BYU Men's Swimming and Diving Beat Out Utah, Women Come Close

Junior Brett Allen finished the season undefeated in the 50 free, helping the men to a win over Utah. The women came close, but lost by 13 points. (Photo by Jaren Wilkey/BYU Photo)

PROVO -- The BYU men's swimming and diving team soaked the Utes 134-109 Thursday night in the Richards Building Pool with junior sprinter and this week's MWC Swimmer of the Week Brett Allen remaining undefeated in the 50 free on the season. The BYU women had a good start, leading off early on but finding themselves tied 56-all at the first break. With the crowd behind them, the Cougars battled to the final relay but couldn't pull out the win, falling to the Utes 128-115.

Still smiling after the close loss, women's swimming coach Stan Crump said he is just looking forward to the Mountain West Conference Championships.

"I'm really happy with how they swam," said Crump. "We scared them to death. We got out there and competed, and now it's time to taper."

The women posted solid finishes with a first and second place finish in the 200 free by freshman Leilani Roberts (1:51.09) and junior Brittany Davis (1:52.80), respectively. Davis finished first in the 500 free at 5:06.87, sophomore Angela Goodson took the 200 IM at 2:07.35, sophomore Jamie Bloom won the 200 breast (2:21.50) and sophomore U-Nice Chan finished the 200 butterfly at 2:05.86 for another Cougar win. Sophomore diver Angela Nelson also added points, finishing second on both boards.

On the men's side, Allen had his first loss in the 100 free this season to a worthy opponent, two-time MWC 100 free champion Jonathan Larsen, but Allen still left content.

"They beat us last year," he said. "We wanted to return the favor."

Other contributors to the Cougar win include freshman John Kendrick, taking both the 1000 free (9:36.35) and the 500 free (4:38.16), sophomore Travis Price with a first-place finish in the 200 free (1:41.89), junior Mark Chay with a first in the 200 IM (1:53.02), sophomore Jeffrey Su taking first in the 200 butterfly (1:53.80) and senior Nicholas Tobler with a big win in the 200 breast (2:05.75).

Licensed to BYU Swimming                Hy-Tek's Meet Manager 2/2/2006 08:37 PM

BYU vs Utah 06 - 2/2/2006

Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 3:51.43 11

1) Jones, Natasha SR 2) Bloom, Jamie SO

3) Goodson, Angela SO 4) Roberts, Leilani FR

28.90 59.32 30.35 1:05.80 25.56 55.48 24.04 50.83

2 Utah-UT 'A' NT 3:56.32 4

1) McQueen, Shannon C FR 2) Kich, Ariane T SR

3) Fredsall, Jennifer A FR 4) Barefield, Amy S SR

28.79 58.64 31.25 1:08.07 25.55 56.29 24.91 53.32

3 Utah-UT 'B' NT 3:59.76 2

1) Martin, Marissa JR 2) Tidwell, Caitlin A SO

3) Demchuk, Meghan K SR 4) Walker, Amber M SR

29.50 59.62 31.90 1:08.19 26.74 58.51 24.89 53.44

4 Byu-UT 'B' NT 4:07.10

1) Walsh, Dominique M SR 2) Braithwaite, Kiersten S JR

3) Livengood, Elise FR 4) Smith, Carly J SO

30.11 1:01.91 32.54 1:08.46 28.25 1:00.29 26.71 56.44

5 Byu-UT 'C' NT x4:19.65

1) Yocom, Sandra SO 2) Finuf, Courtney FR

3) Holcombe, Kimberly FR 4) Lindsey, Whitney FR

30.95 1:03.58 32.57 1:09.39 30.08 1:05.36 29.17 1:01.32

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 3:23.46 11

1) Ferrell, John SO 2) Tobler, Nicholas A SR

3) Azevedo, Jorge JR 4) Goh, Song FR

25.30 52.49 26.08 56.77 21.98 48.67 21.15 45.53

2 Byu-UT 'B' NT 3:28.99 4

1) Chay, Mark JR 2) McKee, Benjamin N SR

3) Hasselbach, Grant M SR 4) Patience, Chris JR

24.77 50.83 26.76 57.63 23.82 52.29 22.29 48.24

3 Utah-UT 'A' NT 3:35.35 2

1) Hanson, Paul R FR 2) DeCarolis, Michel SO

3) Brown, Andrew B SO 4) Bailey, Matt C JR

26.65 55.03 27.50 1:00.24 24.19 51.86 22.70 48.22

4 Utah-UT 'B' NT 3:43.49

1) Halsey, Seth SR 2) Bowles, Drew S FR

3) Harvey, John S FR 4) Nerud, Ricky F FR

27.58 57.52 28.87 1:02.13 24.86 54.42 23.04 49.42

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Curci, Rachael JR Utah-UT NT 10:36.53 9

