Teams Take MWC Titles Once Again

Freshman Amy Menlove jumps to win the MWC women's long jump title to help the women's team take first overall. (Photo by Jaren Wilkey/BYU Photo)

Colorado Springs, Colorado (Feb. 28, 2004) -- In true BYU track fashion, the men and women's track team defended their MWC titles to capture their fourth and fifth respective MWC Indoor titles.

The Cougar men won their second straight MWC championship (fourth in five years), while the Cougar women kept their perfect MWC streak intact, winning their fifth MWC crown.

The Cougar men successfully defended their title with 169.50 points. Colorado State finished second with 164 points, followed by Air Force (162.50), Wyoming (85), New Mexico (66) and Utah (10).

The Cougar women scored 224.50 points, to far outdistance second-place San Diego State (129.50). Colorado State finished third with 103 points, followed by Wyoming (88), Utah (67), New Mexico (23), UNLV (18) and Air Force (8).

"We projected we would be about twenty point difference between the two team," women's head coach Craig Poole said, "but we feel this is the best team we have had setting personal records and putting it down when people needed it.

"We scored so many of our girls that it just was amazing. Looking across all our combinations everybody did a wonderful job. Each of them achieved more," Poole said.

Not only did the Cougars capture the team titles, but four BYU athletes were awarded with MWC Indoor individual awards.

The MWC awarded Nic Arrhenius the MWC Male Freshman of the Year and Amy Menlove the MWC Female Freshman of the Year. Senior Michaela Mannova earned the female high point award after scoring 28 points to help the Cougars take the title. In addition she was awarded the female outstanding performance award.

MWC Indoor Track & Field Championships Notes:

-BYU senior Michaela Mannova successfully defended her title in the women's mile with a time of 5:03.70. Mannova also brought home the women's 3,000-meter crown in a time of 10:05.28.

-BYU junior Nathan Robison captured the men's mile title in a NCAA provisional qualifying time of 4:13.24. Robison finished second in last year's championships.

-The BYU men's mile relay team (senior Matthew Rowe, sophomore Benjamin Gardner, sophomore Paul Smith and senior Greg Flint) won its fourth straight MWC title in a time of 3:14.12.

-BYU sophomore Robison Pratt (El Paso, Texas) won the men's pole vault crown with a NCAA provisional height of 17'-9.00" (5.41m).

-BYU sophomore Kamila Rywelska set a new Mountain West Conference record in the women's triple jump with a NCAA automatic qualifying mark of 43'-7.75" (13.30m).

-BYU freshman Niklas Arrhenius set a new Mountain West Conference Championships record in the men's shot put with a NCAA automatic qualifying distance of 65'-4.00" (19.91m).

Women 60 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Kima Wells SR Wyoming 7.30 10

2 Tonette Dyer SR Sdsu 7.33 8

3 Jessica Fox JR Wyoming 7.49 6

4 Melinda Smedley SR Sdsu 7.57 5

5 Janay DeLoach FR Colorado St. 7.60 4

6 Jennifer Rockwell JR Byu 7.66 3

7 Nicole Ireland SR Sdsu 7.66 2

8 Vonnie Fulford FR Sdsu 7.85 1

Women 200 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Jessica Fox JR Wyoming 23.71 2 10

2 Nicole Ireland SR Sdsu 23.84 2 8

3 Melinda Smedley SR Sdsu 23.99 1 6

4 Larnie Boyd SO Sdsu 24.48 2 5

5 Jennifer Rockwell JR Byu 24.58 1 4

6 Katrice Thomas JR Colorado St. 24.73 1 3

7 Megan Fox FR Colorado St. 25.01 1 2

-- Tonette Dyer SR Sdsu DQ 2

Women 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Tonette Dyer SR Sdsu 53.84 2 10

2 Kima Wells SR Wyoming 54.75 2 8

3 Larnie Boyd SO Sdsu 55.24 2 6

4 Jennifer Rockwell JR Byu 55.40 1 5

5 Nicole Ireland SR Sdsu 55.59 2 4

6 Amanda Hopper FR Wyoming 55.72 1 3

7 Katrice Thomas JR Colorado St. 55.81 1 2

8 Mary Bennion SO Byu 56.51 1 1

Women 1 Mile Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Micheala Mannova SR Byu 5:03.70 10

