Cougars take it to Rebel Swimmers

Senior captain Travis Price and the BYU men handed the No.21 ranked Rebels their first loss of the season. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO, Utah (Nov.9, 2007) -- Both the BYU men and women swimmers out swam UNLV on Friday night at the Richards Building Pool. The Cougar men beat the No. 21 ranked Rebels 185-114, while the BYU women came out on top of the UNLV women 173-127.

"Our guys swam really well tonight," BYU men's coach Tim Powers said. "If there was any question about our team's strength in the conference, I feel we answered those questions tonight."

The Cougar men won both of the relays on the evening. The four-man relay team in the 200-yard medley had the winning time with a 1:30.72. In the 400 freestyle relay, the Cougars touched the wall first recording a time of 3:02.92.

On the women's side, a strong personal performance from freshman Rachel Grant helped boost the Cougars to victory. Grant won three events in the meet, including the 100 and 200 butterfly, and the 200 individual medley-- the 100 fly and 200 IM coming in back-to-back races. Grant's winning time in the 200 fly of 2:01.86 is a new Richards Building Pool record and BYU school record.

"The biggest difference in our team's victory was Rachel Grant and our divers," BYU women's coach Stan Crump said. "UNLV is a very, very good team. They did a great job coming here to swim against us, especially when you consider the change in elevation they had to go through."

The BYU women's divers took first and second at both board heights. In the 1-meter sophomore Tawni Jones took first with a score of 265.25, while in the 3-meter event sophomore Ava Jackman had the best mark with a 290.00. The men's Cougar divers also swept the first-place honors as Drew Moulton and Bryce Engstrom finished atop the podium in the 1-meter and 3-meters, respectively.

The Cougars' next action will be at the Nike Cup on Nov. 15-17 in Long Beach, Calif.

Women - Team Scores

Place School Points

1 BYU SWIMMING BYU 173

2 UNLV UNLV 127

Total 300.00

Men - Team Scores

Place School Points

1 BYU SWIMMING BYU 185 . 50

2 UNLV UNLV 114 . 50

Total 300.00

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 UNLV A NT 1:45.68 11

1) Weinbrecht, Amanda 2) Bonney, Kim 3) Sandback, Marina 4) Hunt-Higgins, Megan

2 BYU SWIMMING A 1:42.53 1:46.31 4

1) Christiansen, Sara Jayne 2) Bloom, Jamie 3) Price, Angela 4) Miller, Aleesha

3 UNLV B NT 1:48.60 2

1) Gillespie, Lisa 2) Kuestermeyer, Bailey 3) Neff, Jenna 4) Rousell, Madison

4 BYU SWIMMING B NT 1:48.70

1) Roberts, Leilani 2) Stacey, Johanna 3) Grant, Rachel 4) Ferrell, Kirsty

5 BYU SWIMMING C NT x1:54.44

1) Moyes, Karen 2) Marriott, Julia 3) Livengood, Elise 4) Crist, Samantha

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 BYU SWIMMING A NT 1:30.72 11

1) Jacobson, Jacoby 2) Mason, David 3) Azevedo, Jorge 4) Merrell, Andrew

2 UNLV A NT 1:32.36 4

1) Phillips, Devin 2) Andersson, Jonas 3) Lorring, Peter 4) Hortness, Richard

3 BYU SWIMMING B NT 1:34.31 2

1) Ferrell, John 2) Wells, Brady 3) Henderson, Blake 4) Greiner, Gregor

4 UNLV B NT 1:34.77

1) Christian, Timothy 2) Bosnyak, Tamas 3) Seiler, David 4) Andolfsson, Thomas

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Menezes, Natasha BYU SWIMMING 10:08.15 10:27.50 9

2 Chan, U-Nice BYU SWIMMING 10:19.69 10:33.28 4

3 McHenry, Celleigh BYU SWIMMING 10:25.13 10:33.55 3

4 Dangalakova, Ana UNLV NT 10:37.97 2

5 Sreibers, Lara UNLV NT 10:44.24 1

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Maitland, Kier UNLV NT 9:28.34 9

