Women's Swim Team Defeats Lobos

Brittany Davis won the 500 free, helping the Cougars defeat New Mexico Saturday. (Photo by Mark Philbrick/BYU Photo)

PROVO -- The BYU women's swim team picked up another win against the New Mexico Lobos Saturday afternoon in the Richards Building Pool with a score of 120.5-107.5.

Although the swimmers were tired from Friday's meet against TCU, which the women lost 134-109, they dominated Saturday's contest winning all 11 events. The Cougars swept the 1000 free and the 100 breast.

"It is always nice to come out with a win," said Coach Stan Crump. "I wasn't too concerned about the times today, but they hung with the competition and finished on top."

First-place finishes came from sophomore U-Nice Chan in the 1000 free (10:45.89) and 100 fly (1:00.27), freshman Leilani Roberts in the 200 free (1:54.87), junior Sarah Woodbury in the 50 free (24.92), sophomore Tara Bradshaw in the 400 IM (4:39.15), sophomore Angela Goodson in the 100 free (53.92), senior Natasha Jones in the Back (59.75), junior Brittany Davis in the 500 free (5:15.11) and sophomore Jamie Bloom in the 100 breast (1:07.92). The 200-medley relay team of Jones, Bloom, Goodson, and Roberts won with a time of 1:48.81, and the 200-free relay team of Roberts, Jones, Rebecca Larson, and Davis won with a time of 1:39.05.

Crump was very pleased with the effort that Brittany Davis put forth. "In the 500 free Brittany really hung with that girl and kept the race close, beating her opponent in the end," he said.

"It's not time for them to rest yet, but when it is, they will perform their best," said Crump.

The divers also competed, splitting the victories in the 1-meter and 3-meter events. The women barely lost to New Mexico in the 1-meter diving competition (10-9), and won the 3-meter 14-5.

The women will be back on the deck January 20, when they will compete against Colorado State at 6:00 p.m. at the Richards Building Pool.

BYU vs. New Mexico - 1/14/2006                         

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Byu 'A' NT 1:48.81 11

1) Jones, Natasha SR 2) Bloom, Jamie SO

3) Goodson, Angela SO 4) Roberts, Leilani FR

28.18 31.13 25.41 24.09

2 New Mexico-DA 'A' NT 1:53.79 4

1) Vandam, Katy JR 2) Zarins, Andrea SO

3) Hale, Jen JR 4) Syverson, Jenna JR

29.08 32.48 27.54 24.69

3 Byu 'B' NT 1:53.83 2

1) Walsh, Dominique M SR 2) Clark, Kimberly FR

3) Nelson, Julie B SR 4) Woodbury, Sarah E JR

29.53 31.46 28.14 24.70

4 Byu 'C' NT x2:01.00

1) Holcombe, Kimberly FR 2) Finuf, Courtney FR

3) Yocom, Sandra SO 4) Livengood, Elise FR

30.02 32.83 17.26 40.89

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu NT 10:45.89 9

30.60 32.73 32.81 33.16 32.87 32.43 32.45 32.56

32.31 32.22 32.12 32.08 32.09 32.38 32.45 32.34

32.32 32.19 32.11 31.67

2 Davis, Brittany J JR Byu NT 10:59.51 4

31.90 34.05 33.81 33.40 33.62 33.40 33.23 33.21

33.55 33.20 32.56 32.90 33.02 33.13 32.51 33.01

32.65 32.87 32.45 31.04

3 McHenry, Celleigh FR Byu NT 11:06.38 3

31.89 33.08 33.08 33.14 33.36 33.75 33.75 33.78

33.28 32.65 33.28 33.39 33.52 33.43 33.29 33.88

33.70 33.75 33.35 33.03

4 Larson, Rebecca L SR Byu NT x11:09.55

31.55 34.13 34.09 34.18 33.84 33.61 33.46 33.88

33.53 33.92 33.01 33.07 33.41 33.50 33.53 33.07

33.39 33.67 33.48 33.23

5 Lespreance, Cassidy SR New Mexico-DA NT 11:14.22 2

30.67 33.30 33.61 33.76 33.58 33.57 33.69 33.62

33.56 33.63 33.77 33.91 34.26 34.22 34.00 34.32

34.49 34.34 34.37 33.55

6 Trybus, Brittany JR New Mexico-DA NT 11:38.05 1

31.19 33.86 34.43 34.36 34.55 35.08 35.37 35.39

35.68 35.54 35.34 35.41 35.65 35.73 35.84 35.31

35.09 35.34 34.85 34.04

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Roberts, Leilani FR Byu NT 1:54.87 9

