Women Win 20th Straight Outdoor Title; Men Claim 19th Overall | The Official Site of BYU Athletics

Women Win 20th Straight Outdoor Title; Men Claim 19th Overall

COLORADO SPRINGS -- Trailing by 16 points entering the final day of competition at the 2002 Mountain West Conference Track & Field Championships, the BYU men's track & field team racked up 89 points on the final day of competition to claim its 19th overall outdoor league title, including its fifth straight league outdoor championship. The BYU women, who held a 36-point lead entering the final day, cruised to a record 20th straight outdoor league title with 193.5 points.

"It's a new experience every year," BYU head women's coach Craig Poole said. "It really is. We never get tired of winning. We're just as thrilled about winning our twentieth as we were with winning our first. It never gets old. We've had a lot of great student-athletes come through our program over the years, and this year has been no exception."

BYU won the women's competition in dominating fashion 193.5 points, followed by Colorado State with 147.3 points. San Diego State finished third with 119.3 points, UNLV was fourth with 98 points, Wyoming finished fifth with 95 points, Utah scored 75.3 to finish sixth and New Mexico took seventh with 57.5 points. Air Force finished in eighth place with 32 points.

Individual winners for the Cougar women include Jaime Cottle (1,500), Michaela Mannova (3,000-meter steeplechase), Nikki Hughes (long jump), Lindsey Steele (high jump) and Lindsey Johnson (javelin).

Poole was named the MWC Women's Coach of the Year, while senior Nikki Hughes earned top-scoring honors with 32.5 points and was voted as one of three outstanding performers in the meet.

On the men's side, the Cougars racked up 228 points to claim the outdoor title over Colorado State, which won the indoor title earlier this year. The Rams finished in second with 179 points, followed by Air Force with 148.5 points. New Mexico finished fourth with 125.5 points, followed by Wyoming in fifth with 88 points. Utah rounded out the standings with 33 total points.

"To win this thing is really satisfying," BYU men's coach Mark Robison said. "I felt we were under some pressure after losing the indoor championship. With that kind of pressure, you're never sure how the kids will respond. It was a great team effort. Everyone worked hard and it paid off."

David Pendergrass was voted as the top freshman of the year after winning the high jump and finishing sixth in the triple jump.

Individual winners for the men include: David Pendergrass (high jump), Aron Szmuda (long jump), Daniel Arrhenius (discus), Matt Nielsen, Mao Tjiroze, Kish Beverly and Jeremy Stowell (4x400-meter relay).

MEN'S RECAP

The BYU men started the day with a victory in the high jump after freshman David Pendergrass cleared a personal-best 7-00.25. Pendergrass was the only competitor to clear the height, while New Mexico teammates Hank Baskett and Michael Powdrell finished second and third, respectively. With a first-, fourth- and sixth-place finish in the event, the Cougars scored 18 points in the event to pull within just two points of the overall team leader, Colorado State.

In the pole vault the Cougars scored 20.5 points with a second-, third-, fourth- and seventh-place finish to overtake Colorado State with 92.5 points to the Rams' 74. Junior Jeremy Kemp was the leading point-getter for the Cougars with a vault of 17-00.

After taking an 18.5 lead over the Rams in the pole vault, the Cougars finished second to Colorado State in the 4x100-meter relay. Teammates Matt Nielsen, Kish Beverley, Greg Flint and Aron Szmuda finished second in a season-best time of 40.50 to pick up eight team points for the Cougars and maintain a 16.5-point lead over CSU.

The Rams struck again in the 1,500-meters, winning the event in a time of 3:49.06. The Cougars finished fourth and fifth to score nine points, holding a 13-point lead after 11 events. Sophomore Steve Barrus finished fourth for BYU in a time of 3:56.13. Freshman Ty Jensen turned on the burners with 200 meters remaining to pass Torin Koos of Utah for fifth place in a time of 3:57.95.

In the 12th event, the Cougars' Daniel Arrhenius won the discus with a mark of 170-06 to score 10 team points, however Colorado State picked up 13 points in the event with a second-, fifth- and eight-place finish. After 12 complete events, the Cougars held to a slim 10-point lead over the Rams, 119-109.

In the 110-meter hurdles, Air Force gained significant ground on the Cougars and Rams with a first-, third-, and fourth-place finish to score 21 points. Colorado State cut into the Cougars' 10-point pre-race lead with a second-place finish, scoring eight team points. The Cougars, however, maintained the overall team lead with Russell Elggren's fifth-place finish. Elggren was clocked at 14.64 in the event, giving BYU a six-point lead over the Rams with a 123-117 advantage.

Seniors Kish Beverly and Mao Tjiroze tag-teamed for a one-two finish in the 400-meters, while teammate Jeremy Stowell finished fourth to give BYU 23 team points, and stretch its lead over Colorado State to 146-123. Beverly turned in a winning time of 46.74, while Tjiroze was clocked at 47.30.

The Rams again cut into the BYU lead with a first-place finish in the 100-meters, winning the event in a time of 10.41. Junior Matt Nieslen finished third, scoring six team points, in a time of 10.61. After 15 events, the Cougars held a slim 15-point advantage, 152-137.

