Day 1 in the Books for Swimmers at MWCC

The BYU women finished day one of the MWCC on top of the competition. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

OKLAHOMA CITY -- After the first day of competition at the Mountain West Conference Championships, the BYU women's swim and dive team is in first place by nine points, while the Cougar men swimmers and divers are in fifth place.

Sophomore Tawni Jones highlighted the Cougar women's day as she was the only individual winner in today's events. She won the 1-meter diving competition with a score of 279.85. Coming into this week's conference tournament, Jones's season-best score of 301.05 was the best score in the MWC this season.

The BYU women also saw a very strong performance from its 800-yard freestyle relay team as they finished in first. They finished with a time of 7:18. 88 -- four second faster than the rest of the field. This 800 free relay team was made up of Rachel Grant, Leilani Roberts and the sister duo of Michelle and Natasha Menezes swam the final two legs of the race.

The relay team of Jacoby Jacobsen, Vytenis Slenys, Jorge Azevedo and Jeffrey Su placed the highest for the men on the day as they came in second place in the 200 medley relay. They finished with a time of 1:29.39, which their time was just over a half of a second behind the UNLV team.

Action resumes tomorrow and continues through Saturday at the Oklahoma City Community College.

Event 1  Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

===============================================================================

A - Final

1 Jones, Tawni SO BYU 280.70 279.85 20

2 Ortiz, Stephanie SO Wyoming 259.10 271.00 17

3 Wainwright, Brittany SR Wyoming 239.60 265.70 16

4 Knudson, Karin SR Colorado St. 252.05 263.75 15

5 Jackman, Ava SO BYU 249.65 262.40 14

6 Quinn, Carrie SR New Mexico-DA 258.10 260.00 13

7 Hall, Elyse SR Colorado St. 256.85 250.90 12

8 Ferguson, Jennifer SO TCU-NT 240.40 250.40 11

B - Final

9 Huth, Emily SO Wyoming 227.80 259.35 9

10 Yu, Kwan Ling FR Utah-UT 239.05 258.70 7

11 Flanagan, Megan JR San Diego St. 236.90 247.05 6

12 Braszkiewicz, Anna FR Utah-UT 227.30 244.35 5

13 Bowdler, Kristie SR Colorado St. 223.40 234.50 4

14 Woods, Emily SO BYU 226.95 233.05 3

15 Williams, Wendy SR UNLV 226.15 217.25 2

16 Heuring, Kathleen JR San Diego St. 226.65 215.85 1

Event 2 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

===============================================================================

A - Final

1 Hesselberg, Raymond JR TCU-NT 342.55 359.80 20

2 Murdock, Mark FR Wyoming 290.90 338.10 17

3 Callens, Joseph FR TCU-NT 290.20 310.55 16

4 Bogner, Kyle FR Wyoming 291.30 307.10 15

5 Miller, Tyler JR Wyoming 312.20 303.30 14

6 Engstrom, Bryce SO BYU 284.20 286.55 13

7 Yancey, Colter FR Wyoming 288.15 281.65 12