2 Kathryn Andersen JR Byu 5:05.23 8

3 Danielle Korb SO Colorado St. 5:05.98 6

4 Ann Heiner SO Byu 5:12.70 5

5 Jennie Haertel FR Utah 5:17.42 4

6 Kylie Edwards SR Sdsu 5:18.11 3

7 Rebekah Yetzer FR Colorado St. 5:18.39 2

8 Jean Taylor SR Air Force 5:23.84 1

9 Nichole Graham SO Air Force 5:24.34

10 Amanda Swann SR New Mexico 5:40.18

Women 800 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Nellie Hammons SR Utah 2:12.44 10

2 Kathryn Andersen JR Byu 2:14.51 8

3 Tanice Barnett JR Wyoming 2:15.38 6

4 Kristy Barrus SO Byu 2:15.55 5

5 Andrea Davidson SR Utah 2:17.20 4

6 Riann Lucy FR New Mexico 2:17.41 3

7 Kylie Edwards SR Sdsu 2:18.85 2

8 Cindy Dawson JR Air Force 2:20.45 1

9 Jamillah Titus SO Sdsu 2:24.61

Women 3000 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Micheala Mannova SR Byu 10:05.28 10

2 Laura Turner SR Byu 10:08.43 8

3 Lisa Antonelli SR Byu 10:20.72 6

4 Nicole Feest SO Colorado St. 10:24.61 5

5 Colleen Blair SR Colorado St. 10:27.18 4

6 Ruth Graham FR Byu 10:27.18 3

7 Emily Raymond SR Byu 10:30.36 2

8 Jennifer Thompson JR Wyoming 10:31.87 1

9 Jacquelyne Gallegos JR New Mexico 10:36.39

10 Danielle Korb SO Colorado St. 10:44.42

11 Timmie Murphy SO New Mexico 10:45.36

12 Katie Moon JR Byu 10:48.88

13 Emerald Reid SO Wyoming 10:56.19

14 Vivien Aspden SO Air Force 10:59.73

15 Sarah Gonzales SR New Mexico 11:00.45

16 Natalie Kean SO Wyoming 11:02.18

17 Marie Nilsson JR Sdsu 11:03.50

18 Emily McGregor FR Colorado St. 11:04.95

19 Margaret Frash FR Air Force 11:05.14

20 Michelle Kvernmo SO Wyoming 11:10.49

21 Jennifer Kintzley SR Colorado St. 11:11.40

22 Ashley Snyder FR Air Force 11:12.66

23 Lindsay Grose SO Air Force 11:17.71

24 Michele Suszek JR Unlv 11:19.82

25 Ilea Eskildsen FR Air Force 11:27.63

26 Christal Cuadra SO Sdsu 11:29.26

27 Val McGregor FR Colorado St. 11:39.84

28 Brooke Gosling SR New Mexico 11:41.36

29 Andrea Pinchak SO Air Force 12:04.49

Women 5000 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Laura Turner SR Byu 17:52.5h 10

2 Micheala Mannova SR Byu 17:52.7h 8

3 Lisa Antonelli SR Byu 17:59.7h 6

4 Colleen Blair SR Colorado St. 18:08.0h 5

5 Emily Raymond SR Byu 18:11.5h 4

6 Jennifer Thompson JR Wyoming 18:22.3h 3

7 Nicole Feest SO Colorado St. 18:30.5h 2

8 Timmie Murphy SO New Mexico 18:36.4h 1

9 Sarah Gonzales SR New Mexico 18:48.3h

10 Whitney McDonald FR Byu 18:48.6h

11 Katie Moon JR Byu 18:52.1h

12 Marie Nilsson JR Sdsu 18:53.6h

13 Emerald Reid SO Wyoming 18:58.6h

14 Vivien Aspden SO Air Force 19:01.4h

15 Natalie Kean SO Wyoming 19:03.4h

16 Anne Chumlea SR Air Force 19:14.1h

17 Janice Tosa SO New Mexico 19:19.3h

18 Michele Suszek JR Unlv 19:23.4h

19 Lindsay Grose SO Air Force 19:43.8h

20 Brooke Gosling SR New Mexico 20:04.3h

21 Christal Cuadra SO Sdsu 20:21.0h

Women 60 Meter Hurdles

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Shauna Smith JR Wyoming 8.34 10

