BYU Women In First After Day One, Men Second

(Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

STOCKTON -- After day one at the Pacific Invitational the BYU women’s swim team is on top with 413 points and the men’s team in second with 427 points through event 14.

The women lead Oregon State in second (407.5), University of the Pacific in third (232) and Air Force in fourth (148.5). The men trail behind Air Force in first (473) and lead Pacific in third (249).

“We are where we expected to be this time of the year,” said BYU head coach Tim Powers. “I was pleased with our performances. Some of our freshmen kids are doing well and making improvements with their swims.”

Junior Rachel Grant won the first event for the Cougar women in the 400 IM with a time of 4:21.25, seven seconds ahead of second place. The BYU women took second through fifth places in the 50 free with Aleesha Miller, Sara Jayne Christiansen Baldwin, Sam Crist and Kirsty Ferrell rounding it out.

Freshman Kassy Bispo took the 100 breaststroke in a time of 1:05.33, a second faster than her seeded time. Baldwin was right behind her in second place with a time of 1:05.48.

Both the women’s “A” and the “B” 400 free relay teams were disqualified, scoring no points in that event for the Cougars. “We had a relay DQ, so we need to do a little better job to practice some relay take offs,” said Powers.

The Menezes sisters and Amy Xu swept the first three places in the mile swim with Natasha Menezes in first with a time of 17:06.69, Michelle Menezes in second at 17:19.14 and Xu in third at 17:20.01.

The men won the first event of the day in the 200 medley relay with Vytenis Slenys leading off with the backstroke, David Mason in breaststroke, Dougie Broadbent in the fly and Andrew Merrell in the free with a time of 1:36.01. The “B” relay also placed third with a time of 1:37.50.

Junior John Kendrick won the 200 free with a time of 1:41.97, followed by freshman Hayden Palmer in the 400 IM with a time of 4:06.22, seven seconds in front of second place. David Mason then won the 50 free with a time of 21.68 with the Cougar men also placing in third through sixth with Christian Keil, Josh Tanner, Andrew Merrell and Daniel Bates following suit.

David Scott won the 100 breast with a time of 59.61, with Slenys, Mason and Justin Morin in third through fifth. The 400 free relay team of Keil, Daniel Bates, Kendrick and Mason won the event with a time of 3:08.18, less than a second in front of Air Force in second.

Kendrick finished off the day with a win in the 1650 free with a time of 16:11.36, 10 seconds in front of Sean O’Keefe of Air Force in second place (16:21.59).

The Cougars will be back in the water Saturday to finish off the rest of the Pacific Invitational. Check www.byucougars.com/swimming_diving/ for updates.


Licensed to University of the Pacific HY-TEK's Meet Manager 10/16/2009 05:55 PM

2009 TYR Pacific Invitational - 10/16/2009 to 10/17/2009

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Oregon State University-OR 'A' 1:45.00 1:45.90 40

