Distance Domination at MWC Championships | The Official Site of BYU Athletics

Distance Domination at MWC Championships

LAS VEGAS (May 14, 20040 -- BYU leads both the men's and the women's standings after the third day of competition at the 2004 Mountain West Conference Outdoor Track and Field Championships, hosted by UNLV at Myron Partridge Stadium/Sheila Tarr Smith Field.

The Cougar women have staked out to a 40-point lead over second place Colorado State after posting first place finishes in the 10,000 meters, the 3,000 meter steeplechase, and in the long jump. BYU finished the day with 93 points, while CSU is second at 53, and defending champion San Diego State third with 45 points. Air Force is fourth (37), New Mexico fifth (19), Utah sixth (11), host UNLV seventh (8), and Wyoming eighth (7).

On the men's side, BYU holds a 34-point lead over Colorado State after wins in the 3,000 meter steeplechase, the discus, and the javelin. The Cougars stand with 93 points, while CSU posted 59 for second, and Air Force is third at 51.5. New Mexico is fourth with 40.5 points, Wyoming fifth at 21, and Utah is sixth with eight points.

The Cougars took a commanding 29-point lead over Colorado State in the women's team competition after a first- through fourth-place finish in the 10,000 meters. Senior Emily Raymond won the 10,000 title with a time of 36:08.50. Freshman Whitney McDonald finished second with a time of 36:45.77, while freshman Suzanna Logan finished third in a time of 37:29.51. Junior Jami Caldwell finished the four-way BYU sweep in a time of 37:30.56.

The BYU distance domination continued in the 3,000-meter steeplechase with the Cougar women picking up another 27 points to take a 51-point lead in the team competition. Lisa Antonelli won the competition with a time of 10:29.62, followed by second-place finisher Amber Harper (10:33.19). Junior Rena Williams turned in a season-best time of 10:48.49 to finish fourth, while Kristy Barrus also punched in a season-best time of 10:55.78 in the event.

The Cougars picked up 17 more team points in the long jump, led by freshman Amy Menlove who won the event with a regional qualifying distance of 19-11. Anna-Lee Walcott finished fourth with a qualifying marks of 19-06, while Lindsey Sommer earned two team points with her seventh-place finish. Sommer recorded a season-best 18-05 in the event.

In other event finals, senior Malita Bingham finished ninth in the discus with a mark of 149-01. Alicia Thompson finished eighth in the pole vault with a final clearance of 11-06.50. Tiffany Rasmussen and Maret Komarova finished fifth and sixth respectively in the javelin. Rasmussen recorded a mark of 137-04, while Komarova turned in a 134-10 performance.

In the only running event final for the Cougar men, junior Matthew Adams led a one, two, four finish in the 3,000-meter steeplechase. Adams crossed the line in a NCAA qualifying time of 8:59.62. Sophomore Josh McAdams finished second with a time of 8:59.72. Senior Richard Evanson was fourth in a time of 9:15.57. After taking three of the top-four spots in the event, the Cougars took a 23-point lead over Colorado State in the team competition.

Brothers Niklas and Daniel Arrhenius recorded a one-two finish in the shot put, posting a distance of 188-02 and 175-03 respectively, while Matt Hickman won the javlin with a season-best mark of 210-08 in the javelin. Teammate Mat Johnston finished second with a distance of 201-04.

The Cougars also picked up four more points in the team competition with a fifth-place performance in the high jump. Freshman Bryce Nielsen cleared a height of 6-07. BYU added 10 more points in the long jump after Matt Anderson posted a fourth-place finish in the long jump with a distance of 22-10.50. Rodrigo Mendes finished sixth (22-09.25) and Devin Scoresby finished seventh in the event (22-07.75).

Finals in eight field events and 20 running events will take place on Saturday at UNLV's Myron Partridge Stadium/Sheila Tarr Smith Field, beginning at 8 a.m. (PDT).

