Men, Women Sweep MWC Outdoor Track & Field Titles

Senior Greg Flint won the 400-meter hurdles for the second straight season, helping the Cougars to their fifth straight league outdoor track & field championship title.

LAS -- BYU swept both the men's and women's team titles at the 2004 Mountain West Conference Outdoor Track and Field Championships, hosted by UNLV at Myron Partridge Stadium/Sheila Tarr Smith Field. The titles represent the 22nd outdoor conference championship for the men's team, while this season's championship marks the 21st title for the women's squad.

All totaled the Cougars won 18 of the 42 events, including 11 individual titles in the men's competition and seven titles in the women's competition.

"We are very, very pleased," BYU head women's coach Craig Poole said. "I think it is fair to say we exceeded our projections. That tells you how good of an overall team effort we had. I couldn't be more pleased. We have a terrific group and they all worked as a team this week."

Poole, along with BYU men's head coach Mark Robison, were each named the MWC Coach of the Year for their respective teams.

The Cougars ran away with both championships--the fifth straight in the five years of the conference's existence for the men, while it was the fourth championship in five years for the women, after placing second to San Diego State in last season.

The BYU men finished with 261 points, with Colorado State second with 196. Air Force was third with 161.5 points, followed by New Mexico (94.5), Wyoming (73) and Utah (22).

On the women's side, the youthful Cougars posted 228 points for first, followed by San Diego State in second with 160. Colorado was third with 117, follow by Wyoming in fourth with 96 points. Utah was fifth with 63 points, follow by host UNLV (58), Air Force (50), New Mexico (46).

In the men's competition, BYU's Matthew Rowe set an MWC meet record with a win in the 400-meter dash (46.29), while the BYU 4x400-meter relay team set an MWC Championship meet record with a time of 3:07.72 and repeated for the third straight season as the 4x400 champions.

With wins in both the discus (188-02) and shot put (61-11.50), BYU freshman Niklas Arrhenius was named the MWC Freshman of the Year. Teammate Robison Pratt, who won the pole vault with a clearance of 17-09.25, was voted as having the most outstanding performance of the competition.

Junior Nathan Robison, holder of the third fastest time in the country, lived up to the pre-race hype, winning the 1,500 meters in a time of 3:48.33. Teammate Bryan Lindsay finished second, while Dustin Trail came in sixth to help give the Cougars a total of 21 points in the event.

Senior Greg Flint won the 400-meter hurdles in a time of 50.67, winning the event for the second straight season. The Cougars also got a fourth-place finish from Benjamin Gardner (51.84), a fifth-place performance from Kansas Whitear (51.91) and a seventh-place effort from Devin Howe (52.69) to pick up 21 additional points in the team competition.

Junior Rodrigo Mendes won the triple jump with a mark of 51-08.25, while Matt Hickman (210-08) and Matthew Johnston (201-04) went one-two in the javelin.

In the sprinting events, Nate Soelberg finished second in the 100-meters with a time of 10.79, while teammate Paul Smith finished third with an identical time of 10.79. Smith later recorded a second-place finish in the 200-meters with a season-best time of 21.02.

The BYU women started Saturday just as they did on Friday, dominating the distance events. With hot weather as the primary consideration, the women's 5,000 meters was held at 8 a.m. Led by senior Micheala Mannova, the Cougars racked up 30 points in the team competition, taking six of the top eight spots in the event. Mannova turned in a 16:46.95 to win the event, while Laura Turner finished second in a time of 17:02.56. Freshman Ruth Graham was third (17:10.29), while freshman Suzanna Logan finished sixth (17:20.85). Emily Raymond finished seventh (17:21.25, while another freshman, Whitney McDonald, grabbed the eighth spot with a time of 17:23.43.

Freshman Julie Cameron, a Timpview High School graduate, held of Wyoming junior Tanice Barnett to win the 800 meters in a regional qualifying time of 2:09.60. Kathryn Andersen finished second, completing an 800-meter, 1500-meter double on the day.

Andersen, a 2003 All-American, won the 1,500-meter title in a time of 4:23.78. Freshman Ann Heiner was second in a time of 4:30.24. Mannova, who won the 5,000-meter race earlier in the day, finished fifth (4:35.79), while junior Laura Turner, who also doubled in the 5,000 meters, finished seventh (4:38.78).

First-year standout Kamila Rywelska claimed the triple jump title with a mark of 41-08.75, while freshman Amy Menlove won the long jump with a distance of 19-11.

The Cougars will take the next week off in preparation for the NCAA West Regional Championships on May 28-29 in Northridge, Calif.

MOUNTAIN WEST CONFERENCE - 5/12/2004 to 5/15/2004

Outdoor Track & Field Championships

University of Nevada, Las Vegas

Men 100 Meter Dash Finals

(w: -2.6) 1, John Woods, Colorado St., 10.55. 2, Nathan Soelberg, BYU, 10.79.

3, Paul Smith, BYU, 10.79. 4, Chris Garofola, New Mexico, 10.87. 5, Adam

Kelly, Wyoming, 11.00. 6, Dwight Neptune, Wyoming, 11.03. 7, Nick Bromberek,

Air Force, 11.06. 8, Denny Majerus, Colorado St., 11.08. 9, Benjamin Gardner,

BYU, 11.12.

