Mendes and Metcalf Lend to Top Finishes at Air Force

Senior Greg Flint a 2003 MWC Hurdles Champion Adds to the Cougars Finish with his First Place Finish in the 400m Dash Saturday.

COLORADO SPRINGS -- The BYU men's and women's track and field teams concluded their two-day competition at the annual Air Force Invitational on Saturday in Colorado Springs with a second place finish by the men's team and a third place finish by the women.

Leading the Cougars this weekend was the men's sprinters, jumpers and throwers and the women's jumpers and pentathletes.

For the second consecutive year, the men and women's teams from Colorado State won the team competition, scoring totals of 135,50 and 127, respectively. On the men's side, BYU finished with a close second with 133.50 points and Air Force rounded out the top three with 88 points. For the women, CSU defeated runner-up Wyoming 127-121, while BYU scored 100 points to finish third.

"Everyone performed well this early in the season," women's coach Dick Legas said. "It was a high altitude competition and we still took second and third without our distance runners. Virtually we had half our squad and competed head-to-head with full teams."

Adding to the top finish, the Cougar's sophomore high jumper Lindsey Metcalf posted her highest height this season with a jump of 6-00.50 inches (1.84m) exactly the height needed to qualify automatically for NCAA Championships competition.

BYU women also accounted for the top distance in the collegiate long jump with freshman Amy Menlove's 19-4.25 jump and the top two overall pentathlon performances by senior Anna-Lee Walcott and sophomore Liis Berendsen scoring 3787 and 3672 respectively.

The men's team showed their incredible depth this weekend with record setting performances by their 400m squad, junior jumper Rodrigo Mendes and freshman thrower Nic Arrhenius.

BYU dominated the 400m dash by taking first, second and third place to give 24 points to the overall BYU score. Senior Greg Flint finished first in 48.60 seconds, followed by junior David Chesser and senior Matthew Rowe in 48.61 and 48.87 respectively.

Not only did this group of men dominate the 400m dash, but also as a team they went on to win the 1760-yard relay with the help of anchor junior Kansas Whitear to beat out Colorado by almost two seconds.

Jumping in his first collegiate competition wearing the BYU uniform, Mendes won both the long jump and the triple jump. In the triple jump on his third attempt Mendes jumped for 53-3.75 far passing the NCAA provisional qualifying distance.

In a repeat of last weeks performance, freshman Arrhenius set a new personal record in the shot put with his 62-06.50 (19.06m) throw getting even closer to the NCAA automatic qualifying distance for Nationals.

BYU will head back to Provo for a week of training and then hit the road for Bozeman, Mont. to compete against Montana State next weekend Jan. 30 and 31.

Licensed to U.S. Air Force Academy     Hy-Tek's Meet Manager 1/24/2004 05:00 PM

AIR FORCE INVITATIONAL - 1/23/2004 to 1/24/2004

Indoor Track & Field Meet

USAF Academy, CO

Results

Women 60 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Kima Wells SR Wyoming 7.54 2 10

2 Janay DeLoach FR Csu 7.65 2 8

3 Amy Menlove FR Byu 7.67 2 6

4 Kelly Ann Charles SR Wyoming 7.81 2 5

5 Nicole Goosby SO Adams State 7.87 2 4

Women 200 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Amanda Hopper FR Wyoming 24.95 2 10

2 Katrice Thomas JR Csu 25.37 2 8

3 Becky Tueller FR Utah State 25.37 2 6

4 Inese Petruna Wichita State 25.41 1 5

5 Megan Fox FR Csu 25.58 1 4

6 Kimilia Davis SO New Mexico 25.87 2 3

7 Mary Bennion SO Byu 25.88 1 2

8 Emerald Crawford SO Adams State 26.25 1 1

9 Genelle Chapman FR Air Force 26.68 1

-- Nicole Goosby SO Adams State DNF 1

Women 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Jessica Fox JR Wyoming 52.88 2 10