MOUNTAIN WEST CONFERENCE - 5/12/2004 to 5/15/2004

Outdoor Track & Field Championships

University of Nevada, Las Vegas

Men 100 Meter Dash Preliminaries

1, John Woods, Colorado St., 10.42Q, w:2.7. 2, Nathan Soelberg, BYU, 10.68Q,

w:0.6. 3, Chris Garofola, New Mexico, 10.70q, w:2.7. 4, Paul Smith, BYU,

10.73q, w:0.6. 5, Adam Kelly, Wyoming, 10.78q, w:0.6. 6, Dwight Neptune,

Wyoming, 10.84q, w:2.7. 7, Denny Majerus, Colorado St., 10.85q, w:0.6. 8,

Benjamin Gardner, BYU, 11.00q, w:2.7. 9, Nick Bromberek, Air Force, 11.01q,

w:2.7. 10, Jeramie White, New Mexico, 11.07, w:0.6. 11, Chris Grapsas,

Colorado St., 11.09, w:0.6.

Men 200 Meter Dash

1, John Woods, Colorado St., 20.97Q, w:NWI. 2, Paul Smith, BYU, 21.37Q,

w:-1.4. 3, Drew Morano, Colorado St., 21.58q, w:NWI. 4, Chris Garofola, New

Mexico, 21.59q, w:-1.4. 5, David Chesser, BYU, 21.66q, w:-1.4. 6, Nick

Bromberek, Air Force, 21.77q, w:-1.4. 7, Rodnee Pope, Colorado St., 21.89q,

w:-1.4. 8, Matthew Rowe, BYU, 21.95q, w:NWI. 9, Chris Grapsas, Colorado St.,

22.00q, w:-1.4. 10, Adam Kelly, Wyoming, 22.09, w:NWI. 11, Mike Horton,

Colorado St., 22.16, w:NWI. 12, Dwight Neptune, Wyoming, 22.39, w:-1.4. 13,

Brandon Kent, Colorado St., 22.40, w:NWI. 14, Jeramie White, New Mexico,

23.00, w:NWI. 15, Andrew Fresques, Utah, 23.64, w:-1.4. 16, Rob Stark, Utah,

23.84, w:NWI.

Men 400 Meter Dash

1, Matthew Rowe, BYU, 46.98Q. 2, Drew Morano, Colorado St., 47.51Q. 3, Robert

Harris, Wyoming, 48.11q. 4, Brandon Kent, Colorado St., 48.20q. 5, David

Chesser, BYU, 48.20q. 6, Troy Jensen, Air Force, 48.43q. 7, Rodnee Pope,

Colorado St., 49.04q. 8, Jermaine Kelly, Wyoming, 49.09q. 9, RaShawn Jackson,

New Mexico, 49.12q. 10, Randle McCain, New Mexico, 49.49. 11, Isaac Burgener,

New Mexico, 50.37. 12, Andrew Fresques, Utah, 50.83. 13, Rob Stark, Utah,

52.03.

Men 800 Meter Run

1, Jeremiah Johnson, Wyoming, 1:51.44Q. 2, Brian Kelly, Colorado St.,

1:51.67Q. 3, Nathan Robison, BYU, 1:51.71Q. 4, Lars Kjerengtroen, BYU,

1:51.91Q. 5, Chad Simkins, BYU, 1:51.86q. 6, Bryant Bevan, Air Force,

1:52.51q. 7, Paul Michel, Colorado St., 1:52.78q. 8, Scott Adams, BYU,

1:53.44q. 9, Bryan Lindsay, BYU, 1:53.53q. 10, Jeremy Thompson, Wyoming,

1:53.81. 11, Dominic Baysinger, Wyoming, 1:55.80. 12, Damian Mora, Utah,

1:57.83. 13, Aaron Weispfenning, Utah, 1:58.97. 14, Tim Goldhardt, Utah,

2:02.12.

Men 1500 Meter Run

1, Bryan Lindsay, BYU, 3:51.13Q. 2, Nathan Robison, BYU, 3:51.82Q. 3, Nathan

Franz, Air Force, 3:51.29Q. 4, Dustin Trail, BYU, 3:51.95Q. 5, Cameron Clarke,

New Mexico, 3:51.60Q. 6, Matt Gonzales, New Mexico, 3:52.50Q. 7, Nephi Tyler,

Utah, 3:51.76Q. 8, Mark Walter, Air Force, 3:52.77Q. 9, Josh McAdams, BYU,

3:51.97q. 10, Paul Michel, Colorado St., 3:52.10q. 11, Ryan Kirkpatrick,

Colorado St., 3:53.75q. 12, Colby Frazier, Utah, 3:53.97q. 13, Derek Storbeck,

Air Force, 3:54.21. 14, Nicholas Martinez, New Mexico, 3:55.64. 15, Matt

Hudson, Wyoming, 3:57.81. 16, Mike Nicks, Colorado St., 4:00.47. 17, Kurt

Michels, Utah, 4:05.47. 18, Tim Goldhardt, Utah, 4:22.60.