2 Mirian Fisher SR Byu 8.37 8

3 Amy Menlove FR Byu 8.47 6

4 Nicole Ireland SR Sdsu 8.52 5

5 Kiyota Reed JR Unlv 8.69 4

6 Hillary Enloe SR Byu 8.77 3

7 Leslie Miller SR Sdsu 8.86 2

-- Miesha McClendon JR Unlv DQ

Women 4x440 Yard Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 San Diego State University 'A' 3:45.70 2 10

1) Larnie Boyd SO 2) Nicole Ireland SR

3) Tonette Dyer SR 4) Melinda Smedley SR

2 Brigham Young University 'A' 3:49.21 2 8

1) Mary Bennion SO 2) Jennifer Rockwell JR

3) Laura Evans FR 4) Amy Menlove FR

3 University of Utah 'A' 3:50.51 2 6

1) Jenn Jackman JR 2) Amanda Feigt FR

3) Andrea Davidson SR 4) Nellie Hammons SR

4 University of Nevada Las Vegas 'A' 3:55.12 1 5

1) Gaven Jones SO 2) Deanna Appuglise SO

3) Kiyota Reed JR 4) Christine Spence SR

5 Colorado State University 'A' 3:57.15 1 4

1) Cristina Gourdin JR 2) Zuzana Krajciova SR

3) Rheannon Backes FR 4) Rebekah Yetzer FR

6 University of New Mexico 'A' 3:57.43 1 3

1) Nicole Hansen SO 2) Kimilia Davis SO

3) Brandale Mills FR 4) Jaime Hall JR

7 University of Wyoming 'A' 3:57.95 2 2

1) Amanda Hopper FR 2) Ainsley Thrailkill JR

3) Cheryl Collen SR 4) Kima Wells SR

8 United States Air Force Academ 'A' 4:03.98 1 1

1) Jami Hodge JR 2) Genelle Chapman FR

3) Jennifer Neville SO 4) Cindy Dawson JR

Women Distance Medley

=======================================================================

School Finals Points

=======================================================================

1 Brigham Young University 'A' 12:24.96 10

1) Laura Turner SR 2) Laura Evans FR

3) Ann Heiner SO 4) Kathryn Andersen JR

2 University of New Mexico 'A' 12:25.56 8

1) Amanda Swann SR 2) Nicole Hansen SO

3) Riann Lucy FR 4) Jacquelyne Gallegos JR

3 Colorado State University 'A' 12:35.61 6

1) Val McGregor FR 2) Zuzana Krajciova SR

3) Rebekah Yetzer FR 4) Jennifer Kintzley SR

4 United States Air Force Academ 'A' 12:43.79 5

1) Beth Catherwood FR 2) Jennifer Neville SO

3) Kelly McPherson SR 4) Jean Taylor SR

5 University of Utah 'A' 12:47.15 4

1) Nicki Hugie SO 2) Amanda Feigt FR

3) Andrea Davidson SR 4) Nellie Hammons SR

6 San Diego State University 'A' 12:53.13 3

1) Kylie Edwards SR 2) Bianca McNair SO

3) Jamillah Titus SO 4) Marie Nilsson JR

7 University of Wyoming 'A' 13:04.85 2

1) Maggie Diller SO 2) Ainsley Thrailkill JR

3) Christine Michel SO 4) Tanice Barnett JR

8 University of Nevada Las Vegas 'A' 14:32.34 1

1) Ashley Pierce SO 2) Tiffany Smith SR

3) Halima DeCree JR 4) Michele Suszek JR

Women High Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Lindsey Metcalf SR Byu 1.75m 5-08.75 10

