BYU Women's Swim Team Wins Big on the Road

Leilani Roberts won the 100 and 200 freestyle against TCU Saturday. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

FORT WORTH -- The BYU women's swim team wrapped up its first road trip of the season winning the quad-dual meet on Thursday at New Mexico and Saturday's dual meet against TCU (149-94). In the quad-dual meet BYU beat out New Mexico 198-100, New Mexico State 221.5-75.5 and Northern Arizona 221-77.

"Both meets were really good for us," said BYU women's head swim coach Stan Crump. "We looked a little faster against TCU, and a lot of girls had swims that are probably leading times in the Mountain West Conference."

In the quad-dual meet, the Cougar women started right off the blocks taking first in the 200 medley relay (1:47.60) with swims from seniors Brittany Davis-Burk, Jamie Bloom, Angela Goodson and Leilani Roberts. BYU continued to set the tone for the meet in the next two events when sophomore Celleigh McHenry took the 1000 free (10:34.08) and the Cougars went one-two-three in the 200 free with freshman Natasha Menezes (1:53.41) placing first, Davis-Burk (1:55.85) finishing second and freshman Kirsty Ferrell (1:56.48) taking third.

Other swimmers notching first-place finishes were J. Bloom in the 100 breast (1:06.31) and 200 breast (2:23.76), Goodson in the 100 butterfly (57.43) and 200 butterfly (2:06.87), Menezes in the 100 free (52.90), Davis-Burk in the 500 free (5:09.94), sophomore Whitney Hall in the 200 IM (2:10.94), freshman Tawni Jones in the 1-meter dive (278.95) and the 400 free relay team (3:32.19) of Menezes, Davis-Burk, Goodson and Roberts.

On Saturday, the Cougar women picked up right where they left off by beating TCU, 149-94. BYU won nine of 13 events against the Horned Frogs.

"TCU was a good win for us," said Crump. "There were a lot of girls that had some really good swims for us, and the divers did well on the boards."

Roberts was the top swimmer of the meet, recording first-place finishes in the 100 free (52.36) and 200 free (1:53.25) and swimming the freestyle leg of the 400 medley relay (3:53.92). Menezes took the distance events by winning the 500 free (4:57.53) and 1000 free (10:14.04).

Other swimmers that recorded first-place finishes were Davis-Burk in the 400 medley relay, 200 free relay (1:36.83) and 200 back (2:05.32); Goodson in the 400 medley relay, 200 free relay and 200 IM (2:07.44); J. Bloom in the 400 medley relay and 200 breast (2:20.90); Ferrell in the 200 free relay and senior Sarah Woodbury in the 200 free relay.

BYU will be on the road again next week as they head to SDSU on Friday and UNLV on Saturday.

Quad-Dual Meet Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Finals

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' 1:47.60

1) Burk, Brittany 2) Bloom, Jamie

3) Goodson, Angela 4) Roberts, Leilani

2 New Mexico-DA 'A' 1:48.49

1) Clarridge, Tori 2) Zarins, Andrea

3) Grisdale, Ashley 4) Syverson, Jenna

3 Northern Arizona University 'A' 1:48.87

1) Buckley, Alexis 2) Lyons, Cassie

3) Foe, Rachael 4) Collins, Corie

4 New Mexcio State University 'A' 1:51.34

1) Taylor, Bonnie 2) Clements, Alyson

3) Lillhage, Nicolin 4) Peacock, Stephanie

5 New Mexico-DA 'B' 1:51.57

1) Toelle, Lisa 2) Rogers, Theresa

3) McLoughlin, Katrina 4) Hoglund, Micaela

6 Brigham Young University 'B' 1:51.82

1) Patience, Tara 2) Stacey, Johanna

3) Smith, Carly J 4) Woodbury, Sarah E

7 Northern Arizona University 'C' 1:54.60

1) Rother, Renee 2) Williams, T.J.