1) Dole, Jenni P 2) O'Brien, Rachel N N

3) Iverson, Brittney R 4) Crandall, Anna E

2 Brigham Young University-UT 'A' 1:41.21 1:45.99 34

1) Smith, Candice R SO 2) Baldwin, Sara Jayne J JR

3) Ferrell, Kirsty A SR 4) Miller, Aleesha R JR

3 Oregon State University-OR 'B' 1:49.00 1:47.26 32

1) Chewning, Lisa E 2) Kerekanich, Ashley A

3) Heller, Anna M 4) Polack, Rachel I

4 Brigham Young University-UT 'B' 1:49.00 1:50.15 30

1) Pabst, Erin R SO 2) Bispo, Kassy E FR

3) Grant, Rachel JR 4) Toolson, Taryn B FR

5 University of the Pacific 'A' 1:45.80 1:50.21 28

1) Migues, Devonie SR 2) McGowan, Mallory FR

3) McGhee, Melissa SR 4) Vetterlein, Allie FR

6 University of the Pacific 'B' 1:46.91 1:52.25 26

1) Wyant, Becca FR 2) Coles, Zoe FR

3) Walterman, Elena SO 4) Swalin, Jayme SO

7 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 1:52.00 1:52.30 24

1) Hunter, Katelyn R 2) Fletcher, Cassie M

3) Holcombe, Haley D 4) Ceranski, Alison M

8 U.S. Air Force Academy-CO 'B' 1:52.75 1:53.50 22

1) Schaefer, Shelby A 2) Castellanos, Katrina C

3) Chiccarelli, Elvira N 4) Kim, Esther

-- U.S. Air Force Academy-CO 'C' 1:54.00 X1:58.33

1) Reeder, Rachel M 2) Kluesner, Kaeli J

3) Ernst, Katharine E 4) McGuire, Lauren B

-- Oregon State University-OR 'C' 1:53.00 DQ

1) Kelsey, Carrie A 2) Clinton, Margo N

3) Trail, Ocean M 4) Rose, Amanda M

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Crandall, Anna E Oregon St-OR 1:50.00 1:51.22 20

2 Menezes, Natasha R SR Brigham Young-UT 1:47.44 1:51.47 17

3 Menezes, Michelle R JR Brigham Young-UT 1:52.43 1:52.74 16

4 O'Brien, Rachel N N Oregon St-OR 1:55.00 1:53.45 15

5 Dole, Jenni P Oregon St-OR 1:55.00 1:54.58 14

6 Smith, Candice R SO Brigham Young-UT 1:58.15 1:55.27 13

7 Ferrell, Kirsty A SR Brigham Young-UT 1:56.48 1:56.39 12

8 Swalin, Jayme SO Pacific 1:55.00 1:56.64 11

9 Hagan, Kate A Oregon St-OR 1:53.78 1:56.65 9

10 Xu, Amy H SO Brigham Young-UT 1:52.79 1:56.71 7

11 Ellis, Jodie M SO Brigham Young-UT 1:55.00 1:57.05 6

12 Chewning, Lisa E Oregon St-OR 1:57.42 1:57.51 5

13 Bradlely, Ellen S Oregon St-OR 1:58.00 1:58.77 4

14 Crist, Sam A JR Brigham Young-UT 1:57.94 1:59.01 3

15 Migues, Devonie SR Pacific 1:58.82 1:59.32 2

16 Walterman, Elena SO Pacific 2:00.22 1:59.48 1

17 Siggard, Ali E SO Brigham Young-UT 2:01.98 1:59.75

18 Herbst, Amy C Oregon St-OR 1:57.00 1:59.82

19 Pabst, Erin R SO Brigham Young-UT 2:01.00 1:59.94

20 Manser, Melissa L FR Brigham Young-UT 1:58.00 1:59.95

21 Chaplin, Jenna FR Pacific 1:59.52 2:00.42

22 McGowan, Mallory FR Pacific 1:58.53 2:00.43

23 Dickson, Kelsey A Brigham Young-UT 1:59.90 2:00.71

24 Fong, Alina M FR Brigham Young-UT 1:58.55 2:00.76

25 Cashion, Brooke SR Pacific 2:03.00 2:01.12

26 Roberts, Rachel A Air Force-CO 1:56.50 2:01.42

27 Kelsey, Carrie A Oregon St-OR 2:04.00 2:01.54

28 Delaney, Lauren M Air Force-CO 1:58.00 2:01.63

29 Trobe, Alex Z Air Force-CO 1:57.50 2:02.36

30 Clinton, Margo N Oregon St-OR 1:57.18 2:02.75

31 Fletcher, Cassie M Air Force-CO 1:57.00 2:03.06

32 Rose, Amanda M Oregon St-OR 2:03.00 2:03.42

33 Schaefer, Shelby A Air Force-CO 1:59.50 2:03.90

34 Boyce, Sydney L Oregon St-OR 2:01.00 2:04.41

35 Polack, Rachel I Oregon St-OR 2:00.00 2:05.13

36 Barton, Ellen SO Pacific 2:04.22 2:07.24

37 Reeder, Rachel M Air Force-CO 2:02.00 2:07.44

38 Wyant, Becca FR Pacific 2:03.96 2:08.42

39 Trail, Ocean M Oregon St-OR 2:08.00 2:12.54

40 Eicks, Maggie SO Pacific 2:06.00 2:16.19

Event 5 Women 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Grant, Rachel JR Brigham Young-UT 4:13.38 4:21.25 20

