72 Track and Field Athletes Named to Academic All-MWC Team

72 athletes from the BYU men's and women's track and field teams were named to the All-2009 Academic All-MWC Team. Track and field led the Cougars for both BYU men's and women's sports. (Photo by Jaren Wilkey/BYU Photo)

PROVO -- Seventy-two athletes from the BYU men’s and women’s track and field teams were honored for their academic success by being named to the 2009 Academic All-MWC Team Tuesday.

The women’s track and field team had the most selections of the BYU women’s sports with 45, while the men’s track and field team followed suit leading the Cougar men with 27 selections.

“It’s always good to have great representation in class and on the track,” said BYU men’s track and field head coach Mark Robison. “Academic success is a focus for these athletes being here, so it’s a great honor for them to achieve this.”

Other team contributions for the Cougar total included the following: women’s swimming and diving (21), men’s swimming and diving (15), baseball (12), women’s basketball (6), men’s golf (5), women’s golf (5), women’s tennis (5) men’s tennis (3), men’s basketball (3) and softball (1).

"We are very pleased with the success of our student-athletes in the classroom and in competition," said BYU Director of Athletics Tom Holmoe. "Both endeavors are equally important to us at BYU and demonstrate the quality of our student-athletes."

A total of 772 student-athletes were named to the spring 2009 Academic All-MWC team setting a new conference record. The previous high was 731, set twice before in the spring semesters of 2008 and 2006.

Spring sports include baseball, men's and women's basketball, men's and women's golf, softball, men's and women's swimming and diving, men's and women's tennis and men's and women's track and field.

In order to be for team selection, student-athletes must have completed at least one academic term at the member institution while maintaining a cumulative grade point average of 3.0 or better, and be a starter or significant contributor on their athletic team.


Men's Track and Field

Name Year Major

Kevin Ahlstrom Sophomore Electrical Engineering

Miles Batty Sophomore Exercise Science

Kevin Biesinger Junior Neuroscience

Brett Birkeland Freshman Civil Engineering

McKade Brady Freshman Undeclared

Wes Collett Freshman Communications Pre-major

Tanner Emrich Sophomore Construction Management

Tek Fish Freshman Landscape Management

Drew Foster Sophomore Exercise Science

Travis Fuller Freshman Undeclared

Peter Gustafsson Sophomore Accounting

Jacob Gustafsson Senior Professional Accountancy

Robert Harrison Senior Civil Engineering

Trevor Heiner Sophomore General Business

Matthew Johnston Senior Exercise Science

Meelis Kosk Sophomore International Relations

Jonathan Kotter Junior Finance

Daniel Lawson Junior Manufacturing Engineering Technoloogy

Ryan Merriman Junior Political Science

Whitney Neves Senior Exercise Science

Nathan Ogden Sophomore Accounting

Nathaniel Page Senior Post-Baccalaureate Studies

Bryan Payne Junior Microbiology

Aaron Powell Sophomore Political Science

Robert Skidmore Junior Communications Pre-major

Lance Walker Junior Business

Jason Witt Freshman Undeclared


Women's Track and Field

Name Year Major

Tara Anderson Junior Home & Family Living

Katy Andrews Freshman Exercise Science

Diana Blauer Freshman Elementary Educaiton Premajor

Christen Botteron Freshman Pre-Management Core

Shanie Bushman Freshman Mathematics

Alyssa Christensen Sophomore Spanish

Erin Christiansen Sophomore Political Science

Karin Clark Junior Exercise Science

Nichole Clark Sophomore Mechanical Engineering

Emily Dunn Sophomore Undeclared

Madara Dzalbe Junior European Studies

Sarah Edwards Freshman Undeclared

Sarah Rachel Frey Junior Dietetics

Whitney Gebert Junior Urban, Rural, & Environmental Planning

Allissa Huffaker Freshman Pre-Management Core

Stephanie Jensen Freshman Nursing Premajor Program

Hannah Kent-Johnston Sophomore History

Tamra Keys Sophomore Elementary Education Premajor

Piret Kuresson Senior Exercise Science

Amy Layne Senior Engineering

Cecily Lemmon Junior Print Journalism

Jessica Lemmon Senior English

Kindy Longmore Junior Elementary Education

Jenna Lowder Junior Advertising

Kelly Marcroft Junior Landscape Management

Sandra Mazan Junior Economics

Amy Menlove Junior School Health Education

Mindy Neeley Junior Public Health Education

Emily Page Junior Marriage, Family, & Human Development

Katie Palmer Sophomore Civil Engineering

Ashley Payne Senior Exercise Science

Amelia Rapp Sophomore Chemical Engineering

Mindy Robins Sophomore Exercise Science

Ashley Shepard Senior Food Industry Management

Diane Stewart Sophomore Landscape Management

Nachelle Stewart Freshman Undeclared

Natalie Stewart Freshman Undeclared

Chelsea Taylor Freshman Athletic Training

Sharrisa Thayer Freshman Nursing Premajor Program

Samantha Thayne Freshman Nursing Premajor Program

Ashlee Thomas Freshman Business Analysis

Angela Wagner Junior Broadcast Journalism

Jennifer Welling Freshman Undeclared

Deezbaa Whaley Sophomore Physical Education Teaching K-12

Sarah Yingling Freshman Undeclared

Loading Touchdowns