The Cougars took control of the meet with a first-, second-, third- and fourth-place finish in the 800-meters, scoring an impressive 29 points in the event. With 250 meters remaining, senior Mao Tjiroze came from fifth place in the pack to overcome a 20-meter deficit and win the event in a time of 1:53.34. BYU stretched its lead to 39 points over the Rams with a 181-142 margin.

In the 400-meter hurdles, sophomore Greg Flint finsiehd in fourth with a time of 51.36. He scored five points for the Cougars, while Colorado State picked up 10 points in the event with a third- and fifth-place finish. Wyoming's Seth Billy won the event in a time of 50.07.

While Nielsen finished second in the 200 meters to score eight points for the Cougars, it was John Woods of Colorado State, who won the event in a time of 21.53 and claimed 10 more points for the Rams.

In the triple jump, junior Aron Szmuda finished in second with a distance of 52-07.25, while David Pendergrass, who earlier won the high jump, finished in sixth with a mark of 47-06.25. The Cougars registered 11 more points, while Colorado State did not score in the event. Entering the final two events, the Cougars clung to a 202-166 lead over the Rams.

In the 5,000-meters, the Cougars scored five points with a fourth-place finish from junior Andrew Carman, who completed the race in a time of 15:22.09. Colorado State picked up eight points in the event, but it would not be enough to overtake the Cougars entering the final event.

In the final event of the day, the Cougars' title-run became official with a first-place finish in the 4x400-meter relay. The Cougars were in fourth place after the first lap, but senior Kish Beverly made up the difference and moved BYU into the lead with two laps remaining. Mao Tjiroze carried the lead through the third lap before handing off to Matt Nielsen who carried the lead to the finish.

WOMEN'S RECAP

In the women's hammer, junior Dominique Green finished seventh and scored two points to keep BYU atop the team standings. Colorado State scored 24 points to narrow the Cougar lead to 17 points after the first event on Saturday.

Nikki Hughes and Lindsey Sommer went two-three in the triple jump to push the BYU lead over Colorado State to 26 points with 13 events to go in the meet. Hughes had a jump of 40-00.50 (12.20m) to finish second and Sommer had a mark of 39-01.00 (11.91m) to finish third..

The 4x100 relay team of Nikki Hughes, Andrea Combs, Aubrie Latimore and Jennifer Rockwell crossed the line third in a season-best time of 46.19 behind San Diego State in 44.24 and UNLV in 45.33.

Jaime Cottle won the 1,500-meter run in 4:32.09 to edge out teammate Kassi Andersen, who crossed the line second in 4:33.22 to help BYU score 18 points and go ahead of second place Colorado State by 36 points with 10 events completed.

Kelly-Ann Charles of Wyoming and Cougar Nikki Hughes had a photo finish in the 100-meter hurdles, with Charles coming out on top by two-tenths of a second. Charles had a time of 14.09 and Hughes finished in 14.11. With no Ram qualifiers in the 100-meter hurdles finals, BYU moved ahead of Colorado State by 44 points after 11 events.

The Cougars maintained their 44-point lead over Colorado State with nine events left on the strength of a sixth-place finish in the 400 by Jennifer Rockwell. Rockwell clocked a time of 55.97 in the 400 to score three points in the event.

Nikki Hughes concluded her performance with a fourth-place finish in the 100-meter dash, clocking a time of 12.16. Joining Hughes in the 100 for BYU was senior Andrea Combs, who finished seventh in 12.31. After scoring eight points in the 100, the Cougars moved ahead of Colorado State by 51 points after 13 events to all but wrap up their 20th consecutive conference outdoor title.

Colorado State's Mary Ridder picked up 10 points for her team, winning the 800-meter run in 2:12.17. Following Ridder, BYU finished second, third and fourth to score 19 more points and take a seemingly insurmountable 60-point lead with only seven events left. Jaime Cottle was the first Cougar to cross the line, in 2:08.88, followed by Holly Haguewood in 2:11.14 and Julia Ostler in 2:13.12.

The top finisher for BYU in the 400-meter hurdles was sophomore Kendal Hathaway, who started strong and held on to finish fourth in 1:01.88. Andrea Combs finished seventh in 1:02.40, crossing the line in 1:02.40. After 15 events, BYU had 159 points to lead Colorado State by 67 points.

Freshman Lindsey Steele was the fifth event winner for BYU, clearing a height of 5-08.75 (1.75m) to win the high jump over Kelli Myers of New Mexico. Candace Clifford finished in a tie with New Mexico's Erin Johnson for eighth with a mark of 5-05.00 (1.65m). At the conclusion of 16 events, BYU had 169.5 points, in front of Colorado State with 92 and Wyoming with 84.

Colorado State had first-, second- and fifth-place finishes in the discus to pick up 29 points and increase their second place total to 121 points. Aimee Nichols had a throw of 141-02.00 (43.02m) to finish sixth and bring the Cougars total after 17 events to 172.5.

Lindsey Thomsen made it six conference titles for BYU at the 2002 MWC Championships, winning the 5,000-meter run in 17:47.96. Devra Vierkant could not push past Colorado State's Kim Leal, finishing fourth in 18:15.67. With just the 4x400 remaining, the Cougars led Colorado State 187.5 to 136.