Men 3000 Meter Steeplechase

1, Matthew Adams, BYU, 8:59.62. 2, Josh McAdams, BYU, 8:59.72. 3, Mike Nicks,

Colorado St., 8:59.89. 4, Richard Evanson, BYU, 9:15.57. 5, Abe Wengel, Air

Force, 9:20.07. 6, Kyle Davidson, Air Force, 9:26.12. 7, Jeff Davidson, Utah,

9:31.08. 8, Sean Flaherty, New Mexico, 9:36.56. 9, Brian Harnisch, Wyoming,

10:00.37.

Men 10000 Meter Run

1, Ben Payne, Air Force, 30:01.96. 2, Josh Glaab, Colorado St., 30:26.61. 3,

Ben Ortega, New Mexico, 30:29.46. 4, Dylan Olchin, Colorado St., 30:41.03. 5,

Austin Vigil, Colorado St., 31:26.67. 6, Jason Delaney, Wyoming, 32:45.10. 7,

JP Rooney, Utah, 32:49.78. 8, Matt Hansen, Utah, 33:20.91. 9, Ragan Driver,

Wyoming, 34:06.88.

Men High Jump

1, Hank Baskett, New Mexico, 2.11m, (6-11). 2, Phillip Thomas, Wyoming, 2.01m,

(6-07). 3, Jared Grant, Wyoming, 2.01m, (6-07). 4, Jon Uher, Colorado St.,

2.01m, (6-07). 5, Bryce Nielsen, BYU, 2.01m, (6-07). 6, Jacob Benson, Colorado

St., 1.95m, (6-04.75). 7, Tim Hughes, Air Force, 1.95m, (6-04.75). 7, Michael

Powdrell, New Mexico, 1.95m, (6-04.75). 9, Curtis Pugsley, BYU, 1.90m,

(6-02.75). 10, Devin Scoresby, BYU, 1.85m, (6-00.75). 11, Caleb Pelger, Air

Force, 1.85m, (6-00.75). 11, Devin Howe, BYU, 1.85m, (6-00.75).

Men Long Jump

1, Anthony Park, Air Force, 7.15m, w:-1.6 (23-05.50). 2, Chris Banks, Air

Force, 7.10m, w:-1.8 (23-03.50). 3, Jacob Benson, Colorado St., 7.09m, w:1.0

(23-03.25). 4, Matthew Anderson, BYU, 6.97m, w:0.3 (22-10.50). 5, Michael

Powdrell, New Mexico, 6.97m, w:-1.3 (22-10.50). 6, Rodrigo Mendes, BYU, 6.94m,

w:-1.9 (22-09.25). 7, Devin Scoresby, BYU, 6.90m, w:-0.8 (22-07.75). 8, Blake

Jackson, Wyoming, 6.88m, w:-0.6 (22-07). 9, Nick Bromberek, Air Force, 6.81m,

w:1.5 (22-04.25). 10, DeVale Johnson, Wyoming, 6.80m, w:0.5 (22-03.75). 11,

Kevin Johnson, Colorado St., 6.65m, w:-1.0 (21-10). 12, Dan Feltman, New

Mexico, 6.62m, w:-1.7 (21-08.75). 13, Willie Yuen, New Mexico, 6.60m, w:1.5

(21-08). 14, Mark Johnson, New Mexico, 6.53m, w:-2.1 (21-05.25). 15, Caleb

Pelger, Air Force, 6.11m, w:-0.8 (20-00.50). 16, Brian Walsh, Air Force,

6.08m, w:-0.4 (19-11.50). 17, Mike Plum, Utah, 5.82m, w:2.9 (19-01.25).

