Swimmers Win MWC Regular-Season Titles

Cougar Jorge Azevedo helped propel BYU to a victory over Utah on Thursday night. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO -- To finish of a perfect Mountain West Conference regular season, both the BYU men's and women's swim and dive teams beat the visiting University of Utah on Thursday night in the Richards Building Pool. The Cougar men finished the season with a victory over the Utes as they won 189-100, while the BYU women beat Utah 190-110.

Both BYU squads were named the MWC regular-season champions with the victories over Utah. The Cougars also honored 12 outgoing seniors before the meet as it was their last home meet.

"The meet went very well for us tonight," BYU men's coach Tim Powers said. "I think our team wanted to swim hard for our seniors who had their last regular-season MWC meet tonight. Our seniors really have motivated our team all year long."

All of the BYU seniors on both teams contributed to the Cougars' victory. The BYU male seniors included Jorge Azevedo, Travis Price, Jeffery Su, John Ferrell, Zach Anderson and Neal Hamilton. Azevedo won the 100-yard backstroke (49.96) and set a new Richards Building Pool record as he won the 100 butterfly with a time of 48.11. Price won the 200 (1:40.69) and 500 freestyle (4:37.65), while Su won the 200 fly (1:50.76) and Hamilton won the 200 IM (1:54.38).

The Cougar women seniors are Tara Patience, Angela Goodson-Price, Jamie Bloom, U-Nice Chan, Carly Smith and Angela Nelson. Bloom won the 100 and 200 breaststroke races with times of 1:04.87 and 2:20.78, respectively. Goodson-Price was the top Cougar finisher in the 100 fly as she touched the wall second with a time of 57.52. Patience also had a nice swim in the 200 IM as she came in second with a time of 2:09.39.

"Our relays were spectacular tonight and overall the team swam well," BYU women's coach Stan Crump said. "The crowd was awesome. They made a lot of noise which made things funs for our team."

There was a near-capacity crowd on hand to watch both Cougar teams swim to MWC regular-season titles in the Richards Building Pool. With both BYU team's victories against Utah, the Cougars take a 23-11 lead over the Utes in the Deseret First Duel.

The BYU swim and dive teams will next be in action on Feb. 15 at 11 a.m. as the divers have the Richards Building Pool all to themselves to take on the visiting Pac-10 Stanford Cardinal.

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

TeamRelaySeed TimeFinals TimePoints

1Byu A1:42.531:45.3211

1) Christiansen, Sara Jayne 182) Bloom, Jamie 213) Price, Angela 214) Miller, Aleesha 19

27.4856.89 (29.41)1:22.35 (25.46)1:45.32 (22.97)

2Utah-UT ANT1:47.784

1) McQueen, Shannon C 202) Coburn, Adrienne M 223) Fredsall, Jennifer A 204) Edge, Natalie

27.6558.50 (30.85)1:24.02 (25.52)1:47.78 (23.76)

3Utah-UT BNT1:48.812

1) Gunderson, Elizabeth A 192) Tidwell, Caitlin A 213) Blair, Michelle A 234) Van Leeuwen, Annie 19

28.2458.94 (30.70)1:25.16 (26.22)1:48.81 (23.65)

4Byu BNT1:49.04

1) Roberts, Leilani 212) Stacey, Johanna 193) Grant, Rachel 184) Menezes, Natasha 20

28.1958.69 (30.50)1:25.05 (26.36)1:49.04 (23.99)

5Byu CNTx1:52.42

1) Hall, Whitney 212) Marriott, Julia 183) Smith, Carly 214) Crist, Samantha 19

28.441:00.25 (31.81)1:27.71 (27.46)1:52.42 (24.71)

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

TeamRelaySeed TimeFinals TimePoints

1Byu ANT1:31.7411

1) Slenys, Vytenis 202) Mason, David 223) Azevedo, Jorge 234) Su, Jeffrey 20

24.4350.05 (25.62)1:11.35 (21.30)1:31.74 (20.39)

2Byu BNT1:31.874

1) Jacobson, Jacoby 222) Grant, Bradley 213) Henderson, Blake 234) Greiner, Gregor 24

24.1149.36 (25.25)1:11.67 (22.31)1:31.87 (20.20)

3Utah-UT BNT1:34.872

1) Beaman, Garret2) Peterson, Spencer 203) Brown, Andrew B 214) Folster, Tanner S 24

23.9450.87 (26.93)1:13.74 (22.87)1:34.87 (21.13)

4Utah-UT ANT1:37.10

1) Bradley, Todd 202) Baque, John L 193) Oliver, Adam F 214) Ferraro, Marco 23

25.0251.95 (26.93)1:15.32 (23.37)1:37.10 (21.78)

5Utah-UT CNTx1:38.81

1) Salt, Trevor 192) Leonhart, Tim3) Leonhart, William 204) Childs, Mason

25.5352.00 (26.47)1:16.63 (24.63)1:38.81 (22.18)

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Menezes, Michelle 18Byu10:15.6210:32.399

29.601:01.88 (32.28)1:33.99 (32.11)2:06.30 (32.31)

2:38.82 (32.52)3:11.34 (32.52)3:43.40 (32.06)4:15.97 (32.57)