Men 200 Meter Dash

(w: -0.3) 1, John Woods, Colorado St., 20.99. 2, Paul Smith, BYU, 21.02. 3,

Drew Morano, Colorado St., 21.36. 4, Matthew Rowe, BYU, 21.49. 5, Rodnee Pope,

Colorado St., 21.59. 6, Nick Bromberek, Air Force, 21.67. 7, David Chesser,

BYU, 21.68. 8, Chris Grapsas, Colorado St., 22.97.

Men 400 Meter Dash

1, Matthew Rowe, BYU, 46.29. 2, Drew Morano, Colorado St., 46.91. 3, David

Chesser, BYU, 47.10. 4, Robert Harris, Wyoming, 47.13. 5, Troy Jensen, Air

Force, 47.94. 6, Brandon Kent, Colorado St., 47.94. 7, Jermaine Kelly,

Wyoming, 48.84. 8, RaShawn Jackson, New Mexico, 48.97. 9, Rodnee Pope,

Colorado St., 49.33.

Men 800 Meter Run

1, Jeremiah Johnson, Wyoming, 1:48.80. 2, Lars Kjerengtroen, BYU, 1:50.05. 3,

Chad Simkins, BYU, 1:50.61. 4, Paul Michel, Colorado St., 1:51.03. 5, Brian

Kelly, Colorado St., 1:51.05. 6, Bryan Lindsay, BYU, 1:56.53. 7, Bryant Bevan,

Air Force, 1:56.54. 8, Nathan Robison, BYU, 1:59.72.

Men 1500 Meter Run

1, Nathan Robison, BYU, 3:48.33. 2, Bryan Lindsay, BYU, 3:48.39. 3, Nephi

Tyler, Utah, 3:50.46. 4, Matt Gonzales, New Mexico, 3:50.91. 5, Nathan Franz,

Air Force, 3:51.25. 6, Dustin Trail, BYU, 3:51.37. 7, Cameron Clarke, New

Mexico, 3:51.39. 8, Mark Walter, Air Force, 3:52.87. 9, Paul Michel, Colorado

St., 3:54.42. 10, Josh McAdams, BYU, 3:57.35. 11, Colby Frazier, Utah,

3:58.14. 12, Ryan Kirkpatrick, Colorado St., 3:59.50.

Men 3000 Meter Steeplechase

1, Matthew Adams, BYU, 8:59.62. 2, Josh McAdams, BYU, 8:59.72. 3, Mike Nicks,

Colorado St., 8:59.89. 4, Richard Evanson, BYU, 9:15.57. 5, Abe Wengel, Air

Force, 9:20.07. 6, Kyle Davidson, Air Force, 9:26.12. 7, Jeff Davidson, Utah,

9:31.08. 8, Sean Flaherty, New Mexico, 9:36.56. 9, Brian Harnisch, Wyoming,

10:00.37.

Men 5000 Meter Run

1, Matt Gonzales, New Mexico, 14:12.59. 2, Ben Payne, Air Force, 14:26.02. 3,

Bill Michel, Colorado St., 14:29.97. 4, Josh Glaab, Colorado St., 14:30.91. 5,

Chris Acs, Air Force, 14:33.32. 6, Nicholas Martinez, New Mexico, 14:46.06. 7,

Delfino Arevalo, Utah, 14:48.65. 8, Brian Dumm, Air Force, 14:50.63. 9,

Matthew Adams, BYU, 14:59.67. 10, Dylan Olchin, Colorado St., 15:05.28. 11,

Abe Wengel, Air Force, 15:08.40. 12, Ben Ortega, New Mexico, 15:09.90. 13,

Brian Knight, Wyoming, 15:10.46. 14, Colby Frazier, Utah, 15:11.30. 15, Kyle

Davidson, Air Force, 15:29.82. 16, Matt Cianciuli, Colorado St., 15:29.84. 17,

Jason Delaney, Wyoming, 15:42.34. 18, Ragan Driver, Wyoming, 16:29.52. --,

Kurt Michels, Utah, DNF. --, Tim Goldhardt, Utah, DNF. --, Jeff Davidson,

Utah, DNF.

Men 10000 Meter Run

1, Ben Payne, Air Force, 30:01.96. 2, Josh Glaab, Colorado St., 30:26.61. 3,

Ben Ortega, New Mexico, 30:29.46. 4, Dylan Olchin, Colorado St., 30:41.03. 5,

Austin Vigil, Colorado St., 31:26.67. 6, Jason Delaney, Wyoming, 32:45.10. 7,

JP Rooney, Utah, 32:49.78. 8, Matt Hansen, Utah, 33:20.91. 9, Ragan Driver,

Wyoming, 34:06.88.

Men 110 Meter Hurdles

(w: -0.8) 1, Sean Temple, Air Force, 14.21. 2, Jim Campbell, Air Force, 14.33.

3, Luke Marker, Air Force, 14.35. 4, Benjamin Gardner, BYU, 14.44. 5, Chris

Garofola, New Mexico, 14.48. 6, Mike Horton, Colorado St., 14.54. 7, Justin

Hazzard, Colorado St., 14.82. 8, Eric Suter, Wyoming, 15.13.