Men Discus Throw

1, Niklas Arrhenius, BYU, 57.36m, (188-02). 2, Daniel Arrhenius, BYU, 53.41m,

(175-03). 3, James Cale, Colorado St., 51.62m, (169-04). 4, Jeremy Graff,

Colorado St., 51.60m, (169-03). 5, Nate Heyrman, Colorado St., 49.68m,

(163-00). 6, Jason Fearheiley, Colorado St., 49.43m, (162-02). 7, Trey Eder,

Colorado St., 47.23m, (154-11). 8, Tim Russell, Wyoming, 47.17m, (154-09). 9,

Brent Hawker, Utah, 45.34m, (148-09). 10, Jace Rivera, Colorado St., 45.05m,

(147-10). 11, Jason Barkermeyer, New Mexico, 44.03m, (144-05). --, Magnus

Lohse, Colorado St., FOUL.

Men Javelin Throw

1, Matt Hickman, BYU, 64.22m, (210-08). 2, Matthew Johnston, BYU, 61.37m,

(201-04). 3, Brandon Murphy, Air Force, 61.06m, (200-04). 4, Marcus Wells, Air

Force, 60.36m, (198-00). 5, Dan Feltman, New Mexico, 60.02m, (196-11). 6,

Dustin Cutrer, Utah, 59.87m, (196-05). 7, Chris Ahlgrim, Colorado St., 59.84m,

(196-04). 8, Jimmy Minner, New Mexico, 59.67m, (195-09). 9, Jason Fearheiley,

Colorado St., 56.45m, (185-02). 10, Ruben Trujillo, New Mexico, 46.25m,

(151-09).

Women 100 Meter Dash Preliminaries

1, Halima DeCree, UNLV, 11.62Q, w:-3.3. 2, Tonette Dyer, SDSU, 11.65Q, w:2.7.

3, Nicole Ireland, SDSU, 11.75q, w:-3.3. 4, Jennifer Rockwell, BYU, 11.96q,

w:2.7. 5, Kiyota Reed, UNLV, 12.01q, w:2.7. 6, Amanda Hopper, Wyoming, 12.04q,

w:2.7. 7, Jillita Griffin, SDSU, 12.08q, w:-3.3. 8, Heather Heron, SDSU,

12.08q, w:2.7. 9, Amy Menlove, BYU, 12.16q, w:-3.3. 10, Janay DeLoach,

Colorado St., 12.22, w:-3.3. 11, Vonnie Fulford, SDSU, 12.30, w:-3.3. 12,

Miesha McClendon, UNLV, 12.51, w:-3.3. 13, Erin Teske, New Mexico, 12.72,

w:2.7. 14, Gelsey Polson, Wyoming, 12.81, w:-3.3. 15, Cheryl Collen, Wyoming,

12.95, w:-3.3. 16, Jill Adamek, Air Force, 13.06, w:2.7. 17, Meagan Anderson,

Utah, 13.16, w:2.7.

Women 200 Meter Dash

1, Jessica Fox, Wyoming, 23.73Q, w:-1.4. 2, Tonette Dyer, SDSU, 23.93Q, w:2.7.

3, Nicole Ireland, SDSU, 24.01Q, w:-0.4. 4, Halima DeCree, UNLV, 24.21q,

w:-1.4. 5, Kima Wells, Wyoming, 24.23q, w:2.7. 6, Jennifer Rockwell, BYU,

24.26q, w:-0.4. 7, Heather Heron, SDSU, 24.55q, w:2.7. 8, Kimilia Davis, New

Mexico, 24.68q, w:-0.4. 9, Amanda Hopper, Wyoming, 24.69q, w:-0.4. 10, Hollann

Givens, SDSU, 24.81, w:2.7. 11, Larnie Boyd, SDSU, 24.82, w:-0.4. 12, Megan

Fox, Colorado St., 24.87, w:2.7. 13, Vonnie Fulford, SDSU, 24.94, w:-0.4. 14,

Bianca McNair, SDSU, 25.08, w:-1.4. 15, Gaven Jones, UNLV, 25.50, w:-0.4. 16,

Jillita Griffin, SDSU, 25.78, w:-1.4. 17, Erin Teske, New Mexico, 26.19,

w:-1.4. 18, Michel Hunt, UNLV, 26.20, w:2.7. 19, Cheryl Collen, Wyoming,

26.25, w:2.7. 20, Gelsey Polson, Wyoming, 26.84, w:-1.4. 21, Meagan Anderson,

Utah, 27.72, w:-0.4. 22, Jill Adamek, Air Force, 27.91, w:-1.4. 23, Meylonn

Parker, UNLV, 28.52, w:-1.4.