With their 20th straight conference title already in hand, the women's 4x400 relay team of Holly Haguewood, Andrea Combs, Jennifer Rockwell and Aubrie Latimore finished third to give the Cougars a four-day total of 193.5 points, ahead of Colorado State, who finished second with 147.33 and third-place San Diego State with 119.33.

MOUNTAIN WEST CONFERENCE - 5/15/2002 to 5/18/2002

Outdoor Track & Field Championships

USAF Academy, CO

Women 100 Meter Dash Finals

(w: -1.0) 1, Melinda Smedley, SDSU, 11.72. 2, Michele Davis, UNLV, 11.73. 3, Halima DeCree, UNLV,

11.84. 4, Nikki Hughes, BYU, 12.16. 5, Adelaide Harper, Wyoming, 12.17. 6, Jillita Griffin, SDSU, 12.24. 7, Andrea Combs, BYU, 12.31. 8, Dayna McMillen, New Mexico, 12.91.

Women 200 Meter Dash

(w: 0.4) 1, Michele Davis, UNLV, 23.00. 2, Melinda Smedley, SDSU, 23.32. 3, Tonette Dyer, SDSU,

23.36. 4, Nickeisha Charles, UNLV, 23.95. 5, Adelaide Harper, Wyoming, 24.17. 6, Jini Hogg, SDSU,

24.18. 7, Hollann Givens, SDSU, 24.27. 8, Katrice Thomas, Colorado St., 24.42.

Women 400 Meter Dash

1, Nickeisha Charles, UNLV, 52.60. 2, Shauna Smith, Wyoming, 53.04. 3, Jini Hogg, SDSU, 53.08. 4,

Jessica Fox, Wyoming, 53.46. 5, Hollann Givens, SDSU, 55.49. 6, Jennifer Rockwell, BYU, 55.97. 7,

Katrice Thomas, Colorado St., 56.09. 8, Siobhan Everson-Stewart, Colorado St., 56.15.

Women 800 Meter Run

1, Mary Ridder, Colorado St., 2:07.84. 2, Jamie Cottle, BYU, 2:08.88. 3, Holly Haguewood, BYU, 2:11.14.

4, Julia Ostler, BYU, 2:13.12. 5, Tiffany Sims-McCray, UNLV, 2:15.11. 6, Jennifer Stakiw, SDSU,

2:16.06. 7, Cindy Dawson, Air Force, 2:18.54. 8, Tara Hall, Utah, 2:21.43.

Women 1500 Meter Run

1, Jamie Cottle, BYU, 4:32.09. 2, Kathryn Andersen, BYU, 4:33.22. 3, Kim Watson, Colorado St., 4:40.24.

4, Elissa Ballas, Air Force, 4:48.10. 5, Jacquelyne Gallegos, New Mexico, 4:49.66. 6, Christy Virgin,

Colorado St., 4:51.37. 7, Jennifer Stakiw, SDSU, 4:52.43. 8, Kelly McPherson, Air Force, 4:53.95.

Women 5000 Meter Run

1, Lindsey Thomsen, BYU, 17:47.96. 2, Elizabeth Roodell, Colorado St., 17:54.23. 3, Kim Leal, Colorado

St., 18:11.16. 4, Devra Vierkant, BYU, 18:15.67. 5, Marget Larson, Colorado St., 18:19.45. 6, Zuzana Sarikova, Utah, 18:21.84. 7, Marisa Keefe, Colorado St., 18:50.15. 8, Elissa Ballas, Air Force, 19:11.12.

Women 10000 Meter Run

1, Kim Leal, Colorado St., 37:03.51. 2, Kristen Ogden, BYU, 37:27.40. 3, Zuzana Sarikova, Utah,

37:36.60. 4, Amy Bair, BYU, 38:08.79. 5, Emili Smith, BYU, 38:31.80. 6, Katie Moon, BYU, 38:58.74. 7,

Julie Osguthorpe, Utah, 39:20.96. 8, Elise Greenwood, Utah, 40:13.59.

Women 100 Meter Hurdles Finals

(w: -1.0) 1, Kelly-Ann Charles, Wyoming, 14.09. 2, Nikki Hughes, BYU, 14.11. 3, April Jackson, Utah,

14.40. 4, Chantel Yates, UNLV, 14.49. 5, Enioma Haynes, Wyoming, 14.51. 6, Miesha McClendon,

UNLV, 14.53. 7, Leslie Miller, SDSU, 14.70. 8, Kim Demers, Wyoming, 14.79.

Women 400 Meter Hurdles

1, Christine Spence, UNLV, 59.59. 2, Ryan Peters, SDSU, 59.91. 3, Kim Demers, Wyoming, 60.82. 4,

Kendal Hathaway, BYU, 61.88. 5, Erianne Allen, Utah, 62.03. 6, Shauna Smith, Wyoming, 62.16. 7,

Andrea Combs, BYU, 62.40. 8, Leslie Miller, SDSU, 62.41.

Women 3000 Meter Steeplechase

1, Micheala Mannova, BYU, 10:46.13. 2, Breanne Sandberg, BYU, 10:55.06. 3, Marget Larson, Colorado

St., 11:03.08. 4, Nan Kennard, BYU, 11:07.97. 5, Lara Coppinger, Air Force, 11:57.45. 6, Elise

Greenwood, Utah, 12:03.73. 7, Stephanie Hanks, Wyoming, 12:14.66. 8, Jean Taylor, Air Force, 12:53.73.