2 Mendoza, John UNLV NT 9:41.02 4

3 Anderson, Zach BYU SWIMMING NT 9:43.98 3

4 Bates, Samuel BYU SWIMMING NT 9:45.28 2

5 Ferrell, Jeff BYU SWIMMING NT 9:58.99 1

6 Blank, Nicholas UNLV NT 10:02.99

7 Goodfellow, Jacob BYU SWIMMING NT x10:25.3

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Menezes, Michelle BYU SWIMMING 1:54.53 1:52.85 9

2 Harpak, Marva UNLV NT 1:53.02 4

3 Roberts, Leilani BYU SWIMMING 1:48.78 1:53.73 3

4 Crowley, Bridget UNLV NT 1:56.54 2

5 Nettenstrom, Kari UNLV NT 1:57.18 1

6 Smith, Carly BYU SWIMMING 1:55.85 1:57.38

7 Plantaric, Samantha UNLV NT x1:57.71

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Claar, Johan UNLV NT 1:40.28 9

2 Price, Travis BYU SWIMMING NT 1:41.40 4

3 Hamilton, Neal BYU SWIMMING NT 1:41.59 3

4 Clark, Kenny BYU SWIMMING NT 1:42.43 2

5 Hofstedt, Daniel BYU SWIMMING NT x1:44.35

6 Egmar, Magnus UNLV NT 1:46.47 1

7 Nelson, Lee UNLV NT 1:48.95

Event 7 Women 100 Yard Backstroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Weinbrecht, Amanda UNLV NT 57.47 9

2 Hunt-Higgins, Megan UNLV NT 58.08 4

3 Gillespie, Lisa UNLV NT 58.09 3

4 Christiansen, Sara Jayne BYU SWIMMING 58.79 58.72 2

5 Price, Angela BYU SWIMMING 57.87 59.21 1

6 Moyes, Karen BYU SWIMMING 1:04.00 1:03.04

Event 8 Men 100 Yard Backstroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Azevedo, Jorge BYU SWIMMING NT 50.48 9

2 Phillips, Devin UNLV NT 51.18 4

3 Jacobson, Jacoby BYU SWIMMING NT 51.36 3

4 Christian, Timothy UNLV NT 51.39 2

5 Ferrell, John BYU SWIMMING NT 52.58 1

6 Lorring, Peter UNLV NT 54.19

7 Ellingsen, Michael UNLV NT x54.21

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Bonney, Kim UNLV NT 1:04.33 9

2 Bloom, Jamie BYU SWIMMING 1:03.28 1:04.63 4

3 Clarke, Kelsey UNLV NT 1:06.38 3

4 Graham, Alexa UNLV NT 1:07.23 2

5 Stacey, Johanna BYU SWIMMING 1:07.10 1:07.48 1

6 Marriott, Julia BYU SWIMMING 1:11.16 1:09.58

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Andersson, Jonas UNLV NT 56.93 9

2 Slenys, Vytenis BYU SWIMMING NT 57.07 4

3 Mason, David BYU SWIMMING NT 58.13 3

4 Bosnyak, Tamas UNLV NT 58.26 2

5 Morin, Justin BYU SWIMMING NT 59.08 1

6 Wells, Brady BYU SWIMMING NT x59.18

--- Grant, Bradley BYU SWIMMING NT X59.03

--- Duffin, Avery BYU SWIMMING NT X59.83

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Grant, Rachel BYU SWIMMING 2:03.24 2:01.86 9

(Event 11 Women 200 Yard Butterfly)

Name School Seed Time Finals Time Points

2 Livengood, Elise BYU SWIMMING 2:06.48 2:10.07 4

3 Kuestermeyer, Bailey UNLV NT 2:10.41 3

4 Neff, Jenna UNLV NT 2:12.21 2

5 Chan, U-Nice BYU SWIMMING 2:03.47 2:14.81 1

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Su, Jeffrey BYU SWIMMING NT 1:50.23 9