2 Iverson, Brittney R Oregon St-OR 4:20.00 4:28.33 17

3 Heller, Anna M Oregon St-OR 4:21.08 4:31.35 16

4 Albiston, KC SR Pacific 4:30.00 4:31.82 15

5 McGhee, Melissa SR Pacific 4:30.00 4:35.34 14

6 Knoop, Marnie K SO Brigham Young-UT 4:29.08 4:38.34 13

7 Stone, Meagan J FR Brigham Young-UT 4:40.00 4:42.25 12

8 Holcombe, Haley D Air Force-CO 4:38.00 4:42.46 11

9 Kluesner, Kaeli J Air Force-CO 4:44.00 4:42.74 9

10 Pressprich, Nicole E Oregon St-OR 4:40.75 4:43.61 7

11 White, Laurie FR Pacific 4:45.72 4:44.04 6

12 Warman, Marisa A Oregon St-OR 4:44.50 4:44.31 5

13 Vetterlein, Allie FR Pacific 4:40.13 4:45.25 4

14 Gleason, Becky M Air Force-CO 4:44.00 4:45.73 3

15 Ernst, Katharine E Air Force-CO 4:47.00 4:47.03 2

16 Santini, Lia SO Pacific 4:46.00 4:55.99 1

17 Coles, Zoe FR Pacific 4:50.36 4:56.65

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Crandall, Anna E Oregon St-OR 24.00 24.15 20

2 Miller, Aleesha R JR Brigham Young-UT 22.66 24.16 17

3 Baldwin, Sara Jayne J JR Brigham Young-UT 24.12 24.30 16

4 Crist, Sam A JR Brigham Young-UT 24.07 24.37 15

5 Ferrell, Kirsty A SR Brigham Young-UT 22.70 24.38 14

6 Iverson, Brittney R Oregon St-OR 24.50 24.41 13

7 Kerekanich, Ashley A Oregon St-OR 24.20 24.49 12

8 Polack, Rachel I Oregon St-OR 24.50 24.54 11

9 Gorenc, Arianna M Oregon St-OR 24.34 24.70 9

10 Toolson, Taryn B FR Brigham Young-UT 23.80 24.78 7

11 Dole, Jenni P Oregon St-OR 23.80 24.83 6

12 Ceranski, Alison M Air Force-CO 25.55 24.89 4.5

12 Trail, Ocean M Oregon St-OR 24.38 24.89 4.5

14 Bispo, Kassy E FR Brigham Young-UT 25.43 25.09 3

15 Higginson, Kelsey SO Brigham Young-UT 23.90 25.12 2

16 Kelsey, Carrie A Oregon St-OR 25.00 25.20 1

17 Smith, Candice R SO Brigham Young-UT 23.83 25.21

18 Kim, Esther Air Force-CO 25.75 25.25

19 Fuller, Karalee SO Brigham Young-UT 24.35 25.43

20 Walterman, Elena SO Pacific 24.85 25.73

21 Larson, Signe S Oregon St-OR 25.58 25.87

22 Schaefer, Shelby A Air Force-CO 25.75 26.00

23 O'Brien, Rachel N N Oregon St-OR 24.50 26.04

24 Heninger, Amanda J SO Brigham Young-UT 26.02 26.09

25 Boyce, Sydney L Oregon St-OR 25.51 26.11

26 Wyant, Becca FR Pacific 25.61 26.28

27 Rose, Amanda M Oregon St-OR 25.49 26.32

28 Vetterlein, Allie FR Pacific 25.26 26.33

29 Hunter, Katelyn R Air Force-CO 25.60 26.52

30 McGuire, Lauren B Air Force-CO 25.75 26.68

31 Pabst, Erin R SO Brigham Young-UT 29.91 26.70

32 Clinton, Margo N Oregon St-OR 25.40 26.95

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bispo, Kassy E FR Brigham Young-UT 1:06.28 1:05.33 20

