Two Triples Keep the Cougars on Top

Sophomore U-Nice Chan finished with a triple tonight along with sophomore Angela Goodson, to boost the Cougars over Colorado State. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO -- Kicking off the night with a big win in the 200-medley relay (1:46.86), the BYU women's swimming and diving team defeated Colorado State Friday night 162-128, taking 11 out of the16 events and adding two individual triples from sophomores Angela Goodson and U-Nice Chan.

"Once we won the first relay that just set the tone for the night," said women's swimming coach Stan Crump. "The girls swam really good tonight."

Goodson, a member of the 200-medley relay team, kept her streak alive with two more wins in the 100 back at 57:87 and the 100 fly, touching at 56.88. Chan matched Goodson with her endurance taking first in the two longest events, the 1000 free (10:36.37) and the 500 free (5:11.08). She also came in first in the 200 fly at 2:07.70.

Freshman Leilani Roberts also had a good showing, taking first in the 50 free (24.22) and the 100 free (51.93). She also contributed in both the 200-medley relay and the 200-free relay, adding her best time of the season at 23.61 in the final leg of the 200-free relay.

Sophomore Jamie Bloom added more points to the Cougar scoreboard taking first place in the 100 breast and 1:06.29 and the 200 breast at 2:22.92.

On the diving side, sophomore Angela Nelson brought in a first-place spot for the Cougars on the 3-meter with a score of 285.90, 15.15 points ahead of second place. Sophomore diver Kristin Pitt came in second place on the 1-meter a little more than one point behind the leader at 266.77.

The women will hit the road next week to compete at Air Force on Jan. 26 and Wyoming Jan. 28.

Licensed to BYU Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 1/20/2006 07:57 PM

BYU vs. CSU - 1/20/2006

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 1:46.86 11

1) Jones, Natasha SR 2) Bloom, Jamie SO

3) Goodson, Angela SO 4) Roberts, Leilani FR

28.03 30.19 25.02 23.62

2 Colorado St. 'A' NT 1:48.68 4

1) Abrams, Amy SO 2) Engs, Chandra JR

3) Kula, Rachelle SR 4) Jones, Elizabeth SR

27.80 31.00 26.02 23.86

3 Byu-UT 'B' NT 1:54.00 2

1) Walsh, Dominique M SR 2) Smith, Carly J SO

3) Nelson, Julie B SR 4) Woodbury, Sarah E JR

29.08 32.41 27.91 24.60

4 Colorado St. 'B' NT 1:54.98

1) Meyer, Stephanie FR 2) Aggers, Alyson SR

3) Servold, Sara SO 4) Thompson, Tiffany SR

29.21 32.09 28.64 25.04

5 Byu-UT 'C' NT x1:58.02

1) Yocom, Sandra SO 2) Finuf, Courtney FR

3) Livengood, Elise FR 4) Holcombe, Kimberly FR

30.31 32.15 28.67 26.89

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu-UT NT 10:36.37 9

5:18.04 31.22

31.75 31.59 31.74 31.94

32.27 31.86 32.33 32.10

2 Parks, Celes SO Colorado St. NT 10:40.25 4

5:18.84 31.83 32.27 32.02

32.17 32.43

32.34 32.35 32.50 31.35

3 McHenry, Celleigh FR Byu-UT NT 10:50.77 3

5:20.93 32.59 32.98

33.35 33.09 32.95

32.86 33.29 33.21 32.52

4 Brown, MacKenzie SO Colorado St. NT 11:08.35 2

5:29.34 33.81 33.81 33.79

34.02 34.22

33.91 34.00 34.11 33.49

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Staley, Tara SO Colorado St. NT 1:54.99 9

27.14 29.72 29.30 28.83

2 Davis, Brittany J JR Byu-UT NT 1:56.31 4

27.14 29.45 29.89 29.83

3 Hall, Whitney FR Byu-UT NT 1:56.61 3

28.22 29.38 29.43 29.58

4 Lonon, Ashley FR Colorado St. NT 1:58.47 2

27.29 29.72 30.71 30.75

5 Larson, Rebecca L SR Byu-UT NT 1:59.76 1

27.85 30.15 30.97 30.79

6 Rey, Rachel SO Colorado St. NT 2:01.28

28.17 30.42 31.40 31.29

Event 4 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela SO Byu-UT NT 57.87 9