Men 400 Meter Hurdles

1, Greg Flint, BYU, 50.67. 2, Kory Pearson, Air Force, 51.78. 3, Justin

Hazzard, Colorado St., 51.79. 4, Benjamin Gardner, BYU, 51.84. 5, Kansas

Whitear, BYU, 51.91. 6, Jim Campbell, Air Force, 52.37. 7, Devin Howe, BYU,

52.69. 8, Sean Temple, Air Force, 52.72.

Men 4x100 Meter Relay

1, Colorado St. (Rodnee Pope FR, Denny Majerus FR, Brandon Kent JR, John Woods

SR), 40.41. 2, BYU (Matthew Rowe SR, Nathan Soelberg SO, David Chesser JR,

Paul Smith SO), 40.47. 3, Wyoming (Bret Zowada JR, Dwight Neptune FR, Adam

Kelly FR, Robert Harris SO), 40.82. 4, New Mexico (RaShawn Jackson SO, Chris

Garofola SR, Jeramie White FR, Isaac Burgener JR), 41.38. 5, Air Force (Luke

Marker SR, Sean Temple SR, Troy Jensen SO, Nick Bromberek SR), 41.43. 6, Utah

(Damian Mora FR, Aaron Weispfenning FR, Rob Stark FR, Dustin Cutrer FR),

44.18.

Men 4x400 Meter Relay

1, BYU (Matthew Rowe SR, Paul Smith SO, David Chesser JR, Greg Flint SR),

3:07.72. 2, Wyoming (Dominic Baysinger FR, Jeremiah Johnson SO, Robert Harris

SO, Jermaine Kelly SO), 3:11.32. 3, Colorado St. (Brandon Kent JR, Justin

Hazzard SO, Brian Kelly SR, Drew Morano FR), 3:13.70. 4, New Mexico (Randle

McCain FR, RaShawn Jackson SO, Jeramie White FR, Isaac Burgener JR), 3:15.22.

5, Air Force (Troy Jensen SO, Jim Campbell SR, Sean Temple SR, Kory Pearson

SO), 3:15.96. 6, Utah (Rob Stark FR, Andrew Fresques FR, Aaron Weispfenning

FR, Damian Mora FR), 3:28.77.

Men High Jump

1, Hank Baskett, New Mexico, 2.11m, (6-11). 2, Phillip Thomas, Wyoming, 2.01m,

(6-07). 3, Jared Grant, Wyoming, 2.01m, (6-07). 4, Jon Uher, Colorado St.,

2.01m, (6-07). 5, Bryce Nielsen, BYU, 2.01m, (6-07). 6, Jacob Benson, Colorado

St., 1.95m, (6-04.75). 7, Tim Hughes, Air Force, 1.95m, (6-04.75). 7, Michael

Powdrell, New Mexico, 1.95m, (6-04.75). 9, Curtis Pugsley, BYU, 1.90m,

(6-02.75). 10, Devin Scoresby, BYU, 1.85m, (6-00.75). 11, Caleb Pelger, Air

Force, 1.85m, (6-00.75). 11, Devin Howe, BYU, 1.85m, (6-00.75).

Men Pole Vault

1, Robison Pratt, BYU, 5.42m, (17-09.25). 2, Paul Gensic, Air Force, 5.42m,

(17-09.25). 3, Makisi Haleck, Air Force, 5.02m, (16-05.50). 4, Robert

Caldwell, New Mexico, 4.77m, (15-07.75). 5, Jason Jones, Air Force, 4.77m,

(15-07.75). --, Derek Mackel, New Mexico, NH. --, Mike Plum, Utah, NH. --,

Branden Bennett, New Mexico, NH. --, Mark Johnson, New Mexico, NH. --, Trent

Powell, BYU, NH. --, Christian Morgan, Air Force, NH. --, Dustin Cutrer, Utah,

NH. --, Curtis Pugsley, BYU, NH.

Men Long Jump

1, Anthony Park, Air Force, 7.15m, w:-1.6 (23-05.50). 2, Chris Banks, Air

Force, 7.10m, w:-1.8 (23-03.50). 3, Jacob Benson, Colorado St., 7.09m, w:1.0

(23-03.25). 4, Matthew Anderson, BYU, 6.97m, w:0.3 (22-10.50). 5, Michael

Powdrell, New Mexico, 6.97m, w:-1.3 (22-10.50). 6, Rodrigo Mendes, BYU, 6.94m,

w:-1.9 (22-09.25). 7, Devin Scoresby, BYU, 6.90m, w:-0.8 (22-07.75). 8, Blake

Jackson, Wyoming, 6.88m, w:-0.6 (22-07). 9, Nick Bromberek, Air Force, 6.81m,

w:1.5 (22-04.25). 10, DeVale Johnson, Wyoming, 6.80m, w:0.5 (22-03.75). 11,

Kevin Johnson, Colorado St., 6.65m, w:-1.0 (21-10). 12, Dan Feltman, New

Mexico, 6.62m, w:-1.7 (21-08.75). 13, Willie Yuen, New Mexico, 6.60m, w:1.5

(21-08). 14, Mark Johnson, New Mexico, 6.53m, w:-2.1 (21-05.25). 15, Caleb

Pelger, Air Force, 6.11m, w:-0.8 (20-00.50). 16, Brian Walsh, Air Force,

6.08m, w:-0.4 (19-11.50). 17, Mike Plum, Utah, 5.82m, w:2.9 (19-01.25).

