jayne J 20 Byu Swimming-UT 2:22.63 2:22.35

32.46 36.24 36.91 36.74

3 Stotts, Erin 20 Boise State-SR 2:23.36 2:25.14

33.47 36.85 37.33 37.49

4 Clawson, Londyn R 18 Byu Swimming-UT 2:24.51 2:25.55

33.76 36.81 36.77 38.21

5 Irvin, Emily 19 Boise State-SR 2:18.24 2:26.14

33.01 36.78 37.96 38.39

6 Ellis, Jodie M 19 Byu Swimming-UT 2:21.04 2:27.62

34.07 37.99 37.63 37.93

7 Keele, Lauren B 22 Boise State-SR 2:33.29 2:27.98

33.91 37.70 38.41 37.96

8 Morris, Lindsey M 18 UNM-NM NT 2:29.31

33.99 37.99 38.46 38.87

9 Hahto, Tara L 20 Boise State-SR 2:24.25 x2:32.60

33.98 38.19 39.77 40.66

10 Gramstad, Tonya J 19 UNM-NM NT 2:33.01

34.67 38.59 39.70 40.05

11 Fuller, Karalee 19 Byu Swimming-UT 2:26.47 x2:33.21

33.67 38.50 39.97 41.07

12 Richards, Kevlyn Seattle 2:33.18 2:36.99

34.46 39.80 41.36 41.37

13 Henan, Kelsey Seattle NT 2:39.49

35.45 40.55 41.58 41.91

14 Remillard, Shleby Seattle NT x2:39.92

35.85 39.84 41.98 42.25

-- Higginson, Kelsey 20 Byu Swimming-UT 2:22.68 X2:30.42

33.74 38.73 39.60 38.35

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Slenys, Vytenis 22 Byu Swimming-UT 2:00.42 2:08.67

29.60 33.16 33.37 32.54

2 Chiu, Bryson Seattle 2:07.43 2:09.12

29.42 32.59 33.70 33.41

3 Morin, Justin P 24 Byu Swimming-UT 2:03.47 2:13.74

30.27 33.58 34.53 35.36

4 Scott, Dave M 24 Byu Swimming-UT 2:10.68 2:16.61

29.81 33.43 34.95 38.42

5 Lynch, Chris 18 Seattle NT 2:17.36

29.94 34.77 36.02 36.63

6 White, James Seattle NT 2:22.64

31.45 36.75 37.87 36.57

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha R 21 Byu Swimming-UT 4:47.54 5:00.59

28.51 30.71 30.18 30.03 30.31 30.45 30.45 30.59

30.25 29.11

2 Xu, Amy H 19 Byu Swimming-UT 4:56.88 5:06.82

28.70 30.57 30.92 30.93 30.80 31.13 31.26 31.52

31.00 29.99

3 Cahill, Jennifer 18 Boise State-SR 5:05.51 5:07.10

28.25 31.38 30.77 31.22 31.28 31.11 31.23 31.56

30.77 29.53

4 Menezes, Michelle R 20 Byu Swimming-UT 4:55.48 5:07.36

29.19 30.93 31.30 31.02 31.08 31.09 31.26 31.36

31.04 29.09

5 Meisner, Rachael H 20 Boise State-SR 4:59.21 5:12.30

28.89 31.40 31.50 31.58 31.45 31.55 31.62 31.63

31.66 31.02

6 Lofland, Katelyn 21 Boise State-SR 5:03.50 5:15.71

28.34 30.48 31.15 31.40 31.80 32.10 32.47 32.64

32.96 32.37

7 Siggard, Ali E 19 Byu Swimming-UT 5:13.25 x5:16.68

28.79 31.31 31.88 32.30 32.28 32.44 32.34 32.40

31.68 31.26

8 LaPorte, Paige 19 Boise State-SR 5:09.65 x5:16.84

29.34 31.70 31.89 32.05 32.14 32.20 32.24 32.09

32.26 30.93

9 O'Hara, Bridget M 21 UNM-NM NT 5:18.63

29.02 31.71 32.18 32.53 32.54 32.55 32.34 32.66

32.03 31.07

10 Dudley, Maria S 19 UNM-NM NT 5:19.29

28.96 31.67 31.52 31.84 32.37 32.23 32.69 33.07

33.26 31.68

11 Hoffman, Casey Seattle 5:23.23 5:25.31

29.55 32.13 32.63 32.85 32.89 33.09 33.16 33.28

33.22 32.51

12 Kelley, Megan Seattle 5:31.36 5:27.40

28.91 32.07 32.93 33.60 33.50 33.26 33.41 33.43

33.52 32.77

13 Pomar-Enders, Marina Seattle 5:20.04 5:28.73

29.57 32.26 32.66 33.06 33.35 33.72 33.69 33.60

33.89 32.93

14 Robinson, Megan Seattle NT x5:40.97

30.20 33.53 34.51 34.74 34.25 34.62 35.10 35.54

34.88 33.60

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John C 22 Byu Swimming-UT 4:27.02 4:43.17