3) Morelli, Kimber 4) Filipp, Danielle

8 Northern Arizona University 'B' 1:54.64

1) Ward, Julie 2) Jones, Jessi

3) Hechanova, Maria 4) Miller, Lindsey

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 McHenry, Celleigh Byu 10:34.08

2 Thomson, Elisabeth Nmsu 10:42.59

3 Fajardo, Candace Nau 10:46.80

4 Chan, U-Nice Byu 10:48.94

5 Triemstra, Becky Nau 10:54.42

6 Adnan, Amina New Mexico-DA 11:08.07

7 Kelley, Sara New Mexico-DA 11:16.79

8 Thomson, Maggie Nmsu 11:27.58

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Menezes, Natasha Byu 1:53.41

2 Burk, Brittany Byu 1:55.85

3 Ferrell, Kirsty Byu 1:56.48

4 Buckley, Alexis Nau 1:56.78

5 Soldow, Kelly New Mexico-DA 1:57.48

6 Hale, Jen New Mexico-DA 1:58.54

7 Patterson, Jennifer New Mexico-DA 1:59.08

8 Bohm, Carolyn Nmsu 1:59.84

9 Barr, Brittany Nmsu 2:01.59

10 Filipp, Danielle Nau 2:01.66

11 Brook, Elizabeth Nau 2:02.33

12 Munch, Katie Nau 2:03.21

13 Kaufmann, Karen Nmsu 2:04.09

14 Dworschack, Jessica New Mexico-DA 2:05.77

15 Judge, Rachel Nmsu 2:06.33

Event 4 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Clarridge, Tori New Mexico-DA 58.03

2 Roberts, Leilani Byu 59.33

3 Percy, Meghann Nmsu 1:00.55

4 Hall, Whitney Byu 1:00.78

5 Taylor, Bonnie Nmsu 1:00.84

6 Patience, Tara Byu 1:01.30

7 Foe, Rachael Nau 1:01.47

8 Toelle, Lisa New Mexico-DA 1:01.55

9 Peacock, Stephanie Nmsu 1:01.61

10 LaBree, Ashley New Mexico-DA 1:01.77

11 Ward, Julie Nau 1:04.05

12 Bowles, Maddison Nmsu 1:07.13

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Bloom, Jamie Byu 1:06.31

2 Zarins, Andrea New Mexico-DA 1:07.36

3 Lyons, Cassie Nau 1:08.27

4 Stacey, Johanna Byu 1:09.06

5 Hechanova, Maria Nau 1:09.34

6 Rogers, Theresa New Mexico-DA 1:09.39

7 Jones, Jessi Nau 1:09.90

8 Williams, T.J. Nau 1:09.91

9 Clements, Alyson Nmsu 1:10.30

10 Smith, Carly J Byu 1:11.32

11 Lillhage, Nicolin Nmsu 1:13.44

12 Spadinger, Kerry Nmsu 1:16.46

13 Thomson, Maggie Nmsu 1:16.89

Event 6 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Goodson, Angela Byu 2:06.87

2 Woodworth, Megan Nmsu 2:07.40

3 Grisdale, Ashley New Mexico-DA 2:08.27

4 Eickerman, Victoria Nmsu 2:12.96

5 Morelli, Kimber Nau 2:13.69

6 Barr, Brittany Nmsu 2:14.76

7 Rother, Renee Nau 2:15.31

8 Livengood, Elise Byu 2:15.41

9 Naber, Kristen New Mexico-DA 2:18.86

10 McLoughlin, Katrina New Mexico-DA 2:20.08

11 Cox, Miranda Nmsu 2:20.38

12 Naber, Nicole New Mexico-DA 2:21.41

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Syverson, Jenna New Mexico-DA 24.43

2 Roberts, Leilani Byu 24.67

3 Woodbury, Sarah E Byu 24.74

4 Jones, Whitney Byu 24.75

5 Hoglund, Micaela New Mexico-DA 24.89

6 Binek, Tami Nau 24.92

6 Collins, Corie Nau 24.92

8 Soldow, Kelly New Mexico-DA 25.22

9 Bohm, Carolyn Nmsu 25.38

10 Lillhage, Nicolin Nmsu 25.41

10 Hale, Jen New Mexico-DA 25.41

12 Thomson, Elisabeth Nmsu 25.99

13 Miller, Lindsey Nau 26.09

14 Bain, Tessa Nmsu 26.69

Event 8 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Menezes, Natasha Byu 52.90