Women 4x100 Meter Relay

1, SDSU (Hollann Givens SO, Tonette Dyer SO, Jini Hogg JR, Melinda Smedley JR), 44.24. 2, UNLV

(Chantel Yates SO, Halima DeCree FR, Miesha McClendon FR, Michele Davis JR), 45.33. 3, BYU (Nikki

Hughes SR, Andrea Combs JR, Aubrie Latimore SO, Jennifer Rockwell FR), 46.19. 4, Wyoming (Kelly-

Ann Charles JR, Jessica Fox FR, Kim Demers JR, Adelaide Harper SR), 46.28. 5, Colorado St. (Cristina

Gourdin FR, Katrice Thomas FR, Heather Urbanoski FR, Sarah Niemann FR), 47.20. 6, New Mexico

(Dayna McMillen JR, Arline Smith JR, Kisha Smith SR, Erin Teske FR), 47.35. 7, Air Force (Tiffany

Bishop FR, Katy Crow JR, Jami Hodge FR, LaTravia Robinson SO), 48.72.

Women 4x400 Meter Relay

1, UNLV (Chantel Yates SO, Christine Spence SO, Nickeisha Charles SR, Michele Davis JR), 3:34.72. 2,

SDSU (Melinda Smedley JR, Jini Hogg JR, Hollann Givens SO, Tonette Dyer SO), 3:39.70. 3, BYU

(Holly Haguewood SR, Andrea Combs JR, Jennifer Rockwell FR, Aubrie Latimore SO), 3:43.63. 4,

Wyoming (Jessica Fox FR, Kim Demers JR, Enioma Haynes SR, Shauna Smith FR), 3:48.78. 5, Colorado

St. (Siobhan Everson-Stewart SR, Mary Ridder JR, Sarah Niemann FR, Katrice Thomas FR), 3:49.11. 6,

Utah (Kristy Slade JR, Erianne Allen SR, Jenn Jackman FR, Nellie Hammons SO), 3:52.29. 7, Air Force

Katy Crow JR, Cindy Dawson FR, Stephanie Cornell SO, Jami Hodge FR), 3:54.49. 8, New Mexico

Megan Bryant FR, Monica Christofferson SR, Jaime Hall FR, Keren Sari JR), 3:56.13.

Women High Jump

1, Lindsey Steele, BYU, 1.75m, (5-08.75). 2, Kelli Myers, New Mexico, 1.75m, (5-08.75). 3, Katie Harrop,

Utah, 1.70m, (5-07). 4, Chanua Johnson, Wyoming, 1.70m, (5-07). 5, April Jackson, Utah, 1.70m, (5-07).

6, Tianika Sharrieff, UNLV, 1.65m, (5-05). 6, Christine Spence, UNLV, 1.65m, (5-05). 8, Erin Johnson,

New Mexico, 1.65m, (5-05). 8, Candace Clifford, BYU, 1.65m, (5-05).

Women Pole Vault

1, Shayla Balentine, SDSU, 4.00m, (13-01.50). 2, Christine Ahn, Colorado St., 3.75m, (12-03.50). 2, Tricia

Gutierrez, SDSU, 3.75m, (12-03.50). 2, Brooke LoBue, Utah, 3.75m, (12-03.50). 5, Jesika Englebretson,

SDSU, 3.75m, (12-03.50). 6, Amber Nolte, New Mexico, 3.60m, (11-09.75). 7, Tracy Hamblin, Utah,

3.60m, (11-09.75). 8, Kate Yee, Colorado St., 3.45m, (11-03.75).

Women Long Jump

1, Nikki Hughes, BYU, 6.38m, w:2.0 (20-11.25). 2, Keren Sari, New Mexico, 6.08m, w:3.6 (19-11.50). 3,

Monique Harris, New Mexico, 5.96m, w:1.3 (19-06.75). 4, Kristy Slade, Utah, 5.65m, w:1.4 (18-06.50). 5,

Leslie Miller, SDSU, 5.53m, w:2.1 (18-01.75). 6, Tiffany Smith, UNLV, 5.53m, w:2.0 (18-01.75). 7,

Lindsey Sommer, BYU, 5.47m, w:2.1 (17-11.50). 8, Amanda Huddleston, Colorado St., 5.40m, w:1.7 (17-

08.75).

Women Triple Jump

1, Monique Harris, New Mexico, 12.69m, w:-0.4 (41-07.75). 2, Nikki Hughes, BYU, 12.20m, w:0.6 (40-

00.50). 3, Lindsey Sommer, BYU, 11.91m, w:2.1 (39-01). 4, Amanda Huddleston, Colorado St., 11.80m,

w:1.1 (38-08.75). 5, Tiffany Smith, UNLV, 11.67m, w:0.4 (38-03.50). 6, Megan Schauermann, SDSU,

11.64m, w:-0.2 (38-02.25). 7, LaTravia Robinson, Air Force, 11.55m, w:+0.0 (37-10.75). 8, Enioma

Haynes, Wyoming, 11.52m, w:0.5 (37-09.50).