2 Christine Spence SR Unlv 1.75m 5-08.75 8

3 Katie Decker SR Utah 1.70m 5-07.00 6

4 Rheannon Backes FR Colorado St. 1.65m 5-05.00 5

5 Anna-Lee Walcott SR Byu 1.65m 5-05.00 4

6 Aubry Startin SR Utah 1.60m 5-03.00 1.5

6 Liis Berendsen SO Byu 1.60m 5-03.00 1.5

6 Nicole Carmier SO Sdsu 1.60m 5-03.00 1.5

6 Jennifer Higgason SO Colorado St. 1.60m 5-03.00 1.5

10 Cristina Gourdin JR Colorado St. 1.60m 5-03.00

11 Nicole Manicinelli SO Utah 1.60m 5-03.00

12 Jamillah Titus SO Sdsu 1.60m 5-03.00

13 Katie Lloyd FR Colorado St. 1.60m 5-03.00

14 Steffanie Setliff FR New Mexico 1.55m 5-01.00

15 Caitie Holliday FR Air Force 1.55m 5-01.00

-- Jill Ferguson JR Colorado St. NH

-- Erin Johnson SR New Mexico NH

-- Jamie Munns FR Utah NH

Women Pole Vault

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Erin Asay JR Sdsu 3.97m 13-00.25 10

2 Tracy Hamblin SR Utah 3.87m 12-08.25 8

3 Alicia Thompson SR Byu 3.77m 12-04.50 6

4 Shayla Balentine JR Sdsu 3.77m 12-04.50 4.5

4 Christine Ahn SR Colorado St. 3.77m 12-04.50 4.5

6 Cara Walker FR Sdsu 3.67m 12-00.50 2.5

6 Trisha Wagner JR Utah 3.67m 12-00.50 2.5

8 Susan Atwater FR Utah 3.52m 11-06.50 0.5

8 Mandie Rowell FR Utah 3.52m 11-06.50 0.5

10 Amber Nolte JR New Mexico 3.37m 11-00.75

10 Stephanie Anderson SR Wyoming 3.37m 11-00.75

10 Kristen McGregor SO Byu 3.37m 11-00.75

10 Kathryn Beasley FR Utah 3.37m 11-00.75

10 Lisa Shafer FR Utah 3.37m 11-00.75

15 Nicole Huyge FR New Mexico 3.22m 10-06.75

16 Rebecca Stone FR Air Force 3.07m 10-00.75

16 Amy Gilliland SO Air Force 3.07m 10-00.75

16 Cheyenne Renfroe JR New Mexico 3.07m 10-00.75

-- Jody Sanborn SR Wyoming NH

Women Long Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Amy Menlove FR Byu 6.20m 20-04.25 10