25.65 28.03 28.58 28.94 28.90 28.96 28.61 28.86

28.48 28.16

2 Longbotham, Murray Seattle NT 4:51.04

25.54 28.34 28.95 29.46 29.48 29.88 29.97 29.65

30.12 29.65

3 Fong, Chad R 21 Byu Swimming-UT 4:28.98 4:56.19

26.98 29.46 29.93 30.48 29.97 30.14 30.11 29.95

30.00 29.17

4 Martinez, Andrew Seattle 4:56.56 5:02.93

26.63 29.47 29.95 30.58 30.31 30.37 30.92 32.02

31.53 31.15

5 Brown, Austin A 21 Byu Swimming-UT 5:06.22 5:04.40

27.45 30.22 30.82 31.22 30.85 30.70 30.81 31.08

31.13 30.12

-- White, James Seattle 4:51.97 X5:13.11

27.73 29.96 31.50 31.92 32.06 32.42 32.35 32.03

32.27 30.87

Event 25 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Grant, Rachel 20 Byu Swimming-UT 56.06 56.09

27.09 29.00

2 Boucher, Amber 20 Boise State-SR 55.69 56.80

27.03 29.77

3 Patterson, Jennifer N 22 UNM-NM NT 57.79

27.03 30.76

4 Stone, Megan J 18 Byu Swimming-UT 58.72 58.81

27.45 31.36

5 Manser, Melissa L 18 Byu Swimming-UT 58.86 58.90

28.76 30.14

6 Ferrell, Kirsty A 21 Byu Swimming-UT 54.07 x59.01

27.63 31.38

7 Choi, Shanelle 18 Boise State-SR 1:00.47 59.34

27.60 31.74

8 Hughey, Stevie 18 Boise State-SR 1:00.64 59.55

28.38 31.17

9 Boggs, Briley Seattle 59.38 59.71

27.97 31.74

10 Raininger, Christine 18 Boise State-SR 59.08 x59.73

28.00 31.73

11 Wittenberg, Nanette M 20 UNM-NM NT 1:00.95

28.74 32.21

12 Kelley, Megan Seattle 1:01.42 1:01.21

28.75 32.46

13 Peirce, Nicole A 19 UNM-NM NT 1:01.31

28.44 32.87

14 Remillard, Shleby Seattle 1:01.33 1:02.09

29.25 32.84

-- Hahto, Tara L 20 Boise State-SR NT X59.67

27.88 31.79

-- Heninger, Amanda J 19 Byu Swimming-UT 56.65 X59.96

28.46 31.50

-- Dickson, Kelsey A 19 Byu Swimming-UT NT X1:01.09

28.31 32.78

-- Cobb, Hayley Seattle 1:01.93 X1:04.38

30.20 34.18

Event 26 Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Pedack, Eric Seattle 50.97 53.16

25.26 27.90

2 Stevenson, Brent B 19 Byu Swimming-UT 50.72 53.47

24.67 28.80

3 Nugent, Garrett Seattle 51.90 54.76

25.22 29.54

4 Carriker, Tyler Seattle NT 56.53

25.75 30.78

-- Chiu, Bryson Seattle NT X53.53

25.05 28.48

Event 27 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Miskin, Syrena Byu Swimming-UT NT 293.05

2 Jackman, Ava Byu Swimming-UT NT 289.25

3 Bush, Aubrey UNM-NM NT 283.70

4 Erickson, Ashlee UNM-NM NT 280.75

5 Cloward, Mikenna Byu Swimming-UT NT 238.45

6 Woods, Emily Byu Swimming-UT NT x236.20

7 Christensen, Dayna Byu Swimming-UT NT x233.20

8 Lusk, Alexandra UNM-NM NT 233.00

9 Evangulova, Alexandra UNM-NM NT x230.95

10 Lionberger, Erin 20 Boise State-SR 245.02 225.45

11 Loan, Tana 20 Boise State-SR 183.30 190.25

12 Pfeiffer, Lexi 18 Boise State-SR 187.13 181.65

13 Burnett, Amanda 21 Boise State-SR NT x167.70

Event 28 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Morris, Ronald Byu Swimming-UT NT 302.70

2 Suder, Nicolas Byu Swimming-UT NT 289.35

3 Day, Travis Byu Swimming-UT NT 272.65

4 Thalman, Scott Byu Swimming-UT NT x271.10

5 Watson, Brandon Byu Swimming-UT NT x264.00

6 Hatch, Samuel Byu Swimming-UT NT x263.00

7 Hopper, Matthew Byu Swimming-UT NT x245.20

Event 29 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lopus, Chelsea E 21 Boise State-SR 2:05.65 2:09.50