28.70 30.69 31.08 31.38 31.41 31.66 31.54 31.62

31.54 31.55 31.49 31.78 31.84 31.75 32.03 32.48

32.76 33.13 33.88 34.22

2 Chan, U-Nice SO Byu-UT NT 10:42.83 4

29.92 31.77 31.68 31.56 31.83 31.76 31.80 32.12

32.07 32.42 31.96 32.33 32.68 33.14 32.59 32.87

32.77 32.74 33.21 31.61

3 Coburn, Adrienne M SO Utah-UT NT 10:43.56 3

29.07 31.69 32.23 32.20 32.45 32.35 32.32 32.54

32.43 32.66 32.70 32.43 32.84 33.24 33.04 33.14

32.81 32.31 31.55 29.56

4 McHenry, Celleigh FR Byu-UT NT 10:43.68 2

29.81 31.90 31.86 31.89 32.10 32.32 32.32 32.40

32.46 32.78 32.66 32.92 32.80 32.95 33.20 33.04

31.93 32.40 32.34 29.60

5 Clark, Kimberly FR Byu-UT NT 10:44.76 1

30.06 32.53 32.82 32.83 32.65 32.40 32.60 32.78

32.50 32.53 32.49 32.59 32.83 32.80 32.42 32.40

32.32 32.21 31.51 29.49

6 Fleisch, Meghan A SR Utah-UT NT 10:58.79

29.84 31.58 32.33 32.28 32.51 32.86 33.15 33.09

33.09 33.13 33.40 33.47 33.37 33.79 33.59 33.46

33.52 33.62 33.94 32.77

7 Trescott, Jennifer A FR Utah-UT NT x11:06.07

30.00 31.92 31.94 32.32 32.26 32.60 32.77 33.02

33.32 33.75 33.63 34.02 34.75 34.67 34.69 34.51

34.47 34.20 34.10 33.13

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John FR Byu-UT NT 9:36.35 9

25.70 28.95 29.66 29.75 29.67 29.80 29.46 29.38

29.30 29.20 28.43 28.71 28.47 28.56 28.79 29.06

29.06 28.82 28.46 27.12

2 Oliver, Adam F FR Utah-UT NT 9:48.74 4

26.56 28.99 29.64 29.87 29.75 29.72 29.64 29.59

29.87 29.08 29.28 29.31 29.42 29.94 29.83 29.97

29.80 29.85 29.84 28.79

3 Jorgensen, Eric SR Utah-UT NT 9:54.06 3

26.85 29.12 29.51 29.83 29.62 29.52 29.69 29.29

29.87 29.69 29.81 29.54 29.79 29.77 30.01 29.99

30.23 30.50 30.89 30.54

4 Brown, Austin FR Byu-UT NT 10:03.39 2

26.84 29.36 29.47 30.00 29.85 29.94 29.98 30.22

30.34 30.38 30.61 30.62 30.46 30.61 30.65 30.87

30.96 30.82 31.03 30.38

5 Tobler, Nicholas A SR Byu-UT NT 10:10.49 1

27.47 30.50 30.94 30.73 31.00 30.57 30.66 31.14

30.66 30.78 30.78 30.40 30.34 30.39 30.21 30.73

30.61 30.86 31.18 30.54

6 Foltz, James C SO Utah-UT NT 10:23.53

27.57 30.47 31.10 30.86 30.97 30.73 30.63 30.45

30.93 31.07 31.36 31.46 31.66 32.37 32.19 32.32

32.24 32.24 31.76 31.15

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu-UT NT 1:51.09 9

26.40 28.11 27.61 28.97

2 Davis, Brittany J JR Byu-UT NT 1:52.80 4

27.59 28.72 28.31 28.18

3 McInturff, Alison M JR Utah-UT NT 1:52.84 3

27.18 28.71 27.98 28.97

4 McQueen, Shannon C FR Utah-UT NT 1:54.20 2

27.21 28.93 29.20 28.86

5 Hall, Whitney FR Byu-UT NT 1:54.31 1

27.53 28.95 29.13 28.70

6 Curci, Rachael JR Utah-UT NT 1:56.82

27.86 29.93 29.84 29.19

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Price, Travis SO Byu-UT NT 1:41.89 9