Women Shot Put

1, Andrea Batt, Wyoming, 15.59m, (51-01.75). 2, Hannah Metzler, Colorado St., 15.39m, (50-06). 3,

Audrey Kiser, Utah, 14.70m, (48-02.75). 4, Keela Niemeyer, Colorado St., 14.64m, (48-00.50). 5, Amanda

Barnes, New Mexico, 14.24m, (46-08.75). 6, Julie Gunzel, Colorado St., 14.15m, (46-05.25). 7, Bobbi

Hall, New Mexico, 13.91m, (45-07.75). 8, Maret Komorovia, BYU, 13.80m, (45-03.50).

Women Discus Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 50.43m, (165-05). 2, Julie Gunzel, Colorado St., 47.33m, (155-03). 3,

Candace Hill, SDSU, 45.78m, (150-02). 4, Dominique Boivin, Air Force, 44.38m, (145-07). 5, Keela

Niemeyer, Colorado St., 44.31m, (145-04). 6, Aimee Nichols, BYU, 43.02m, (141-02). 7, Andrea Batt,

Wyoming, 42.46m, (139-04). 8, Meggan Shields, Colorado St., 41.88m, (137-05).

Women Hammer Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 58.67m, (192-06). 2, Julie Thomas, Wyoming, 55.36m, (181-07). 3, Hannah

Metzler, Colorado St., 54.54m, (178-11). 4, Melissa Harms, Colorado St., 53.55m, (175-08). 5, Andrea

Batt, Wyoming, 51.84m, (170-01). 6, Julie Gunzel, Colorado St., 51.79m, (169-11). 7, Dominque Green,

BYU, 49.75m, (163-03). 8, Natasha Eldridge, Utah, 49.02m, (160-10).

Women Javelin Throw

1, Lindsey Johnson, BYU, 49.61m, (162-09). 2, Andrea Batt, Wyoming, 48.01m, (157-06). 3, Missy Wood,

BYU, 44.85m, (147-02). 4, Jocelyn Dooley, Air Force, 44.27m, (145-03). 5, Casey Lektorich, UNLV,

1.86m, (137-04). 6, Jennifer Gardner, UNLV, 41.19m, (135-02). 7, Lacy Dewall, Air Force, 40.95m, (134-

04). 8, Erianne Allen, Utah, 39.89m, (130-10).

Women Heptathlon

1, Leslie Miller, SDSU, 5292. 2, Erianne Allen, Utah, 5159. 3, Keren Sari, New Mexico, 4944. 4, Kristy

Slade, Utah, 4884. 5, Cristina Gourdin, Colorado St., 4663. 6, Jennifer Rockwell, BYU, 4517. 7, Noelle

Pikus, Utah, 4407. 8, Amber Nolte, New Mexico, 3692.

Men 100 Meter Dash Finals

(w: -0.3) 1, John Woods, Colorado St., 10.41. 2, Quincy Wright, New Mexico, 10.47. 3, Matt Nielsen,

BYU, 10.61. 4, Mervin Swaby, Wyoming, 10.66. 5, Sean Ingram, Colorado St., 10.86. 6, Chris Garofola,

New Mexico, 10.98. 7, John Nance, New Mexico, 11.02. 8, Luke Marker, Air Force, 11.27.

Men 200 Meter Dash

(w: 1.0) 1, John Woods, Colorado St., 20.69. 2, Matt Nielsen, BYU, 20.92. 3, Nick Bromberek, Air Force,

21.34. 4, Kish Beverly, BYU, 21.35. 5, Chris Riggs, Colorado St., 21.52. 6, Jeremy Stowell, BYU, 21.78.

7, Nick Lott, New Mexico, 21.89. 8, John Nance, New Mexico, 22.05.

Men 400 Meter Dash

1, Kish Beverly, BYU, 46.74. 2, Mao Tjiroze, BYU, 47.30. 3, Sherown Campbell, Colorado St., 47.57. 4,

Jeremy Stowell, BYU, 47.85. 5, Cody Millemon, Wyoming, 47.86. 6, Tom Clark, Air Force, 47.90. 7, Nick

Lott, New Mexico, 48.41. 8, Jim Campbell, Air Force, 50.00.

Men 800 Meter Run Finals

1, Mao Tjiroze, BYU, 1:49.70. 2, Jeffrey Hopkinson, BYU, 1:50.04. 3, Chad Simkins, BYU, 1:51.59. 4,

Jeremy Trail, BYU, 1:52.11. 5, Bryant Bevan, Air Force, 1:52.51. 6, Gabe Olchin, Colorado St., 1:54.27. 7,

Ryan Lowen, Colorado St., 1:54.57. 8, Torin Koos, Utah, 1:55.18.

Men 1500 Meter Run

1, Rob Vermillion, Colorado St., 3:49.06. 2, Nephi Tyler, Utah, 3:51.69. 3, Brian Carpenter, Air Force,

3:53.37. 4, Steve Barrus, BYU, 3:56.13. 5, Ty Jensen, BYU, 3:57.95. 6, Torin Koos, Utah, 3:58.02. 7, Gabe

Olchin, Colorado St., 3:58.53. 8, Cameron Clarke, New Mexico, 3:59.68.