Men Triple Jump

1, Rodrigo Mendes, BYU, 15.75m, w:0.9 (51-08.25). 2, Anthony Park, Air Force,

15.24m, w:0.3 (50-00). 3, Chris Banks, Air Force, 15.13m, w:-0.2 (49-07.75).

4, Willie Yuen, New Mexico, 14.42m, w:0.4 (47-03.75). 5, Matthew Anderson,

BYU, 14.16m, w:1.0 (46-05.50). 6, Jacob Benson, Colorado St., 14.13m, w:0.3

(46-04.25). 7, Blake Jackson, Wyoming, 14.07m, w:1.6 (46-02). 8, Kevin

Johnson, Colorado St., 14.01m, w:-0.8 (45-11.75). 9, Dan Feltman, New Mexico,

13.65m, w:0.3 (44-09.50). 10, DeVale Johnson, Wyoming, 13.59m, w:0.6 (44-07).

--, Brian Walsh, Air Force, FOUL, w:NWI. --, Caleb Pelger, Air Force, FOUL,

w:NWI.

Men Shot Put

1, Niklas Arrhenius, BYU, 18.88m, (61-11.50). 2, Magnus Lohse, Colorado St.,

18.44m, (60-06). 3, Daniel Arrhenius, BYU, 17.60m, (57-09). 4, Jeremy Graff,

Colorado St., 17.23m, (56-06.50). 5, Nate Heyrman, Colorado St., 16.85m,

(55-03.50). 6, Jason Barkermeyer, New Mexico, 16.60m, (54-05.50). 7, Trey

Eder, Colorado St., 16.30m, (53-05.75). 8, Jason McNeal, Air Force, 15.29m,

(50-02). 9, Brad Vodicka, Wyoming, 15.13m, (49-07.75). 10, Jace Rivera,

Colorado St., 14.77m, (48-05.50). 11, James Cale, Colorado St., 14.53m,

(47-08). 12, Brent Hawker, Utah, 12.76m, (41-10.50).

Men Discus Throw

1, Niklas Arrhenius, BYU, 57.36m, (188-02). 2, Daniel Arrhenius, BYU, 53.41m,

(175-03). 3, James Cale, Colorado St., 51.62m, (169-04). 4, Jeremy Graff,

Colorado St., 51.60m, (169-03). 5, Nate Heyrman, Colorado St., 49.68m,

(163-00). 6, Jason Fearheiley, Colorado St., 49.43m, (162-02). 7, Trey Eder,

Colorado St., 47.23m, (154-11). 8, Tim Russell, Wyoming, 47.17m, (154-09). 9,

Brent Hawker, Utah, 45.34m, (148-09). 10, Jace Rivera, Colorado St., 45.05m,

(147-10). 11, Jason Barkermeyer, New Mexico, 44.03m, (144-05). --, Magnus

Lohse, Colorado St., FOUL.

Men Hammer Throw

1, Zack Schaefer, Wyoming, 65.17m, (213-10). 2, James Cale, Colorado St.,

60.92m, (199-10). 3, Nate Heyrman, Colorado St., 59.26m, (194-05). 4, Jace

Rivera, Colorado St., 58.75m, (192-09). 5, Jason McNeal, Air Force, 58.69m,

(192-07). 6, Jeremy Graff, Colorado St., 58.39m, (191-07). 7, Jason

Fearheiley, Colorado St., 49.35m, (161-11). 8, Joshua Parra, New Mexico,

49.27m, (161-08). 9, Trey Eder, Colorado St., 48.22m, (158-02). 10, Brent

Hawker, Utah, 41.81m, (137-02).

Men Javelin Throw

1, Matt Hickman, BYU, 64.22m, (210-08). 2, Matthew Johnston, BYU, 61.37m,

(201-04). 3, Brandon Murphy, Air Force, 61.06m, (200-04). 4, Marcus Wells, Air

Force, 60.36m, (198-00). 5, Dan Feltman, New Mexico, 60.02m, (196-11). 6,

Dustin Cutrer, Utah, 59.87m, (196-05). 7, Chris Ahlgrim, Colorado St., 59.84m,

(196-04). 8, Jimmy Minner, New Mexico, 59.67m, (195-09). 9, Jason Fearheiley,

Colorado St., 56.45m, (185-02). 10, Ruben Trujillo, New Mexico, 46.25m,

(151-09).

Women 100 Meter Dash Finals

(w: -1.0) 1, Halima DeCree, UNLV, 11.60. 2, Nicole Ireland, SDSU, 11.61. 3,

Tonette Dyer, SDSU, 11.74. 4, Jennifer Rockwell, BYU, 11.93. 5, Amanda Hopper,

Wyoming, 12.11. 6, Amy Menlove, BYU, 12.17. 7, Jillita Griffin, SDSU, 12.30.

8, Heather Heron, SDSU, 12.39.