28.17 29.70

2 Winegarner, Brette JR Colorado St. NT 58.00 4

27.74 30.26

3 Jones, Natasha SR Byu-UT NT 59.00 3

28.73 30.27

4 Abrams, Amy SO Colorado St. NT 59.12 2

28.63 30.49

5 Walsh, Dominique M SR Byu-UT NT 1:01.40 1

30.14 31.26

6 Meyer, Stephanie FR Colorado St. NT 1:02.00

30.36 31.64

7 Yocom, Sandra SO Byu-UT NT x1:11.59

31.35 40.24

-- Holcombe, Kimberly FR Byu-UT NT X1:03.95

31.22 32.73

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie SO Byu-UT NT 1:06.29 9

31.90 34.39

2 Engs, Chandra JR Colorado St. NT 1:08.65 4

32.75 35.90

3 Clark, Kimberly FR Byu-UT NT 1:08.94 3

32.97 35.97

4 Aggers, Alyson SR Colorado St. NT 1:09.24 2

32.76 36.48

5 Braithwaite, Kiersten S JR Byu-UT NT 1:10.03 1

33.60 36.43

6 Glassner, Kerri FR Colorado St. NT 1:10.88

34.24 36.64

7 Smith, Carly J SO Byu-UT NT x1:10.92

34.08 36.84

-- Finuf, Courtney FR Byu-UT NT X1:09.81

33.02 36.79

-- Lindsey, Whitney FR Byu-UT NT X1:13.17

34.51 38.66

Event 6 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu-UT NT 2:07.70 9

29.31 31.77 32.83 33.79

2 Kula, Rachelle SR Colorado St. NT 2:12.39 4

28.77 33.10 34.96 35.56

3 Lujan, Annsley FR Colorado St. NT 2:13.09 3

30.54 33.87 34.28 34.40

4 Livengood, Elise FR Byu-UT NT 2:13.45 2

30.33 33.67 35.05 34.40

5 Servold, Sara SO Colorado St. NT 2:13.53 1

30.33 33.82 33.63 35.75

6 Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT 2:16.14

30.66 34.12 34.58 36.78

7 Nelson, Julie B SR Byu-UT NT x2:16.20

31.91 34.19 34.77 35.33

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu-UT NT 24.22 9

2 Jones, Elizabeth SR Colorado St. NT 24.27 4

3 Knudson, Karin SO Colorado St. NT 24.36 3

4 Jones, Whitney FR Byu-UT NT 24.71 2

5 Woodbury, Sarah E JR Byu-UT NT 25.00 1

6 Thompson, Tiffany SR Colorado St. NT 25.59

Event 8 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Hall, Elyse SO Colorado St. NT 267.60 9

2 Pitt, Kristin SO Byu-UT NT 266.77 4

3 Knudson, Karin SO Colorado St. NT 239.40 3

4 Chang, Kimberly FR Byu-UT NT 238.35 2

5 Nelson, Angela SO Byu-UT NT 236.10 1

6 Rusk, Kimberly SO Byu-UT NT x223.35

7 Jones, Melinda JR Byu-UT NT x208.57

Event 9 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu-UT NT 51.93 9

25.60 26.33

2 Staley, Tara SO Colorado St. NT 53.50 4

26.12 27.38

3 Jones, Elizabeth SR Colorado St. NT 53.51 3

25.82 27.69

4 Woodbury, Sarah E JR Byu-UT NT 54.74 2

26.68 28.06

5 Jones, Whitney FR Byu-UT NT 55.60 1

27.11 28.49

6 Larson, Rebecca L SR Byu-UT NT x55.65

26.78 28.87

7 Rey, Rachel SO Colorado St. NT 55.98

27.25 28.73

Event 10 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Winegarner, Brette JR Colorado St. NT 2:05.57 9