Men 5000 Meter Run

1, Teren Jameson, Utah, 14:57.49. 2, Ben Ortega, New Mexico, 15:12.94. 3, Ben Payne, Air Force,

15:18.45. 4, Andrew Carman, BYU, 15:22.09. 5, Paul DiGrappa, Colorado St., 15:24.89. 6, Josh Lybarger,

Colorado St., 15:26.82. 7, Chris Orrell, New Mexico, 15:28.56. 8, Bill Michel, Colorado St., 15:29.66.

Men 10000 Meter Run

1, Ben Payne, Air Force, 31:27.55. 2, Mark Nevers, BYU, 31:47.02. 3, Josh Lybarger, Colorado St.,

31:47.83. 4, Matt Gonzales, New Mexico, 31:59.33. 5, Chris Acs, Air Force, 32:26.96. 6, Lion Gallegos,

Utah, 32:45.81. 7, Brian Dumm, Air Force, 32:58.77. 8, Romney Stevens, Utah, 33:33.61.

Men 110 Meter Hurdles Finals

(w: 0.6) 1, Sean Temple, Air Force, 14.12. 2, Tom Waido, Colorado St., 14.31. 3, Marc Fulson, Air Force,

14.32. 4, Luke Marker, Air Force, 14.33. 5, Russell Elggren, BYU, 14.36. 6, Matt Bishop, New Mexico,

14.72. 7, Chris Garofola, New Mexico, 14.85. 8, Jim Campbell, Air Force, 14.91.

Men 400 Meter Hurdles

1, Seth Billy, Wyoming, 50.07. 2, David Lloyd, New Mexico, 50.55. 3, Tom Waido, Colorado St., 50.66. 4,

Greg Flint, BYU, 50.71. 5, Brian Williams, Colorado St., 52.09. 6, Sean Temple, Air Force, 52.24. 7, Justin

Massey, New Mexico, 52.33. 8, Tom Clark, Air Force, 52.88.

Men 3000 Meter Steeplechase

1, David Romero, Air Force, 9:21.42. 2, Tyler Bushnell, BYU, 9:26.16. 3, Albert Kelly, Air Force, 9:34.29.

4, Reagan Robb, Colorado St., 9:39.54. 5, BJ Christensen, Utah, 9:43.00. 6, Jeff Davidson, Utah, 9:52.32.

7, Jim Blech, Air Force, 10:12.34. 8, Richard Evanson, BYU, 10:35.11.

Men 4x100 Meter Relay

1, Colorado St. (Sherown Campbell FR, Chris Riggs JR, Sean Ingram SR, John Woods SO), 40.18. 2, BYU

(Matt Nielsen JR, Kish Beverly SR, Greg Flint SO, Aron Szmuda JR), 40.50. 3, New Mexico (Quincy

Wright JR, David Lloyd JR, John Nance SO, Nick Lott JR), 40.57. 4, Air Force (Nate Baldwin SO, Sean

Temple SO, Luke Marker SO, Nick Bromberek SO), 40.77. 5, Wyoming (Quincy Howe JR, Mervin

Swaby SR, Seth Billy JR, Brandon Inman FR), 41.18.

Men 4x400 Meter Relay

1, BYU (Jeremy Stowell SO, Kish Beverly SR, Mao Tjiroze SR, Matt Nielsen JR), 3:08.92. 2, Air Force

(Sean Temple SO, Marc Fulson JR, Tom Clark JR, Nick Bromberek SO), 3:10.66. 3, New Mexico (David

Lloyd JR, Nick Lott JR, Matt Bishop SO, Chris Garofola SO), 3:11.24. 4, Colorado St. (Tom Waido SO,

Brian Williams JR, Chris Riggs JR, Sherown Campbell FR), 3:11.35.

Men High Jump

1, David Pendergrass, BYU, 2.14m, (7-00.25). 2, Hank Baskett, New Mexico, 2.09m, (6-10.25). 3, Michael

Powdrell, New Mexico, 2.09m, (6-10.25). 4, Ammon Dahl, BYU, 2.04m, (6-08.25). 5, Jacob Benson,

Colorado St., 2.04m, (6-08.25). 6, Mark Barry, BYU, 1.94m, (6-04.25). 6, Tim Hughes, Air Force, 1.94m, (6-04.25). 8, Bret Zowada, Wyoming, 1.94m, (6-04.25).

Men Pole Vault

1, Paul Gensic, Air Force, 5.33m, (17-05.75). 2, Jeremy Kemp, BYU, 5.18m, MOUNTAIN WEST CONFERENCE - 5/15/2002 to 5/18/2002

Outdoor Track & Field Championships

USAF Academy, CO

Women 100 Meter Dash Finals

(w: -1.0) 1, Melinda Smedley, SDSU, 11.72. 2, Michele Davis, UNLV, 11.73. 3,

Halima DeCree, UNLV, 11.84. 4, Nikki Hughes, BYU, 12.16. 5, Adelaide Harper,

Wyoming, 12.17. 6, Jillita Griffin, SDSU, 12.24. 7, Andrea Combs, BYU, 12.31.

8, Dayna McMillen, New Mexico, 12.91.

Women 200 Meter Dash

(w: 0.4) 1, Michele Davis, UNLV, 23.00. 2, Melinda Smedley, SDSU, 23.32. 3,

Tonette Dyer, SDSU, 23.36. 4, Nickeisha Charles, UNLV, 23.95. 5, Adelaide

Harper, Wyoming, 24.17. 6, Jini Hogg, SDSU, 24.18. 7, Hollann Givens, SDSU,

24.27. 8, Katrice Thomas, Colorado St., 24.42.