23.82 25.90 25.76 26.41

2 Clark, Jeremy R JR Utah-UT NT 1:42.40 4

24.25 25.95 26.30 25.90

3 Su, Jeffrey SO Byu-UT NT 1:43.59 3

24.05 25.91 26.89 26.74

4 Keil, Christian FR Byu-UT NT 1:44.16 2

24.28 26.33 26.63 26.92

5 Evans, George M FR Utah-UT NT 1:44.42 1

24.33 25.94 26.65 27.50

6 Folster, Tanner S SO Utah-UT NT 1:45.32

24.62 26.46 26.97 27.27

7 Fellingham, David SO Byu-UT NT x1:47.79

24.43 26.75 27.90 28.71

8 Hanson, Paul R FR Utah-UT NT x1:48.26

24.90 27.20 27.55 28.61

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Walter, Amber L JR Utah-UT NT 23.19 9

2 Barefield, Amy S SR Utah-UT NT 24.31 4

3 Walker, Amber M SR Utah-UT NT 24.57 3

4 Jones, Whitney FR Byu-UT NT 24.65 2

5 Woodbury, Sarah E JR Byu-UT NT 24.69 1

6 Larson, Rebecca L SR Byu-UT NT 24.82

7 Jensen, Leah M SR Utah-UT NT x25.07

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Allen, Brett JR Byu-UT NT 20.29 9

2 Larsen, Jonathan R SR Utah-UT NT 20.80 4

3 Maasberg, David W JR Utah-UT NT 21.29 3

4 Patience, Chris JR Byu-UT NT 21.31 2

5 Bailey, Matt C JR Utah-UT NT 21.44 1

5 Johnson, David G JR Utah-UT NT x21.44

7 Merrell, Andrew FR Byu-UT NT 21.47

8 Bekker, Johnathan FR Byu-UT NT x21.75

Event 9 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela SO Byu-UT NT 2:07.35 9

2 Demchuk, Meghan K SR Utah-UT NT 2:09.80 4

3 Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT 2:09.94 3

4 Smith, Carly J SO Byu-UT NT 2:11.76 2

5 Martin, Marissa JR Utah-UT NT 2:11.82 1

6 Coburn, Adrienne M SO Utah-UT NT 2:13.57

7 Nelson, Julie B SR Byu-UT NT x2:15.69

Event 10 Men 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chay, Mark JR Byu-UT NT 1:53.02 9

24.38 27.27 33.11 28.26

2 Philpot, Nick J SO Utah-UT NT 1:58.26 4

25.47 31.05 34.60 27.14

3 DeCarolis, Michel SO Utah-UT NT 1:58.40 3

25.55 30.61 34.81 27.43

4 Cole, Andrew JR Utah-UT NT 1:58.49 2

24.72 27.80 36.94 29.03

5 McKee, Benjamin N SR Byu-UT NT 2:02.76 1

25.98 34.25 33.11 29.42

Event 11 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Patterson, Kelsey JR Utah-UT NT 326.93 9

2 Nelson, Angela SO Byu-UT NT 294.53 4

3 Braszkewiecz, Anna FR Utah-UT NT 256.05 3

4 Chang, Kimberly FR Byu-UT NT 244.35 2

5 Pitt, Kristin SO Byu-UT NT 228.00 1

6 Jones, Melinda JR Byu-UT NT x217.13

7 Rusk, Kimberly SO Byu-UT NT x216.30

Event 12 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Richards, Sterling SR Utah-UT NT 388.95 9