2 Katrice Thomas JR Csu 57.41 2 8

3 Mary Bennion SO Byu 57.49 2 6

4 Laura Evans FR Byu 58.02 1 5

5 Becky Tueller FR Utah State 58.10 1 4

Women 800 Meter Run

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Amy Egan FR Utah State 2:19.05 2 10

2 Victoria Martinez JR Adams State 2:19.61 2 8

3 Riann Lucy FR New Mexico 2:23.40 2 6

4 Kristin Brauneis SO Wyoming 2:24.93 1 5

5 Christine Michel SO Wyoming 2:25.11 2 4

6 Tiffany Krainik JR Byu 2:25.26 1 3

7 Brandale Mills FR New Mexico 2:25.33 1 2

8 Cindy Dawson JR Air Force 2:25.82 2 1

9 Rebekah Yetzer FR Csu 2:26.20 1

10 Kelly McPherson SR Air Force 2:26.93 1

11 Sarah Ingebretsen FR Byu 2:26.95 2

12 Melanie Peddle FR Csm 2:27.27 2

13 Amy Engbretson SO Unc 2:27.97 1

Women 60 Meter Hurdles

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Shauna Smith JR Wyoming 8.33 2 10

2 Kelly Ann Charles SR Wyoming 8.58 2 8

3 Mirian Fisher SR Byu 8.59 2 6

4 Lindsay Eck JR Wichita State 8.75 2 5

5 xHeather Sterlin Nike 8.85 2

6 Anna-Lee Walcott SR Byu 9.00 2 4

7 Hillary Enloe SR Byu 9.04 2 3

8 Jelena Petrovic JR Wichita State 9.14 1 2

9 Jennifer Snyder Wichita State 9.15 1 1

10 Andrea Little SO Csu 9.17 1

Women 4x440 Yard Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Wyoming 'A' 3:41.25 3 10

1) Amanda Hopper FR 2) Jessica Fox JR

3) Shauna Smith JR 4) Kima Wells SR

2 Utah State 'A' 4:01.71 2 8

1) Emily Hillam JR 2) Amber Hanson SO

3) Katie Thatcher FR 4) Becky Tueller FR

3 Wichita State 'A' 4:02.49 3 6

1) Lindsay Eck JR 2) Tasha Gallegos

3) Inese Petruna 4) Koya Webb SR

4 Utah State 'B' x4:07.70 1

1) Diana Skabelund FR 2) Garett Brownlee FR

3) Amber Judd FR 4) Cachet Webb FR

5 Byu 'B' x4:09.99 1

6 Western State 'A' 4:10.23 2 5

1) Leslie Callies JR 2) Lisa Holeman SO

3) Kristin Houghton JR 4) Tara Dell SR

Women High Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Lindsey Metcalf SR Byu 1.84m 6-00.50 10

2 xLindsey Malmgren unat-Ft Collins X1.70m 5-07.00

3 Iveta Grunte JR Wichita State 1.70m 5-07.00 8

4 Anna Magle JR Colorado 1.70m 5-07.00 6

5 Koya Webb SR Wichita State 1.65m 5-05.00 5

Women Long Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 xHeather Sterlin Nike X5.96m 19-06.75

