Cougar Women Swim Past Rams

Jamie Bloom took first in the 100 and 200 breaststrokes against Colorado State Friday night and helped the Cougars defeat the Rams 195-105. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

Fort Collins, Colo. (Jan. 19, 2007) -- The BYU women's swim team picked up right where they left off two months ago as they defeated Colorado State 195-105 in its first dual meet since before Thanksgiving. The times may not have been the best for the Cougars, but they took first in 15 of the overall 16 events.

"The meet went well for us," said BYU women's head swim coach Stan Crump. "I was a little worried since we haven't competed in so long, but the girls did well."

BYU got big swims out of Angela Goodson and Leilani Roberts as they both swam well in their individual and relay events. Goodson took first in the 100 butterfly (56.73) and 200 IM (2:08.08) and helped the 200-medley relay (1:45.68) to a first-place finish. Roberts won the 100 (51.35) and 200 free (1:53.19) and was with Goodson on the winning 200-medley relay. Roberts was also a part of the winning 400 free relay (3:30.39).

"Angela and Leilani did really well for us," said Coach Crump. "They may not have had their best times, but for the circumstances we were under they did really well."

Freshman Natasha Menezes came up big for the Cougars as she finished first in the 500 (5:02.38) and 1000 free (10:28.24) and led off the 400 free relay, totaling 1600 yards of swimming on the day.

"Those were some big distances for any swimmer," said Coach Crump. "You usually don't find a swimmer doing that well in all her events with distances like that."

Other Cougars that took first were Brittany Davis-Burk in the 100 (57.91) and 200 backstroke (2:05.88), Jamie Bloom in the 100 (1:05.77) and 200 breaststroke (2:21.92) and Kirsty Ferrell in the 50 free (24.27). Bloom and Davis-Burk swam with Goodson and Roberts in the 200-medley relay while Menezes, Davis-Burk, Ferrell and Roberts made up the 400 free relay.

Once again BYU swept the boards as Angela Nelson claimed the 3-meter (277.57) and Tawni Jones took the 1-meter (267.37).

"Angela did really well her dives tonight," said Coach Crump. "Angela and Tawni got some high scores and one of these meets one of them will sweep the boards."

With the win the Cougars (3-0) remain undefeated on the season and find themselves in a first-place tie with Utah (4-0) and Wyoming (3-0) for the MWC lead. The next meet for BYU will be Friday Jan. 26 as they travel back to Provo to face Air Force followed by Wyoming on Saturday.

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 1:45.68 11

1) Burk, Brittany SR 2) Bloom, Jamie JR

3) Goodson, Angela JR 4) Roberts, Leilani SO

2 Colorado St. 'A' NT 1:49.13 4

1) Winegarner, Brette SR 2) Loftness, Mari Anna FR

3) Kennedy, Nora FR 4) Knudson, Karin JR

3 Colorado St. 'B' NT 1:50.43 2

1) Abrams, Amy JR 2) Engs, Chandra SR

3) Iler, Abigail JR 4) Snyder, Sarah FR

4 Byu-UT 'B' NT 1:52.26

1) Patience, Tara JR 2) Hansen, Lindsey FR

3) Chan, U-Nice JR 4) Jones, Whitney SO

5 Colorado St. 'C' NT 1:52.54

1) Meyer, Stephanie SO 2) Quigley, Shaelen FR

3) Hainsworth, Lesly FR 4) Johnson, Sam JR

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha FR Byu-UT NT 10:28.24 9

2 McCleary, Kathleen FR Colorado St. NT 10:38.04 4

3 McHenry, Celleigh SO Byu-UT NT 10:39.36 3

4 Maldonado, Valerie FR Colorado St. NT 10:42.94 2

5 Parks, Celes JR Colorado St. NT 10:46.03 1

6 Clark, Kimberly SO Byu-UT NT 11:05.28

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani SO Byu-UT NT 1:53.19 9

2 Cianci, Gisella FR Colorado St. NT 1:55.03 4

3 Hall, Whitney SO Byu-UT NT 1:56.23 3

4 Staley, Tara JR Colorado St. NT 1:58.33 2

5 Smith, Carly J JR Byu-UT NT 1:59.65 1

6 Rey, Rachel JR Colorado St. NT 2:00.02

Event 4 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Burk, Brittany SR Byu-UT NT 57.91 9

2 Winegarner, Brette SR Colorado St. NT 58.37 4

3 Goodson, Angela JR Byu-UT NT 59.06 3

4 Abrams, Amy JR Colorado St. NT 59.87 2

5 Meyer, Stephanie SO Colorado St. NT 59.90 1

6 Patience, Tara JR Byu-UT NT 1:01.35

-- Myers, Molly FR Colorado St. NT X1:01.47

-- Brown, MacKenzie JR Colorado St. NT X1:01.85

-- Borman, Lindsay FR Colorado St. NT X1:03.05

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie JR Byu-UT NT 1:05.77 9

2 Loftness, Mari Anna FR Colorado St. NT 1:07.78 4

3 Quigley, Shaelen FR Colorado St. NT 1:09.31 3

4 Lujan, Annsley SO Colorado St. NT 1:09.37 2

5 Stacey, Johanna FR Byu-UT NT 1:09.90 1

6 Hansen, Lindsey FR Byu-UT NT 1:10.25

Event 6 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Muniz, Jennifer FR Colorado St. NT 2:07.76 9

2 Chan, U-Nice JR Byu-UT NT 2:08.27 4

3 Kennedy, Nora FR Colorado St. NT 2:11.49 3

4 Servold, Sara JR Colorado St. NT 2:11.77 2

5 Livengood, Elise SO Byu-UT NT 2:14.30 1

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Ferrell, Kirsty FR Byu-UT NT 24.27 9