2 Claar, Johan UNLV NT 1:52.48 4

*3 Seiler, David UNLV NT 1:52.65 2 . 50

*3 Broadbent, Douglas BYU SWIMMING NT 1:52.65 2 . 50

5 Egly, Daniel UNLV NT 1:56.57 1

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Miller, Aleesha BYU SWIMMING 23.50 23.65 9

2 Sandback, Marina UNLV NT 23.94 4

3 Ferrell, Kirsty BYU SWIMMING 23.46 24.37 3

4 Rousell, Madison UNLV NT 24.59 2

5 Cirulis, Chanel UNLV NT 25.11 1

6 Clark, Megan UNLV NT x25.12

7 Crist, Samantha BYU SWIMMING 25.15 25.24

8 Yocom, Audra BYU SWIMMING 26.54 x25.91

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Merrell, Andrew BYU SWIMMING NT 20.81 9

2 Hortness, Richard UNLV NT 21.01 4

3 Greiner, Gregor BYU SWIMMING NT 21.06 3

4 Henderson, Blake BYU SWIMMING NT 21.37 2

5 Andolfsson, Thomas UNLV NT 21.88 1

6 Merrill, Mike UNLV NT 21.93

7 Eldridge, Calan UNLV NT x22.04

Event 15 Women 1 mtr Diving

Name School Finals Score Points

1 Jones, Tawni BYU SWIMMING NT 265.25 9

2 Jackman, Ava BYU SWIMMING NT 264.75 4

3 Williams, Wendy UNLV NT 237.15 3

4 Woods, Emily BYU SWIMMING NT 223.20 2

5 Bowen, Tricia BYU SWIMMING NT x220.45

6 Kelly, Caitlin UNLV NT 216.65 1

7 Chang, Kimberly BYU SWIMMING NT x206.75

8 Malmrose, Holly BYU SWIMMING NT x160.15

Event 16 Men 1 mtr Diving

Name School Finals Score Points

1 Moulton, Drew BYU SWIMMING NT 245.70 9

2 Engstrom, Bryce BYU SWIMMING NT 245.15 4

3 Arb, Matt UNLV NT 240.15 3

4 Tanimoto, Eli UNLV NT 237.20 2

(Event 16 Men 1 mtr Diving)

Name School Finals Score Points

5 English, Vincent UNLV NT 217.15 1

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Miller, Aleesha BYU SWIMMING 51.41 52.26 9

2 Roberts, Leilani BYU SWIMMING 50.22 52.56 4

3 Hunt-Higgins, Megan UNLV NT 52.77 3

4 Ferrell, Kirsty BYU SWIMMING NT 53.15 2

5 Crowley, Bridget UNLV NT 53.25 1

6 Menezes, Natasha BYU SWIMMING 52.11 x53.44

7 Harpak, Marva UNLV NT 53.88

8 Plantaric, Samantha UNLV NT x54.66

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Su, Jeffrey BYU SWIMMING NT 45.38 9

2 Clark, Kenny BYU SWIMMING NT 46.19 4

3 Greiner, Gregor BYU SWIMMING NT 46.46 3

4 Hortness, Richard UNLV NT 47.05 2

5 Hofstedt, Daniel BYU SWIMMING NT x47.37

6 Eldridge, Calan UNLV NT 48.16 1

7 Merrill, Mike UNLV NT 48.55

8 Andolfsson, Thomas UNLV NT x49.38

Event 19 Women 200 Yard Backstroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Gillespie, Lisa UNLV NT 2:02.72 9

2 Weinbrecht, Amanda UNLV NT 2:04.27 4

3 Dangalakova, Ana UNLV NT 2:04.90 3

4 Patience, Tara BYU SWIMMING 2:07.20 2:06.72 2

5 McHenry, Celleigh BYU SWIMMING 2:05.44 2:09.98 1

6 Christiansen, Sara Jayne BYU SWIMMING 2:08.30 2:10.19

7 Moyes, Karen BYU SWIMMING NT x2:23.50

Event 20 Men 200 Yard Backstroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Jacobson, Jacoby BYU SWIMMING NT 1:52.15 9