4:48.17 (32.20)5:20.14 (31.97)5:51.33 (31.19)6:22.13 (30.80)

6:53.15 (31.02)7:24.58 (31.43)7:55.81 (31.23)8:27.57 (31.76)

8:58.82 (31.25)9:30.35 (31.53)10:01.84 (31.49)10:32.39 (30.55)

2McHenry, Celleigh 19Byu10:25.1310:37.894

30.281:02.55 (32.27)1:34.79 (32.24)2:07.22 (32.43)

2:39.32 (32.10)3:11.66 (32.34)3:43.84 (32.18)4:16.09 (32.25)

4:48.44 (32.35)5:20.33 (31.89)5:52.44 (32.11)6:24.30 (31.86)

6:55.99 (31.69)7:28.19 (32.20)8:00.32 (32.13)8:32.32 (32.00)

9:04.31 (31.99)9:35.78 (31.47)10:07.25 (31.47)10:37.89 (30.64)

3Roberts, Karly 19Utah-UTNT10:39.533

29.221:01.65 (32.43)1:34.17 (32.52)2:06.75 (32.58)

2:39.32 (32.57)3:11.75 (32.43)3:44.01 (32.26)4:16.12 (32.11)

4:48.20 (32.08)5:20.17 (31.97)5:52.17 (32.00)6:23.93 (31.76)

6:56.02 (32.09)7:28.18 (32.16)8:00.36 (32.18)8:32.49 (32.13)

9:04.72 (32.23)9:36.92 (32.20)10:08.74 (31.82)10:39.53 (30.79)

(Event 3 Women 1000 Yard Freestyle)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

4Helmers, Melissa 21Utah-UTNT10:51.112

29.241:00.65 (31.41)1:32.58 (31.93)2:04.93 (32.35)

2:37.49 (32.56)3:10.08 (32.59)3:42.80 (32.72)4:15.56 (32.76)

4:48.34 (32.78)5:21.22 (32.88)5:53.93 (32.71)6:26.98 (33.05)

6:59.91 (32.93)7:33.00 (33.09)8:05.99 (32.99)8:38.96 (32.97)

9:12.03 (33.07)9:45.21 (33.18)10:18.55 (33.34)10:51.11 (32.56)

5Coburn, Adrienne M 22Utah-UTNT10:54.901

29.801:02.46 (32.66)1:35.36 (32.90)2:08.21 (32.85)

2:40.83 (32.62)3:13.48 (32.65)3:45.80 (32.32)4:18.55 (32.75)

4:51.37 (32.82)5:24.12 (32.75)5:56.56 (32.44)6:29.05 (32.49)

7:01.76 (32.71)7:34.84 (33.08)8:08.14 (33.30)8:41.32 (33.18)

9:14.50 (33.18)9:48.15 (33.65)10:21.45 (33.30)10:54.90 (33.45)

6Fredsall, StephanieUtah-UTNTx11:20.46

29.781:02.07 (32.29)1:34.99 (32.92)2:08.35 (33.36)

2:41.85 (33.50)3:15.87 (34.02)3:50.20 (34.33)4:24.41 (34.21)

4:58.96 (34.55)5:33.68 (34.72)6:08.27 (34.59)6:42.84 (34.57)

7:17.53 (34.69)7:52.76 (35.23)8:27.46 (34.70)9:02.26 (34.80)

9:36.99 (34.73)10:11.98 (34.99)10:46.77 (34.79)11:20.46 (33.69)

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Bates, Samuel 18ByuNT9:41.289

26.7255.91 (29.19)1:25.68 (29.77)1:55.09 (29.41)

2:24.47 (29.38)2:54.34 (29.87)3:24.14 (29.80)3:53.77 (29.63)

4:23.45 (29.68)4:52.90 (29.45)5:22.06 (29.16)5:50.99 (28.93)

6:19.80 (28.81)6:48.52 (28.72)7:17.22 (28.70)7:45.99 (28.77)

8:15.09 (29.10)8:44.21 (29.12)9:13.55 (29.34)9:41.28 (27.73)

2Oliver, Adam F 21Utah-UTNT9:45.174

27.1557.07 (29.92)1:27.19 (30.12)1:57.43 (30.24)

2:27.18 (29.75)2:56.72 (29.54)3:26.50 (29.78)3:56.19 (29.69)

4:25.84 (29.65)4:55.48 (29.64)5:24.77 (29.29)5:54.12 (29.35)

6:23.43 (29.31)6:52.54 (29.11)7:21.45 (28.91)7:50.29 (28.84)

8:19.00 (28.71)8:47.83 (28.83)9:17.29 (29.46)9:45.17 (27.88)

3Anderson, Zach 23ByuNT9:47.303

27.7257.57 (29.85)1:27.51 (29.94)1:57.70 (30.19)

2:27.65 (29.95)2:57.44 (29.79)3:27.16 (29.72)3:57.04 (29.88)

4:26.48 (29.44)4:56.20 (29.72)5:25.69 (29.49)5:55.18 (29.49)

6:24.69 (29.51)6:54.18 (29.49)7:23.47 (29.29)7:53.06 (29.59)