Women 400 Meter Dash

1, Jessica Fox, Wyoming, 52.39Q. 2, Tonette Dyer, SDSU, 52.66Q. 3, Kima Wells,

Wyoming, 53.68q. 4, Larnie Boyd, SDSU, 54.40q. 5, Megan Fox, Colorado St.,

54.78q. 6, Katrice Thomas, Colorado St., 54.98q. 7, Mary Bennion, BYU, 55.16q.

8, Kimilia Davis, New Mexico, 55.28q. 9, Hollann Givens, SDSU, 56.08q. 10,

Gaven Jones, UNLV, 56.47. 11, Deanna Appuglise, UNLV, 56.57. 12, Jami Hodge,

Air Force, 57.25. 13, Bianca McNair, SDSU, 57.41. 14, Michel Hunt, UNLV,

57.65. 15, Brandilyn Williams, New Mexico, 58.91. 16, Keitha Pritchard, New

Mexico, 59.28. 17, Meylonn Parker, UNLV, 64.14.

Women 800 Meter Run

1, Julie Cameron, BYU, 2:11.61Q. 2, Kathryn Andersen, BYU, 2:13.03Q. 3, Nellie

Hammons, Utah, 2:14.09Q. 4, Tanice Barnett, Wyoming, 2:11.96Q. 5, Jamillah

Titus, SDSU, 2:13.66Q. 6, Larnie Boyd, SDSU, 2:15.23Q. 7, Cindy Dawson, Air

Force, 2:13.79q. 8, Andrea Davidson, Utah, 2:13.94q. 9, Jackie Duncan, SDSU,

2:15.45q. 10, Riann Lucy, New Mexico, 2:15.46. 11, Nicole Carmier, SDSU,

2:16.78. 12, Jaime Hall, New Mexico, 2:18.24. 13, Kelly McPherson, Air Force,

2:18.84. 14, Celeste Tyson, SDSU, 2:19.20. 15, Nicole Rothert, SDSU, 2:19.60.

16, Sandra Maxwell, New Mexico, 2:20.19. 17, Ashley Pierce, UNLV, 2:20.51. 18,

Kristin Brauneis, Wyoming, 2:20.69. 19, Brandale Mills, New Mexico, 2:26.66.

20, Teri Trautwein, UNLV, 2:40.42.

Women 1500 Meter Run

1, Jennie Haertel, Utah, 4:34.81Q. 2, Micheala Mannova, BYU, 4:38.98Q. 3,

Kathryn Andersen, BYU, 4:35.30Q. 4, Jacquelyne Gallegos, New Mexico, 4:39.31Q.

5, Ann Heiner, BYU, 4:35.35Q. 6, Nicole Feest, Colorado St., 4:39.53Q. 7,

Colleen Blair, Colorado St., 4:36.75Q. 8, Laura Turner, BYU, 4:39.77Q. 9,

Nichole Graham, Air Force, 4:37.88q. 10, Maggie Diller, Wyoming, 4:42.21q. 11,

Amanda Swann, New Mexico, 4:44.68q. 12, Beth Catherwood, Air Force, 4:44.71q.

13, Celeste Tyson, SDSU, 4:46.55. 14, Danielle Korb, Colorado St., 4:50.25.

15, Nicki Hugie, Utah, 4:52.62. 16, Jackie Duncan, SDSU, 4:53.26. 17, Ashley

Pierce, UNLV, 4:57.65. 18, Samantha Serrano, UNLV, 5:12.67.

Women 3000 Meter Steeplechase

1, Lisa Antonelli, BYU, 10:29.62. 2, Amber Harper, BYU, 10:33.19. 3, Marie

Nilsson, SDSU, 10:43.66. 4, Rena Williams, BYU, 10:48.49. 5, Kristy Barrus,

BYU, 10:55.78. 6, Jean Taylor, Air Force, 10:59.16. 7, Margaret Frash, Air

Force, 11:00.24. 8, Rebekah Yetzer, Colorado St., 11:15.71. 9, Michele Suszek,

UNLV, 11:19.97. 10, Christine Michel, Wyoming, 12:53.37.