Women 200 Meter Dash

(w: -0.8) 1, Tonette Dyer, SDSU, 22.95. 2, Jessica Fox, Wyoming, 23.70. 3,

Halima DeCree, UNLV, 23.75. 4, Jennifer Rockwell, BYU, 24.04. 5, Kima Wells,

Wyoming, 24.09. 6, Amanda Hopper, Wyoming, 24.49. 7, Nicole Ireland, SDSU,

24.51. 8, Kimilia Davis, New Mexico, 24.86. 9, Heather Heron, SDSU, 25.74.

Women 400 Meter Dash

1, Tonette Dyer, SDSU, 51.15. 2, Jessica Fox, Wyoming, 52.92. 3, Larnie Boyd,

SDSU, 54.11. 4, Kima Wells, Wyoming, 54.17. 5, Mary Bennion, BYU, 54.93. 6,

Megan Fox, Colorado St., 55.14. 7, Kimilia Davis, New Mexico, 55.49. 8,

Hollann Givens, SDSU, 56.96. 9, Katrice Thomas, Colorado St., 59.47.

Women 800 Meter Run

1, Julie Cameron, BYU, 2:09.60. 2, Tanice Barnett, Wyoming, 2:10.39. 3, Nellie

Hammons, Utah, 2:10.41. 4, Kathryn Andersen, BYU, 2:10.63. 5, Jamillah Titus,

SDSU, 2:13.14. 6, Cindy Dawson, Air Force, 2:13.40. 7, Andrea Davidson, Utah,

2:13.56. 8, Jackie Duncan, SDSU, 2:15.92. 9, Larnie Boyd, SDSU, 2:24.86.

Women 1500 Meter Run

1, Kathryn Andersen, BYU, 4:23.78. 2, Ann Heiner, BYU, 4:30.24. 3, Jacquelyne

Gallegos, New Mexico, 4:31.94. 4, Jennie Haertel, Utah, 4:33.24. 5, Micheala

Mannova, BYU, 4:35.79. 6, Nichole Graham, Air Force, 4:37.15. 7, Laura Turner,

BYU, 4:38.78. 8, Maggie Diller, Wyoming, 4:40.52. 9, Amanda Swann, New Mexico,

4:44.77. 10, Nicole Feest, Colorado St., 4:45.60. 11, Beth Catherwood, Air

Force, 4:47.00. 12, Colleen Blair, Colorado St., 4:48.69.

Women 3000 Meter Steeplechase

1, Lisa Antonelli, BYU, 10:29.62. 2, Amber Harper, BYU, 10:33.19. 3, Marie

Nilsson, SDSU, 10:43.66. 4, Rena Williams, BYU, 10:48.49. 5, Kristy Barrus,

BYU, 10:55.78. 6, Jean Taylor, Air Force, 10:59.16. 7, Margaret Frash, Air

Force, 11:00.24. 8, Rebekah Yetzer, Colorado St., 11:15.71. 9, Michele Suszek,

UNLV, 11:19.97. 10, Christine Michel, Wyoming, 12:53.37.

Women 5000 Meter Run

1, Micheala Mannova, BYU, 16:46.95. 2, Laura Turner, BYU, 17:02.56. 3, Ruth

Graham, BYU, 17:10.29. 4, Elise Greenwood, Utah, 17:15.32. 5, Colleen Blair,

Colorado St., 17:17.16. 6, Suzanna L. Logan, BYU, 17:20.85. 7, Emily Raymond,

BYU, 17:21.25. 8, Whitney McDonald, BYU, 17:23.43. 9, Nicole Feest, Colorado

St., 17:28.78. 10, Jennifer Thompson, Wyoming, 17:46.32. 11, Sarah Gonzales,

New Mexico, 17:52.54. 12, Natalie Kean, Wyoming, 17:56.70. 13, Lindsay Grose,

Air Force, 17:58.16. 14, Ashley Snyder, Air Force, 18:02.00. 15, Timmie

Murphy, New Mexico, 18:02.76. 16, Jami Caldwell, BYU, 18:05.32. 17, Michele

Suszek, UNLV, 18:37.74. 18, Christal Cuadra, SDSU, 19:03.22. 19, Erin Hammond,

UNLV, 20:18.83. 20, Colleen O'Brien, UNLV, 20:29.95. 21, Katie Hughes, UNLV,

21:01.97. --, Michelle Kvernmo, Wyoming, DNF. --, Jean Taylor, Air Force, DNF.

--, Marie Nilsson, SDSU, DNF. --, Nicki Hugie, Utah, DNF.

Women 10000 Meter Run

1, Emily Raymond, BYU, 36:08.50. 2, Whitney McDonald, BYU, 36:45.77. 3,

Suzanna L. Logan, BYU, 37:29.51. 4, Jami Caldwell, BYU, 37:30.56. 5, Jennifer

Kintzley, Colorado St., 37:57.13. 6, Michelle Kvernmo, Wyoming, 38:11.17. 7,

Emerald Reid, Wyoming, 38:16.59. 8, Vivien Aspden, Air Force, 38:40.43. 9,

Anne Chumlea, Air Force, 39:08.96. 10, Christal Cuadra, SDSU, 39:57.22. 11,

Brooke Gosling, New Mexico, 41:25.19.