2 Baldwin, Sara Jayne J JR Brigham Young-UT 1:03.14 1:05.48 17

3 Larson, Signe S Oregon St-OR 1:05.87 1:05.52 16

4 Bradlely, Ellen S Oregon St-OR 1:05.78 1:06.71 15

5 McGowan, Mallory FR Pacific 1:08.74 1:07.30 14

6 Clawson, Londyn R FR Brigham Young-UT 1:08.15 1:07.33 13

7 Chewning, Lisa E Oregon St-OR 1:07.00 1:07.67 12

8 Higginson, Kelsey SO Brigham Young-UT 1:03.34 1:07.68 11

9 Fuller, Karalee SO Brigham Young-UT 1:05.90 1:08.21 9

10 Ellis, Jodie M SO Brigham Young-UT 1:05.31 1:08.46 7

11 Heller, Anna M Oregon St-OR 1:05.50 1:08.47 6

12 Warman, Marisa A Oregon St-OR 1:08.59 1:09.04 5

13 Migues, Devonie SR Pacific 1:10.13 1:09.16 4

14 Castellanos, Katrina C Air Force-CO 1:10.00 1:09.62 3

15 Gorenc, Arianna M Oregon St-OR 1:07.05 1:10.12 2

16 McGhee, Melissa SR Pacific 1:10.65 1:10.29 1

17 Miller, Aleesha R JR Brigham Young-UT 1:03.47 1:10.31

18 Toolson, Taryn B FR Brigham Young-UT 1:09.97 1:11.10

19 Coles, Zoe FR Pacific 1:07.68 1:12.09

20 Santini, Lia SO Pacific 1:09.99 1:12.30

21 Fletcher, Cassie M Air Force-CO 1:10.00 1:12.80

22 Boyce, Sydney L Oregon St-OR 1:13.24 1:14.64

23 Rose, Amanda M Oregon St-OR 1:16.82 1:15.31

24 Lai, Chloe FR Pacific 1:16.87 1:16.93

Event 11 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Oregon State University-OR 'A' 3:30.00 3:30.05 40

1) Dole, Jenni P 2) Gorenc, Arianna M

3) Iverson, Brittney R 4) Crandall, Anna E

2 Oregon State University-OR 'B' 3:35.00 3:40.07 34

1) O'Brien, Rachel N N 2) Chewning, Lisa E

3) Kerekanich, Ashley A 4) Heller, Anna M

3 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 3:37.00 3:40.67 32

1) Holcombe, Haley D 2) Ceranski, Alison M

3) Delaney, Lauren M 4) Fletcher, Cassie M

4 University of the Pacific 'A' 3:34.61 3:42.17 30

1) Swalin, Jayme SO 2) Albiston, KC SR

3) Migues, Devonie SR 4) McGhee, Melissa SR

5 U.S. Air Force Academy-CO 'B' 3:39.00 3:42.94 28

1) McGuire, Lauren B 2) Roberts, Rachel A

3) Schaefer, Shelby A 4) Trobe, Alex Z

6 University of the Pacific 'B' 3:38.46 3:47.50 26

1) Vetterlein, Allie FR 2) McGowan, Mallory FR

3) White, Laurie FR 4) Walterman, Elena SO

-- Oregon State University-OR 'C' 3:40.00 X3:41.39

1) Kelsey, Carrie A 2) Clinton, Margo N

3) Trail, Ocean M 4) Rose, Amanda M

-- Brigham Young University-UT 'B' 4:35.00 DQ

1) Grant, Rachel JR 2) Xu, Amy H SO

3) Toolson, Taryn B FR 4) Menezes, Michelle R JR

-- Brigham Young University-UT 'A' 3:18.77 DQ

1) Ferrell, Kirsty A SR 2) Menezes, Natasha R SR

3) Baldwin, Sara Jayne J JR 4) Miller, Aleesha R JR

-- U.S. Air Force Academy-CO 'C' 3:43.00 DQ

1) Kim, Esther 2) Chiccarelli, Elvira N

3) Hunter, Katelyn R 4) Gleason, Becky M

Event 13 Women 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha R SR Brigham Young-UT 16:30.20 17:06.69 20