Women 10000 Meter Run

1, Emily Raymond, BYU, 36:08.50. 2, Whitney McDonald, BYU, 36:45.77. 3,

Suzanna L. Logan, BYU, 37:29.51. 4, Jami Caldwell, BYU, 37:30.56. 5, Jennifer

Kintzley, Colorado St., 37:57.13. 6, Michelle Kvernmo, Wyoming, 38:11.17. 7,

Emerald Reid, Wyoming, 38:16.59. 8, Vivien Aspden, Air Force, 38:40.43. 9,

Anne Chumlea, Air Force, 39:08.96. 10, Christal Cuadra, SDSU, 39:57.22. 11,

Brooke Gosling, New Mexico, 41:25.19.

Women 100 Meter Hurdles Preliminaries

1, Shauna Smith, Wyoming, 13.29Q, w:1.9. 2, Heather Heron, SDSU, 13.53Q,

w:1.7. 3, Nicole Ireland, SDSU, 13.30q, w:1.9. 4, Kiyota Reed, UNLV, 13.74q,

w:1.7. 5, Miesha McClendon, UNLV, 13.91q, w:1.9. 6, Jenn Jackman, Utah,

14.30q, w:1.7. 7, Janine Polischuk, SDSU, 14.37q, w:1.7. 8, Ainsley

Thrailkill, Wyoming, 14.63q, w:1.7. 9, Genelle Chapman, Air Force, 14.68q,

w:1.9. 10, Jennifer Kaplar, Utah, 14.79, w:1.9. 11, Christine Spence, UNLV,

14.95, w:1.9. 12, Dierra Poland, Air Force, 15.06, w:1.7. 13, Aubry Startin,

Utah, 15.15, w:1.9. 14, Sarah Rountree, Air Force, 15.30, w:1.9. 15, Rachael

McIntosh, Air Force, 16.00, w:1.7. 16, Amy Menlove, BYU, 17.47, w:1.7.

Women 400 Meter Hurdles

1, Nicole Ireland, SDSU, 59.77Q. 2, Heather Heron, SDSU, 60.18Q. 3, Jenn

Jackman, Utah, 59.92q. 4, Christine Spence, UNLV, 60.52q. 5, Janine Polischuk,

SDSU, 60.72q. 6, Shauna Smith, Wyoming, 61.45q. 7, Ainsley Thrailkill,

Wyoming, 61.61q. 8, Anita Nygaard, BYU, 61.64q. 9, Ingvild Carstens, Wyoming,

63.40q. 10, Paula Maffey, Air Force, 64.13. 11, Jennifer Neville, Air Force,

64.15. 12, Ashley Patin, UNLV, 64.29. 13, Deanna Appuglise, UNLV, 64.30. 14,

Zuzana Krajciova, Colorado St., 64.97. 15, Aniis Hopkins, Wyoming, 67.81.

Women Pole Vault

1, Bridgid Isworth, New Mexico, 3.85m, (12-07.50). 2, Erin Asay, SDSU, 3.75m,

(12-03.50). 3, Christine Ahn, Colorado St., 3.75m, (12-03.50). 4, Shayla

Balentine, SDSU, 3.75m, (12-03.50). 5, Cara Walker, SDSU, 3.65m, (11-11.75).

6, Susan Atwater, Utah, 3.65m, (11-11.75). 8, Alicia Thompson, BYU, 3.52m,

(11-06.50). 9, Mandie Rowell, Utah, 3.52m, (11-06.50). 10, Trisha Wagner,

Utah, 3.52m, (11-06.50). 11, Tracy Hamblin, Utah, 3.52m, (11-06.50). 12,

Stephanie Anderson, Wyoming, 3.22m, (10-06.75). 12, Amber Nolte, New Mexico,

3.22m, (10-06.75). 12, Erin Richardson, Air Force, 3.22m, (10-06.75). 12,

Liddy Steele, Utah, 3.22m, (10-06.75). 16, Makenzie Hobbs, BYU, 3.22m,

(10-06.75). --, Jody Sanborn, Wyoming, NH. --, Amy Gilliland, Air Force, NH.