8 English, Vincent SO UNLV 260.25 246.90 11

B - Final

9 Van Valkenburg, Kyle SO Air Force 254.30 308.95 9

10 Arlington, David SO Air Force 235.10 268.10 7

11 Glandon, Nathan SR Air Force 231.25 265.15 6

12 Moulton, Drew FR BYU 236.00 262.50 5

13 Rogers, Randy JR Air Force 241.30 257.35 4

14 Arb, Matt SO UNLV 235.60 232.20 3

15 Tanimoto, Eli SR UNLV 237.20 228.50 2

Event 3 Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Finals Points

===============================================================================

1 Unlv 'A' 1:28.72 40

1) Christian, Timothy SR 2) Andersson, Jonas JR

3) Lorring, Peter SO 4) Andolfsson, Thomas SO

22.55 24.73 21.75 19.69

2 Byu 'A' 1:29.39 34

1) Jacobson, Jacoby JR 2) Slenys, Vytenis FR

3) Azevedo, Jorge SR 4) Su, Jeffrey SR

23.46 25.23 20.69 20.01

3 Tcu-NT 'A' 1:30.43 32

1) Berrettini, Jonathon SR 2) Allred, Cameron SR

3) Bagby, Joshua SO 4) McCracken, Scott SR

22.50 25.94 22.28 19.71

4 Wyoming 'A' 1:30.73 30

1) Fuller, Nathan FR 2) Larkin, Alex JR

3) Urich, Matt JR 4) Gregory, Tommy FR

23.98 24.92 21.65 20.18

5 Air Force 'A' 1:31.16 28

1) Yamashiro, Kai JR 2) Day, Justin JR

3) Morin, Chris JR 4) Dawson, Robert FR

24.12 24.57 22.07 20.40

6 Utah-UT 'A' 1:31.78 26

1) Bradley, Todd SO 2) Peterson, Spencer SO

3) Lezin, Vlas FR 4) Folster, Tanner SO

23.67 25.60 22.41 20.10

Event 4 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Finals Points

===============================================================================

1 Unlv 'A' 1:40.23 40

1) Weinbrecht, Amanda JR 2) Bonney, Kim SR

3) Sandback, Marina SR 4) Hunt-Higgins, Megan SR

26.15 27.81 23.92 22.35

2 Byu 'A' 1:41.21 34

1) Christiansen, Sara Jayne FR 2) Bloom, Jamie SR

3) Price, Angela SR 4) Miller, Aleesha FR

26.38 28.61 23.86 22.36

3 Utah-UT 'A' 1:43.56 32

1) McQueen, Shannon FR 2) Tidwell, Caitlin SO

3) Fredsall, Jennifer FR 4) Van Leeuwen, Annie SO

26.78 29.53 24.43 22.82

4 Wyoming 'A' 1:44.25 30

1) Janak, Molly SO 2) Young, Lesley FR

3) Bach, Maggie SO 4) Stelow, Cassie SO

27.00 29.01 25.54 22.70

5 Colorado St. 'A' 1:44.65 28

1) Price, Michelle FR 2) Lynch, Nicole FR

3) Kennedy, Nora SO 4) Molzahn, Emily FR

27.05 29.32 24.83 23.45

6 San Diego St. 'A' 1:46.53 26

1) Vessey, Brooke FR 2) Smith, Katie SR

3) Dowell, Ana SR 4) DiDomenico, Gina FR

27.49 29.28 25.01 24.75

7 Tcu-NT 'A' 1:46.69 24

1) Smith, Samantha FR 2) Bradley, Ellen FR

3) Melenric, Natalie SO 4) Lynch, Mychala FR

26.66 30.54 25.90 23.59

8 New Mexico-DA 'A' 1:47.05 22

1) Toelle, Lisa SO 2) Hilo, Carly JR

3) Grisdale, Ashley SO 4) McLoughlin, Katrina JR

27.73 29.75 25.81 23.76

9 Air Force 'A' 1:52.85 18

1) Hunter, Katelyn SO 2) Kluesner, Kaeli FR

3) Gleason, Rebecca SO 4) Kim, Esther FR

27.82 33.44 27.39 24.20

Event 5 Men 800 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Finals Points