8:22.15 (29.09)8:51.34 (29.19)9:19.63 (28.29)9:47.30 (27.67)

4Mason, RichardUtah-UTNT9:49.402

26.7455.87 (29.13)1:24.97 (29.10)1:54.34 (29.37)

2:23.64 (29.30)2:53.24 (29.60)3:22.84 (29.60)3:52.19 (29.35)

4:21.71 (29.52)4:51.05 (29.34)5:20.72 (29.67)5:50.41 (29.69)

6:20.00 (29.59)6:49.85 (29.85)7:19.79 (29.94)7:50.11 (30.32)

8:20.36 (30.25)8:50.03 (29.67)9:19.71 (29.68)9:49.40 (29.69)

5Ferrell, Jeff 21ByuNT10:02.091

27.1056.55 (29.45)1:26.57 (30.02)1:56.75 (30.18)

2:26.74 (29.99)2:57.15 (30.41)3:27.58 (30.43)3:57.73 (30.15)

4:27.84 (30.11)4:57.98 (30.14)5:28.11 (30.13)5:58.32 (30.21)

6:28.64 (30.32)6:59.01 (30.37)7:29.45 (30.44)7:59.79 (30.34)

8:30.41 (30.62)9:01.20 (30.79)9:32.05 (30.85)10:02.09 (30.04)

(Event 4 Men 1000 Yard Freestyle)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

6Johnson, Wesley 23Utah-UTNT10:12.93

28.2558.97 (30.72)1:30.08 (31.11)2:01.20 (31.12)

2:32.02 (30.82)3:03.01 (30.99)3:33.98 (30.97)4:05.02 (31.04)

4:35.95 (30.93)5:06.69 (30.74)5:37.55 (30.86)6:08.28 (30.73)

6:38.97 (30.69)7:09.69 (30.72)7:40.38 (30.69)8:11.31 (30.93)

8:42.26 (30.95)9:12.57 (30.31)9:43.24 (30.67)10:12.93 (29.69)

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Menezes, Natasha 20Byu1:51.131:52.129

26.6755.07 (28.40)1:23.39 (28.32)1:52.12 (28.73)

2Hall, Whitney 21Byu1:53.371:53.784

27.3656.08 (28.72)1:25.08 (29.00)1:53.78 (28.70)

3Roberts, Leilani 21Byu1:48.781:54.633

26.7655.61 (28.85)1:24.75 (29.14)1:54.63 (29.88)

4Edge, NatalieUtah-UTNT1:55.342

26.3655.24 (28.88)1:25.15 (29.91)1:55.34 (30.19)

5Evans, KristinaUtah-UTNT1:57.271

27.0956.78 (29.69)1:26.76 (29.98)1:57.27 (30.51)

6Judd, EmilyUtah-UTNT2:00.25

27.3857.16 (29.78)1:28.18 (31.02)2:00.25 (32.07)

7Reopelle, ChelseaUtah-UTNTx2:00.62

26.3755.94 (29.57)1:27.14 (31.20)2:00.62 (33.48)

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Price, Travis 23ByuNT1:40.699

23.7049.31 (25.61)1:14.95 (25.64)1:40.69 (25.74)

2Evans, George M 20Utah-UTNT1:41.184

23.4048.64 (25.24)1:14.53 (25.89)1:41.18 (26.65)

3Ferraro, Marco 23Utah-UTNT1:42.103

24.1549.47 (25.32)1:15.45 (25.98)1:42.10 (26.65)

4Clark, Kenny 23ByuNT1:42.882

24.1150.04 (25.93)1:16.19 (26.15)1:42.88 (26.69)

5Mason, David 22ByuNT1:43.921

24.0950.59 (26.50)1:16.95 (26.36)1:43.92 (26.97)

6Ekstrom, ThomasUtah-UTNT1:44.10

24.0150.19 (26.18)1:17.13 (26.94)1:44.10 (26.97)

7Swallow, NathanUtah-UTNTx1:46.01

24.2850.66 (26.38)1:17.83 (27.17)1:46.01 (28.18)

8Goodfellow, Jacob 19ByuNTx1:48.06

25.1252.36 (27.24)1:20.03 (27.67)1:48.06 (28.03)

Event 7 Women 100 Yard Backstroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1McQueen, Shannon C 20Utah-UTNT57.709

28.4357.70 (29.27)

2Christiansen, Sara Jayne 18Byu58.3157.974

28.5157.97 (29.46)

3Price, Angela 21Byu57.8758.713

29.0158.71 (29.70)

4Gunderson, Elizabeth A 19Utah-UTNT59.642

29.1359.64 (30.51)

(Event 7 Women 100 Yard Backstroke)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

5Smith, Carly 21Byu1:02.151:01.381

30.291:01.38 (31.09)

6Raby, MeganUtah-UTNT1:02.22

30.281:02.22 (31.94)

7Crist, Samantha 19Byu1:03.85x1:04.90

30.951:04.90 (33.95)

Event 8 Men 100 Yard Backstroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Azevedo, Jorge 23ByuNT49.969

24.0849.96 (25.88)

2Jacobson, Jacoby 22ByuNT51.324

25.3151.32 (26.01)

