BYU Track & Field Men's All-Americans

Year-Name

Season Place, Event, Mark

2016

   
Zachary Blackham Indoor 3rd, high jump, 2.18m (First Team)
Shaquille Walker Indoor 3rd, 800m, 1:47.50 (First Team)

2015

   
Sean Adams Outdoor 5th, 4x400m relay, 3:05.56 (First Team)
Mario Harper Outdoor 5th, 4x400m relay, 3:05.56 (First Team)
Jesse White Outdoor 5th, 4x400m relay, 3:05.56 (First Team)
Shaquille Walker Outdoor 5th, 4x400m relay, 3:05.56 (First Team)
Shaquille Walker Outdoor 5th, 800m, 1:49.99 (First Team)
Jason Witt Outdoor 3rd, 10000m, 29:04.58 (First Team)
Steve Flint Outdoor 10th, 3000m steeplechase, 8:54.80 (Second Team)
Spencer Gardner Outdoor 16th, 10000m, 29:59.02 (Second Team)
Braydon Bringhurst Outdoor 21st, pole vault (Honorable Mention)
Mark Carlson Outdoor 21st, 400m hurdles, 51.83 (Honorable Mention)
Jason Witt Indoor 4th, 5000m, 13:53.64 (First Team)
Shaquille Walker Indoor 10th, 800m, 1:48.99 (Second Team)

2014

   
Jason Witt Outdoor 12th, 10000m, 29:40.98 (Second Team)
Chase Dalton Outdoor 9th, decathlon, 7568 points (Second Team)
Kyle Baker Outdoor 23rd, javelin, 59.89m (Honorable Mention)
Joshua Weirich Outdoor 19th, decathlon, 7043 (Honorable Mention)
Jared Ward Indoor 4th, 3000m, 8:13.73 (First Team)
Jared Ward Indoor 4th, 5000m, 13:56.46 (First Team)
Braydon Bringhurst Indoor 10th, pole vault, 17-08.50, (Second Team)
Chase Dalton Indoor 14th, heptathlon, 5401 points (Second Team)

2013

   
Curtis Carr Outdoor 4th, 3000m steeplechase, 8:40.47 (First Team)
Jared Ward Outdoor 8th, 10000m, 29:51.59 (First Team)
Tylor Thatcher Outdoor 14th, 10000m, 30:07.12 (Second Team)
Victor Weirich Outdoor 5th, pole vault, 5.55m (First Team)
Ryan Waite Outdoor 15th, 800m, 1:50.57 (Second Team)
Tylor Thatcher Indoor 15th, 5000m, 14:12.55 (Second Team)
Ryan Waite Indoor 13th, 800m, 1:49.77 (Second Team)
Jared Ward Indoor 9th, 5000m, 13:54.04 (Second Team)
Victor Weirich Indoor 13th, pole vault, 17-08.50 (Second Team)

2012

   
Miles Batty Outdoor 2nd, 1500m, 3:34.83 (First Team)
Chris Carter Outdoor 8th, 400m hurdles, 51.77 (First Team)
Jared Ward Outdoor 5th, 10000m, 28:58.74 (First Team)
Alden Bahr Outdoor 10th, 10000m, 29:21.64 (Second Team)
Chris Carter Outdoor 15th, 4x400m relay, 3:06.81 (Second Team)
Jason Hinds Outdoor 15th, 4x400m relay, 3:06.81 (Second Team)
Cade Lindahl Outdoor 15th, 4x400m relay, 3:06.81 (Second Team)
Shaquille Walker Outdoor 15th, 4x400m relay, 3:06.81 (Second Team)
Miles Batty Indoor 3rd, mile, 4:01.86 (First Team)
Miles Batty Indoor 3rd, distance medley relay, 9:36.07 (First Team)
Cade Lindahl Indoor 3rd, distance medley relay, 9:36.07 (First Team)
Rex Shields Indoor 3rd, distance medley relay, 9:36.07 (First Team)
Ryan Waite Indoor 3rd, distance medley relay, 9:36.07 (First Team)
Cade Lindahl Indoor 16th, 400m, 46.99 (Second Team)
Ryan Waite Indoor 12th, 800m, 1:49.61 (Second Team)
Victor Weirich Indoor 10th, pole vault, 17-04.50 (Second Team)