Women 100 Meter Hurdles Finals

(w: -0.4) 1, Nicole Ireland, SDSU, 13.35. 2, Shauna Smith, Wyoming, 13.56. 3,

Heather Heron, SDSU, 13.81. 4, Miesha McClendon, UNLV, 14.07. 5, Janine

Polischuk, SDSU, 14.40. 6, Jenn Jackman, Utah, 14.53. 7, Ainsley Thrailkill,

Wyoming, 14.67. 8, Genelle Chapman, Air Force, 15.00.

Women 400 Meter Hurdles

1, Nicole Ireland, SDSU, 58.94. 2, Jenn Jackman, Utah, 59.92. 3, Heather

Heron, SDSU, 61.58. 4, Anita Nygaard, BYU, 62.01. 5, Ingvild Carstens,

Wyoming, 62.10. 6, Ainsley Thrailkill, Wyoming, 62.26. 7, Christine Spence,

UNLV, 66.46. --, Janine Polischuk, SDSU, DNF.

Women 4x100 Meter Relay

1, SDSU (Larnie Boyd SO, Tonette Dyer SR, Heather Heron JR, Nicole Ireland

SR), 44.45. 2, Wyoming (Shauna Smith JR, Kima Wells SR, Amanda Hopper FR,

Jessica Fox JR), 44.63. 3, UNLV (Christine Spence JR, Halima DeCree JR, Miesha

McClendon JR, Kiyota Reed JR), 45.41. 4, BYU (Amy Menlove FR, Jennifer

Rockwell JR, Anita Nygaard SO, Mary Bennion SO), 46.06. 5, New Mexico (Kimilia

Davis SO, Brandilyn Williams SO, Erin Teske JR, Keitha Pritchard FR), 47.88.

6, Utah (Meagan Anderson SO, Trisha Wagner JR, Jennifer Kaplar FR, Amanda

Feigt FR), 48.47. 7, Air Force (Sarah Rountree SO, Genelle Chapman FR, Jill

Adamek SO, Jami Hodge JR), 48.59. --, Colorado St. (Katie Lloyd FR, Janay

DeLoach FR, Tonya Cure FR, Megan Fox FR), DNF.

Women 4x400 Meter Relay

1, Wyoming (Amanda Hopper FR, Kima Wells SR, Tanice Barnett JR, Jessica Fox

JR), 3:41.07. 2, BYU (Mary Bennion SO, Anita Nygaard SO, Jennifer Rockwell JR,

Amy Menlove FR), 3:44.04. 3, UNLV (Deanna Appuglise SO, Michel Hunt JR, Ashley

Patin FR, Gaven Jones SO), 3:47.07. 4, Utah (Jenn Jackman JR, Amanda Feigt FR,

Andrea Davidson SR, Nellie Hammons SR), 3:47.41. 5, New Mexico (Brandilyn

Williams SO, Kimilia Davis SO, Brandale Mills FR, Sandra Maxwell SO), 3:48.07.

6, SDSU (Nicole Rothert FR, Hollann Givens SR, Nicole Carmier SO, Jamillah

Titus SO), 3:49.64. 7, Colorado St. (Cristina Gourdin JR, Zuzana Krajciova SR,

Tonya Cure FR, Megan Fox FR), 3:49.92. 8, Air Force (Jennifer Neville SO,

Genelle Chapman FR, Cindy Dawson JR, Jami Hodge JR), 3:58.40.

Women High Jump

1, Christine Spence, UNLV, 1.85m, (6-00.75). 2, Lindsey Metcalf, BYU, 1.82m,

(5-11.50). 3, Rheannon Backes, Colorado St., 1.76m, (5-09.25). 4, Cristina

Gourdin, Colorado St., 1.73m, (5-08). 5, Jamillah Titus, SDSU, 1.73m, (5-08).

6, Katie Decker, Utah, 1.65m, (5-05). 7, Tonya Cure, Colorado St., 1.65m,

(5-05). 7, Nicole Carmier, SDSU, 1.65m, (5-05). 7, Anna-Lee Walcott, BYU,

1.65m, (5-05). 10, Dawn Higginbotham, Air Force, 1.65m, (5-05). 11, Liis

Berendsen, BYU, 1.65m, (5-05). 12, Nicole Manicinelli, Utah, 1.60m, (5-03).

12, Aubry Startin, Utah, 1.60m, (5-03). 14, Steffanie Setliff, New Mexico,

1.60m, (5-03). 15, Jamie Munns, Utah, 1.55m, (5-01). --, Katie Lloyd, Colorado

St., NH.

Women Pole Vault

1, Bridgid Isworth, New Mexico, 3.85m, (12-07.50). 2, Erin Asay, SDSU, 3.75m,

(12-03.50). 3, Christine Ahn, Colorado St., 3.75m, (12-03.50). 4, Shayla

Balentine, SDSU, 3.75m, (12-03.50). 5, Cara Walker, SDSU, 3.65m, (11-11.75).