2 Janay DeLoach FR Colorado St. 6.14m 20-01.75 8

3 Amanda Feigt FR Utah 5.82m 19-01.25 6

4 Liis Berendsen SO Byu 5.69m 18-08.00 5

5 Lindsey Sommer JR Byu 5.63m 18-05.75 4

6 Kamila Rywelska SO Byu 5.59m 18-04.25 3

7 Aniis Hopkins FR Wyoming 5.45m 17-10.75 2

8 Cristina Gourdin JR Colorado St. 5.41m 17-09.00 1

9 Hillary Enloe SR Byu 5.35m 17-06.75

10 Amanda Huddleston JR Colorado St. 5.30m 17-04.75

10 Suzanne Nguyen SO New Mexico 5.30m 17-04.75

12 Janine Polischuk FR Sdsu 5.28m 17-04.00

13 LaTravia Robinson SR Air Force 5.27m 17-03.50

14 Leslie Miller SR Sdsu 5.24m 17-02.25

14 Melinda Smedley SR Sdsu 5.24m 17-02.25

14 Tiffany Smith SR Unlv 5.24m 17-02.25

17 Katie Lloyd FR Colorado St. 5.20m 17-00.75

18 Janine Brathwaite SO Wyoming 5.17m 16-11.50

19 Casey Johnson FR Air Force 5.11m 16-09.25

20 Megan Schauermann JR Sdsu 5.10m 16-08.75

21 Ingvild Carstens JR Wyoming 5.00m 16-05.00

22 Bridgid Isworth JR New Mexico 4.98m 16-04.25

23 Nicole Carmier SO Sdsu 4.93m 16-02.25

24 Hollann Givens SR Sdsu 4.90m 16-01.00

25 Amber Perryman SR Wyoming 4.79m 15-08.75

26 Steffanie Setliff FR New Mexico 4.70m 15-05.00

27 Katie Montgomery FR Byu 4.63m 15-02.25

-- Anna-Lee Walcott SR Byu FOUL

Women Triple Jump

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Kamila Rywelska SO Byu 13.30m 43-07.75 10

2 Liis Berendsen SO Byu 12.10m 39-08.50 8

3 Nicole Ireland SR Sdsu 11.99m 39-04.00 6

4 Lindsey Sommer JR Byu 11.95m 39-02.50 5

5 Amanda Huddleston JR Colorado St. 11.76m 38-07.00 4

6 Hollann Givens SR Sdsu 11.61m 38-01.25 3

7 Kat Cirone JR Colorado St. 11.61m 38-01.25 2

8 Kristen McGregor SO Byu 11.60m 38-00.75 1

9 Courtney Schlegel JR Wyoming 11.53m 37-10.00

10 Megan Schauermann JR Sdsu 11.48m 37-08.00

11 LaTravia Robinson SR Air Force 11.41m 37-05.25

12 Janine Polischuk FR Sdsu 11.30m 37-01.00

13 Tiffany Smith SR Unlv 11.28m 37-00.25

14 Suzanne Nguyen SO New Mexico 11.07m 36-04.00

14 Casey Johnson FR Air Force 11.07m 36-04.00

16 Aniis Hopkins FR Wyoming 10.78m 35-04.50

17 Jai McBride FR New Mexico 10.70m 35-01.25

18 Leah Burke SO Wyoming 10.56m 34-07.75

19 Amber Perryman SR Wyoming 10.04m 32-11.25

Women Shot Put

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Keela Niemeyer SR Colorado St. 15.62m 51-03.00 10

2 Andrea Batt SR Wyoming 15.30m 50-02.50 8

3 Amanda Barnes JR New Mexico 15.02m 49-03.50 6

4 Candace Hill SR Sdsu 14.85m 48-08.75 5

5 Maret Komorovia JR Byu 14.51m 47-07.25 4

6 Kaylyn Doyle SO Wyoming 14.15m 46-05.25 3

7 Jill McCormick Colorado St. 14.05m 46-01.25 2

8 Melissa Harms SR Colorado St. 14.00m 45-11.25 1

9 Haley Hunt SO Colorado St. 13.59m 44-07.00

10 Dominique Boivin JR Air Force 13.39m 43-11.25

11 Olivia Korte FR Air Force 13.16m 43-02.25

12 Chelsea Forsythe SR Byu 12.89m 42-03.50

13 Becky Riddle SO Utah 12.86m 42-02.25

14 Sara Taylor JR Colorado St. 12.47m 40-11.00

15 Sidni Taylor FR Utah 12.40m 40-08.25

16 Natasha Eldridge SR Utah 12.29m 40-04.00

17 Angela Turner SO Unlv 12.21m 40-00.75

17 Mindy Parsons FR Colorado St. 12.21m 40-00.75

19 Teri Trautwein FR Unlv 11.90m 39-00.50

20 Kim Martin SR Wyoming 11.46m 37-07.25

21 Brittney Turner FR Unlv 10.93m 35-10.50

Women Weight Throw

=================================================================================

Name Year School Finals Points

=================================================================================