5.87m 5.78m FOUL FOUL FOUL 5.96m

2 Amy Menlove FR Byu 5.90m 19-04.25 10

5.90m ND 5.68m 5.73m PASS PASS

3 Janay DeLoach FR Csu 5.83m 19-01.50 8

FOUL 5.80m 5.75m 5.74m 5.83m 5.80m

4 Anna-Lee Walcott SR Byu 5.69m 18-08.00 6

5.44m 5.51m 5.50m 5.62m 5.67m 5.69m

5 Jelena Petrovic JR Wichita State 5.64m 18-06.00 5

5.44m 5.47m 5.64m 5.41m FOUL FOUL

6 Lindsay Eck JR Wichita State 5.62m 18-05.25 4

5.49m 5.62m 5.52m PASS PASS PASS

7 Lindsey Sommer JR Byu 5.56m 18-03.00 3

5.34m 5.48m FOUL 5.37m 5.56m 5.46m

8 Amberly Casey FR Colorado 5.42m 17-09.50 2

5.06m 5.31m 5.40m 5.36m 5.12m 5.42m

9 Kristina Beinarovica SO Wichita State 5.33m 17-06.00 1

5.11m 5.33m 5.22m

10 Liis Berendsen SO Byu 5.31m 17-05.25

5.27m FOUL 5.31m

11 Hillary Enloe SR Byu 5.30m 17-04.75

4.99m 5.26m 5.30m

Women Triple Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Liza Negriff JR Colorado 12.01m 39-05.00 10

2 Stephanie Miller FR Wichita State 11.90m 39-00.50 8

3 Heidi Yost SR Wichita State 11.72m 38-05.50 6

4 Lindsey Sommer JR Byu 11.58m 38-00.00 5

5 Kristina Beinarovica SO Wichita State 11.53m 37-10.00 4

6 LaTravia Robinson SR Air Force 11.48m 37-08.00 2.5

6 Amy Weir FR Wichita State 11.48m 37-08.00 2.5

FOUL 11.48m 11.00m FOUL 11.44m 10.82m

8 Gina Nichols SO Csm 11.35m 37-03.00 1

9 Amanda Huddleston JR Csu 11.30m 37-01.00

10 Courtney Schlegel JR Wyoming 11.19m 36-08.50

11 Kristen McGregor SO Byu 11.03m 36-02.25

12 Casey Johnson FR Air Force 10.94m 35-10.75

10.94m 10.68m 10.61m

Women Shot Put

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Andrea Batt SR Wyoming 16.26m 53-04.25 10

14.84m 15.13m 15.64m FOUL 16.16m 16.26m

2 Kelli Burton SO Utah State 15.62m 51-03.00 8

15.31m FOUL 15.62m FOUL 15.38m FOUL

3 Jill McCormick Csu 14.43m 47-04.25 6

FOUL 13.94m 14.43m 14.16m FOUL FOUL

4 Keela Niemeyer SR Csu 14.35m 47-01.00 5

12.98m 13.42m FOUL FOUL 14.35m FOUL

5 Amanda Barnes JR New Mexico 14.13m 46-04.25 4

13.82m 13.72m 14.13m FOUL 13.05m 13.90m

6 Kaylyn Doyle SO Wyoming 13.81m 45-03.75 3

FOUL 13.81m FOUL FOUL FOUL FOUL

7 Haley Hunt SO Csu 13.55m 44-05.50 2

12.99m 13.55m 12.90m 13.49m FOUL 13.18m

8 Obiamlam Ikwuakor SO Colorado 13.03m 42-09.00 1

FOUL FOUL 13.03m FOUL FOUL FOUL

9 Sara Taylor JR Csu 13.01m 42-08.25

13.01m 12.89m FOUL

10 Carly Newlands JR Colorado 12.91m 42-04.25

12.64m FOUL 12.91m

11 Olivia Korte FR Air Force 12.84m 42-01.50

12.32m 12.27m 12.84m

12 Kellie Krahn SO Wichita State 12.76m 41-10.50

12.27m 12.76m FOUL

13 Chelsea Weenig-Forsythe SR Byu 12.66m 41-06.50

12.18m 12.66m 11.88m

14 Cortney Hutmacher FR Colorado 12.48m 40-11.50

11.74m 11.89m 12.48m

15 Maret Komorovia JR Byu 12.39m 40-07.75

10.22m 11.86m 12.39m

Women Weight Throw

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Andrea Batt SR Wyoming 19.77m 64-10.50 10

