Cougs Defeat Utes in Final Dual Meet | The Official Site of BYU Athletics

Cougs Defeat Utes in Final Dual Meet

PROVO -- The BYU men's and women's swimming and diving teams finished up the regular season with a sweep of in-state and MWC rival University of Utah, Friday.

The men's team won 10 of 13 events to beat the Ute squad 124-77. The men finish the 2001-02 season with a 7-1 record, losing only one dual meet in the past two seasons. The women's squad won nine of 13 events to win 147-96, improving from a seven-point margin of victory in November. The women's team finish the season with an 8-3 record after winning the last five dual meets. The women's team have now defeated the University of Utah 14 straight times.

Junior Billy Betz won the 50 free with a time of 20.74 as BYU placed the first four places followed by Michael Mullen, Brian Sorensen, and James Bekker. Betz also won the 100 free and was a part of the winning 200 medley relay team composed of Christopher Johnson, Adam Ware, and Gary Tan.

Tan won the 400 I.M. with a pool-record time of 3:59.82. The Olympian from Singapore also won the 500 free. Junior Jeffery Mason won the 200 free while Johnson won the 100 back. The 200 free relay team of Mason, Sorensen, Brent Parker, and Michael Mullen won to finish the meet.

"We swam really focused today," said men's head swim coach Tim Powers. "It was a highly competitive meet and we look forward for conference."

For the women, he 200 medley relay team of senior Tina Adkinson, Lyndi Juvan, Amanda Grant, and Nichole Burrows got things started off right, winning the event by a full two seconds with a time of 1:48.14.

All-American Cortnee Adams won the 100 and 200 free with times of 51.06 and 1:50.94. Junior Heidi Leitz won the 50 free with a time of 24.29 followed by sophomore teammate Jamie Lambert. Leitz also won the 100 fly and led the winning 200 free relay team with Melissa Busby, Burrows, and Adams Burrows also won the 100 back posting a time of 58.37.

"We swam well, especially Adams and Leitz," said women's head swim coach Stan Crump. "We had a lot of confidence and Jamie Lambert is coming on very strong."

For the divers, junior Kelli Einfeldt won both the 1-meter and 3-meter events. She was followed by senior Tessa Clark in both events, who dove in her last home meet of her career. Freshman Andy Bradley won the 1-meter event and junior Justin Wilcock won the 3-meter event.

Both teams will prepare for the MWC Conference Championships that run from February 28 through March 2 in Oklahoma City, OK.

BYU vs. Utah - 2/8/2002

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 1:48.14 11

1) Adkinson, Tina SR 2) Grant, Amanda JR

3) Juvan, Lyndi SO 4) Burrows, Nichole FR

27.64

2 University of Utah 'A' NT 1:50.13 4

1) Nye, Amber SR 2) Greegor, Tessa FR

3) Mckinney, Courtney SR 4) Gerber, Rebecca SR

28.61

3 Brigham Young University 'B' NT 1:51.09 2

1) Rappleye, Kathryn FR 2) Tadlock, Nikki SO

3) Mason, Rachel SO 4) Lambert, Jamie SO

28.31

4 University of Utah 'B' NT 1:52.21

1) Sweny, Loren FR 2) Fribourg, Phoenix FR

3) Young, Melissa FR 4) Fowler, Lori SO

28.94

5 Brigham Young University 'C' NT x2:01.70

1) Majaj, Hana SO 2) Grant, Melanie FR

3) McOmber, Jamie JR 4) Jensen, Codi SO

33.33

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 1:32.46 11

1) Johnson, Christopher JR 2) Ware, Adam SO

3) Tan, Gary JR 4) Betz, William SO

23.97

2 Brigham Young University 'B' NT 1:33.29 4

1) Malfatt, John SO 2) Scott, Austin JR

3) Mullen, Kurt SO 4) Parker, Brent JR

24.11

3 University of Utah 'B' NT 1:35.99 2

1) Johnson, David FR 2) Godfrey, Daniel SR

3) Rempfer, Cody FR 4) Shino, Trent SO

25.12

4 University of Utah 'A' NT 1:36.31

1) Fleisch, David JR 2) Carlile, Jon Mikael SO

3) Linge, Stephen SR 4) Burton, Jacob FR

25.17

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kaiser, Kristen SO UU NT 10:40.42 9