2 Brown, Damion JR Utah-UT NT 284.10 3.5

2 Jones, Andrew JR Utah-UT NT 284.10 3.5

4 Morris, Ron SO Byu-UT NT 274.43 2

5 Thalman, Scott FR Byu-UT NT 270.68 1

6 Barrand, Austin FR Byu-UT NT 264.00

7 Jewett, Jacob SR Utah-UT NT x241.05

8 Ortman, Nick Utah-UT NT x189.00

Event 13 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu-UT NT 2:05.86 9

29.56 32.10 31.59 32.61

2 Blair, Michelle A SO Utah-UT NT 2:08.95 4

29.31 32.52 33.59 33.53

3 Fredsall, Jennifer A FR Utah-UT NT 2:09.45 3

28.48 32.31 32.98 35.68

4 Demchuk, Meghan K SR Utah-UT NT 2:10.77 2

29.31 33.26 33.31 34.89

5 Livengood, Elise FR Byu-UT NT 2:11.23 1

30.09 32.40 34.81 33.93

6 Nelson, Julie B SR Byu-UT NT 2:16.23

30.63 34.61 35.31 35.68

Event 14 Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Su, Jeffrey SO Byu-UT NT 1:53.80 9

25.95 28.92 29.14 29.79

2 Brown, Andrew B SO Utah-UT NT 1:56.22 4

26.23 29.99 30.48 29.52

3 Azevedo, Jorge JR Byu-UT NT 1:56.27 3

24.91 28.78 30.34 32.24

4 Harvey, John S FR Utah-UT NT 1:59.22 2

26.67 30.79 30.20 31.56

5 Bowles, Drew S FR Utah-UT NT 2:01.03 1

27.16 30.38 31.50 31.99

6 Nerud, Ricky F FR Utah-UT NT x2:01.08

27.42 31.39 31.23 31.04

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Walter, Amber L JR Utah-UT NT 51.08 9

24.77 26.31

2 Roberts, Leilani FR Byu-UT NT 51.11 4

24.80 26.31

3 McInturff, Alison M JR Utah-UT NT 52.37 3

25.23 27.14

4 Walker, Amber M SR Utah-UT NT 53.84 2

25.61 28.23

5 Woodbury, Sarah E JR Byu-UT NT 54.21 1

26.35 27.86

6 Larson, Rebecca L SR Byu-UT NT 54.76

26.37 28.39

7 Jones, Whitney FR Byu-UT NT x55.48

26.43 29.05

8 MacArthur, Raquel JR Utah-UT NT x58.09

28.13 29.96

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Larsen, Jonathan R SR Utah-UT NT 45.02 9

21.56 23.46

2 Allen, Brett JR Byu-UT NT 45.11 4

21.40 23.71

3 Goh, Song FR Byu-UT NT 46.39 3

22.39 24.00

4 Hasselbach, Grant M SR Byu-UT NT 46.60 2

22.42 24.18

5 Maasberg, David W JR Utah-UT NT 46.98 1

22.14 24.84

6 Larson, David S SR Byu-UT NT x47.27

22.03 25.24

7 Evans, George M FR Utah-UT NT 47.37

23.10 24.27

8 Philpot, Nick J SO Utah-UT NT x48.41

23.41 25.00

Event 17 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Martin, Marissa JR Utah-UT NT 2:02.75 9

29.52 30.75 31.22 31.26

2 McQueen, Shannon C FR Utah-UT NT 2:04.69 4

29.78 31.60 31.64 31.67

3 Jones, Natasha SR Byu-UT NT 2:07.89 3

30.47 32.15 32.82 32.45

4 Goodson, Angela SO Byu-UT NT 2:08.95 2

30.03 32.55 33.19 33.18

5 Walsh, Dominique M SR Byu-UT NT 2:09.93 1

31.01 32.77 33.18 32.97

6 Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT x2:10.29

31.50 32.85 33.19 32.75

7 Jensen, Leah M SR Utah-UT NT 2:12.71

30.33 33.33 34.71 34.34

8 Smith, Kendall M SR Utah-UT NT x2:16.08

31.17 33.62 35.29 36.00

-- Yocom, Sandra SO Byu-UT NT X2:15.24

31.53 34.10 34.81 34.80

-- Holcombe, Kimberly FR Byu-UT NT X2:16.17

32.59 34.47 34.85 34.26

Event 18 Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Cole, Andrew JR Utah-UT NT 1:50.91 9