FOUL 17.70m FOUL FOUL 19.77m FOUL

2 Melissa Vallejos JR Wyoming 17.08m 56-00.50 8

16.92m 16.19m 17.08m 16.73m 16.80m FOUL

3 Haley Hunt SO Csu 17.03m 55-10.50 6

14.98m 16.89m FOUL 17.03m FOUL FOUL

4 Katie Hansen SO Csu 16.78m 55-00.75 5

16.66m 16.61m 16.46m FOUL 16.78m FOUL

5 Chelsea Weenig-Forsythe SR Byu 16.72m 54-10.25 3.5

15.03m 16.28m 16.69m 16.72m 15.77m 15.81m

5 Malita Bingham SR Byu 16.72m 54-10.25 3.5

15.05m 16.47m 16.72m FOUL 16.14m 16.24m

Women Indoor Pentathlon

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Anna-Lee Walcott SR Byu 3787 10

2 Liis Berendsen SO Byu 3672 8

3 Koya Webb SR Wichita State 3565 6

4 Cristina Gourdin JR Csu 3495 5

5 Lindsay Eck JR Wichita State 3473 4

Women Pole Vault Seeded

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Jennifer Brown FR Utah State 3.55m 11-07.75 10

2 Alana Geisler SO Utah State 3.55m 11-07.75 8

3 Alicia Thompson SR Byu 3.45m 11-03.75 6

4 Amber Nolte JR New Mexico 3.45m 11-03.75 5

5 Jackie Brown SO Wichita State 3.45m 11-03.75 4

6 Stephanie Anderson SR Wyoming 3.15m 10-04.00 1.5

6 Rebecca Stone FR Air Force 3.15m 10-04.00 1.5

6 Jody Sanborn SR Wyoming 3.15m 10-04.00 1.5

6 Nicole Huyge FR New Mexico 3.15m 10-04.00 1.5

10 Kristen McGregor SO Byu 3.15m 10-04.00

11 Erin Richardson JR Air Force 3.15m 10-04.00

6 Kaylene Gastaldi SO Utah State NH

Men 60 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 xLeonard Myles-Mills Mizuno 6.65 2

2 John Woods SR Csu 6.72 2 10

3 Paul Smith SO Byu 6.93 1 8

4 BJ Conklin SO Colorado 6.93 1 6

5 Nathan Soelberg JR Byu 6.94 2 5

Men 200 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 John Woods SR Csu 21.36 2 10

2 Shannon Armstrong SR Wichita State 21.44 2 8

3 Chris Garofola SR New Mexico 21.84 1 6

4 Paul Smith SO Byu 21.85 2 5

5 Rodnee Pope FR Csu 21.97 2 4

Men 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Greg Flint SR Byu 48.60 1 10

2 David Chesser JR Byu 48.61 2 8

3 Matthew Rowe SR Byu 48.87 2 6

4 Brandon Kent JR Csu 49.05 2 5

5 Chris Abuan SO Colorado 49.08 2 4

6 Rodnee Pope FR Csu 49.14 1 3

7 Derek Thornton JR Csm 49.18 2 2

8 Kory Pearson SO Air Force 49.47 1 1

9 Benjamin Gardner SO Byu 49.80 1

10 Justin Chandler SO Wichita State 49.82 2

11 George Pincock FR Colorado 50.58 1

Men 800 Meter Run

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Jeremiah Johnson SO Wyoming 1:53.43 2 10

2 Scott Adams JR Byu 1:54.13 2 8

3 Jared Peacock JR Csm 1:55.75 2 6

4 Jeff Taylor JR Byu 1:55.95 2 5

5 Jeremy Thompson JR Wyoming 1:56.42 1 4

Men 4x440 Yard Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Byu 'A' 3:16.77 1 10