2 Collins, Corie Nau 53.28

2 Clarridge, Tori New Mexico-DA 53.28

4 Ferrell, Kirsty Byu 53.35

5 Syverson, Jenna New Mexico-DA 53.59

6 Binek, Tami Nau 54.46

7 Soldow, Kelly New Mexico-DA 54.83

8 Hoglund, Micaela New Mexico-DA x54.89

9 Woodbury, Sarah E Byu 55.33

10 Bohm, Carolyn Nmsu 55.39

11 Miller, Lindsey Nau 55.49

12 Woodworth, Megan Nmsu 55.73

13 Filipp, Danielle Nau x56.30

14 Bowles, Maddison Nmsu 57.35

15 Spadinger, Kerry Nmsu x58.02

Event 9 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Taylor, Bonnie Nmsu 2:09.78

2 McHenry, Celleigh Byu 2:09.92

2 Percy, Meghann Nmsu 2:09.92

4 LaBree, Ashley New Mexico-DA 2:10.22

5 Hall, Whitney Byu 2:11.21

6 Buckley, Alexis Nau 2:12.90

7 Peacock, Stephanie Nmsu 2:13.78

8 Toelle, Lisa New Mexico-DA 2:14.61

9 Ward, Julie Nau 2:16.57

10 Rother, Renee Nau 2:16.71

11 Bain, Tessa Nmsu x2:20.01

Event 10 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Bloom, Jamie Byu 2:23.76

2 Zarins, Andrea New Mexico-DA 2:25.78

3 Patience, Tara Byu 2:27.35

4 Williams, T.J. Nau 2:29.32

5 Stacey, Johanna Byu 2:29.82

6 Rogers, Theresa New Mexico-DA 2:31.13

7 Clark, Kimberly Byu x2:31.76

8 Jones, Jessi Nau 2:31.91

9 Clements, Alyson Nmsu 2:32.36

10 Lyons, Cassie Nau 2:33.34

11 McLoughlin, Katrina New Mexico-DA 2:36.83

12 Hechanova, Maria Nau x2:37.69

13 Thomson, Maggie Nmsu 2:47.35

Event 11 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Burk, Brittany Byu 5:09.94

2 Triemstra, Becky Nau 5:13.17

3 Thomson, Elisabeth Nmsu 5:14.01

4 Livengood, Elise Byu 5:15.65

5 Hale, Jen New Mexico-DA 5:19.71

6 Adnan, Amina New Mexico-DA 5:21.52

7 Fajardo, Candace Nau 5:22.52

8 Brook, Elizabeth Nau 5:23.38

9 Kelley, Sara New Mexico-DA 5:24.46

10 Dworschack, Jessica New Mexico-DA x5:26.35

11 Barr, Brittany Nmsu 5:28.43

12 Munch, Katie Nau x5:30.24

13 Kaufmann, Karen Nmsu 5:30.83

14 Judge, Rachel Nmsu x5:37.17

Event 12 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Goodson, Angela Byu 57.43

2 Grisdale, Ashley New Mexico-DA 58.42

3 Ferrell, Kirsty Byu 59.14

4 Foe, Rachael Nau 59.15

5 Chan, U-Nice Byu 59.66

6 Woodworth, Megan Nmsu 59.89

7 Lillhage, Nicolin Nmsu 1:00.03

8 Patterson, Jennifer New Mexico-DA 1:00.20

9 Binek, Tami Nau 1:01.13

10 Eickerman, Victoria Nmsu 1:01.53

11 Hechanova, Maria Nau 1:01.62

12 Spadinger, Kerry Nmsu x1:01.90

13 Jones, Whitney Byu x1:02.99

14 Naber, Kristen New Mexico-DA 1:03.59

15 Naber, Nicole New Mexico-DA x1:04.41

16 Morelli, Kimber Nau x1:08.48

Event 13 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Hall, Whitney Byu 2:10.94