26.28 27.95 28.27 28.41

2 Johnson, David G JR Utah-UT NT 1:52.65 4

26.69 28.59 28.57 28.80

3 Ferrell, John SO Byu-UT NT 1:52.84 3

26.54 28.18 28.85 29.27

4 Folster, Tanner S SO Utah-UT NT 1:57.60 2

28.00 29.90 30.06 29.64

5 Keil, Christian FR Byu-UT NT 1:57.89 1

28.45 30.66 29.46 29.32

6 Halsey, Seth SR Utah-UT NT x2:06.49

29.55 32.07 32.00 32.87

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brittany J JR Byu-UT NT 5:06.87 9

29.45 31.43 31.85 31.29 31.22 31.48 31.33 30.31

29.88 28.63

2 Curci, Rachael JR Utah-UT NT 5:07.93 4

28.91 31.58 31.71 31.31 31.48 31.40 31.53 30.96

30.43 28.62

3 Hall, Whitney FR Byu-UT NT 5:14.31 3

29.40 31.40 31.96 31.89 31.52 31.87 31.96 31.70

31.64 30.97

4 McHenry, Celleigh FR Byu-UT NT 5:17.03 2

29.36 31.87 32.07 32.01 32.18 32.57 32.38 32.54

32.04 30.01

5 Trescott, Jennifer A FR Utah-UT NT 5:17.16 1

29.54 31.97 32.34 32.31 32.37 32.40 32.47 32.22

31.34 30.20

6 Clark, Kimberly FR Byu-UT NT x5:21.28

29.35 32.47 32.90 32.76 32.90 32.73 32.84 32.66

32.27 30.40

7 Fleisch, Meghan A SR Utah-UT NT 5:21.37

29.60 31.61 31.97 32.31 32.67 32.58 32.88 32.96

32.98 31.81

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John FR Byu-UT NT 4:38.16 9

25.58 28.44 29.02 29.18 28.23 28.08 28.03 27.80

28.04 25.76

2 Clark, Jeremy R JR Utah-UT NT 4:39.41 4

26.07 28.48 28.59 29.20 28.73 28.37 28.06 28.27

27.66 25.98

3 Oliver, Adam F FR Utah-UT NT 4:43.64 3

26.46 28.93 28.82 28.70 28.82 29.02 28.30 28.52

28.58 27.49

4 Price, Travis SO Byu-UT NT 4:43.67 2

26.43 28.87 28.66 29.15 28.83 28.42 28.52 28.15

28.73 27.91

5 Jorgensen, Eric SR Utah-UT NT 4:47.51 1

26.44 28.85 29.25 28.95 28.74 28.84 28.94 29.19

29.18 29.13

6 Brown, Austin FR Byu-UT NT 4:53.77

26.65 28.97 29.24 29.47 29.93 29.98 29.76 29.95

29.95 29.87

7 Foltz, James C SO Utah-UT NT x5:05.22

26.42 29.91 30.42 30.59 31.62 30.40 30.27 32.23

31.81 31.55

Event 21 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Patterson, Kelsey JR Utah-UT NT 285.38 9

2 Nelson, Angela SO Byu-UT NT 263.93 4

3 Pitt, Kristin SO Byu-UT NT 243.45 3

4 Braszkewiecz, Anna FR Utah-UT NT 239.25 2

5 Chang, Kimberly FR Byu-UT NT 223.50 1

6 Rusk, Kimberly SO Byu-UT NT x222.45

7 Jones, Melinda JR Byu-UT NT x207.30

Event 22 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Richards, Sterling SR Utah-UT NT 358.58 9