1) Matthew Rowe SR 2) David Chesser JR

3) Greg Flint SR 4) Kansas Whitear JR

2 Colorado 'A' 3:18.55 2 8

1) Chris Abuan SO 2) Samuel Napp SO

3) Jason Zichterman FR 4) Brandon Johnson SO

3 Western State 'A' 3:20.19 2 6

1) Brian Black SO 2) Ryan Black SO

3) John Thomason JR 4) Garret Conover SR

4 Colorado State 'A' 3:20.56 1 5

1) Justin Hazzard SO 2) David Hoesly SO

3) Brandon Kent JR 4) Brett Melin JR

5 Air Force Academy 'A' 3:20.59 1 4

1) Nick Bromberek SR 2) Sean Temple SR

3) Bryant Bevan SR 4) Kory Pearson SO

6 Colorado Sch of Mines 'A' 3:20.71 2 3

1) Derek Thornton JR 2) Chris Schaumberg JR

3) Ben MacLeay SO 4) Jared Peacock JR

7 Byu 'B' x3:23.29 3

1) Jeff Taylor JR 2) Scott Adams JR

3) Benjamin Gardner SO 4) Paul Smith SO

8 New Mexico 'A' 3:23.81 1 2

1) Matt Bishop SR 2) Chris Garofola SR

3) David Lloyd SR 4) Gary Hoodless SO

9 Adams State 'A' 3:24.19 2 1

1) Tyler Hostetter JR 2) Rodney Pope FR

3) Phillip Gibbs SR 4) Charles Allgood SR

10 Wichita State 'A' 3:25.05 1

1) Jordan Kitchen SO 2) Justin Chandler SO

3) Paul Speer SR 4) Luther Wilson FR

Men High Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 xMatt Hemingway adidas 2.20m 7-02.50

1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 2.25

PPP PPP PPP PPP XO O O XXX

2 Andrew Miller JR Colorado 2.10m 6-10.75 10

1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15

PPP XO XO O XO XXX

3 Josh Cantu SR Adams State 2.10m 6-10.75 8

1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15

PPP O O XO XXO XXX

4 Zach Woods FR Wichita State 2.05m 6-08.75 5.5

1.90 1.95 2.00 2.05 2.10

PPP O O O XXX

4 James Oman SR Byu 2.05m 6-08.75 5.5

1.90 1.95 2.00 2.05 2.10

O O O O XXX

6 Jacob Benson JR Csu 2.00m 6-06.75 4

1.90 1.95 2.00 2.05

PPP XO O XXX

7 Jared Grant FR Wyoming 2.00m 6-06.75 3

1.90 1.95 2.00 2.05

XXO O XO XXX

8 Phillip Thomas FR Wyoming 2.00m 6-06.75 2

1.90 1.95 2.00 2.05

XXO XXO XO XXX

9 Brandon Johnson SO Colorado 1.95m 6-04.75 1

1.90 1.95 2.00

O O XXX

10 Jon Willison Byu 1.95m 6-04.75

1.90 1.95 2.00

O XO XXX

Men Long Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Rodrigo Mendes Byu 7.42m 24-04.25 10