2 Smith, Carly J Byu 2:11.50

3 Zarins, Andrea New Mexico-DA 2:12.89

4 Grisdale, Ashley New Mexico-DA 2:13.44

5 Taylor, Bonnie Nmsu 2:15.78

6 LaBree, Ashley New Mexico-DA 2:15.81

7 Filipp, Danielle Nau 2:16.48

7 McLoughlin, Katrina New Mexico-DA x2:16.48

9 Eickerman, Victoria Nmsu 2:17.10

10 Livengood, Elise Byu 2:17.34

11 Rother, Renee Nau 2:17.58

12 Percy, Meghann Nmsu 2:18.40

13 Morelli, Kimber Nau 2:18.75

14 Stacey, Johanna Byu x2:19.06

15 Williams, T.J. Nau x2:20.15

16 Spadinger, Kerry Nmsu x2:26.52

Event 14 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Finals

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' 3:32.19

1) Menezes, Natasha 2) Burk, Brittany

3) Goodson, Angela 4) Roberts, Leilani

2 New Mexico-DA 'A' 3:34.29

1) Rogers, Theresa 2) Soldow, Kelly

3) Clarridge, Tori 4) Syverson, Jenna

3 Northern Arizona University 'A' 3:35.92

1) Collins, Corie 2) Foe, Rachael

3) Buckley, Alexis 4) Binek, Tami

4 Brigham Young University 'B' 3:39.56

1) Ferrell, Kirsty 2) Jones, Whitney

3) Woodbury, Sarah E 4) McHenry, Celleigh

5 New Mexcio State University 'A' 3:41.54

1) Thomson, Elisabeth 2) Woodworth, Megan

3) Bohm, Carolyn 4) Peacock, Stephanie

6 New Mexico-DA 'B' 3:44.57

1) Hale, Jen 2) Naber, Kristen

3) Hoglund, Micaela 4) Patterson, Jennifer

7 Northern Arizona University 'B' 3:49.44

1) Triemstra, Becky 2) Munch, Katie

3) Fajardo, Candace 4) Miller, Lindsey

8 New Mexcio State University 'B' 3:50.95

1) Spadinger, Kerry 2) Clements, Alyson

3) Barr, Brittany 4) Percy, Meghann

Event 15 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Jones, Tawni Byu 278.95