3Beaman, GarretUtah-UTNT51.733

24.9951.73 (26.74)

4Ferrell, John 24ByuNT52.652

25.6452.65 (27.01)

5Lezin, VlasUtah-UTNT53.631

25.7453.63 (27.89)

6Broadbent, Douglas 22ByuNTx54.16

26.1454.16 (28.02)

7Salt, Trevor 19Utah-UTNT55.12

26.6255.12 (28.50)

8Bradley, Todd 20Utah-UTNTx56.03

26.5356.03 (29.50)

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Bloom, Jamie 21Byu1:03.281:04.879

30.911:04.87 (33.96)

2Tidwell, Caitlin A 21Utah-UTNT1:05.844

31.151:05.84 (34.69)

3Stacey, Johanna 19Byu1:07.101:06.483

31.661:06.48 (34.82)

4Marriott, Julia 18Byu1:09.461:09.062

32.601:09.06 (36.46)

5Peterson, ChelseaUtah-UTNT1:10.331

33.041:10.33 (37.29)

6Fredsall, StephanieUtah-UTNT1:12.28

34.101:12.28 (38.18)

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Slenys, Vytenis 20ByuNT57.049

27.1357.04 (29.91)

2Grant, Bradley 21ByuNT57.944

27.2557.94 (30.69)

3Wells, Brady 18ByuNT57.963

26.7957.96 (31.17)

4Morin, Justin 22ByuNTx58.50

27.4458.50 (31.06)

5Baque, John L 19Utah-UTNT58.862

27.9658.86 (30.90)

(Event 10 Men 100 Yard Breaststroke)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

6Leonhart, TimUtah-UTNT59.581

27.9359.58 (31.65)

7Peterson, Spencer 20Utah-UTNT1:00.05

28.461:00.05 (31.59)

---Duffin, Avery 18ByuNTX59.03

27.7859.03 (31.25)

---Rutherfurd, Andrew 19ByuNTX59.69

28.5459.69 (31.15)

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Grant, Rachel 18Byu2:00.742:03.329

28.2958.93 (30.64)1:30.82 (31.89)2:03.32 (32.50)

2Blair, Michelle A 23Utah-UTNT2:08.294

29.191:01.38 (32.19)1:34.29 (32.91)2:08.29 (34.00)

3McIntyre, Kelly 22Utah-UTNT2:08.693

28.0159.62 (31.61)1:33.06 (33.44)2:08.69 (35.63)

4Otsuka, MaiyaUtah-UTNT2:10.652

28.881:01.85 (32.97)1:35.93 (34.08)2:10.65 (34.72)

5Willsey, JanaUtah-UTNTx2:10.84

29.691:02.61 (32.92)1:36.05 (33.44)2:10.84 (34.79)

6Chan, U-Nice 20Byu2:03.472:12.441

29.841:02.64 (32.80)1:36.81 (34.17)2:12.44 (35.63)

7Livengood, Elise 20Byu2:06.482:12.50

29.471:02.98 (33.51)1:36.21 (33.23)2:12.50 (36.29)

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Su, Jeffrey 20ByuNT1:50.769

25.1153.98 (28.87)1:22.00 (28.02)1:50.76 (28.76)

2Brown, Andrew B 21Utah-UTNT1:54.094

25.5953.82 (28.23)1:23.11 (29.29)1:54.09 (30.98)

3Oliver, Adam F 21Utah-UTNT1:56.843

26.1856.05 (29.87)1:26.42 (30.37)1:56.84 (30.42)

4Hamilton, Neal 21ByuNT1:57.182

26.2055.89 (29.69)1:25.82 (29.93)1:57.18 (31.36)

5Leonhart, William 20Utah-UTNT1:58.131

26.1956.39 (30.20)1:26.93 (30.54)1:58.13 (31.20)

6Hofstedt, Daniel 18ByuNT2:01.16

26.5156.38 (29.87)1:27.64 (31.26)2:01.16 (33.52)

7Philpot, Nick J 22Utah-UTNTx2:02.84

27.6959.01 (31.32)1:30.89 (31.88)2:02.84 (31.95)

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Miller, Aleesha 19Byu23.5023.559

2Ferrell, Kirsty 19Byu23.4624.454

3Van Leeuwen, Annie 19Utah-UTNT24.643

4Fredsall, Jennifer A 20Utah-UTNT24.652

5Evans, KristinaUtah-UTNT24.731

6Crist, Samantha 19Byu25.1525.13

7Reopelle, ChelseaUtah-UTNTx25.45

8Yocom, Audra 18Byu25.89x25.85

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Merrell, Andrew 20ByuNT21.099