2 Woodbury, Sarah E SR Byu-UT NT 24.48 4

3 Knudson, Karin JR Colorado St. NT 24.55 3

4 Snyder, Sarah FR Colorado St. NT 24.66 2

5 Cianci, Gisella FR Colorado St. NT 25.14 1

6 Jones, Whitney SO Byu-UT NT 25.38

-- Johnson, Sam JR Colorado St. NT X24.89

-- Hainsworth, Lesly FR Colorado St. NT X25.64

Event 8 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Jones, Tawni FR Byu-UT NT 267.37 9

2 Hall, Elyse JR Colorado St. NT 263.55 4

3 Knudson, Karin JR Colorado St. NT 255.45 3

4 Kelley, Nicole FR Colorado St. NT 252.67 2

5 Nelson, Angela JR Byu-UT NT 238.35 1

6 Woods, Emily FR Byu-UT NT 230.92

7 Jackman, Ava FR Byu-UT NT 225.08

8 Bowdler, Kristie JR Colorado St. NT 193.72

Event 9 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani SO Byu-UT NT 51.35 9

2 Ferrell, Kirsty FR Byu-UT NT 53.30 4

3 Cianci, Gisella FR Colorado St. NT 53.68 3

4 Muniz, Jennifer FR Colorado St. NT 54.39 2

5 Woodbury, Sarah E SR Byu-UT NT 54.54 1

6 Staley, Tara JR Colorado St. NT 54.67

-- Rey, Rachel JR Colorado St. NT X55.49

-- Johnson, Sam JR Colorado St. NT X55.90

Event 10 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Burk, Brittany SR Byu-UT NT 2:05.88 9

2 Winegarner, Brette SR Colorado St. NT 2:07.80 4

3 McHenry, Celleigh SO Byu-UT NT 2:10.45 3

4 Hall, Whitney SO Byu-UT NT 2:10.54 2

5 Myers, Molly FR Colorado St. NT 2:10.56 1

6 Meyer, Stephanie SO Colorado St. NT 2:13.45

-- Borman, Lindsay FR Colorado St. NT X2:10.77

-- Brown, MacKenzie JR Colorado St. NT X2:16.87

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bloom, Jamie JR Byu-UT NT 2:21.92 9

2 Loftness, Mari Anna FR Colorado St. NT 2:26.32 4

3 Patience, Tara JR Byu-UT NT 2:26.60 3

4 Lujan, Annsley SO Colorado St. NT 2:28.23 2

5 Quigley, Shaelen FR Colorado St. NT 2:32.21 1

6 Stacey, Johanna FR Byu-UT NT 2:32.91

Event 12 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Menezes, Natasha FR Byu-UT NT 5:02.38 9

2 Chan, U-Nice JR Byu-UT NT 5:10.15 4

3 Parks, Celes JR Colorado St. NT 5:11.65 3

4 Maldonado, Valerie FR Colorado St. NT 5:15.11 2

5 Engs, Chandra SR Colorado St. NT 5:16.90 1

6 Clark, Kimberly SO Byu-UT NT 5:18.80

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela JR Byu-UT NT 56.73 9

2 Kennedy, Nora FR Colorado St. NT 59.20 4

3 Ferrell, Kirsty FR Byu-UT NT 59.33 3

4 Iler, Abigail JR Colorado St. NT 59.56 2

5 Staley, Tara JR Colorado St. NT 1:00.39 1

6 Livengood, Elise SO Byu-UT NT 1:02.16

Event 14 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Nelson, Angela JR Byu-UT NT 277.57 9

2 Jones, Tawni FR Byu-UT NT 263.63 4

3 Hall, Elyse JR Colorado St. NT 263.40 3

4 Woods, Emily FR Byu-UT NT 254.93 2

5 Kelley, Nicole FR Colorado St. NT 246.23 1

6 Knudson, Karin JR Colorado St. NT 241.27

7 Bowdler, Kristie JR Colorado St. NT 222.07

-- Jackman, Ava FR Byu-UT NT X249.15

Event 15 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela JR Byu-UT NT 2:08.80 9

2 Patience, Tara JR Byu-UT NT 2:10.19 4

3 Smith, Carly J JR Byu-UT NT 2:12.28 3

4 Muniz, Jennifer FR Colorado St. NT 2:13.40 2

5 Iler, Abigail JR Colorado St. NT 2:14.23 1

6 Engs, Chandra SR Colorado St. NT 2:18.04

-- Servold, Sara JR Colorado St. NT X2:15.97

-- Quigley, Shaelen FR Colorado St. NT X2:16.55

Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu-UT 'A' NT 3:30.39 11

1) Menezes, Natasha FR 2) Burk, Brittany SR

3) Ferrell, Kirsty FR 4) Roberts, Leilani SO

2 Colorado St. 'A' NT 3:31.75 4

1) Winegarner, Brette SR 2) Cianci, Gisella FR

3) Snyder, Sarah FR 4) Muniz, Jennifer FR

3 Byu-UT 'B' NT 3:40.54 2

1) Woodbury, Sarah E SR 2) Hall, Whitney SO

3) Jones, Whitney SO 4) McHenry, Celleigh SO

4 Colorado St. 'B' NT 3:41.53

1) Parks, Celes JR 2) Staley, Tara JR

3) Kennedy, Nora FR 4) Meyer, Stephanie SO

5 Colorado St. 'C' NT 3:48.63

1) Rey, Rachel JR 2) Myers, Molly FR

3) Loftness, Mari Anna FR 4) McCleary, Kathleen FR

Tags: Results