1 Andrea Batt SR Wyoming 19.29m 63-03.50 10

2 Natasha Eldridge SR Utah 17.55m 57-07.00 8

3 Becky Riddle SO Utah 17.47m 57-03.75 6

4 Melissa Harms SR Colorado St. 17.43m 57-02.25 5

5 Chelsea Forsythe SR Byu 17.13m 56-02.50 4

6 Haley Hunt SO Colorado St. 16.96m 55-07.75 3

7 Melissa Vallejos JR Wyoming 16.93m 55-06.50 2

8 Jaime Fishencord JR New Mexico 16.45m 53-11.75 1

9 Olivia Korte FR Air Force 16.41m 53-10.25

10 Vanessa Mortensen SO Utah 16.35m 53-07.75

11 Candace Hill SR Sdsu 16.10m 52-10.00

12 Malita Bingham SR Byu 15.86m 52-00.50

13 Katie Hansen SO Colorado St. 15.61m 51-02.75

14 Amanda Barnes JR New Mexico 15.24m 50-00.00

15 Kristine Muth SO Air Force 15.07m 49-05.50

16 Dominique Boivin JR Air Force 14.88m 48-10.00

17 Kim Martin SR Wyoming 14.26m 46-09.50

18 Angela Turner SO Unlv 14.04m 46-00.75

19 Mindy Parsons FR Colorado St. 13.77m 45-02.25

20 Jessica Perez SR Air Force 13.69m 44-11.00

21 Brittney Turner FR Unlv 13.50m 44-03.50

22 Randi Schmidt-Calabrese JR Unlv 12.46m 40-10.50

23 Heather Harding SR Unlv 12.19m 40-00.00

24 Autumn Beza JR Unlv 11.62m 38-01.50

Women Indoor Pentathlon

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Leslie Miller SR Sdsu 3858 10

2 Liis Berendsen SO Byu 3773 8

3 Cristina Gourdin JR Colorado St. 3688 6

4 Katie Lloyd FR Colorado St. 3441 5

5 Janine Polischuk FR Sdsu 3237 4

6 Nicole Carmier SO Sdsu 3209 3

7 Ingvild Carstens JR Wyoming 3018 2

8 Suzanne Nguyen SO New Mexico 2972 1

9 Steffanie Setliff FR New Mexico 2840

10 Bridgid Isworth JR New Mexico 2743

11 Teri Trautwein FR Unlv 2706

12 Randi Schmidt-Calabrese JR Unlv 1774

Men 60 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 John Woods JR Colorado St. 6.69 10

2 Dwight Neptune FR Wyoming 6.85 8

3 Nick Bromberek SR Air Force 6.86 6

4 Nathan Soelberg SO Byu 6.89 5

5 Paul Smith SO Byu 6.89 4

6 Chris Garofola SR New Mexico 6.95 3

7 Denny Majerus FR Colorado St. 6.99 2

8 Adam Kelly FR Wyoming 7.03 1

Men 200 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 John Woods JR Colorado St. 21.16 2 10

2 Paul Smith SO Byu 21.53 1 8

3 Chris Garofola SR New Mexico 21.54 2 6

4 Nick Bromberek SR Air Force 21.70 1 5

5 Benjamin Gardner SO Byu 21.85 2 4

6 Matthew Rowe SR Byu 22.00 1 3

7 Rodnee Pope FR Colorado St. 22.39 2 2

8 David Chesser JR Byu 22.44 1 1

Men 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

Finals

1 Matthew Rowe SR Byu 48.07 2 10

2 Brandon Kent JR Colorado St. 48.23 1 8

3 Justin Hazzard SO Colorado St. 48.28 2 6

4 Greg Flint SR Byu 48.38 2 5

5 Sean Temple SR Air Force 48.70 1 4

6 David Chesser JR Byu 48.93 2 3

7 Troy Jensen SO Air Force 48.99 1 2

8 Dominic Baysinger FR Wyoming 50.29 1 1

Men 1 Mile Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Nathan Robison JR Byu 4:13.24 10

2 Matt Gonzales JR New Mexico 4:13.31 8

3 Mike Nicks JR Colorado St. 4:14.92 6

4 Mark Walter SO Air Force 4:15.29 5

5 Nephi Tyler SR Utah 4:16.54 4

6 Nathan Franz JR Air Force 4:18.08 3

7 Josh McAdams SO Byu 4:18.08 2

8 Bill Michel SR Colorado St. 4:21.40 1

9 Derek Storbeck JR Air Force 4:28.12

-- Richard Evanson SR Byu DNF

Tags: Results