2Greiner, Gregor 24ByuNT21.104

3Henderson, Blake 23ByuNT21.413

4Folster, Tanner S 24Utah-UTNT21.482

5Evans, George M 20Utah-UTNT21.641

6Beaman, GarretUtah-UTNT21.65

7Savic, Nikola 19ByuNTx21.66

8Childs, MasonUtah-UTNTx22.70

Event 15 Women 1 mtr Diving

NameAgeSchoolFinals ScorePoints

1Jones, Tawni 19ByuNT282.459

2Jackman, Ava 19ByuNT273.454

3Braszkiewicz, Anna 22Utah-UTNT255.533

4Woods, Emily 19ByuNT250.052

5Yu, Kwan LingUtah-UTNT239.101

6Bowen, Tricia 20ByuNTx224.93

7King, ChelseaUtah-UTNT203.67

8Chang, Kimberly 20ByuNTx192.34

9Malmrose, Holly 19ByuNTx190.73

Event 16 Men 3 mtr Diving

NameAgeSchoolFinals ScorePoints

1Engstrom, Bryce 22ByuNT289.509

2Moulton, Drew 18ByuNT258.554

3Glasson, MichaelUtah-UTNT220.803

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Miller, Aleesha 19Byu51.4151.969

25.1151.96 (26.85)

2Roberts, Leilani 21Byu50.2252.764

25.8752.76 (26.89)

3Edge, NatalieUtah-UTNT52.963

25.4852.96 (27.48)

4Menezes, Natasha 20Byu52.1153.182

25.7653.18 (27.42)

5Van Leeuwen, Annie 19Utah-UTNT53.251

25.5653.25 (27.69)

6Ferrell, Kirsty 19Byu51.33x53.35

26.1953.35 (27.16)

7Evans, KristinaUtah-UTNT53.98

26.3453.98 (27.64)

8Reopelle, ChelseaUtah-UTNTx54.89

26.4254.89 (28.47)

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Greiner, Gregor 24ByuNT45.809

22.4045.80 (23.40)

2Su, Jeffrey 20ByuNT45.864

22.4645.86 (23.40)

(Event 18 Men 100 Yard Freestyle)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

3Folster, Tanner S 24Utah-UTNT46.673

22.7746.67 (23.90)

4Clark, Kenny 23ByuNT46.942

22.7546.94 (24.19)

5Evans, George M 20Utah-UTNT47.511

23.0347.51 (24.48)

6Swallow, NathanUtah-UTNT48.81

23.5348.81 (25.28)

7Childs, MasonUtah-UTNTx49.02

23.1749.02 (25.85)

8Savic, Nikola 19ByuNTx49.18

23.5949.18 (25.59)

Event 19 Women 200 Yard Backstroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1McQueen, Shannon C 20Utah-UTNT2:06.309

30.081:01.92 (31.84)1:34.27 (32.35)2:06.30 (32.03)

2Gunderson, Elizabeth A 19Utah-UTNT2:09.084

30.811:03.70 (32.89)1:36.87 (33.17)2:09.08 (32.21)

3McHenry, Celleigh 19Byu2:05.442:09.813

30.511:04.04 (33.53)1:37.38 (33.34)2:09.81 (32.43)

4Hall, Whitney 21Byu2:06.452:12.102

31.031:03.87 (32.84)1:37.79 (33.92)2:12.10 (34.31)

5Raby, MeganUtah-UTNT2:14.451

30.461:04.20 (33.74)1:39.15 (34.95)2:14.45 (35.30)

6Roberts, Karly 19Utah-UTNTx2:15.55

32.331:06.65 (34.32)1:41.18 (34.53)2:15.55 (34.37)

Event 20 Men 200 Yard Backstroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Jacobson, Jacoby 22ByuNT1:52.169

26.9555.65 (28.70)1:24.03 (28.38)1:52.16 (28.13)

2Ferrell, John 24ByuNT1:53.254

27.1455.77 (28.63)1:24.50 (28.73)1:53.25 (28.75)

3Lezin, VlasUtah-UTNT1:56.053

27.5956.09 (28.50)1:25.53 (29.44)1:56.05 (30.52)

4Ekstrom, ThomasUtah-UTNT1:56.722

27.6557.47 (29.82)1:27.80 (30.33)1:56.72 (28.92)

5Ferrell, Jeff 21ByuNT1:57.111

27.4957.30 (29.81)1:27.60 (30.30)1:57.11 (29.51)

6Salt, Trevor 19Utah-UTNT1:59.00

27.9358.29 (30.36)1:29.19 (30.90)1:59.00 (29.81)

7Bradley, Todd 20Utah-UTNTx2:07.21

27.7159.23 (31.52)1:32.56 (33.33)2:07.21 (34.65)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Bloom, Jamie 21Byu2:15.332:20.789

31.921:08.11 (36.19)1:44.48 (36.37)2:20.78 (36.30)

2Otsuka, MaiyaUtah-UTNT2:21.104

33.081:08.99 (35.91)1:45.16 (36.17)2:21.10 (35.94)

3Coburn, Adrienne M 22Utah-UTNT2:21.743

32.581:09.53 (36.95)1:45.00 (35.47)2:21.74 (36.74)

(Event 21 Women 200 Yard Breaststroke)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

4Tidwell, Caitlin A 21Utah-UTNT2:23.922

32.671:09.47 (36.80)1:47.02 (37.55)2:23.92 (36.90)

5Patience, Tara 21Byu2:22.632:24.461

33.671:10.35 (36.68)1:47.46 (37.11)2:24.46 (37.00)

6Stacey, Johanna 19Byu2:25.882:24.70

33.471:10.40 (36.93)1:47.54 (37.14)2:24.70 (37.16)