2 Menezes, Michelle R JR Brigham Young-UT 17:02.81 17:19.14 17

3 Xu, Amy H SO Brigham Young-UT 17:13.11 17:20.01 16

4 Albiston, KC SR Pacific 17:10.33 17:23.41 15

5 Fong, Alina M FR Brigham Young-UT 17:45.83 17:34.22 14

6 Hagan, Kate A Oregon St-OR 17:20.00 17:34.86 13

7 Swalin, Jayme SO Pacific 17:20.00 17:38.44 12

8 Chaplin, Jenna FR Pacific 18:25.66 17:55.85 11

9 Roberts, Rachel A Air Force-CO 18:00.00 18:12.07 9

10 Dickson, Kelsey A Brigham Young-UT 18:00.00 18:17.64 7

11 White, Laurie FR Pacific 18:15.44 18:20.79 6

12 Siggard, Ali E SO Brigham Young-UT 17:30.00 18:22.74 5

13 Herbst, Amy C Oregon St-OR 18:45.00 18:32.92 4

14 Cashion, Brooke SR Pacific 18:21.69 18:42.37 3

15 Barton, Ellen SO Pacific 18:36.27 18:45.90 2

16 Trobe, Alex Z Air Force-CO 18:20.00 18:52.02 1

17 Pilcher, Kelsey L Air Force-CO 18:30.00 18:54.56

18 Eicks, Maggie SO Pacific 19:00.00 20:19.76

Licensed to University of the Pacific HY-TEK's Meet Manager 10/16/2009 06:00 PM

2009 TYR Pacific Invitational - 10/16/2009 to 10/17/2009

Results

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 1:28.57 1:36.01 40

1) Slenys, Vytenis JR 2) Mason, David T SR

3) Broadbent, Dougie E SR 4) Merrell, Andrew P SR

2 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 1:36.20 1:36.76 34

1) Young, Paul A 2) Hammervold, Josh E

3) Morin, Christopher M 4) Dawson, Robert A

3 Brigham Young University-UT 'B' 1:35.00 1:37.50 32

1) Keil, Christian M JR 2) Morin, Justin P SR

3) Stevenson, Brent B SO 4) Bates, Daniel G SO

4 University of the Pacific 'A' 1:36.11 1:38.36 30

1) Byers, Kevin SO 2) Alves, Jonathan FR

3) Mathews, David SR 4) Accornero, Kyle SR

5 University of the Pacific 'B' 1:39.57 1:39.33 27

1) Platow, Daniel JR 2) Weber, Chris FR

3) Hernandez, David JR 4) Schirmer, Kevin FR

5 U.S. Air Force Academy-CO 'B' 1:39.90 1:39.33 27

1) Hansen, Thomas P 2) Deacon, Cody O

3) Roesler, Nate W 4) Martinelli, Tim M

-- U.S. Air Force Academy-CO 'C' 1:41.20 X1:38.96

1) Erickson, Nate R 2) Edmonds, Greg D

3) Stronko, Jake M 4) Chiaro, Anthony J

-- University of the Pacific 'C' 1:40.15 X1:44.07

1) Kim, Jonathan FR 2) Walton, Patrick SR

3) Barton, RJ FR 4) Kauppinen, Erik FR

Event 4 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John C JR Brigham Young-UT 1:36.84 1:41.97 20

2 Jones, Jon F Air Force-CO 1:42.20 1:43.11 17

3 Keil, Christian M JR Brigham Young-UT 1:41.57 1:43.91 16

4 Stronko, Jake M Air Force-CO 1:43.50 1:44.58 15

5 Butler, Corydon B Air Force-CO 1:43.90 1:45.14 14

6 O'Keefe, Sean D Air Force-CO 1:41.50 1:45.31 13

7 Robinson, Eric J Air Force-CO 1:42.80 1:45.97 12

8 Tanner, Josh R FR Brigham Young-UT 1:46.50 1:45.99 11

9 Umberger, Ryan T Air Force-CO 1:43.10 1:46.00 9

10 Martinelli, Tim M Air Force-CO 1:44.60 1:46.33 7

11 Fong, Chad R SO Brigham Young-UT 1:45.00 1:47.53 6

12 Gillette, James S FR Brigham Young-UT 1:47.00 1:47.60 5

13 Chiaro, Anthony J Air Force-CO 1:44.20 1:48.62 4

14 Hannis, Tyler JR Pacific 1:52.21 1:49.64 3

15 Mathews, David SR Pacific 1:46.75 1:50.88 2

16 Ojstersek, Aljaz JR Pacific 1:49.33 1:50.99 1

17 Kim, Jonathan FR Pacific 1:50.76 1:51.43

18 Schirmer, Kevin FR Pacific 1:50.22 1:52.16

19 Zlotoff, Zach FR Pacific 1:52.06 1:52.69

20 Brown, Austin A Brigham Young-UT 1:50.90 1:52.91

21 Accornero, Kyle SR Pacific 1:44.77 1:53.14

22 Tyler, Scott FR Pacific 1:55.29 1:53.48

23 Barton, RJ FR Pacific 1:52.42 1:54.19

24 Kauppinen, Erik FR Pacific 1:51.11 1:55.13

25 Alves, Jonathan FR Pacific 1:51.06 1:56.48

26 Hernandez, David JR Pacific 1:52.61 1:58.07

27 Roesler, Nate W Air Force-CO 1:55.60 2:00.05

28 Mulvaney, Logan SR Pacific 1:53.35 2:00.25

Event 6 Men 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Palmer, Hayden C FR Brigham Young-UT 4:01.91 4:06.22 20