2 Brown, Damion JR Utah-UT NT 301.58 4

3 Morris, Ron SO Byu-UT NT 272.40 3

4 Jones, Andrew JR Utah-UT NT 262.58 2

5 Barrand, Austin FR Byu-UT NT 262.50 1

6 Jewett, Jacob SR Utah-UT NT x258.08

7 Thalman, Scott FR Byu-UT NT 233.18

8 Ortman, Nick Utah-UT NT x210.98

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie SO Byu-UT NT 2:21.50 9

32.15 35.88 36.27 37.20

2 Coburn, Adrienne M SO Utah-UT NT 2:24.83 4

33.09 37.56 37.02 37.16

3 Braithwaite, Kiersten S JR Byu-UT NT 2:25.94 3

33.85 37.36 36.94 37.79

4 Tidwell, Caitlin A SO Utah-UT NT 2:26.10 2

33.21 37.22 38.28 37.39

5 Kich, Ariane T SR Utah-UT NT 2:26.80 1

33.89 37.70 37.92 37.29

6 Bradshaw, Tara S SO Byu-UT NT 2:27.70

34.04 37.12 38.50 38.04

7 Smith, Carly J SO Byu-UT NT x2:30.66

34.02 37.69 39.09 39.86

8 Finuf, Courtney FR Byu-UT NT x2:32.62

34.48 37.92 39.36 40.86

9 Wight, Lisa SO Utah-UT NT x2:37.09

36.16 40.39 40.64 39.90

10 Lindsey, Whitney FR Byu-UT NT x2:46.41

36.77 41.98 43.83 43.83

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Tobler, Nicholas A SR Byu-UT NT 2:05.75 9

28.54 32.57 31.88 32.76

2 McKee, Benjamin N SR Byu-UT NT 2:06.54 4

28.94 32.51 32.29 32.80

3 Jenks, Drew FR Byu-UT NT 2:08.96 3

30.53 32.66 32.21 33.56

4 DeCarolis, Michel SO Utah-UT NT 2:12.26 2

29.33 33.90 34.27 34.76

5 Bowles, Drew S FR Utah-UT NT 2:14.34 1

30.36 34.04 34.64 35.30

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Utah-UT 'A' NT 3:29.00 11

1) McInturff, Alison M JR 2) Barefield, Amy S SR

3) Fredsall, Jennifer A FR 4) Walter, Amber L JR

25.09 52.26 24.23 52.04 24.84 53.21 24.28 51.49

2 Byu-UT 'A' NT 3:32.29 4

1) Hall, Whitney FR 2) Woodbury, Sarah E JR

3) Larson, Rebecca L SR 4) Davis, Brittany J JR

25.75 52.74 24.92 53.04 25.30 53.40 25.11 53.11

3 Utah-UT 'B' NT 3:38.89 2

1) Jensen, Leah M SR 2) Smith, Kendall M SR

3) Blair, Michelle A SO 4) Trescott, Jennifer A FR

26.23 54.64 26.33 55.07 25.93 53.99 26.52 55.19

4 Byu-UT 'B' NT 3:39.54

1) Jones, Whitney FR 2) Chan, U-Nice SO

3) McHenry, Celleigh FR 4) Walsh, Dominique M SR

25.99 54.90 25.97 54.10 27.35 57.06 25.41 53.48

5 Byu-UT 'C' NT x3:59.21

1) Yocom, Sandra SO 2) Holcombe, Kimberly FR

3) Finuf, Courtney FR 4) Lindsey, Whitney FR

28.37 58.65 27.94 58.93 27.76 58.87 30.15 1:02.76

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 3:01.97 11

1) Azevedo, Jorge JR 2) Su, Jeffrey SO

3) Goh, Song FR 4) Allen, Brett JR

21.92 45.72 21.86 45.89 21.21 45.11 21.05 45.25

2 Utah-UT 'A' NT 3:05.20 4

1) Maasberg, David W JR 2) Cole, Andrew JR

3) Johnson, David G JR 4) Larsen, Jonathan R SR

22.21 46.99 22.02 46.54 21.87 46.60 21.33 45.07

3 Byu-UT 'B' NT 3:07.45 2

1) Larson, David S SR 2) Patience, Chris JR

3) Hasselbach, Grant M SR 4) Price, Travis SO

22.29 46.89 22.03 46.48 21.98 46.63 21.75 47.45

4 Utah-UT 'B' NT 3:09.38

1) Evans, George M FR 2) Bailey, Matt C JR

3) Clark, Jeremy R JR 4) Folster, Tanner S SO

23.07 47.03 22.58 47.29 22.38 47.32 22.81 47.74

5 Byu-UT 'C' NT x3:10.60

1) Keil, Christian FR 2) Fellingham, David SO

3) Bekker, Johnathan FR 4) Merrell, Andrew FR

23.34 48.26 22.55 47.59 22.52 48.17 22.02 46.58

Tags: Results