2 Blank, Nicholas UNLV NT 1:52.70 4

3 Ferrell, John BYU SWIMMING NT 1:53.27 3

4 Christian, Timothy UNLV NT 1:53.35 2

5 Ferrell, Jeff BYU SWIMMING NT 1:56.58 1

6 Ellingsen, Michael UNLV NT 1:56.94

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Bonney, Kim UNLV NT 2:18.73 9

2 Bloom, Jamie BYU SWIMMING 2:15.33 2:19.90 4

3 Kuestermeyer, Bailey UNLV NT 2:20.20 3

4 Clarke, Kelsey UNLV NT 2:23.11 2

5 Graham, Alexa UNLV NT x2:24.92

6 Stacey, Johanna BYU SWIMMING 2:25.88 2:30.36 1

(Event 21 Women 200 Yard Breaststroke)

Name School Seed Time Finals Time Points

7 Marriott, Julia BYU SWIMMING NT 2:30.99

8 Smith, Carly BYU SWIMMING 2:28.21 x2:31.42

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Rutherfurd, Andrew BYU SWIMMING NT 2:06.32 9

2 Phillips, Devin UNLV NT 2:06.75 4

3 Slenys, Vytenis BYU SWIMMING NT 2:08.57 3

4 Morin, Justin BYU SWIMMING NT 2:10.47 2

5 Bosnyak, Tamas UNLV NT 2:10.96 1

6 Wells, Brady BYU SWIMMING NT x2:11.75

7 Duffin, Avery BYU SWIMMING NT x2:14.12

8 Grant, Bradley BYU SWIMMING NT x2:16.60

9 Nelson, Lee UNLV NT 2:21.00

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Menezes, Michelle BYU SWIMMING 5:01.66 5:05.18 9

2 Menezes, Natasha BYU SWIMMING NT 5:06.05 4

3 Harpak, Marva UNLV NT 5:08.04 3

4 Sreibers, Lara UNLV NT 5:12.47 2

5 Chan, U-Nice BYU SWIMMING 4:58.37 5:14.85 1

6 Livengood, Elise BYU SWIMMING 5:06.77 x5:15.37

7 Nettenstrom, Kari UNLV NT 5:16.98

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Claar, Johan UNLV NT 4:35.44 9

2 Maitland, Kier UNLV NT 4:38.29 4

3 Price, Travis BYU SWIMMING NT 4:38.30 3

4 Anderson, Zach BYU SWIMMING NT 4:41.57 2

5 Mendoza, John UNLV NT 4:42.32 1

6 Bates, Samuel BYU SWIMMING NT 4:44.43

7 Goodfellow, Jacob BYU SWIMMING NT x5:00.70

Event 25 Women 100 Yard Butterfly

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Grant, Rachel BYU SWIMMING 56.97 56.83 9

2 Sandback, Marina UNLV NT 57.13 4

3 Price, Angela BYU SWIMMING 53.26 57.60 3

4 Weinbrecht, Amanda UNLV NT 57.76 2

5 Neff, Jenna UNLV NT 57.98 1

6 McHenry, Celleigh BYU SWIMMING NT 1:04.06

Event 26 Men 100 Yard Butterfly

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Azevedo, Jorge BYU SWIMMING NT 48.85 9

2 Su, Jeffrey BYU SWIMMING NT 50.71 4

3 Henderson, Blake BYU SWIMMING NT 50.80 3

4 Seiler, David UNLV NT 51.08 2

5 Broadbent, Douglas BYU SWIMMING NT x51.10

(Event 26 Men 100 Yard Butterfly)