7Smith, Carly 21Byu2:28.21x2:33.52

34.131:12.58 (38.45)1:52.50 (39.92)2:33.52 (41.02)

8Peterson, ChelseaUtah-UTNTx2:34.99

34.231:13.43 (39.20)1:54.25 (40.82)2:34.99 (40.74)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Baque, John L 19Utah-UTNT2:07.419

29.551:02.39 (32.84)1:35.00 (32.61)2:07.41 (32.41)

2Wells, Brady 18ByuNT2:08.804

28.771:02.04 (33.27)1:35.25 (33.21)2:08.80 (33.55)

3Morin, Justin 22ByuNT2:09.013

28.3159.96 (31.65)1:33.56 (33.60)2:09.01 (35.45)

4Rutherfurd, Andrew 19ByuNT2:10.882

29.271:02.61 (33.34)1:36.84 (34.23)2:10.88 (34.04)

5Leonhart, TimUtah-UTNT2:11.141

29.201:02.62 (33.42)1:37.03 (34.41)2:11.14 (34.11)

6Peterson, Spencer 20Utah-UTNT2:11.60

30.021:03.90 (33.88)1:38.03 (34.13)2:11.60 (33.57)

7Philpot, Nick J 22Utah-UTNTx2:14.86

30.391:04.71 (34.32)1:39.83 (35.12)2:14.86 (35.03)

---Grant, Bradley 21ByuNTX2:12.55

30.301:04.10 (33.80)1:38.82 (34.72)2:12.55 (33.73)

---Duffin, Avery 18ByuNTX2:12.88

30.381:05.07 (34.69)1:38.90 (33.83)2:12.88 (33.98)

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Grant, Rachel 18Byu4:55.125:04.309

29.201:00.33 (31.13)1:31.28 (30.95)2:02.04 (30.76)

2:32.97 (30.93)3:03.60 (30.63)3:33.91 (30.31)4:03.98 (30.07)

4:34.33 (30.35)5:04.30 (29.97)

2McQueen, Shannon C 20Utah-UTNT5:07.824

28.5359.33 (30.80)1:30.18 (30.85)2:01.32 (31.14)

2:32.43 (31.11)3:03.60 (31.17)3:34.74 (31.14)4:05.61 (30.87)

4:36.90 (31.29)5:07.82 (30.92)

3Menezes, Michelle 18Byu4:57.155:12.953

30.011:01.37 (31.36)1:32.59 (31.22)2:03.65 (31.06)

2:35.31 (31.66)3:07.00 (31.69)3:38.17 (31.17)4:09.83 (31.66)

4:41.75 (31.92)5:12.95 (31.20)

4McHenry, Celleigh 19Byu5:04.695:17.222

29.591:01.43 (31.84)1:33.71 (32.28)2:05.90 (32.19)

2:37.81 (31.91)3:09.87 (32.06)3:42.30 (32.43)4:14.17 (31.87)

4:46.24 (32.07)5:17.22 (30.98)

5Helmers, Melissa 21Utah-UTNT5:20.431

29.891:01.66 (31.77)1:33.75 (32.09)2:05.95 (32.20)

2:38.37 (32.42)3:10.73 (32.36)3:43.09 (32.36)4:15.82 (32.73)

4:48.61 (32.79)5:20.43 (31.82)

(Event 23 Women 500 Yard Freestyle)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

6Livengood, Elise 20Byu5:06.77x5:20.80

30.191:02.73 (32.54)1:35.41 (32.68)2:08.05 (32.64)

2:40.86 (32.81)3:13.38 (32.52)3:45.89 (32.51)4:18.28 (32.39)

4:49.80 (31.52)5:20.80 (31.00)

7Willsey, JanaUtah-UTNT5:24.71

30.141:02.33 (32.19)1:34.91 (32.58)2:07.58 (32.67)

2:40.35 (32.77)3:13.31 (32.96)3:46.22 (32.91)4:19.26 (33.04)

4:52.24 (32.98)5:24.71 (32.47)

8Judd, EmilyUtah-UTNTx5:27.86

29.681:02.68 (33.00)1:36.33 (33.65)2:09.85 (33.52)

2:43.57 (33.72)3:17.26 (33.69)3:50.44 (33.18)4:23.54 (33.10)

4:55.73 (32.19)5:27.86 (32.13)

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Price, Travis 23ByuNT4:37.659

25.8053.40 (27.60)1:21.32 (27.92)1:49.39 (28.07)

2:17.57 (28.18)2:45.65 (28.08)3:13.87 (28.22)3:42.23 (28.36)

4:10.45 (28.22)4:37.65 (27.20)

2Ferraro, Marco 23Utah-UTNT4:45.464

26.5255.11 (28.59)1:23.99 (28.88)1:53.15 (29.16)

2:21.90 (28.75)2:51.01 (29.11)3:19.89 (28.88)3:48.52 (28.63)

4:17.26 (28.74)4:45.46 (28.20)

3Mason, RichardUtah-UTNT4:50.043

26.8155.70 (28.89)1:25.05 (29.35)1:54.41 (29.36)

2:23.44 (29.03)2:52.81 (29.37)3:22.13 (29.32)3:51.61 (29.48)