6, Susan Atwater, Utah, 3.65m, (11-11.75). 7, Tracy Hamblin, Utah, 3.52m,

(11-06.50). 8, Alicia Thompson, BYU, 3.52m, (11-06.50). 9, Mandie Rowell,

Utah, 3.52m, (11-06.50). 10, Trisha Wagner, Utah, 3.52m, (11-06.50). 11,

Stephanie Anderson, Wyoming, 3.22m, (10-06.75). 11, Amber Nolte, New Mexico,

3.22m, (10-06.75). 11, Liddy Steele, Utah, 3.22m, (10-06.75). 11, Erin

Richardson, Air Force, 3.22m, (10-06.75). 15, Makenzie Hobbs, BYU, 3.22m,

(10-06.75). --, Jody Sanborn, Wyoming, NH. --, Amy Gilliland, Air Force, NH.

Women Long Jump

1, Amy Menlove, BYU, 6.07m, w:0.3 (19-11). 2, Janay DeLoach, Colorado St.,

6.05m, w:-0.9 (19-10.25). 3, Amanda Feigt, Utah, 6.00m, w:-0.4 (19-08.25). 4,

Anna-Lee Walcott, BYU, 5.94m, w:2.4 (19-06). 5, Tonya Cure, Colorado St.,

5.72m, w:-2.1 (18-09.25). 6, Janine Polischuk, SDSU, 5.66m, w:0.5 (18-07). 7,

Lindsey Sommer, BYU, 5.61m, w:0.7 (18-05). 8, Megan Schauermann, SDSU, 5.54m,

w:0.6 (18-02.25). 9, Aniis Hopkins, Wyoming, 5.39m, w:0.5 (17-08.25). 10,

Tiffany Smith, UNLV, 5.38m, w:0.7 (17-08). 11, Amanda Huddleston, Colorado

St., 5.36m, w:-1.0 (17-07). 12, Liis Berendsen, BYU, 5.31m, w:1.9 (17-05.25).

13, Nicole Duhart, UNLV, 5.25m, w:0.3 (17-02.75). 14, Katy Barton, Utah,

5.23m, w:0.7 (17-02). 15, Kamila Rywelska, BYU, 5.18m, w:-0.9 (17-00). 16,

Janine Brathwaite, Wyoming, 5.13m, w:-0.4 (16-10). 17, Katie Lloyd, Colorado

St., 5.08m, w:0.8 (16-08). 18, Kat Cirone, Colorado St., 5.03m, w:0.3 (16-06).

19, Courtney Schlegel, Wyoming, 4.95m, w:-0.6 (16-03). 20, LaTravia Robinson,

Air Force, 4.71m, w:0.6 (15-05.50). --, Shayla Balentine, SDSU, FOUL, w:NWI.

Women Triple Jump

1, Kamila Rywelska, BYU, 12.72m, w:-0.9 (41-08.75). 2, Amanda Huddleston,

Colorado St., 12.43m, w:-0.7 (40-09.50). 3, Lindsey Sommer, BYU, 12.24m,

w:-2.4 (40-02). 4, Nicole Duhart, UNLV, 12.20m, w:-1.3 (40-00.50). 5, Nicole

Ireland, SDSU, 12.13m, w:-1.3 (39-09.75). 6, Liis Berendsen, BYU, 12.12m,

w:0.8 (39-09.25). 7, Hollann Givens, SDSU, 12.00m, w:-0.2 (39-04.50). 8,

Amanda Feigt, Utah, 11.95m, w:0.4 (39-02.50). 9, Courtney Schlegel, Wyoming,

11.66m, w:-1.2 (38-03.25). 10, Janine Polischuk, SDSU, 11.65m, w:-0.5

(38-02.75). 11, LaTravia Robinson, Air Force, 11.43m, w:0.3 (37-06). 12,

Suzanne Nguyen, New Mexico, 11.32m, w:-1.9 (37-01.75). 13, Megan Schauermann,

SDSU, 11.21m, w:-1.8 (36-09.50). 14, Jai McBride, New Mexico, 11.03m, w:-0.2

(36-02.25). 15, Kat Cirone, Colorado St., 11.02m, w:-0.4 (36-02). 16, Aniis

Hopkins, Wyoming, 10.93m, w:-0.5 (35-10.50). 17, Leah Burke, Wyoming, 10.81m,

w:0.3 (35-05.75). 18, Janine Brathwaite, Wyoming, 10.79m, w:-0.3 (35-05). 19,

Katy Barton, Utah, 10.73m, w:-0.6 (35-02.50).

Women Shot Put

1, Amanda Barnes, New Mexico, 15.52m, (50-11). 2, Loree Smith, Colorado St.,

15.52m, (50-11). 3, Keela Niemeyer, Colorado St., 15.37m, (50-05.25). 4,

Andrea Batt, Wyoming, 15.15m, (49-08.50). 5, Candace Hill, SDSU, 15.14m,

(49-08.25). 6, Dominique Boivin, Air Force, 13.77m, (45-02.25). 7, Maret

Komarova, BYU, 13.34m, (43-09.25). 8, Melissa Harms, Colorado St., 13.32m,

(43-08.50). 9, Olivia Korte, Air Force, 13.30m, (43-07.75). 10, Jill

McCormick, Colorado St., 13.18m, (43-03). 11, Candice Ekberg, Utah, 12.85m,

(42-02). 12, Angela Turner, UNLV, 11.95m, (39-02.50). 13, Sarah Romig, Utah,

11.68m, (38-04). 14, Teri Trautwein, UNLV, 11.08m, (36-04.25).