Women 400 Meter Dash

1, Nickeisha Charles, UNLV, 52.60. 2, Shauna Smith, Wyoming, 53.04. 3, Jini

Hogg, SDSU, 53.08. 4, Jessica Fox, Wyoming, 53.46. 5, Hollann Givens, SDSU,

55.49. 6, Jennifer Rockwell, BYU, 55.97. 7, Katrice Thomas, Colorado St.,

56.09. 8, Siobhan Everson-Stewart, Colorado St., 56.15.

Women 800 Meter Run

1, Mary Ridder, Colorado St., 2:07.84. 2, Jamie Cottle, BYU, 2:08.88. 3, Holly

Haguewood, BYU, 2:11.14. 4, Julia Ostler, BYU, 2:13.12. 5, Tiffany

Sims-McCray, UNLV, 2:15.11. 6, Jennifer Stakiw, SDSU, 2:16.06. 7, Cindy

Dawson, Air Force, 2:18.54. 8, Tara Hall, Utah, 2:21.43.

Women 1500 Meter Run

1, Jamie Cottle, BYU, 4:32.09. 2, Kathryn Andersen, BYU, 4:33.22. 3, Kim

Watson, Colorado St., 4:40.24. 4, Elissa Ballas, Air Force, 4:48.10. 5,

Jacquelyne Gallegos, New Mexico, 4:49.66. 6, Christy Virgin, Colorado St.,

4:51.37. 7, Jennifer Stakiw, SDSU, 4:52.43. 8, Kelly McPherson, Air Force,

4:53.95.

Women 5000 Meter Run

1, Lindsey Thomsen, BYU, 17:47.96. 2, Elizabeth Roodell, Colorado St.,

17:54.23. 3, Kim Leal, Colorado St., 18:11.16. 4, Devra Vierkant, BYU,

18:15.67. 5, Marget Larson, Colorado St., 18:19.45. 6, Zuzana Sarikova, Utah,

18:21.84. 7, Marisa Keefe, Colorado St., 18:50.15. 8, Elissa Ballas, Air

Force, 19:11.12.

Women 10000 Meter Run

1, Kim Leal, Colorado St., 37:03.51. 2, Kristen Ogden, BYU, 37:27.40. 3,

Zuzana Sarikova, Utah, 37:36.60. 4, Amy Bair, BYU, 38:08.79. 5, Emili Smith,

BYU, 38:31.80. 6, Katie Moon, BYU, 38:58.74. 7, Julie Osguthorpe, Utah,

39:20.96. 8, Elise Greenwood, Utah, 40:13.59.

Women 100 Meter Hurdles Finals

(w: -1.0) 1, Kelly-Ann Charles, Wyoming, 14.09. 2, Nikki Hughes, BYU, 14.11.

3, April Jackson, Utah, 14.40. 4, Chantel Yates, UNLV, 14.49. 5, Enioma

Haynes, Wyoming, 14.51. 6, Miesha McClendon, UNLV, 14.53. 7, Leslie Miller,

SDSU, 14.70. 8, Kim Demers, Wyoming, 14.79.

Women 400 Meter Hurdles

1, Christine Spence, UNLV, 59.59. 2, Ryan Peters, SDSU, 59.91. 3, Kim Demers,

Wyoming, 60.82. 4, Kendal Hathaway, BYU, 61.88. 5, Erianne Allen, Utah, 62.03.

6, Shauna Smith, Wyoming, 62.16. 7, Andrea Combs, BYU, 62.40. 8, Leslie

Miller, SDSU, 62.41.

Women 3000 Meter Steeplechase

1, Micheala Mannova, BYU, 10:46.13. 2, Breanne Sandberg, BYU, 10:55.06. 3,

Marget Larson, Colorado St., 11:03.08. 4, Nan Kennard, BYU, 11:07.97. 5, Lara

Coppinger, Air Force, 11:57.45. 6, Elise Greenwood, Utah, 12:03.73. 7,

Stephanie Hanks, Wyoming, 12:14.66. 8, Jean Taylor, Air Force, 12:53.73.

Women 4x100 Meter Relay

1, SDSU (Hollann Givens SO, Tonette Dyer SO, Jini Hogg JR, Melinda Smedley

JR), 44.24. 2, UNLV (Chantel Yates SO, Halima DeCree FR, Miesha McClendon FR,

Michele Davis JR), 45.33. 3, BYU (Nikki Hughes SR, Andrea Combs JR, Aubrie

Latimore SO, Jennifer Rockwell FR), 46.19. 4, Wyoming (Kelly-Ann Charles JR,

Jessica Fox FR, Kim Demers JR, Adelaide Harper SR), 46.28. 5, Colorado St.

(Cristina Gourdin FR, Katrice Thomas FR, Heather Urbanoski FR, Sarah Niemann

FR), 47.20. 6, New Mexico (Dayna McMillen JR, Arline Smith JR, Kisha Smith SR,

Erin Teske FR), 47.35. 7, Air Force (Tiffany Bishop FR, Katy Crow JR, Jami

Hodge FR, LaTravia Robinson SO), 48.72.