28.84 59.85 2:03.28 5:17.90

2 Afong, Sara FR UU NT 10:44.42 4

29.80 1:02.02 2:07.08 5:22.61

3 Ferrell, Monica SO BYU NT 10:46.96 3

30.21 1:02.58 2:08.14 5:24.55

4 Garrick, Amy FR BYU NT 11:04.95 2

31.20 1:04.72 2:11.41 5:33.30

5 Hathaway, Katherine FR UU NT 11:18.40 1

30.94 1:03.94 2:10.51 5:34.00

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lofgren, Magnus SO UU NT 9:57.64 9

26.97 56.98 1:57.04 4:59.00

2 Lim, Terrence SO BYU NT 10:00.66 4

26.99 56.95 1:57.48 4:59.92

3 Hanna, Jonathan FR UU NT 10:10.40 3

28.38 58.75 2:00.22 5:05.60

4 Parker, Nicholas FR BYU NT 10:18.72 2

28.05 58.62 1:59.73 5:03.20

5 Caputo, Robert FR UU NT 10:20.99 1

28.81 59.86 2:03.09 5:11.59

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Adams, Cortnee JR BYU NT 1:50.94 9

26.25 55.23

2 Sweny, Loren FR UU NT 1:52.97 4

26.62 55.19

3 Statkeviciute, Neringa SO UU NT 1:53.21 3

26.69 55.38

4 Dyer, Renee FR UU NT 1:56.39 2

26.79 55.77

5 Otteson, Lindsey FR BYU NT 1:59.64 1

29.12 59.05

6 Jensen, Codi SO BYU NT 2:01.09

28.35 59.17

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Mason, Jeffrey JR BYU NT 1:40.14 9

23.04 48.31

2 Johnson, Christopher JR BYU NT 1:42.44 4

23.53 49.32

3 Mullen, Kurt SO BYU NT 1:43.20 3

24.06 50.47

4 Castro, Evan FR UU NT 1:43.78 2

23.57 49.26

5 Hoersting, Brett FR UU NT 1:43.83 1

24.10 50.30

6 Patience, Chris FR BYU NT x1:44.24

23.71 49.94

7 Marceau, Matthew FR UU NT 1:45.50

24.43 50.96

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lietz, Heidi JR BYU NT 24.29 9

2 Lambert, Jamie SO BYU NT 24.76 4

3 Mckinney, Courtney SR UU NT 24.84 3

4 Busby, Melissa SR BYU NT 24.96 2

5 Gerber, Rebecca SR UU NT 25.14 1

6 Rappleye, Kathryn FR BYU NT x25.18

7 Fowler, Lori SO UU NT 25.58

8 Evans, Bryn FR UU NT x26.84

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Betz, William SO BYU NT 20.74 9

2 Mullen, Michael JR BYU NT 21.28 4

3 Sorensen, Brian SO BYU NT 21.43 3

4 Bekker, James SO BYU NT x21.64

5 Durrant, Brandon SR UU NT 21.89 2

6 Burton, Jacob FR UU NT 21.96 1

7 Amorim, Jorge FR UU NT 23.12

Event 9 Women 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kaiser, Kristen SO UU NT 4:31.95 9

29.07 1:01.18

2 Rumfallow, Ashlee JR BYU NT 4:36.78 4

29.05 1:01.36

3 Adkinson, Tina SR BYU NT 4:39.11 3

29.20 1:03.27

4 Lewis, Kimberly JR UU NT 4:40.50 2

29.69 1:03.31

5 Mason, Rachel SO BYU NT 4:44.81 1

30.17 1:04.46

6 Chamberlin, Melissa SR UU NT 4:47.18

31.13 1:06.37

7 Kemp, Melissa FR BYU NT x4:56.42

32.76 1:11.14

8 Hathaway, Katherine FR UU NT x4:56.62

31.33 1:06.35

Event 10 Men 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Tan, Gary JR BYU NT 3:59.82 9

25.53 55.33

2 Belliston, Randy SO BYU NT 4:03.65 4

25.83 55.61

3 Rempfer, Cody FR UU NT 4:05.39 3

25.61 55.55

4 Fleisch, David JR UU NT 4:13.14 2

26.13 55.29

5 Armstrong, Christian SO BYU NT 4:15.90 1

26.85 57.79

6 Shino, Trent SO UU NT 4:17.05

26.72 57.73

7 Tobler, Nathan JR BYU NT x4:23.35

26.56 57.77

Event 11 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Einfeldt, Kelli JR BYU NT 243.75 9