29.82 31.87 32.15 31.73

2 Jones, Natasha SR Byu-UT NT 2:06.00 4

30.16 31.92 32.59 31.33

3 Davis, Brittany J JR Byu-UT NT 2:09.58 3

30.01 32.89 33.29 33.39

4 Hall, Whitney FR Byu-UT NT 2:12.42 2

31.13 32.72 34.29 34.28

5 McHenry, Celleigh FR Byu-UT NT x2:13.97

31.74 34.21 34.65 33.37

6 Abrams, Amy SO Colorado St. NT 2:14.51 1

31.42 34.51 34.50 34.08

7 Meyer, Stephanie FR Colorado St. NT 2:16.02

32.04 34.13 34.87 34.98

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie SO Byu-UT NT 2:22.92 9

32.74 36.12 37.12 36.94

2 Braithwaite, Kiersten S JR Byu-UT NT 2:27.27 4

34.79 37.76 37.74 36.98

3 Lujan, Annsley FR Colorado St. NT 2:27.63 3

34.23 37.00 38.01 38.39

4 Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT 2:29.62 2

35.50 37.63 38.57 37.92

5 Smith, Carly J SO Byu-UT NT x2:32.17

35.34 38.46 39.10 39.27

6 Glassner, Kerri FR Colorado St. NT 2:32.44 1

34.59 38.87 39.68 39.30

7 Aggers, Alyson SR Colorado St. NT 2:32.66

34.04 37.79 39.45 41.38

-- Finuf, Courtney FR Byu-UT NT X2:34.14

35.29 38.77 40.09 39.99

Event 12 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu-UT NT 5:11.08 9

29.40 31.41 31.61 31.93 32.22 32.23 30.74 31.04

30.71 29.79

2 Davis, Brittany J JR Byu-UT NT 5:12.77 4

30.39 31.43 31.45 32.10 32.18 32.05 31.68 31.56

30.22 29.71

3 Lonon, Ashley FR Colorado St. NT 5:15.29 3

29.94 31.12 31.70 32.59 31.97 31.93 31.67 31.61

31.89 30.87

4 Parks, Celes SO Colorado St. NT 5:15.40 2

28.97 31.55 32.14 32.26 31.86 31.84 32.13 32.24

31.30 31.11

5 Larson, Rebecca L SR Byu-UT NT 5:21.58 1

29.69 32.42 32.98 32.25 32.25 32.18 32.52 32.58

32.74 31.97

6 Livengood, Elise FR Byu-UT NT x5:22.75

30.18 32.17 32.67 32.76 32.93 32.25 32.39 32.89

32.59 31.92

7 Brown, MacKenzie SO Colorado St. NT 5:29.11

30.72 33.52 33.39 33.04 32.86 33.08 33.33 33.50

33.05 32.62

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela SO Byu-UT NT 56.88 9

26.68 30.20

2 Kula, Rachelle SR Colorado St. NT 59.17 4

27.46 31.71

3 Staley, Tara SO Colorado St. NT 59.54 3

27.72 31.82

4 Walsh, Dominique M SR Byu-UT NT 59.62 2

29.03 30.59

5 Thompson, Tiffany SR Colorado St. NT 1:01.44 1

29.17 32.27

6 Jones, Whitney FR Byu-UT NT 1:04.63

30.55 34.08

Event 14 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Nelson, Angela SO Byu-UT NT 285.90 9

2 Hall, Elyse SO Colorado St. NT 270.75 4

3 Knudson, Karin SO Colorado St. NT 257.33 3

4 Pitt, Kristin SO Byu-UT NT 241.28 2

5 Chang, Kimberly FR Byu-UT NT 223.20 1

6 Jones, Melinda JR Byu-UT NT x191.40

7 Rusk, Kimberly SO Byu-UT NT x187.35

Event 15 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Winegarner, Brette JR Colorado St. NT 2:12.80 9

28.26 31.57 42.92 30.05

2 Engs, Chandra JR Colorado St. NT 2:14.29 4

28.50 35.55 38.24 32.00

3 Servold, Sara SO Colorado St. NT 2:18.04 3

29.91 34.96 39.71 33.46

-- Goodson, Angela SO Byu-UT NT X2:07.71

27.45 32.26 36.96 31.04

-- Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT X2:11.98

30.26 33.15 38.17 30.40

-- Smith, Carly J SO Byu-UT NT X2:13.25

30.46 34.62 37.16 31.01

-- Hall, Whitney FR Byu-UT NT X2:14.04

29.48 33.51 40.09 30.96

-- Braithwaite, Kiersten S JR Byu-UT NT X2:15.72

30.34 35.79 37.89 31.70

-- Nelson, Julie B SR Byu-UT NT X2:15.91

29.52 35.66 38.85 31.88

Event 16 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Colorado St. 'A' NT 1:36.92 11

1) Knudson, Karin SO 2) Jones, Elizabeth SR

3) Kula, Rachelle SR 4) Staley, Tara SO

24.15 23.89 24.96 23.92

-- Byu-UT 'A' NT X1:37.31

1) Jones, Whitney FR 2) Woodbury, Sarah E JR

3) Davis, Brittany J JR 4) Roberts, Leilani FR

25.26 24.34 24.10 23.61

-- Byu-UT 'B' NT X1:41.83

1) Larson, Rebecca L SR 2) Chan, U-Nice SO

3) McHenry, Celleigh FR 4) Walsh, Dominique M SR

25.51 25.16 26.25 24.91

-- Byu-UT 'C' NT X1:48.60

1) Yocom, Sandra SO 2) Finuf, Courtney FR

3) Livengood, Elise FR 4) Holcombe, Kimberly FR

27.49 27.00 27.15 26.96

Tags: Results