2 Hughes, Natalie Nau 249.20

3 Nelson, Angela Byu 243.80

4 Quinn, Carrie New Mexico-DA 238.95

5 Borth, Danielle Nau 238.85

6 Jackman, Ava Byu 228.15

7 Colvin, Shannon Nau 216.80

8 Bernhard, Monica Nau x165.35

9 Garcia, Joanna New Mexico-DA 164.90

10 Jameson, Carey Nmsu 162.60

Event 16 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Finals

===============================================================================

1 Quinn, Carrie New Mexico-DA 273.25

2 Jones, Tawni Byu 267.80

3 Nelson, Angela Byu 263.95

4 Jackman, Ava Byu 253.05

5 Borth, Danielle Nau 251.70

6 Hughes, Natalie Nau 230.80

7 Colvin, Shannon Nau 225.95

8 Bernhard, Monica Nau 207.70

9 Garcia, Joanna New Mexico-DA 183.75

10 Jameson, Carey Nmsu 145.85

BYU vs TCU - 11/4/2006

Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 3:53.92 11

1) Burk, Brittany SR 2) Bloom, Jamie JR

3) Goodson, Angela JR 4) Roberts, Leilani SO

29.04 59.02 30.80 1:06.13 25.98 56.40 25.13 52.37

2 Tcu 'B' NT 4:01.11 4

1) Wentworth, Keleigh SR 2) Cannon, Christi SR

3) Futscher, Stephanie FR 4) Jackson, Kendra SR

29.58 1:00.74 31.99 1:07.76 27.06 58.34 25.66 54.27

3 Brigham Young University 'B' NT 4:01.42 2

1) Patience, Tara JR 2) Stacey, Johanna FR

3) Chan, U-Nice JR 4) Hall, Whitney SO

29.88 1:00.74 32.45 1:08.45 28.15 59.60 20.48 52.63

4 Tcu 'A' NT 4:02.39

1) Birkhead, Lori JR 2) Pottenger, Maribeth JR

3) Melenric, Natalie FR 4) Grubb, Meredith FR

29.37 1:01.06 31.30 1:08.13 27.31 59.03 25.90 54.17

5 Tcu 'C' NT 4:12.66

1) Shipps, Crystal FR 2) Rosen, Katie SO

3) Stenman, Jennifer FR 4) Skinner, Amanda JR

30.37 1:03.19 32.04 1:09.56 29.13 1:02.94 26.41 56.97

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha FR Byu NT 10:14.04 9

28.58 31.09 30.37 30.70 30.59 31.02 31.06 30.91

30.96 31.22 30.59 30.64 30.84 31.12 31.21 30.89

30.89 31.13 30.59 29.64

2 McHenry, Celleigh SO Byu 10:25.13 10:30.70 4

29.84 31.84 31.65 31.75 31.93 31.74 31.69 31.85

32.04 31.81 31.89 32.04 31.73 31.73 31.63 31.84

31.73 31.46 31.19 29.32

3 Bardwell, Sarah SO Tcu NT 10:30.91 3

28.51 30.91 31.47 31.65 31.57 31.65 31.68 31.97

32.22 31.94 32.13 32.04 32.04 32.33 32.20 31.98

32.12 32.04 31.41 29.05

4 Walker, Keilah JR Tcu NT 10:32.49 2

28.74 31.07 31.10 31.32 31.11 31.79 31.90 31.98

31.93 32.20 32.13 32.51 32.41 32.22 32.43 32.10

32.31 31.74 31.93 29.57

5 Clark, Kimberly SO Byu 10:41.01 10:39.00 1

29.15 31.54 32.13 32.28 31.98 32.24 32.38 31.98

32.25 32.37 31.95 32.40 31.91 32.05 32.15 32.33

32.14 32.41 31.80 31.56

6 Pottenger, Michelle JR Tcu NT 10:54.53

29.73 31.63 31.77 31.99 32.05 31.94 32.02 32.49

32.44 32.83 33.25 33.23 33.29 33.16 33.70 33.56

33.66 34.06 33.96 33.77

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani SO Byu 1:48.78 1:53.25 9

27.35 28.83 28.71 28.36

2 Chan, U-Nice JR Byu 1:52.39 1:54.47 4

27.79 29.16 28.93 28.59

3 Sandifer, Karen SR Tcu NT 1:54.66 3

26.95 28.90 29.32 29.49

4 Covey, Rikki SO Tcu NT 1:55.75 2

27.28 29.32 29.55 29.60

5 Sullivan, Tara SR Tcu NT 1:55.92 1

27.41 29.25 29.44 29.82

6 Smith, Carly JR Byu 1:58.49 1:57.39

27.84 29.48 29.70 30.37

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Tate, Erica SR Tcu NT 24.02 9

2 Woodbury, Sarah SR Byu 23.82 24.39 4

3 Ferrell, Kirsty FR Byu 24.44 24.47 3

4 Jones, Whitney SO Byu 24.32 24.88 2

5 Melenric, Natalie FR Tcu NT 25.08 1

6 Jackson, Kendra SR Tcu NT 25.21

Event 9 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela JR Byu 2:02.35 2:07.44 9

27.47 33.26 37.08 29.63

2 Patience, Tara JR Byu 2:05.15 2:09.26 4

28.95 33.14 37.46 29.71

3 Hall, Whitney SO Byu 2:08.68 2:09.51 3

28.45 32.99 38.59 29.48

4 Townsend, Cheryl SO Tcu NT 2:09.85 2

29.42 33.07 38.79 28.57

5 Cannon, Christi SR Tcu NT 2:11.66 1

29.42 34.55 37.24 30.45

6 Grubb, Meredith FR Tcu NT 2:12.51

29.07 34.37 38.73 30.34

Event 11 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Ferguson, Jen FR Tcu NT 297.30 9

2 Jones, Tawni FR Byu NT 283.95 4

3 Jackman, Ava FR Byu NT 272.63 3

4 Nelson, Angela JR Byu NT 263.78 2

5 Hale, Hannah SO Tcu NT 202.58 1

6 Combs, Claudia SO Tcu NT 172.50

Event 13 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Futscher, Stephanie FR Tcu NT 2:06.27 9

28.45 32.31 32.63 32.88

2 Chan, U-Nice JR Byu 2:03.47 2:10.00 4

29.91 32.75 33.16 34.18

3 Livengood, Elise SO Byu 2:06.48 2:11.35 3

30.09 33.45 33.29 34.52

4 Wentworth, Keleigh SR Tcu NT 2:12.67 2

29.46 33.22 34.28 35.71

5 Pottenger, Michelle JR Tcu NT 2:17.58 1

30.33 34.23 35.70 37.32

6 Finke, Leslie SO Tcu NT 2:17.76

30.00 33.92 35.61 38.23

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani SO Byu 50.42 52.36 9

25.16 27.20

2 Tate, Erica SR Tcu NT 52.39 4

24.94 27.45

3 Ferrell, Kirsty FR Byu NT 53.38 3

25.77 27.61

4 Sullivan, Tara SR Tcu NT 54.28 2

26.27 28.01

5 Woodbury, Sarah SR Byu 51.80 54.30 1

26.29 28.01

6 Sandifer, Karen SR Tcu NT 54.39

26.19 28.20

7 Wannemacher, Kelly SR Tcu NT 55.72

26.55 29.17

8 Skinner, Amanda JR Tcu NT 57.07

27.13 29.94

9 Stenman, Jennifer FR Tcu NT 1:02.11

29.27 32.84

Event 17 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Burk, Brittany SR Byu 1:58.00 2:05.32 9