2011

 
Leif Arrhenius indoor shot put; weight throw; outdoor shot put; discus
Miles Batty mile; distance medley relay; 1500m
Jacob Cosby 3000m steeplechase
Chris Carter distance medley relay
Tanner Emrich outdoor pole vault
Justin Hedin distance medley relay; 800m
Chris Little  indoor pole vault; outdoor pole vault
Brian Weirich  distance medley relay
Victor Weirich indoor pole vault; outdoor pole vault

2010

 
Leif Arrhenius weight throw
Blaine Baker javelin
Sean Richardson javelin
Richard Nelson 3000m steeplechase

2009

 
Keith Jensen distance medley relay
Kyle Perry distance medley relay
Jacob Gustafsson distance medley relay
Kevin Biesinger distance medley relay
Leif Arrhenius weight throw
Kyle Perry 3000m steeplechase
Richard Nelson 3000m steeplechase
Bob Low pole vault

2008

 
Leif Arrhenius discus
Keith Jensen 800m
Whitney Neves pole vault
Kyle Perry 3000m
Matt Weirich pole vault

2007

 
Niklas Arrhenius discus
Josh Rohatinsky 10000m
David Pendergrass indoor high jump, outdoor high jump
Chandler Goodwin 3000m steeplechase
Whitney Neves pole vault

2006

 
Ben Gardner distance medley relay
Jacob Gustafsson                distance medley relay
Jason Dorais distance medley relay
Josh McAdams distance medley relay, 3000m steeplechase
Robison Pratt pole vault
Chris Carter 400m hurdles
David Pendergrass high jump
Kyle Perry 1500m

2005

 
Niklas Arrhenius discus
David Chesser distance medley relay
Jason Dorais distance medley relay
Lars Kjerengtroen distance medley relay
Bryan Lindsay mile, 1500m
Josh McAdams distance medley relay, 3000m steeplechase
Rodrigo Mendes triple jump
Trent Powell pole vault
Robbie Pratt pole vault
Josh Rohatinsky 3000m, 10000m

2004

 
Matt Adams outdoor 3000m steeplechase
Nik Arrhenius indoor shot put, outdoor discus
Rodrigo Mendes indoor triple jump
Curtis Pugsley indoor heptathlon
Nathan Robison indoor mile, outdoor 1500m

2003

 
Kip Kangogo 3000m
Trent Powell pole vault
Chad Simkins 800m

2002

 
Jeff Hansen pole vault

2001

 
Kenneth Andam indoor 60m, outdoor 100m
Jeff Hansen pole vault
Jim Roberts indoor shot put
Mao Tjiroze 800m

2000

 
Jeff Hansen pole vault
Curtis Pugsley decathlon
Jim Roberts shot put

1999

 
Thobias Akwenye 400 relay
Kenneth Andam 400 relay
Doug Bryant hammer
Marc Chenn high jump
Slade Combs 400 relay
Jeff Hansen pole vault
Bryan Lindsay 1500m
Leonard Myles-Mills 400 relay
Clayton Patch 400 relay
Jim Roberts shot put

1998

 
Felix Andam 55m
Leonard Miles-Mills 100m
Clayton Patch 400m

1996

 
Craig Lawson 10000m
Brandon Rhoads 10000m
Marek Samseli triple jump

1995

 
Mark Johansen steeplechase
Craig Lawson 10000m
Brandon Rhoads cross country

1994

 
Rick Jaster steeplechase
Mark Johansen steeplechase
Craig Lawson 10000m
Jason Pyrah cross country
Brandon Rhoads cross country

1993

 
Oluyemi Kayode 100m, 200m
Jason Pyrah cross country, indoor mile, 1500m

1992

 
Oluyemi Kayode 100m, 200m
Brent Patera discus
Jason Pyrah indoor mile, 1500m

1991

 
Frank Fredericks outdoor 100m, 200m, 400m relay; indoor 55m, 200m
Erik Hughes 400 relay
Per Karlsson hammer
Oluyemi Kayode 400 relay
Jack Mohr hammer
Brent Patera discus
Jim Waite 400 relay

1990

 
Erik Akogyiram 400 relay
Frank Fredericks outdoor 100m, 200m, 400m relay; indoor 55m, 200m
Per Karlsson 35 lb., hammer
Oluyemi Kayode 400 relay
Leif Lundahl 35 lb.
Brian Mitchell 400 relay