2 Byers, Kevin SO Pacific 4:15.00 4:13.12 17

3 Hansen, Thomas P Air Force-CO 4:19.30 4:13.68 16

4 Ferrell, Jeff B SR Brigham Young-UT 4:15.50 4:16.66 15

5 Vivadelli, John H Air Force-CO 4:09.60 4:17.49 14

6 Butler, Corydon B Air Force-CO 4:17.50 4:20.98 13

7 Hansen, Mark W Air Force-CO 4:09.20 4:21.85 12

8 Platow, Daniel JR Pacific 4:18.25 4:22.21 11

9 Dunnigan, Sean FR Pacific 4:24.77 4:24.17 9

10 Brigman, Ryan M Air Force-CO 4:21.20 4:24.24 7

11 Erickson, Nate R Air Force-CO 4:14.80 4:25.47 6

12 Platow, Bart FR Pacific 4:34.69 4:25.91 5

13 Weber, Chris FR Pacific 4:18.38 4:29.52 4

14 Murphy, Garrett SR Pacific 4:19.00 4:32.62 3

15 Deacon, Cody O Air Force-CO 4:23.60 4:36.02 2

16 Brown, Austin A Brigham Young-UT 4:20.00 4:36.62 1

17 Berg, Chris JR Pacific 4:36.35 4:36.96

-- Young, Paul A Air Force-CO 4:21.30 DQ

-- Walton, Patrick SR Pacific 4:25.01 DQ

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Mason, David T SR Brigham Young-UT 20.70 21.68 20

2 Dawson, Robert A Air Force-CO 21.35 21.85 17

3 Keil, Christian M JR Brigham Young-UT 21.32 21.90 16

4 Tanner, Josh R FR Brigham Young-UT 21.50 22.05 15

5 Merrell, Andrew P SR Brigham Young-UT 20.60 22.23 14

6 Bates, Daniel G SO Brigham Young-UT 20.61 22.38 13

7 Jones, Jon F Air Force-CO 22.40 22.44 12

8 Schirmer, Kevin FR Pacific 22.56 22.51 11

9 Umberger, Ryan T Air Force-CO 22.10 22.58 9

10 Stevenson, Brent B SO Brigham Young-UT 22.08 22.66 7

11 Chiaro, Anthony J Air Force-CO 21.89 22.69 6

12 Martinelli, Tim M Air Force-CO 21.89 22.76 5

13 Mathews, David SR Pacific 21.60 22.80 4

14 Accornero, Kyle SR Pacific 21.80 22.92 3

15 Scott, David M SR Brigham Young-UT 22.65 23.03 2

16 Morin, Justin P SR Brigham Young-UT 21.82 23.09 1

17 Gillette, James S FR Brigham Young-UT 22.00 23.23

18 Roesler, Nate W Air Force-CO 22.50 23.28

19 Kim, Jonathan FR Pacific 22.98 23.38

20 Hernandez, David JR Pacific 22.65 23.48

20 Hannis, Tyler JR Pacific 22.73 23.48

22 Kauppinen, Erik FR Pacific 23.81 23.67

23 Tyler, Scott FR Pacific 22.99 24.30

24 Mulvaney, Logan SR Pacific 23.20 25.27

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Scott, David M SR Brigham Young-UT 57.73 59.61 20