===============================================================================

1 Unlv 'A' 6:29.39 40

1) Hortness, Richard JR 2) Phillips, Devin SR

3) Eldridge, Calan FR 4) Claar, Johan JR

22.11 46.45 1:11.00 1:36.13 21.52 46.07 1:11.29 1:37.42

22.28 47.57 1:13.25 1:38.95 21.56 45.99 1:11.35 1:36.89

2 Air Force 'A' 6:36.32 34

1) Avery, Bryan JR 2) O'Keefe, Sean SO

3) Cowling, TJ SR 4) Gunn, Benjamin FR

22.48 47.18 1:11.85 1:38.05 23.04 47.93 1:13.08 1:38.54

23.92 49.99 1:15.52 1:40.89 22.60 48.02 1:13.66 1:38.84

3 Utah-UT 'A' 6:36.42 32

1) Beaman, Garret FR 2) Ferraro, Marco JR

3) Evans, George FR 4) Ekstrom, Thomas FR

22.44 47.12 1:12.44 1:39.82 22.19 46.47 1:11.62 1:37.24

23.51 49.72 1:14.94 1:39.98 22.51 47.59 1:13.43 1:39.38

4 Byu 'A' 6:37.01 30

1) Anderson, Zach SR 2) Hamilton, Neal SR

3) Su, Jeffrey SR 4) Price, Travis SR

23.76 48.72 1:14.37 1:40.98 15.90 47.30 1:13.42 1:40.12

22.30 47.25 1:13.32 1:38.91 22.29 46.84 1:11.72 1:37.00

5 Wyoming 'A' 6:37.45 28

1) Bell, Eli JR 2) King, Sam SR

3) Bell, Levi SR 4) Urich, Matt JR

22.57 46.96 1:12.42 1:38.87 22.50 47.57 1:13.50 1:40.81

22.52 47.50 1:13.10 1:39.36 21.99 46.54 1:12.16 1:38.41

6 Tcu-NT 'A' 6:41.39 26

1) Bagby, Joshua SO 2) Hauck, Jason JR

3) Hendricks, Jeffery FR 4) Biefnes, Ben SO

22.50 47.26 1:12.66 1:40.49 22.41 47.79 1:13.62 1:39.93

23.04 48.12 1:13.16 1:38.77 22.14 47.24 1:14.12 1:42.20

Event 6 Women 800 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Finals Points

===============================================================================

1 Byu 'A' 7:18.88 40

1) Grant, Rachel FR 2) Roberts, Leilani JR

3) Menezes, Michelle FR 4) Menezes, Natasha SO

25.49 52.94 1:21.37 1:50.10 25.58 53.12 1:20.72 1:48.58

25.46 53.25 1:21.76 1:50.57 24.68 51.86 1:20.44 1:49.63

2 Utah-UT 'A' 7:22.44 34

1) Edge, Natalie FR 2) McQueen, Shannon FR

3) Van Leeuwen, Annie SO 4) Evans, Kristina FR

24.64 52.12 1:20.79 1:50.22 25.47 53.73 1:22.51 1:50.84

25.06 52.53 1:20.75 1:49.00 25.56 53.68 1:22.99 1:52.38

3 Unlv 'A' 7:25.01 32

1) Harpak, Marva SO 2) Dangalakova, Ana JR

3) Nettenstrom, Kari SR 4) Gillespie, Lisa FR

25.12 52.38 1:21.15 1:50.02 20.50 53.46 1:22.07 1:52.29

25.20 53.43 1:22.54 1:52.01 24.90 53.04 1:21.60 1:50.69

4 Wyoming 'A' 7:26.02 30

1) Vint, Stephanie FR 2) Jones, Krista JR

3) Evans, Megan SO 4) Stinson, Aimee JR

25.84 53.93 1:22.34 1:51.13 25.20 53.25 1:22.14 1:50.74

25.61 54.78 1:23.63 1:52.75 25.53 53.19 1:21.86 1:51.40

5 Colorado St. 'A' 7:31.36 28

1) Kennedy, Nora SO 2) McCleary, Kathleen SO

3) Cianci, Gisella SO 4) Muniz, Jennifer SO

26.95 55.89 1:24.39 1:52.79 15.31 55.86 1:24.31 1:53.04

26.58 55.93 1:24.75 1:53.11 16.49 54.33 1:23.22 1:52.42

6 New Mexico-DA 'A' 7:33.35 26

1) Patterson, Jennifer SO 2) Zarins, Andrea SR

3) Rogers, Theresa SO 4) Clarridge, Tori SR

26.11 54.41 1:24.49 1:55.10 25.50 53.83 1:23.28 1:53.23

25.26 53.87 1:23.22 1:52.95 25.45 53.62 1:22.65 1:52.07

7 Tcu-NT 'A' 7:39.39 24

1) Grubb, Meredith SO 2) Martinez, Brittney FR

3) Alvarez, Maria FR 4) Miles, Jessica FR

25.80 54.01 1:23.86 1:54.23 25.84 54.79 1:25.04 1:55.57

25.65 54.10 1:23.59 1:53.48 26.30 55.86 1:25.90 1:56.11

8 San Diego St. 'A' 7:41.44 22

1) Power, Kyla SO 2) Daly, Brittany SR

3) Morrill, Jessica SO 4) DiDomenico, Gina FR

26.92 55.76 1:24.79 1:53.40 26.39 55.13 1:24.34 1:53.68

27.22 56.95 1:26.83 1:56.59 26.19 55.28 1:26.05 1:57.77

9 Air Force 'A' 7:47.14 18

1) Hwang, Jane JR 2) Kluesner, Kaeli FR

3) Grabarek, Kelly FR 4) Gleason, Rebecca SO

26.68 55.70 1:24.17 1:52.21 27.25 56.90 1:26.78 1:57.21

26.69 56.16 1:26.76 1:57.82 27.06 57.27 1:28.25 1:59.90

Tags: Results