1989

 
Frank Fredericks 100m, 200m
Per Karlsson hammer

1988

 
Ted Mecham steeplechase

1987

 
Russ Meldrum hammer
Keith Robinson decathlon
Dave Sampson high jump
Rad Shirley steeplechase
Mikko Valimaki hammer

1986

 
Keith Robinson decathlon
Lars Sundin discus
Mikko Valimaki hammer

1985

 
Ed Eyestone 5000m, 10000m
Soren Tallhem shot put

1984

 
Ed Eyestone 10000m
Stefan Fernholm discus
Lars Sundin discus
Soren Tallhem shot put
Mikko Valimaki hammer

1983

 
Ed Eyestone 10000m
Stefan Fernholm discus
Keith Robinson decathlon
Mikko Valimaki hammer

1982

 
Kjell Bystedt hammer
Kari Keihas javelin
Dave Stapleton high jump
Goran Svensson hammer, discus

1981

 
Juha Hentunen javelin
Doug Padilla 1500m, 5000m
Tito Steiner decathlon
Goran Svensson discus

1980

 
Jari Keihas javelin
Doug Padilla 5,000m
Goran Svensson discus

1979

 
Brad Jackson distance medley
Jari Keihas javelin
Zenas Moreno distance medley
Doug Padilla distance medley
Tito Steiner decathlon
Jay Woods distance medley

1978

 
Kim Coombs distance medley
Kenth Gardenkrans discus
Brent Hamblin distance medley
Tapio Kuusela hammer
Larry Lawrence distance medley
Henry Marsh steeplechase, cross country
Dennis Miller decathlon
Kim Nielson indoor, outdoor high jump
Doug Padilla cross country, distance medley
Richard Reid 5000m, 10000m
Tito Steiner decathlon

1977

 
Dale Connolly distance medley
Kenth Gardenkrans discus
Benton Hart cross country
Luis Hernandez indoor three mile, distance medley
Henry Marsh steeplechase
Doug Murdock distance medley
Per Nilsson shot put
Richard Reid 10000m
Tito Steiner decathlon
Jay Woods distance medley

1976

 
Kenth Gardenkrans discus
Richard George javelin
Christer Lythell decathlon
Henry Marsh steeplechase, cross country
Arthur Redhair cross country
Stephen Young decathlon

1975

 
Anders Arrhenius shot put
Paul Cummings mile, cross country
Richard George javelin
Allen Johnson high jump
Sigurd Langeland triple jump
Raimo Pihl decathlon

1974

 
Runald Backman decathlon
Paul Cummings mile
Kenth Gardenkrans discus
Bengt Gustafsson javelin
David Johnson cross country
Zdravko Pecar discus

1973

 
Gary Cramer steeplechase
Raimo Pihl decathlon
Richard Reid cross country
Mitch Wiley six mile

1972

 
Richard Reid cross country

1971

 
David Hindley six mile
Mike Louisiana discus
Ralph Mann 440 hurdles
Zdravko Pecar discus

1970

 
Altti Alarotu pole vault
David Hindley six mile
Ken Lundmark high jump
Ralph Mann 440 hurdles

1969

 
Chris Celion high jump
Ralph Mann 440 hurdles
Pertti Pousi triple jump

1968

 
Altti Alarotu pole vault
Jim Blaisdell long jump
Pertti Pousi long jump, triple jump

1967

 
Pete Danna triple jump
Ed Hanks high jump
Bob Hanrahan long jump
Ken Patera shot put

1966

 
Mike Bianco shot put
Gary Hines high jump
John Redfern 440 relay
Dave Reeves 440 relay
Bob Richards steeplechase
Al Rockwell high hurdles
Gary Thacker 440 relay
Ralph Turner 440 relay

1965

 
Ray Barrus steeplechase
Bob Delaney cross country, mile
Ted Winfield high jump

1964

 
Greg Cramm mile relay
Dick Krenzer cross country
Russ Pierce mile relay
Tim Russell mile relay
Bob Tobler 440m, mile relay

1962

 
Ron Mickle discus

1961

 
Matti Raty cross country

1954

 
Doug Spainhower high jump