2 Clark, Tessa SR BYU NT 212.85 4

3 Morrow, Tina JR BYU NT 207.75 3

4 Routsong, Rachelle SO BYU NT x203.18

5 Fiori, Kerri FR UU NT 195.90 2

6 Dahl, Tessa SO BYU NT x193.58

7 Nielson, Sara SO UU NT 152.25 1

Event 12 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

-- Trost, Landon JR BYU NT X233.18

-- Beardall, Justin SO BYU NT X270.75

-- Patil, Viraj SR BYU NT X305.10

-- Bradley, Andy FR BYU NT X305.78

-- Russell, Aaron JR BYU NT X318.98

-- Wilcock, Justin JR BYU NT X357.60

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Lietz, Heidi JR BYU NT 58.70 9

27.75

2 Afong, Sara FR UU NT 59.92 4

28.25

3 Young, Melissa FR UU NT 1:00.31 3

28.26

4 Juvan, Lyndi SO BYU NT 1:00.74 2

28.80

5 Nye, Amber SR UU NT 1:01.06 1

28.52

6 Majaj, Hana SO BYU NT 1:03.11

29.95

Event 14 Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Linge, Stephen SR UU NT 51.62 9

24.32

2 Larsen, Levi SO BYU NT 51.67 4

24.77

3 Rempfer, Cody FR UU NT 51.72 3

24.49

4 Malfatt, John SO BYU NT 52.12 2

24.42

5 Novak, Ben SO UU NT 54.89 1

25.49

6 Tobler, Nathan JR BYU NT 55.74

25.69

7 Caputo, Robert FR UU NT x57.68

27.06

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Adams, Cortnee JR BYU NT 51.06 9

24.53

2 Statkeviciute, Neringa SO UU NT 51.69 4

25.22

3 Grant, Amanda JR BYU NT 53.31 3

25.99

4 Dyer, Renee FR UU NT 53.99 2

26.21

5 Busby, Melissa SR BYU NT 55.24 1

27.33

6 Fowler, Lori SO UU NT 55.34

26.59

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Betz, William SO BYU NT 45.30 9

21.87

2 Parker, Brent JR BYU NT 45.83 4

22.21

3 Mullen, Michael JR BYU NT 47.05 3

22.85

4 Patience, Chris FR BYU NT x47.37

22.99

5 Burton, Jacob FR UU NT 47.83 2

22.75

6 Durrant, Brandon SR UU NT 48.13 1

23.08

7 Hoersting, Brett FR UU NT 48.41

23.38

8 Amorim, Jorge FR UU NT x51.29

24.42

Event 17 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Burrows, Nichole FR BYU NT 58.37 9

28.51

2 Adkinson, Tina SR BYU NT 59.36 4

29.00

3 Rumfallow, Ashlee JR BYU NT 59.67 3

28.91

4 Rappleye, Kathryn FR BYU NT x1:01.33

30.32

5 Young, Melissa FR UU NT 1:01.45 2

29.78

6 Nye, Amber SR UU NT 1:02.20 1

30.27

7 Lewis, Kimberly JR UU NT 1:02.26

30.42

8 Rudd, Rachel FR UU NT x1:08.09

33.39

Event 18 Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Johnson, Christopher JR BYU NT 50.81 9

24.44

2 Johnson, David FR UU NT 52.79 4

26.04

3 Fleisch, David JR UU NT 54.59 3

26.52

-- Bekker, James SO BYU NT X51.96

25.63

-- Stephens, Saul SO BYU NT X53.27

25.84

-- Sorensen, Brian SO BYU NT X54.51

26.60

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sweny, Loren FR UU NT 5:07.05 9

28.17 58.57 2:00.10

2 Kaiser, Kristen SO UU NT 5:08.64 4

27.78 57.98 1:59.68

3 Afong, Sara FR UU NT 5:14.80 3

29.14 1:00.58 2:03.72

4 Ferrell, Monica SO BYU NT 5:18.35 2

29.06 1:00.07 2:03.81

5 Otteson, Lindsey FR BYU NT 5:21.11 1

30.29 1:02.13 2:06.24

6 Garrick, Amy FR BYU NT 5:22.93

29.62 1:01.49 2:06.47

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Tan, Gary JR BYU NT 4:38.32 9