4:20.88 (29.27)4:50.04 (29.16)

4Oliver, Adam F 21Utah-UTNT4:53.262

26.2755.27 (29.00)1:25.12 (29.85)1:55.14 (30.02)

2:25.20 (30.06)2:55.02 (29.82)3:24.69 (29.67)3:54.41 (29.72)

4:24.06 (29.65)4:53.26 (29.20)

5Johnson, Wesley 23Utah-UTNTx5:00.41

27.3757.26 (29.89)1:27.44 (30.18)1:57.88 (30.44)

2:28.40 (30.52)2:58.99 (30.59)3:29.62 (30.63)4:00.00 (30.38)

4:30.59 (30.59)5:00.41 (29.82)

---Bates, Samuel 18ByuNTX4:42.58

26.2454.93 (28.69)1:23.71 (28.78)1:52.38 (28.67)

2:20.96 (28.58)2:49.80 (28.84)3:18.29 (28.49)3:46.44 (28.15)

4:14.77 (28.33)4:42.58 (27.81)

---Anderson, Zach 23ByuNTX4:44.23

26.8155.62 (28.81)1:24.58 (28.96)1:53.32 (28.74)

2:22.20 (28.88)2:51.21 (29.01)3:20.02 (28.81)3:48.88 (28.86)

4:17.23 (28.35)4:44.23 (27.00)

Event 25 Women 100 Yard Butterfly

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Fredsall, Jennifer A 20Utah-UTNT56.729

26.9456.72 (29.78)

2Price, Angela 21Byu53.2657.524

27.0757.52 (30.45)

3Blair, Michelle A 23Utah-UTNT58.263

27.6358.26 (30.63)

4McIntyre, Kelly 22Utah-UTNT59.042

27.9459.04 (31.10)

(Event 25 Women 100 Yard Butterfly)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

5Ferrell, Kirsty 19Byu56.9959.241

28.2659.24 (30.98)

6Chan, U-Nice 20Byu58.591:01.26

28.901:01.26 (32.36)

7Yocom, Audra 18Byu1:04.75x1:04.76

30.011:04.76 (34.75)

Event 26 Men 100 Yard Butterfly

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Azevedo, Jorge 23ByuNT48.119

22.3548.11 (25.76)

2Brown, Andrew B 21Utah-UTNT52.004

24.4952.00 (27.51)

3Lezin, VlasUtah-UTNT52.583

24.6652.58 (27.92)

4Leonhart, William 20Utah-UTNT54.602

25.3254.60 (29.28)

5Bradley, Todd 20Utah-UTNTx55.90

25.1255.90 (30.78)

---Broadbent, Douglas 22ByuNTX51.17

24.3051.17 (26.87)

---Henderson, Blake 23ByuNTX51.41

24.0851.41 (27.33)

Event 27 Women 3 mtr Diving

NameAgeSchoolFinals ScorePoints

1Jones, Tawni 19ByuNT316.439

2Jackman, Ava 19ByuNT286.054

3Braszkiewicz, Anna 22Utah-UTNT271.133

4Yu, Kwan LingUtah-UTNT260.032

5Woods, Emily 19ByuNT258.681

6Bowen, Tricia 20ByuNTx234.60

7Chang, Kimberly 20ByuNTx215.93

8King, ChelseaUtah-UTNT215.40

Event 28 Men 1 mtr Diving

NameAgeSchoolFinals ScorePoints

1Engstrom, Bryce 22ByuNT250.059

2Moulton, Drew 18ByuNT249.384

3Glasson, MichaelUtah-UTNT205.833

Event 29 Women 200 Yard IM

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Christiansen, Sara Jayne 18Byu2:05.272:06.229

28.0559.46 (31.41)1:36.16 (36.70)2:06.22 (30.06)

2Patience, Tara 21Byu2:05.152:09.394

29.101:01.90 (32.80)1:39.25 (37.35)2:09.39 (30.14)

3Coburn, Adrienne M 22Utah-UTNT2:09.983

28.531:02.94 (34.41)1:39.94 (37.00)2:09.98 (30.04)

4Otsuka, MaiyaUtah-UTNT2:11.122

28.961:02.85 (33.89)1:40.40 (37.55)2:11.12 (30.72)

5Smith, Carly 21Byu2:09.062:11.941

29.151:02.73 (33.58)1:41.24 (38.51)2:11.94 (30.70)

(Event 29 Women 200 Yard IM)

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

6Gunderson, Elizabeth A 19Utah-UTNT2:13.07

30.031:02.09 (32.06)1:42.57 (40.48)2:13.07 (30.50)

7Roberts, Leilani 21Byu2:03.68x2:13.51

29.331:02.89 (33.56)1:42.23 (39.34)2:13.51 (31.28)

8Roberts, Karly 19Utah-UTNTx2:17.47

30.581:04.93 (34.35)1:45.04 (40.11)2:17.47 (32.43)

Event 30 Men 200 Yard IM

NameAgeSchoolSeed TimeFinals TimePoints

1Hamilton, Neal 21ByuNT1:54.389

25.5655.02 (29.46)1:28.03 (33.01)1:54.38 (26.35)