FOUL 7.42m FOUL PASS PASS PASS

2 Chris Banks SR Air Force 7.30m 23-11.50 8

7.10m 7.30m 6.99m FOUL 7.09m FOUL

3 Brandon Johnson SO Colorado 7.28m 23-10.75 6

FOUL FOUL 6.91m FOUL 7.04m 7.28m

4 Anthony Park SR Air Force 7.04m 23-01.25 5

FOUL 6.85m 7.04m FOUL FOUL FOUL

5 Jacob Benson JR Csu 6.95m 22-09.75 3.5

FOUL 6.95m FOUL PASS PASS PASS

5 Brian Calhoun SO Colorado 6.95m 22-09.75 3.5

FOUL 6.95m 6.92m 6.64m FOUL 6.74m

7 Girtz Liepens SO Wichita State 6.86m 22-06.25 2

6.86m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

8 Nick Bromberek SR Air Force 6.81m 22-04.25 1

ND 6.81m FOUL 6.44m PASS PASS

9 Blake Jackson SO Wyoming 6.79m 22-03.50

6.79m FOUL 6.61m

10 Jeremy Behling JR Western State 6.70m 21-11.75

FOUL 6.62m 6.70m

11 Travis Greiman SO Colorado 6.62m 21-08.75

6.62m 6.44m ND

12 Kevin Johnson FR Csu 6.56m 21-06.25

6.23m 6.56m 6.51m

13 Willie Yuen JR New Mexico 6.53m 21-05.25

6.53m 6.42m FOUL

14 DeVale Johnson FR Wyoming 6.52m 21-04.75

6.41m FOUL 6.52m

15 Blake Hadfield FR Utah State 6.51m 21-04.25

6.51m FOUL FOUL

16 Larry Randle SR Wichita State 6.41m 21-00.50

FOUL FOUL 6.41m

17 Randle McCain FR New Mexico 6.37m 20-10.75

6.22m 6.37m 6.37m

18 David McGee FR Air Force 6.26m 20-06.50

FOUL 6.26m ND

19 Kyle Maurer FR Western State 6.24m 20-05.75

ND 6.24m ND

20 Joe Dredge SO Byu 6.19m 20-03.75

6.09m ND 6.19m

21 Jeramie White FR New Mexico 6.13m 20-01.50

ND ND 6.13m

21 Montrell Dunn SO Byu 6.13m 20-01.50

FOUL FOUL 6.13m

Men Triple Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Rodrigo Mendes Byu 16.25m 53-03.75 10

16.12m 16.25m 15.47m PASS FOUL PASS

2 xRandy Lewis SR unat-Wichita 16.17m 53-00.75

FOUL 16.17m 15.88m 14.57m 16.04m FOUL

3 Blake Jackson SO Wyoming 14.90m 48-10.75 8

FOUL 14.14m 13.56m 14.36m 14.30m 14.90m

4 Jacob Benson JR Csu 14.89m 48-10.25 6

14.89m FOUL FOUL 13.18m PASS PASS

5 Larry Randle SR Wichita State 14.77m 48-05.50 5

14.54m 14.77m FOUL 14.47m FOUL FOUL

6 Girtz Liepens SO Wichita State 14.45m 47-05.00 4

FOUL 14.45m 14.39m PASS PASS PASS

7 Chris Banks SR Air Force 14.37m 47-01.75 3

14.37m 13.83m 13.52m PASS PASS PASS

8 Joe Dredge SO Byu 13.84m 45-05.00 2

FOUL 13.79m 13.84m 13.61m 13.47m FOUL

9 Willie Yuen JR New Mexico 13.75m 45-01.50 1

13.75m 13.71m 13.59m

Men Shot Put

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Niklas Arrhenius FR Byu 19.06m 62-06.50 10