26.29 54.76 1:52.27

2 Castro, Evan FR UU NT 4:43.75 4

26.78 55.62 1:53.65

3 Lofgren, Magnus SO UU NT 4:48.00 3

26.97 56.14 1:54.60

4 Marceau, Matthew FR UU NT 4:52.87 2

26.84 56.07 1:55.27

5 Caputo, Robert FR UU NT x5:02.59

27.37 56.90 1:57.99

-- Belliston, Randy SO BYU NT X4:46.18

26.36 54.88 1:52.40

-- Lim, Terrence SO BYU NT X4:48.33

26.55 55.88 1:54.75

-- Parker, Nicholas FR BYU NT X5:08.31

26.83 56.15 1:57.15

Event 21 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Einfeldt, Kelli JR BYU NT 236.25 9

2 Clark, Tessa SR BYU NT 220.05 4

3 Morrow, Tina JR BYU NT 216.30 3

4 Fiori, Kerri FR UU NT 206.78 2

5 Routsong, Rachelle SO BYU NT x202.05

6 Dahl, Tessa SO BYU NT x191.40

7 Nielson, Sara SO UU NT 169.73 1

Event 22 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

-- Trost, Landon JR BYU NT X222.00

-- Beardall, Justin SO BYU NT X253.80

-- Wilcock, Justin JR BYU NT X298.58

-- Russell, Aaron JR BYU NT X311.10

-- Patil, Viraj SR BYU NT X315.90

-- Bradley, Andy FR BYU NT X324.68

Event 23 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Greegor, Tessa FR UU NT 1:05.77 9

30.52

2 Grant, Amanda JR BYU NT 1:06.01 4

31.86

3 Tadlock, Nikki SO BYU NT 1:06.50 3

31.69

4 Fribourg, Phoenix FR UU NT 1:06.55 2

31.52

5 Lambert, Jamie SO BYU NT 1:06.71 1

32.08

6 Chamberlin, Melissa SR UU NT 1:07.48

32.80

7 Evans, Bryn FR UU NT x1:09.20

32.70

8 Mason, Rachel SO BYU NT x1:15.48

35.50

-- Covington, Tamber SO BYU NT X1:09.39

32.68

-- McOmber, Jamie JR BYU NT X1:09.54

32.92

-- Grant, Melanie FR BYU NT X1:10.04

33.57

-- Kemp, Melissa FR BYU NT X1:10.55

33.74

Event 24 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Castro, Evan FR UU NT 57.32 9

26.96

2 Ware, Adam SO BYU NT 58.36 4

27.10

3 Godfrey, Daniel SR UU NT 58.50 3

27.60

4 Scott, Austin JR BYU NT 59.34 2

28.01

5 Shino, Trent SO UU NT 59.81 1

28.45

6 Carlile, Jon Mikael SO UU NT x59.93

28.43

7 Armstrong, Christian SO BYU NT 1:01.40

28.70

-- Betz, William SO BYU NT X59.29

27.43

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 1:36.78 11

1) Lietz, Heidi JR 2) Burrows, Nichole FR

3) Busby, Melissa SR 4) Adams, Cortnee JR

24.30

2 University of Utah 'A' NT 1:37.49 4

1) Statkeviciute, Neringa SO 2) Mckinney, Courtney SR

3) Gerber, Rebecca SR 4) Dyer, Renee FR

23.96

3 Brigham Young University 'B' NT 1:41.11 2

1) Ferrell, Monica SO 2) Otteson, Lindsey FR

3) Tadlock, Nikki SO 4) Rumfallow, Ashlee JR

25.49

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 1:22.37 11

1) Mason, Jeffrey JR 2) Parker, Brent JR

3) Sorensen, Brian SO 4) Mullen, Michael JR

20.76

2 University of Utah 'A' NT 1:25.63 4

1) Johnson, David FR 2) Hoersting, Brett FR

3) Linge, Stephen SR 4) Durrant, Brandon SR

3 University of Utah 'B' NT 1:29.21 2

1) Marceau, Matthew FR 2) Amorim, Jorge FR

3) Novak, Ben SO 4) Lofgren, Magnus SO

22.33

-- Brigham Young University 'B' NT X1:23.11

1) Patience, Chris FR 2) Mullen, Kurt SO

3) Malfatt, John SO 4) Bekker, James SO

21.29

Event 27 Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

-- Larsen, Levi SO BYU NT X1:57.70

25.78 54.86