2Beaman, GarretUtah-UTNT1:57.924

25.9354.30 (28.37)1:30.73 (36.43)1:57.92 (27.19)

3Baque, John L 19Utah-UTNT1:59.323

26.2058.66 (32.46)1:31.73 (33.07)1:59.32 (27.59)

4Philpot, Nick J 22Utah-UTNT1:59.792

25.5556.81 (31.26)1:32.39 (35.58)1:59.79 (27.40)

5Swallow, NathanUtah-UTNTx2:00.16

26.0955.91 (29.82)1:32.19 (36.28)2:00.16 (27.97)

---Slenys, Vytenis 20ByuNTX1:55.32

25.6255.18 (29.56)1:28.39 (33.21)1:55.32 (26.93)

---Jacobson, Jacoby 22ByuNTX1:56.03

26.1655.00 (28.84)1:29.31 (34.31)1:56.03 (26.72)

---Wells, Brady 18ByuNTX1:57.70

25.4856.29 (30.81)1:29.94 (33.65)1:57.70 (27.76)

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay

TeamRelaySeed TimeFinals TimePoints

1Byu A3:22.473:29.0111

1) Menezes, Natasha 202) Grant, Rachel 183) Miller, Aleesha 194) Ferrell, Kirsty 19

25.3452.48 (52.48)1:17.70 (25.22)1:45.30 (52.82)

2:09.29 (23.99)2:36.46 (51.16)3:01.32 (24.86)3:29.01 (52.55)

2Utah-UT ANT3:30.924

1) Van Leeuwen, Annie 192) Evans, Kristina3) Fredsall, Jennifer A 204) Edge, Natalie

25.6653.35 (53.35)1:18.42 (25.07)1:46.48 (53.13)

2:11.08 (24.60)2:39.13 (52.65)3:03.64 (24.51)3:30.92 (51.79)

3Byu BNT3:31.992

1) Hall, Whitney 212) Chan, U-Nice 203) Menezes, Michelle 184) Price, Angela 21

25.9253.38 (53.38)1:18.97 (25.59)1:46.60 (53.22)

2:11.77 (25.17)2:39.72 (53.12)3:04.40 (24.68)3:31.99 (52.27)

4Utah-UT BNT3:41.15

1) Raby, Megan2) Willsey, Jana3) McIntyre, Kelly 224) Roberts, Karly 19

26.1555.24 (55.24)1:21.15 (25.91)1:49.70 (54.46)

2:15.34 (25.64)2:43.83 (54.13)3:11.09 (27.26)3:41.15 (57.32)

5Utah-UT CNTx3:43.87

1) Reopelle, Chelsea2) Judd, Emily3) Blair, Michelle A 234) Helmers, Melissa 21

26.2855.41 (55.41)1:21.85 (26.44)1:50.93 (55.52)

2:16.92 (25.99)2:46.18 (55.25)3:13.65 (27.47)3:43.87 (57.69)

6Byu CNTx3:51.06

1) Crist, Samantha 192) Yocom, Audra 183) Marriott, Julia 184) Livengood, Elise 20

25.101:00.22 (1:00.22)1:27.27 (27.05)1:57.65 (57.43)

2:24.39 (26.74)2:53.88 (56.23)3:08.20 (14.32)3:51.06 (57.18)

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay

TeamRelaySeed TimeFinals TimePoints

1Utah-UT ANT3:06.1711

1) Folster, Tanner S 242) Evans, George M 203) Ferraro, Marco 234) Ekstrom, Thomas

22.3646.76 (46.76)1:08.66 (21.90)1:32.58 (45.82)

1:54.67 (22.09)2:18.86 (46.28)2:41.05 (22.19)3:06.17 (47.31)

2Utah-UT BNT3:15.884

1) Lezin, Vlas2) Childs, Mason3) Salt, Trevor 194) Brown, Andrew B 21

23.6749.73 (49.73)1:04.32 (14.59)1:37.58 (47.85)

2:00.71 (23.13)2:26.76 (49.18)2:49.98 (23.22)3:15.88 (49.12)

---Byu ANTX3:01.30

1) Su, Jeffrey 202) Greiner, Gregor 243) Azevedo, Jorge 234) Price, Travis 23

22.2545.73 (45.73)1:07.34 (21.61)1:30.60 (44.87)

1:51.89 (21.29)2:15.85 (45.25)2:37.42 (21.57)3:01.30 (45.45)

---Byu BNTX3:05.85

1) Henderson, Blake 232) Mason, David 223) Hofstedt, Daniel 184) Clark, Kenny 23

22.7447.71 (47.71)1:09.13 (21.42)1:33.59 (45.88)

1:55.87 (22.28)2:20.39 (46.80)2:41.89 (21.50)3:05.85 (45.46)

---Byu CNTX3:10.88

1) Merrell, Andrew 202) Savic, Nikola 193) Goodfellow, Jacob 194) Anderson, Zach 23

22.9747.99 (47.99)1:09.81 (21.82)1:34.99 (47.00)

1:58.06 (23.07)2:23.86 (48.87)2:46.35 (22.49)3:10.88 (47.02)

Tags: Results