Women Discus Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 52.49m, (172-02). 2, Katie Hansen, Colorado St.,

49.35m, (161-11). 3, Candace Hill, SDSU, 48.66m, (159-08). 4, Keela Niemeyer,

Colorado St., 48.12m, (157-10). 5, Olivia Korte, Air Force, 47.87m, (157-01).

6, Dominique Boivin, Air Force, 47.06m, (154-05). 7, Jaime Fishencord, New

Mexico, 46.25m, (151-09). 8, Kristine Muth, Air Force, 46.09m, (151-02). 9,

Malita Bingham, BYU, 45.45m, (149-01). 10, Candice Ekberg, Utah, 44.88m,

(147-03). 11, Andrea Batt, Wyoming, 42.79m, (140-05). 12, Haley Hunt, Colorado

St., 42.59m, (139-09). 13, Leslie St. Pierre, SDSU, 41.16m, (135-00). 14, Jill

McCormick, Colorado St., 39.27m, (128-10). 15, Amanda Barnes, New Mexico,

37.97m, (124-07). 16, Heather Harding, UNLV, 37.02m, (121-05). --, Becky

Riddle, Utah, FOUL.

Women Hammer Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 60.56m, (198-08). 2, Vanessa Mortensen, Utah,

59.59m, (195-06). 3, Melissa Harms, Colorado St., 56.19m, (184-04). 4, Melissa

Vallejos, Wyoming, 54.15m, (177-08). 5, Haley Hunt, Colorado St., 54.15m,

(177-08). 6, Andrea Batt, Wyoming, 54.14m, (177-07). 7, Malita Bingham, BYU,

53.89m, (176-10). 8, Natasha Eldridge, Utah, 53.08m, (174-02). 9, Jaime

Fishencord, New Mexico, 52.52m, (172-04). 10, Kristina Glawe, Colorado St.,

50.58m, (165-11). 11, Keela Niemeyer, Colorado St., 48.64m, (159-07). 12,

Amber DeVries, Utah, 47.94m, (157-03). 13, Olivia Korte, Air Force, 47.75m,

(156-08). 14, Dominique Boivin, Air Force, 46.85m, (153-08). 15, Candace Hill,

SDSU, 46.29m, (151-10). 16, Angela Turner, UNLV, 44.88m, (147-03). 17,

Kristine Muth, Air Force, 43.62m, (143-01). 18, Leslie St. Pierre, SDSU,

42.22m, (138-06). 19, Autumn Beza, UNLV, 32.10m, (105-04).

Women Javelin Throw

1, Dana Pounds, Air Force, 50.34m, (165-02). 2, Lacy DeWall, Air Force,

45.20m, (148-03). 3, Veronica Gonzales, New Mexico, 44.65m, (146-06). 4,

Caitie Holliday, Air Force, 41.89m, (137-05). 5, Tiffany Rasmussen, BYU,

41.85m, (137-04). 6, Maret Komarova, BYU, 41.11m, (134-10). 7, Janine

Polischuk, SDSU, 40.49m, (132-10). 8, Sarah Romig, Utah, 39.35m, (129-01). 9,

Liddy Steele, Utah, 39.20m, (128-07). 10, Amber DeVries, Utah, 36.83m,

(120-10). 11, Kayla Brown, New Mexico, 36.05m, (118-03). 12, Lacey Bridges,

UNLV, 35.95m, (117-11). 13, Aspen McPartland, SDSU, 35.64m, (116-11). 14, Teri

Trautwein, UNLV, 30.02m, (98-06). 15, Autumn Beza, UNLV, 29.02m, (95-02).

Men Decathlon

1, Curtis Pugsley, BYU, 7462. 2, Mark Johnson, New Mexico, 7325. 3, Devin

Scoresby, BYU, 7244. 4, Dan Feltman, New Mexico, 7022. 5, Devin Howe, BYU,

6817. 6, Caleb Pelger, Air Force, 6415. 7, Bret Zowada, Wyoming, 6249. 8,

Brian Walsh, Air Force, 6188. 9, Kevin Johnson, Colorado St., 5714. 10, Mike

Plum, Utah, 5624.

Women Heptathlon

1, Janine Polischuk, SDSU, 5210. 2, Christine Spence, UNLV, 5194. 3, Anna-Lee

Walcott, BYU, 5130. 4, Liis Berendsen, BYU, 5074. 5, Katie Lloyd, Colorado

St., 4965. 6, Tonya Cure, Colorado St., 4565. 7, Ingvild Carstens, Wyoming,

4478. 8, Steffanie Setliff, New Mexico, 4433. 9, Jamillah Titus, SDSU, 4321.

10, Bridgid Isworth, New Mexico, 4298. 11, Dierra Poland, Air Force, 4188. 12,

Teri Trautwein, UNLV, 4113. 13, Leah Burke, Wyoming, 4045. 14, Nicole Carmier,

SDSU, 3964. 15, Trisha Wagner, Utah, 3920. 16, Liddy Steele, Utah, 3548. 17,

Cristina Gourdin, Colorado St., 3123.

Tags: Results