27.44 29.63 28.84 28.96

2 Goodson, Angela SO Byu NT 1:57.59 4

28.44 30.14 29.32 29.69

3 Zarins, Andrea SO New Mexico-DA NT 2:00.95 3

28.25 30.48 31.20 31.02

4 Hale, Jen JR New Mexico-DA NT 2:01.76 2

27.93 30.49 31.65 31.69

5 Clark, Kimberly FR Byu NT 2:02.74 1

29.41 31.85 31.49 29.99

6 Leckovic, Kelsey SR New Mexico-DA NT 2:03.04

29.50 31.30 31.47 30.77

7 Soldow, Kelly JR New Mexico-DA NT x2:03.06

28.36 30.86 31.35 32.49

Event 4 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Woodbury, Sarah E JR Byu NT 24.92 9

2 Syverson, Jenna JR New Mexico-DA NT 25.20 4

3 Clarridge, Tori SO New Mexico-DA NT 25.40 2.5

3 Jones, Whitney FR Byu NT 25.40 2.5

5 Stephens, Blakely FR New Mexico-DA NT 25.55 1

6 Naber, Nicole FR New Mexico-DA NT x27.49

7 Holcombe, Kimberly FR Byu NT 27.73

Event 5 Women 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bradshaw, Tara S SO Byu NT 4:39.15 9

31.28 33.53 35.19 35.67 39.24 40.29 31.55 32.40

2 Hall, Whitney FR Byu NT 4:42.15 4

30.41 34.22 35.69 36.11 40.20 41.13 32.62 31.77

3 Miller, Robyn SR New Mexico-DA NT 4:46.23 3

30.38 33.68 36.74 36.83 42.26 42.09 32.90 31.35

4 Smith, Carly J SO Byu NT 4:50.69 2

31.57 35.52 37.80 37.49 40.64 41.37 33.23 33.07

5 LaBree, Ashley SO New Mexico-DA NT 4:53.06 1

32.78 34.83 36.68 35.69 42.84 42.07 34.14 34.03

6 Morsilli, Heather SR New Mexico-DA NT 4:55.62

32.26 36.62 37.61 37.22 41.29 42.95 34.18 33.49

7 Braithwaite, Kiersten S JR Byu NT x4:56.29

32.98 39.61 39.81 39.08 39.66 40.50 32.99 31.66

8 Adnan, Amina SO New Mexico-DA NT x5:04.05

33.56 37.19 38.48 37.24 43.65 43.22 35.98 34.73

-- Livengood, Elise FR Byu NT X4:47.20

30.85 34.31 36.74 36.67 42.22 42.28 32.28 31.85

-- Nelson, Julie B SR Byu NT X4:49.04

30.58 34.58 37.14 37.31 41.09 42.04 33.45 32.85

-- Adnan, Nadia SO New Mexico-DA NT X5:04.18

32.37 35.91 36.26 37.95 44.43 45.23 36.04 35.99

Event 6 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chan, U-Nice SO Byu NT 1:00.27 9

28.96 31.31

2 McLoughlin, Katrina FR New Mexico-DA NT 1:00.29 4

28.81 31.48

3 Walsh, Dominique M SR Byu NT 1:00.51 3

28.90 31.61

4 Hale, Jen JR New Mexico-DA NT 1:01.54 2

28.97 32.57

5 Livengood, Elise FR Byu NT 1:02.12 1

29.54 32.58

6 Naber, Kristen FR New Mexico-DA NT 1:02.17

29.35 32.82

7 Naber, Nicole FR New Mexico-DA NT x1:06.11

31.31 34.80

8 Holcombe, Kimberly FR Byu NT x1:06.55

31.14 35.41

Event 7 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Goodson, Angela SO Byu NT 53.92 9

25.89 28.03

2 Leckovic, Kelsey SR New Mexico-DA NT 55.13 4

27.02 28.11

3 Hall, Whitney FR Byu NT 55.22 3

27.23 27.99

4 Soldow, Kelly JR New Mexico-DA NT 55.32 2

26.83 28.49

5 Smith, Carly J SO Byu NT 56.53 1

27.35 29.18

6 Bloom, Jamie SO Byu NT x56.79

27.53 29.26

7 Lespreance, Cassidy SR New Mexico-DA NT 58.08

28.35 29.73

Event 8 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Jones, Natasha SR Byu NT 59.75 9