16.50m 17.65m 16.11m 18.32m 19.06m 18.52m

2 Kyle Herl JR Wyoming 18.19m 59-08.25 8

FOUL 17.68m FOUL FOUL 17.14m 18.19m

3 Magnus Lohse FR Csu 17.83m 58-06.00 6

FOUL 17.03m 17.68m FOUL 17.31m 17.83m

4 Daniel Arrhenius SR Byu 17.51m 57-05.50 5

16.47m 16.41m 16.47m 16.35m 16.19m 17.51m

5 xCasey Smith SR unat-Wichita 17.50m 57-05.00

17.50m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

6 xRich Harrison AF Sports 17.36m 56-11.50

16.35m FOUL 17.32m 17.04m 17.36m FOUL

7 Tyg Long FR Wyoming 17.10m 56-01.25 4

FOUL FOUL 16.45m 16.90m FOUL 17.10m

8 Jason Barkermeyer SR New Mexico 16.62m 54-06.50 3

FOUL 15.93m 16.54m 16.62m 16.46m FOUL

9 Mark Burton SR Utah State 16.43m 53-11.00 2

FOUL FOUL 16.43m FOUL FOUL FOUL

10 Nate Heyrman SO Csu 16.30m 53-05.75 1

15.62m 16.30m FOUL FOUL FOUL FOUL

11 Josh Sides SR Utah State 16.28m 53-05.00

FOUL 16.28m FOUL

12 Brad Vodicka JR Wyoming 15.99m 52-05.50

FOUL FOUL 15.99m

13 Jordan Parker SR New Mexico 15.83m 51-11.25

FOUL 15.80m 15.83m

14 Trey Eder SO Csu 15.38m 50-05.50

FOUL 15.25m 15.38m

15 Ryan Willis SO Colorado 15.31m 50-02.75

FOUL 15.31m FOUL

16 Andy Passen JR Colorado 15.28m 50-01.75

FOUL 15.28m FOUL

17 Bryan Jones FR Air Force 15.25m 50-00.50

13.98m 15.21m 15.25m

18 Ronnie Boehm SR Adams State 15.15m 49-08.50

14.25m 15.15m FOUL

19 Jace Rivera SO Csu 14.60m 47-11.00

14.60m FOUL FOUL

20 Adam Trainor JR Csu 14.41m 47-03.50

14.41m 14.34m FOUL

20 Jerry Butler JR Adams State 14.41m 47-03.50

14.41m 14.38m 14.06m

22 Lawrence Hufford SO Air Force 14.38m 47-02.25

14.38m 14.37m 14.36m

23 Depaul Brewer FR Wichita State 14.28m 46-10.25

14.28m FOUL FOUL

24 Nick Alotta FR Csu 14.19m 46-06.75

13.38m 14.19m FOUL

25 Jake Evig SR Adams State 14.15m 46-05.25

14.15m FOUL 14.12m

26 James Begley FR Colorado 13.83m 45-04.50

13.83m FOUL FOUL

27 Steven Lizzol SR Air Force 13.60m 44-07.50

13.43m 13.60m 13.18m

28 Matthew Pinson FR Air Force 13.54m 44-05.25

FOUL 13.34m 13.54m

29 Gary Hoodless SO New Mexico 13.48m 44-02.75

12.95m 13.38m 13.48m

30 Collin Donohoue JR Csm 13.32m 43-08.50

12.66m 13.30m 13.32m

31 Jason McNeal SR Air Force 12.81m 42-00.50

12.81m FOUL FOUL

32 John Forsythe JR Byu 12.64m 41-05.75

12.36m FOUL 12.64m

Men Heptathlon

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Paul Speer SR Wichita State 5555 10

2 Curtis Pugsley SR Byu 5552 8

3 Devin Scoresby SR Byu 5093 6

4 Nick Herald SR Air Force 4969 5

5 Mark Johnson SR New Mexico 4892 4

6 Ron Jett JR Unc 4861 3

7 Dan Feltman SO New Mexico 4612 2

8 Bret Zowada JR Wyoming 4610 1

9 Devin Howe JR Byu 4562

10 Brian Walsh FR Air Force 4352

11 Jason Conley FR Wichita State 4199

12 Eric Suter JR Wyoming 4089

13 Brad Koschel JR Western State 3904

14 Matt Miller FR Unc 2807

Men Pole Vault Seeded

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 xDenis Kholev unat-Israel 5.40m 17-08.50

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30 5.40 5.50 5.60 5.66

PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XXO PPP PPP X

2 Christian Morgan JR Air Force 5.20m 17-00.75 10

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30

PPP PPP O XO O O XXX

3 Paul Gensic JR Air Force 5.20m 17-00.75 8

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30

PPP PPP PPP O O XO XXX

4 Trent Powell JR Byu 5.20m 17-00.75 6

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30

PPP PPP PPP O XXO XO XXX

5 Robison Pratt SO Byu 5.20m 17-00.75 5

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20 5.30

PPP PPP PPP PPP O XXO XXX

6 Jason Jones SO Air Force 5.10m 16-08.75 4

7 Makisi Haleck JR Air Force 5.00m 16-04.75 3

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10

XO O O XO XXX

8 xHence Williams unat-Albuquerque 5.00m 16-04.75

4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20

PPP PPP PPP XXO PPP XXX

9 Christian Lee SO Utah State 4.75m 15-07.00 2

4.60 4.75 4.90

PPP O XXX

10 Alex Green Byu 4.60m 15-01.00 1

4.60 4.75

O XXX

-- Craig Meeker SR Wichita State NH

4.60

XXX

Tags: Results