2 Hammervold, Josh E Air Force-CO 58.02 59.65 17

3 Slenys, Vytenis JR Brigham Young-UT 55.33 59.96 16

4 Mason, David T SR Brigham Young-UT 55.81 1:00.00 15

5 Morin, Justin P SR Brigham Young-UT 57.03 1:00.25 14

6 Deacon, Cody O Air Force-CO 58.74 1:00.59 13

7 Morin, Christopher M Air Force-CO 59.90 1:00.72 12

8 Edmonds, Greg D Air Force-CO 59.35 1:00.88 11

9 Weber, Chris FR Pacific 59.51 1:01.70 9

10 Palmer, Hayden C FR Brigham Young-UT 59.65 1:01.96 7

11 Alves, Jonathan FR Pacific 1:00.81 1:02.32 6

12 Byers, Kevin SO Pacific 1:04.64 1:03.24 5

13 Walton, Patrick SR Pacific 1:00.20 1:03.70 4

14 Hansen, Mark W Air Force-CO 1:00.40 1:04.20 3

15 Merrell, Andrew P SR Brigham Young-UT 57.23 1:04.28 2

16 Erickson, Nate R Air Force-CO 1:02.10 1:05.24 1

17 Robinson, Eric J Air Force-CO 1:01.60 1:05.55

18 Schirmer, Kevin FR Pacific 1:04.69 1:05.70

19 Barton, RJ FR Pacific 1:00.52 1:05.90

20 Murphy, Garrett SR Pacific 1:05.31 1:07.20

21 Hansen, Thomas P Air Force-CO 1:06.40 1:07.45

22 Young, Paul A Air Force-CO 1:03.40 1:08.60

23 Platow, Daniel JR Pacific 1:09.52 1:08.83

Event 12 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University-UT 'A' 2:56.36 3:08.18 40

1) Keil, Christian M JR 2) Bates, Daniel G SO

3) Kendrick, John C JR 4) Mason, David T SR

2 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 3:07.40 3:09.00 34

1) Morin, Christopher M 2) Jones, Jon F

3) Robinson, Eric J 4) Dawson, Robert A

3 U.S. Air Force Academy-CO 'B' 3:10.20 3:15.88 32

1) Stronko, Jake M 2) Umberger, Ryan T

3) Chiaro, Anthony J 4) Martinelli, Tim M

4 Brigham Young University-UT 'B' 3:18.00 3:17.95 30

1) Slenys, Vytenis JR 2) Gillette, James S FR

3) Tanner, Josh R FR 4) Merrell, Andrew P SR

5 University of the Pacific 'A' 3:14.00 3:22.27 28

1) Alves, Jonathan FR 2) Accornero, Kyle SR

3) Byers, Kevin SO 4) Schirmer, Kevin FR

6 University of the Pacific 'B' 3:16.00 3:23.21 26

1) Platow, Daniel JR 2) Mathews, David SR

3) Walton, Patrick SR 4) Weber, Chris FR

-- U.S. Air Force Academy-CO 'D' 3:14.20 X3:24.74

1) Young, Paul A 2) Hansen, Mark W

3) Erickson, Nate R 4) Edmonds, Greg D

-- U.S. Air Force Academy-CO 'C' 3:12.90 X3:25.43

1) Vivadelli, John H 2) Roesler, Nate W

3) Hammervold, Josh E 4) Deacon, Cody O

-- University of the Pacific 'C' 3:18.03 X3:26.09

1) Barton, RJ FR 2) Kauppinen, Erik FR

3) Kim, Jonathan FR 4) Hernandez, David JR

Event 14 Men 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Kendrick, John C JR Brigham Young-UT 15:21.66 16:11.36 20

2 O'Keefe, Sean D Air Force-CO 15:59.90 16:21.59 17

3 Ojstersek, Aljaz JR Pacific 16:20.00 16:27.62 16

4 Jones, Jon F Air Force-CO 16:30.00 16:35.87 15

5 Butler, Corydon B Air Force-CO 16:20.00 16:43.57 14

6 Brigman, Ryan M Air Force-CO 16:24.00 16:46.11 13

7 Zlotoff, Zach FR Pacific 16:50.68 16:47.92 12

8 Hansen, Thomas P Air Force-CO 16:23.50 17:01.21 11

9 Vivadelli, John H Air Force-CO 16:22.00 17:03.50 9

10 Dunnigan, Sean FR Pacific 16:55.47 17:14.01 7

11 Platow, Bart FR Pacific 17:15.24 17:16.86 6

12 Fong, Chad R SO Brigham Young-UT 16:30.00 17:30.72 5

13 Brown, Austin A Brigham Young-UT 17:00.00 17:41.05 4

Tags: Results