29.48 30.27

2 Clarridge, Tori SO New Mexico-DA NT 1:00.85 4

29.88 30.97

3 Vandam, Katy JR New Mexico-DA NT 1:01.88 3

30.22 31.66

4 Walsh, Dominique M SR Byu NT 1:03.05 2

31.05 32.00

5 Syverson, Jenna JR New Mexico-DA NT 1:03.26 1

30.81 32.45

6 Stephens, Blakely FR New Mexico-DA NT x1:03.44

31.18 32.26

7 LaBree, Ashley SO New Mexico-DA NT x1:03.79

31.51 32.28

8 Yocom, Sandra SO Byu NT 1:04.62

31.94 32.68

9 Jones, Whitney FR Byu NT x1:06.97

32.29 34.68

10 Soldow, Kelly JR New Mexico-DA NT x1:09.26

32.91 36.35

Event 9 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brittany J JR Byu NT 5:15.11 9

29.89 32.60 32.45 32.80 32.35 32.01 30.97 31.08

30.92 30.04

2 Miller, Robyn SR New Mexico-DA NT 5:16.65 4

30.07 32.34 32.54 32.56 32.55 31.88 31.54 31.51

31.24 30.42

3 Larson, Rebecca L SR Byu NT 5:24.85 3

29.26 32.25 32.33 32.68 32.75 33.04 33.32 33.67

32.96 32.59

4 McHenry, Celleigh FR Byu NT 5:26.22 2

30.54 32.35 33.17 32.94 32.98 32.70 33.17 33.32

32.93 32.12

5 Bradshaw, Tara S SO Byu NT x5:31.56

30.77 33.23 33.70 33.81 33.33 33.69 33.60 33.81

33.30 32.32

6 Adnan, Amina SO New Mexico-DA NT 5:33.53 1

31.57 33.48 33.87 34.05 34.09 33.91 33.59 33.19

32.89 32.89

7 Dworschack, Jessica FR New Mexico-DA NT 5:34.52

30.48 33.40 34.00 34.21 34.09 34.20 33.97 33.74

33.52 32.91

8 Trybus, Brittany JR New Mexico-DA NT x5:50.31

31.61 34.37 35.12 35.01 35.32 35.83 36.22 36.02

35.63 35.18

Event 10 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Zarins, Andrea SO New Mexico-DA NT 1:10.78 9

33.60 37.18

2 Naber, Kristen FR New Mexico-DA NT 1:12.90 4

34.93 37.97

3 LaBree, Ashley SO New Mexico-DA NT 1:14.53 3

36.42 38.11

4 Morsilli, Heather SR New Mexico-DA NT x1:14.68

35.77 38.91

-- Bloom, Jamie SO Byu NT X1:07.92

32.52 35.40

-- Clark, Kimberly FR Byu NT X1:10.20

33.40 36.80

-- Finuf, Courtney FR Byu NT X1:10.37

33.41 36.96

-- Woodbury, Sarah E JR Byu NT X1:15.07

35.23 39.84

Event 11 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 New Mexico-DA 'A' NT 1:39.77 11

1) Syverson, Jenna JR 2) Soldow, Kelly JR

3) Leckovic, Kelsey SR 4) Clarridge, Tori SO

25.38 24.96 25.00 24.43

-- Byu 'A' NT X1:39.05

1) Roberts, Leilani FR 2) Jones, Whitney FR

3) Larson, Rebecca L SR 4) Davis, Brittany J JR

24.47 24.92 25.17 24.49

-- Byu 'B' NT X1:42.91

1) Smith, Carly J SO 2) Hall, Whitney FR

3) Chan, U-Nice SO 4) Nelson, Julie B SR

26.29 24.92 24.87 26.83

Event 12 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Quinn, Carrie JR New Mexico-DA NT 251.70 9

2 Blackstone, Tiffany SO New Mexico-DA NT 240.93 4

3 Garcia, Joanna JR New Mexico-DA NT 190.28 3

-- Jones, Melinda JR Byu NT X204.30

-- Rusk, Kimberly SO Byu NT X227.33

-- Chang, Kimberly FR Byu NT X227.81

-- Nelson, Angela SO Byu NT X261.37

-- Pitt, Kristin SO Byu NT X287.40

Event 13 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Quinn, Carrie JR New Mexico-DA NT 282.15 9

2 Blackstone, Tiffany SO New Mexico-DA NT 211.28 4

3 Garcia, Joanna JR New Mexico-DA NT 192.90 3

-- Chang, Kimberly FR Byu NT X180.30

-- Rusk, Kimberly SO Byu NT X211.43

-- Jones, Melinda JR Byu NT X219.45

-- Pitt, Kristin SO Byu NT X260.55

-- Nelson, Angela SO Byu NT X272.99

Tags: Results