28.44 34.06 37.59 29.41

2 Raininger, Christine 18 Boise State-SR 2:09.92 2:10.40

28.31 33.87 37.96 30.26

3 Manser, Melissa L 18 Byu Swimming-UT 2:12.98 2:11.33

28.93 32.53 38.95 30.92

4 Knoop, Marni K 19 Byu Swimming-UT 2:07.29 2:13.41

28.73 33.59 40.65 30.44

5 Morris, Lindsey M 18 UNM-NM NT 2:13.72

29.90 34.55 38.17 31.10

6 Nelson, Kim 20 Boise State-SR 2:09.47 2:14.79

30.05 34.97 39.09 30.68

7 Maciejko, Tesse L 19 UNM-NM NT 2:14.96

30.32 33.88 40.13 30.63

8 Clawson, Londyn R 18 Byu Swimming-UT 2:13.24 2:15.20

31.37 33.68 39.27 30.88

9 Morehouse, Alexis Seattle 2:14.62 2:15.86

28.71 36.36 38.07 32.72

10 Wittenberg, Nanette M 20 UNM-NM NT 2:16.08

29.05 37.02 38.86 31.15

11 Colella, Jocelyn P 19 UNM-NM NT x2:17.13

29.85 34.70 39.86 32.72

12 Fong, Alina M 18 Byu Swimming-UT NT x2:17.40

30.71 36.55 39.96 30.18

13 Keele, Lauren B 22 Boise State-SR NT x2:17.70

29.29 36.87 38.54 33.00

14 Robinson, Megan Seattle NT 2:25.81

30.85 38.49 42.79 33.68

-- Pomar-Enders, Marina Seattle NT X2:23.03

31.31 37.22 41.29 33.21

-- Cobb, Hayley Seattle 2:09.59 DQ

29.72 36.16 39.09 31.85

Event 30 Men 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Slenys, Vytenis 22 Byu Swimming-UT 1:47.76 1:55.79

25.60 30.46 33.28 26.45

2 Chiu, Bryson Seattle 1:53.28 1:57.06

25.58 29.07 34.29 28.12

3 Palmer, Hayden C 18 Byu Swimming-UT 1:54.70 1:58.07

25.63 31.17 33.32 27.95

4 Gilmore, James Seattle 1:56.04 2:01.82

26.46 30.76 35.53 29.07

5 Brown, Austin A 21 Byu Swimming-UT NT 2:10.85

27.76 33.95 39.45 29.69

-- Wertz, Joe Seattle 2:02.41 X1:59.95

26.24 29.88 35.71 28.12

-- Kaula, Kalani Seattle NT X2:10.93

26.52 34.55 40.13 29.73

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 1:31.19 1:35.08

1) Ferrell, Kirsty A 21 2) Baldwin, Sara Jayne J 20

3) Crist, Sam A 21 4) Miller, Aleesha R 20

24.38 23.82 23.50 23.38

2 Boise State University-SR 'A' 1:33.74 1:35.77

1) Boucher, Amber 20 2) Hughey, Stevie 18

3) Forrester, Kelly 20 4) North, Stephanie 19

23.84 24.19 24.39 23.35

3 Brigham Young University-UT 'B' NT 1:36.87

1) Smith, Candace R 19 2) Toolson, Taryn B 18

3) Higginson, Kelsey 20 4) Menezes, Natasha R 21

24.86 23.79 24.71 23.51

4 University of New Mexico-NM 'A' NT 1:39.75

1) Patterson, Jennifer N 22 2) O'Hara, Bridget M 21

3) Grisdale, Ashley M 21 4) Campbell, Marissa L 19

25.29 25.52 25.03 23.91

5 Boise State University-SR 'B' NT 1:40.39

1) Choi, Shanelle 18 2) Nowatzke, Jenny 20

3) Green, Denise M 20 4) McLain, Morgan 20

24.98 25.11 25.22 25.08

6 Seattle University 'A' 1:40.87 1:40.81

1) Hanohano-Hong, Liz 2) Henan, Kelsey

3) Boggs, Briley 4) Basler, Hanna

25.01 25.30 25.70 24.80

7 University of New Mexico-NM 'B' NT 1:43.99

1) Peirce, Nicole A 19 2) Gugerty, Megan E 19

3) Dudley, Maria S 19 4) Bellinger, Sally L 20

25.93 26.04 26.25 25.77

8 Seattle University 'B' NT 1:48.17

1) Leighter, Rachel 2) Kelley, Megan

3) Hoffman, Casey 4) Robinson, Megan

27.08 27.00 26.18 27.91

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 1:19.13 1:24.86

1) Kendrick, John C 22 2) Keil, Christian M 22

3) Bates, Danny G 23 4) Mason, David T 24

21.70 21.08 21.02 21.06

2 Seattle University 'A' 1:24.02 1:25.06

1) Anderson, Jordon 2) Fulton, Chris

3) Tibbals, Jeff 4) Longbotham, Murray

20.94 21.37 21.16 21.59

3 Brigham Young University-UT 'B' NT 1:29.00

1) Tanner, Josh R 19 2) Ferrell, Jeff B 23

3) Fong, Chad R 21 4) Gillette, James S 18

22.61 22.10 21.94 22.35

4 Seattle University 'B' NT 1:29.88

1) Martinez, Andrew 2) Nugent, Garrett

3) Lynch, Chris 18 4) Carriker, Tyler

23.13 21.87 22.92 21.96

Tags: Results