30.46 32.28 31.58 31.00

2 Covey, Rikki SO Tcu NT 2:09.38 4

30.61 32.91 32.97 32.89

3 Birkhead, Lori JR Tcu NT 2:10.58 3

31.11 32.86 33.57 33.04

4 Hall, Whitney SO Byu 2:10.52 2:10.60 2

31.47 32.84 33.68 32.61

5 McHenry, Celleigh SO Byu 2:08.29 2:11.03 1

31.30 33.20 34.06 32.47

6 Shipps, Crystal FR Tcu NT 2:18.31

31.44 34.62 36.06 36.19

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha FR Byu 4:59.37 4:57.53 9

27.75 30.35 29.97 30.10 29.62 29.99 30.21 30.25

30.05 29.24

2 Townsend, Cheryl SO Tcu NT 5:08.45 4

29.26 31.34 31.73 31.52 31.64 31.43 31.33 30.59

30.09 29.52

3 Bardwell, Sarah SO Tcu NT 5:11.02 3

28.43 31.02 31.32 31.45 31.36 31.57 31.63 31.72

31.47 31.05

4 Clark, Kimberly SO Byu 5:09.68 5:11.64 2

29.34 31.76 31.76 32.17 31.96 31.91 31.57 31.64

30.47 29.06

5 Futscher, Stephanie FR Tcu NT 5:13.71 1

28.96 31.50 31.64 32.10 31.63 32.12 31.97 32.04

30.93 30.82

6 Smith, Carly JR Byu 5:17.22 5:15.72

29.60 31.97 31.65 31.38 31.62 31.88 32.01 31.98

31.66 31.97

Event 21 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Ferguson, Jen FR Tcu NT 314.70 9

2 Jones, Tawni FR Byu NT 298.43 2.5

3 Nelson, Angela JR Byu NT 248.70 4

4 Jackman, Ava FR Byu NT 236.48 2.5

5 Hale, Hannah SO Tcu NT 220.13 1

6 Combs, Claudia SO Tcu NT 209.85

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie JR Byu 2:15.33 2:20.90 9

32.44 35.78 35.79 36.89

2 Pottenger, Maribeth JR Tcu NT 2:22.34 4

32.04 35.73 37.15 37.42

3 Rosen, Katie SO Tcu NT 2:25.08 3

33.55 36.65 37.28 37.60

4 Cannon, Christi SR Tcu NT 2:26.38 2

33.25 36.42 38.07 38.64

5 Patience, Tara JR Byu 2:22.63 2:27.08 1

34.49 37.31 37.66 37.62

6 Stacey, Johanna FR Byu NT 2:28.79

34.30 38.56 37.87 38.06

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brigham Young University 'A' NT 1:36.83 11

1) Ferrell, Kirsty FR 2) Woodbury, Sarah SR

3) Burk, Brittany SR 4) Goodson, Angela JR

24.45 24.13 24.21 24.04

2 Tcu 'A' NT 1:37.50 4

1) Tate, Erica SR 2) Melenric, Natalie FR

3) Sandifer, Karen SR 4) Sullivan, Tara SR

25.40 24.55 23.04 24.51

3 Brigham Young University 'B' NT 1:40.71 2

1) Jones, Whitney SO 2) Livengood, Elise SO

3) McHenry, Celleigh SO 4) Smith, Carly JR

24.52 25.79 25.78 24.62

4 Tcu 'B' NT 1:41.98

1) Wannemacher, Kelly SR 2) Jackson, Kendra SR

3) Skinner, Amanda JR 4) Grubb, Meredith FR

25.90 25.18 25.87 25.03

5 Tcu 'C' NT 1:47.27

1) Finke, Leslie SO 2) Iszkun, Ashley SO

3) Stenman, Jennifer FR 4) Townsend, Cheryl SO

26.74 27.40 26.76 26.37

Women - Team Rankings - Through Event 26

1. Brigham Young University 149 2. TCU 94

Tags: Results