Forty-six BYU athletes advance to 2017 NCAA Track and Field West Preliminaries | The Official Site of BYU Athletics

Forty-six BYU athletes advance to 2017 NCAA Track and Field West Preliminaries

(Photo by BYU Photo)

PROVO, Utah — Forty-six BYU athletes qualified for the 2017 NCAA Division I Outdoor Track and Field West Preliminaries on May 25-27 in Austin, Texas.

The Cougars boast a strong showing in the 3000-meter steeplechase in both men’s and women’s competition, with five and three qualifiers, respectively. Clayson Shumway and Daniel Carney rank in the top 10 in the West, while Jacob HeslingtonMitchell Briggs and Porter Reddish will also compete.

Three female steeplechase athletes are nationally ranked with Kristi Rush at No. 6, Erica Birk at No. 7 and Courtney Wayment at No. 12.

Tatenda Tsumba sits at No. 10 in the 100m and No. 17 in the 200m. Clayton Young qualified in the 5,000m and 10,000m, holding a No. 3 in the latter. Rory Linkletter will compete in the 10,000m as the No. 12 seed. In addition, three Cougars will race in the 1500m: Chase Horrocks (No. 9), Talem Franco (No. 31) and Kramer Morton (No. 33).

On the women’s side, Shea Collinsworth currently holds the third-fastest time in the 800m in the West. Brenna Porter qualified at No. 9 in the 400-meter hurdles.

A full list of BYU athletes and their seeds can be found in the table below. Live stats and streaming will be available on the team’s schedule page.

For a complete list of entries to the NCAA Preliminaries, visit tfrrs.org. 

Female Qualifiers
Event Athletes and Seed No.

800m

Shea Collinsworth (No. 3) 
Madelyn Brooks (No. 43)

1500m

Whittni Orton (No. 17)
Heidi Fuhriman (No. 26) 
Anna Camp (No. 31)
Ashleigh Warner (No. 34)

10,000m Laura Young (No. 25)
Alice Jensen (No. 35)
Yesenia Silva (No. 37)
 
400m hurdles Brenna Porter (No. 9)
 

3000m Steeplechase

Kristi Rush (No. 3)
Erica Birk (No. 4)
Courtney Wayment (No. 6)

High Jump

Andrea Stapleton (No. 10)
Lindsay Yetter (No. 16)
Ellyana Long (No. 39)

Pole Vault

Nicole Naatjes (No. 38) 
Kylee Trageser (No. 48)

Triple Jump Chloe Hadley (No. 33)
ShyAndrea Jackson (No. 36)
 

Discus

Sadie Nielson (No. 30)

Javelin Payge Cuthbertson (No. 29)
 
Male Qualifiers
Event Athlete and Seed No.

100m

Tatenda Tsumba (No 10)
Clark Brown (No. 40)

200m

Tatenda Tsumba (No. 17)
Clark Brown (No. 37)

1500m

Chase Horrocks (No. 9)
Talem Franco (No. 31)
Kramer Morton (No. 33) 

5000m

Clayton Young (No. 17)
Daniel Carney (No. 40)

10,000m Clayton Young (No. 3)
Rory Linkletter (No. 12)
Jonathan Harper (No. 15)
 
400m hurdles Korey Smith (No. 12)
Scott Mecham (No. 13)
Max Scheible (No. 24)
 

3000m Steeplechase

Clayson Shumway (No. 7)
Daniel Carney (No. 8)
Jacob Heslington (No. 17)
Mitchell Briggs (No. 18)
Porter Reddish (No. 43)

4x100 Relay BYU (No. 12)
 
4x400 Relay BYU (No. 16)
 
Pole Vault Jameson Shirley (No. 15)
 
Long Jump Blake Steeves (No. 43)

Triple Jump

Ricky Fantroy Jr. (No. 38)

Discus Zachary Stetler (No. 47)

Shot Put

Zachary Stetler (No. 18)
Dennis Christensen (No. 42)

Javelin

Jacob Barnes (No. 27)
Kraymer Eppich (No. 30)

Decathlon Jackson Walker (No. 22)
 
AttachmentSize
2017 NCAA West Preliminaries schedule142.2 KB