Four Cougars Named to 2011 WCC Cross Country All-Academic Team

(Photo by Jaren Wilkey/BYU Photo)

SAN BRUNO, Calif.--Miles BattyAlden Bahr, Katy Andrews and Sarah Edwards were named to the West Coast Conference 2011 Cross Country All-Academic Team.

Batty, a senior from Sandy, Utah, won the 2011 WCC Cross Country Championships individual title last weekend, breaking the course record with a time of 23:47.  He was also named the WCC Runner of the Month for September.  Batty is double majoring in neuroscience and exercise science.

Bahr, a senior from Orem, Utah, also earned all-academic status.  Finishing seventh in the WCC Championships, Bahr is also double majoring, but in Spanish and neuroscience.

Both Bahr and Batty were also named to the All-WCC team earlier in the season.

Other Cougars garnered all-academic honorable mention, including Curtis Carr, Steve Flint, Conner Peloquin and Rex Shields.

Andrews, a senior from Encinitas, Calif., has been the Cougars second in command all season.  Andrews finished fourth in the conference championships, and helped the Cougars secure a second place finish in their first year in the WCC.  Andrews is majoring in exercise and wellness, and was also named to the All-WCC team following the conference championships.

Edwards is a junior from North Salt Lake, Utah, majoring in elementary education.  Edwards helped her team place sixth in the Notre Dame Invitational and 10th in the Griak Invitational.

Athletes from the women’s team who also earned honorable mention include Kendy Christensen, Sarah Darby, Candace Eddy, Michaelanne Laurent and Nicole Nielsen.

The complete 2011 West Coast Conference Cross Country All-Academic team follows.

2011 MEN’S CROSS COUNTRY ALL-ACADEMIC TEAM
Name School Class GPA Major
Jesse Aston PEP Sophomore 3.81 English
Alden Bahr BYU Senior 3.76 Spanish/Neuroscience
Miles Batty BYU Senior 3.95 Exercise Science/Neuroscience
John Cutter USE Junior 3.65 International Relations
Ben Demaree SCU Sophomore 3.94 Bio-Engineering
Jeremy Grace USF Senior 3.96 English
Lars Erik Malde POR Junior 3.70 Engineering Management
Will Marquardt USF Senior 3.92 History
Kevin Oliver SCU Junior 3.96 Biology
Weston Strum LMU Sophomore 3.72 Accounting
Honorable Mention: A.J. Agrawal, USD; Oran Arms, LMU; Jared Bassett, POR; Jacob Bruce, USD; Curtis Carr, BYU; Drew Dalton, LMU; Trevor Dunbar, POR; Steve Flint, BYU; Marcos Hinojosa, SCU; Greg Innes, LMU; Matt Frerker, POR; Austin Jones, SCU; Nhunguyen Le, SCU; John Maheu, USD; Gustavo Mena, USF; Willie Milam, GON; Matt Mosier, SCU; Rajpaul Pannu, SMC; Conner Peloquin, BYU; Jonathan Rahaeuser, PEP; Robbie Reid, SCU; Matt Savage, SCU; Rex Shields, BYU; Kenny Smith, PEP; Peter Stephens, SCU; Jason Waldram, USF; Andrew Walker, Gonzaga; Jordan Wozniak, PEP; Richard Zhu, SCU
 
2011 WOMEN’S CROSS COUNTRY ALL-ACADEMIC TEAM
Name School Class GPA Major
Katy Andrews BYU Senior 3.77 Exercise and Wellness
Sahar Bala USF Junior 3.95 International Studies
Hannah DeWalt  PEP Senior 3.84 Sports Medicine
Lindsey Drake GON Junior 3.78 Biology
Sarah Edwards BYU Junior 3.88 Elementary Education
Tara Erdmann LMU RS-Senior 4.00 MA-Education
Lauren Lodge PEP Senior 3.59 Accounting
Emerald Raney USD Junior 3.91 Psychology
Mary Reynolds SCU Junior 3.43 Business
Merit Tegelaar POR RS-Junior 3.94 Communication
Honorable Mention: Kirsten Allan, USD; Sarah Attar, PEP; Alice Baker, USF; Alyssia Bellia, LMU; Erin Burke, SMC; Kendy Christensen, BYU; Alex Choy, SMC; Sophie Curl, USF; Jacqueline Danens, SMC; Sarah Darby, BYU; Adrianna Davies, PEP; Brieanna Delaney, LMU; Candace Eddy, BYU; Kayla Germany, SCU; Lauren Germany, SCU; Sarah Goodman, PEP; Gillian Gorelik, USD; Erin Hartwig, SCU; Michelle Hickerson, LMU; Kellie Houser, POR; Kristy Koenes, USD; Michaelanne Laurent, BYU; Maureen May, SMC; Erin McCarthy, SCU; Meghan McNamara, SCU; Molly Mitchell, POR; Paige Mobley, PEP; LeeAndrea Morton, PEP; Nicole Nielsen, BYU; Hayley Niles, USF;Sarah Pearson, USF; Courtney Rolando, PEP; Mari Sandri, USF; Emily Thomas, GON; Maor Tiyouri, USF; Natasha Verma, POR