Name School Seed Time Finals Time Points

6 Lorring, Peter UNLV NT 51.49 1

7 Christian, Timothy UNLV NT 51.52

8 Egly, Daniel UNLV NT x53.84

Event 27 Women 3 mtr Diving

Name School Finals Score Points

1 Jackman, Ava BYU SWIMMING NT 290.00 9

2 Jones, Tawni BYU SWIMMING NT 260.10 4

3 Woods, Emily BYU SWIMMING NT 257.15 3

4 Chang, Kimberly BYU SWIMMING NT x241.45

5 Williams, Wendy UNLV NT 235.20 2

6 Kelly, Caitlin UNLV NT 226.95 1

Event 28 Men 3 mtr Diving

Name School Finals Score Points

1 Engstrom, Bryce BYU SWIMMING NT 274.05 9

2 English, Vincent UNLV NT 266.70 4

3 Arb, Matt UNLV NT 260.00 3

4 Tanimoto, Eli UNLV NT 252.10 2

5 Moulton, Drew BYU SWIMMING NT 249.45 1

Event 29 Women 200 Yard IM

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Grant, Rachel BYU SWIMMING 2:06.97 2:05.68 9

2 Gillespie, Lisa UNLV NT 2:06.72 4

3 Patience, Tara BYU SWIMMING 2:05.15 2:06.93 3

4 Christiansen, Sara Jayne BYU SWIMMING 2:07.55 2:08.49 2

5 Kuestermeyer, Bailey UNLV NT 2:10.09 1

6 Dangalakova, Ana UNLV NT 2:10.88

7 Clarke, Kelsey UNLV NT x2:11.25

8 Smith, Carly BYU SWIMMING 2:09.06 x2:11.54

Event 30 Men 200 Yard IM

Name School Seed Time Finals Time Points

1 Phillips, Devin UNLV NT 1:53.24 9

2 Clark, Kenny BYU SWIMMING NT 1:54.03 4

3 Hamilton, Neal BYU SWIMMING NT 1:54.60 3

4 Rutherfurd, Andrew BYU SWIMMING NT 1:54.64 2

5 Blank, Nicholas UNLV NT 1:57.52 1

6 Slenys, Vytenis BYU SWIMMING NT x1:59.75

7 Egmar, Magnus UNLV NT 2:03.13

--- Ellingsen, Michael UNLV NT DQ

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 BYU SWIMMING A 1:38.10 3:28.34 11

1) Roberts, Leilani 2) Ferrell, Kirsty 3) Menezes, Michelle 4) Miller, Aleesha

2 UNLV A NT 3:28.71 4

1) Sandback, Marina 2) Harpak, Marva 3) Bonney, Kim 4) Hunt-Higgins, Megan

3 BYU SWIMMING B NT 3:35.93 2

1) Menezes, Natasha 2) Chan, U-Nice 3) Price, Angela 4) Crist, Samantha

(Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay)

Team Relay Seed Time Finals Time Points

4 UNLV C NT 3:37.16

1) Cirulis, Chanel 2) Nettenstrom, Kari 3) Plantaric, Samantha 4) Neff, Jenna

5 UNLV B NT x3:37.68

1) Crowley, Bridget 2) Clark, Megan 3) Sreibers, Lara 4) Rousell, Madison

6 BYU SWIMMING C NT x3:48.77

1) Marriott, Julia 2) Moyes, Karen 3) Yocom, Audra 4) McHenry, Celleigh

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 BYU SWIMMING A NT 3:02.92 11

1) Azevedo, Jorge 2) Greiner, Gregor 3) Price, Travis 4) Su, Jeffrey

2 BYU SWIMMING B NT 3:04.78 4

1) Hofstedt, Daniel 2) Anderson, Zach 3) Henderson, Blake 4) Mason, David

3 UNLV A NT 3:06.23 2

1) Bosnyak, Tamas 2) Seiler, David 3) Claar, Johan 4) Hortness, Richard

4 UNLV B NT 3:13.11

1) Lorring, Peter 2) Eldridge, Calan 3) Andolfsson, Thomas 4) Merrill, Mike

Tags: Results

Loading Touchdowns