Women Long Jump

1, Amy Menlove, BYU, 6.07m, w:0.3 (19-11). 2, Janay DeLoach, Colorado St.,

6.05m, w:-0.9 (19-10.25). 3, Amanda Feigt, Utah, 6.00m, w:-0.4 (19-08.25). 4,

Anna-Lee Walcott, BYU, 5.94m, w:2.4 (19-06). 5, Tonya Cure, Colorado St.,

5.72m, w:-2.1 (18-09.25). 6, Janine Polischuk, SDSU, 5.66m, w:0.5 (18-07). 7,

Lindsey Sommer, BYU, 5.61m, w:0.7 (18-05). 8, Megan Schauermann, SDSU, 5.54m,

w:0.6 (18-02.25). 9, Aniis Hopkins, Wyoming, 5.39m, w:0.5 (17-08.25). 10,

Tiffany Smith, UNLV, 5.38m, w:0.7 (17-08). 11, Amanda Huddleston, Colorado

St., 5.36m, w:-1.0 (17-07). 12, Liis Berendsen, BYU, 5.31m, w:1.9 (17-05.25).

13, Nicole Duhart, UNLV, 5.25m, w:0.3 (17-02.75). 14, Katy Barton, Utah,

5.23m, w:0.7 (17-02). 15, Kamila Rywelska, BYU, 5.18m, w:-0.9 (17-00). 16,

Janine Brathwaite, Wyoming, 5.13m, w:-0.4 (16-10). 17, Katie Lloyd, Colorado

St., 5.08m, w:0.8 (16-08). 18, Kat Cirone, Colorado St., 5.03m, w:0.3 (16-06).

19, Courtney Schlegel, Wyoming, 4.95m, w:-0.6 (16-03). 20, LaTravia Robinson,

Air Force, 4.71m, w:0.6 (15-05.50). --, Shayla Balentine, SDSU, FOUL, w:NWI.

Women Discus Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 52.49m, (172-02). 2, Katie Hansen, Colorado St.,

49.35m, (161-11). 3, Candace Hill, SDSU, 48.66m, (159-08). 4, Keela Niemeyer,

Colorado St., 48.12m, (157-10). 5, Olivia Korte, Air Force, 47.87m, (157-01).

6, Dominique Boivin, Air Force, 47.06m, (154-05). 7, Jaime Fishencord, New

Mexico, 46.25m, (151-09). 8, Kristine Muth, Air Force, 46.09m, (151-02). 9,

Malita Bingham, BYU, 45.45m, (149-01). 10, Candice Ekberg, Utah, 44.88m,

(147-03). 11, Andrea Batt, Wyoming, 42.79m, (140-05). 12, Haley Hunt, Colorado

St., 42.59m, (139-09). 13, Leslie St. Pierre, SDSU, 41.16m, (135-00). 14, Jill

McCormick, Colorado St., 39.27m, (128-10). 15, Amanda Barnes, New Mexico,

37.97m, (124-07). 16, Heather Harding, UNLV, 37.02m, (121-05). --, Becky

Riddle, Utah, FOUL.

Women Javelin Throw

1, Dana Pounds, Air Force, 50.34m, (165-02). 2, Lacy DeWall, Air Force,

45.20m, (148-03). 3, Veronica Gonzales, New Mexico, 44.65m, (146-06). 4,

Caitie Holliday, Air Force, 41.89m, (137-05). 5, Tiffany Rasmussen, BYU,

41.85m, (137-04). 6, Maret Komarova, BYU, 41.11m, (134-10). 7, Janine

Polischuk, SDSU, 40.49m, (132-10). 8, Sarah Romig, Utah, 39.35m, (129-01). 9,

Liddy Steele, Utah, 39.20m, (128-07). 10, Amber DeVries, Utah, 36.83m,

(120-10). 11, Kayla Brown, New Mexico, 36.05m, (118-03). 12, Lacey Bridges,

UNLV, 35.95m, (117-11). 13, Aspen McPartland, SDSU, 35.64m, (116-11). 14, Teri

Trautwein, UNLV, 30.02m, (98-06). 15, Autumn Beza, UNLV, 29.02m, (95-02).