Women 4x400 Meter Relay

1, UNLV (Chantel Yates SO, Christine Spence SO, Nickeisha Charles SR, Michele

Davis JR), 3:34.72. 2, SDSU (Melinda Smedley JR, Jini Hogg JR, Hollann Givens

SO, Tonette Dyer SO), 3:39.70. 3, BYU (Holly Haguewood SR, Andrea Combs JR,

Jennifer Rockwell FR, Aubrie Latimore SO), 3:43.63. 4, Wyoming (Jessica Fox

FR, Kim Demers JR, Enioma Haynes SR, Shauna Smith FR), 3:48.78. 5, Colorado

St. (Siobhan Everson-Stewart SR, Mary Ridder JR, Sarah Niemann FR, Katrice

Thomas FR), 3:49.11. 6, Utah (Kristy Slade JR, Erianne Allen SR, Jenn Jackman

FR, Nellie Hammons SO), 3:52.29. 7, Air Force (Katy Crow JR, Cindy Dawson FR,

Stephanie Cornell SO, Jami Hodge FR), 3:54.49. 8, New Mexico (Megan Bryant FR,

Monica Christofferson SR, Jaime Hall FR, Keren Sari JR), 3:56.13.

Women High Jump

1, Lindsey Steele, BYU, 1.75m, (5-08.75). 2, Kelli Myers, New Mexico, 1.75m,

(5-08.75). 3, Katie Harrop, Utah, 1.70m, (5-07). 4, Chanua Johnson, Wyoming,

1.70m, (5-07). 5, April Jackson, Utah, 1.70m, (5-07). 6, Tianika Sharrieff,

UNLV, 1.65m, (5-05). 6, Christine Spence, UNLV, 1.65m, (5-05). 8, Erin

Johnson, New Mexico, 1.65m, (5-05). 8, Candace Clifford, BYU, 1.65m, (5-05).

Women Pole Vault

1, Shayla Balentine, SDSU, 4.00m, (13-01.50). 2, Christine Ahn, Colorado St.,

3.75m, (12-03.50). 2, Tricia Gutierrez, SDSU, 3.75m, (12-03.50). 2, Brooke

LoBue, Utah, 3.75m, (12-03.50). 5, Jesika Englebretson, SDSU, 3.75m,

(12-03.50). 6, Amber Nolte, New Mexico, 3.60m, (11-09.75). 7, Tracy Hamblin,

Utah, 3.60m, (11-09.75). 8, Kate Yee, Colorado St., 3.45m, (11-03.75).

Women Long Jump

1, Nikki Hughes, BYU, 6.38m, w:2.0 (20-11.25). 2, Keren Sari, New Mexico,

6.08m, w:3.6 (19-11.50). 3, Monique Harris, New Mexico, 5.96m, w:1.3

(19-06.75). 4, Kristy Slade, Utah, 5.65m, w:1.4 (18-06.50). 5, Leslie Miller,

SDSU, 5.53m, w:2.1 (18-01.75). 6, Tiffany Smith, UNLV, 5.53m, w:2.0

(18-01.75). 7, Lindsey Sommer, BYU, 5.47m, w:2.1 (17-11.50). 8, Amanda

Huddleston, Colorado St., 5.40m, w:1.7 (17-08.75).

Women Triple Jump

1, Monique Harris, New Mexico, 12.69m, w:-0.4 (41-07.75). 2, Nikki Hughes,

BYU, 12.20m, w:0.6 (40-00.50). 3, Lindsey Sommer, BYU, 11.91m, w:2.1 (39-01).

4, Amanda Huddleston, Colorado St., 11.80m, w:1.1 (38-08.75). 5, Tiffany

Smith, UNLV, 11.67m, w:0.4 (38-03.50). 6, Megan Schauermann, SDSU, 11.64m,

w:-0.2 (38-02.25). 7, LaTravia Robinson, Air Force, 11.55m, w:+0.0 (37-10.75).

8, Enioma Haynes, Wyoming, 11.52m, w:0.5 (37-09.50).

Women Shot Put

1, Andrea Batt, Wyoming, 15.59m, (51-01.75). 2, Hannah Metzler, Colorado St.,

15.39m, (50-06). 3, Audrey Kiser, Utah, 14.70m, (48-02.75). 4, Keela Niemeyer,

Colorado St., 14.64m, (48-00.50). 5, Amanda Barnes, New Mexico, 14.24m,

(46-08.75). 6, Julie Gunzel, Colorado St., 14.15m, (46-05.25). 7, Bobbi Hall,

New Mexico, 13.91m, (45-07.75). 8, Maret Komorovia, BYU, 13.80m, (45-03.50).

Women Discus Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 50.43m, (165-05). 2, Julie Gunzel, Colorado St.,

47.33m, (155-03). 3, Candace Hill, SDSU, 45.78m, (150-02). 4, Dominique

Boivin, Air Force, 44.38m, (145-07). 5, Keela Niemeyer, Colorado St., 44.31m,

(145-04). 6, Aimee Nichols, BYU, 43.02m, (141-02). 7, Andrea Batt, Wyoming,

42.46m, (139-04). 8, Meggan Shields, Colorado St., 41.88m, (137-05).

Women Hammer Throw

1, Loree Smith, Colorado St., 58.67m, (192-06). 2, Julie Thomas, Wyoming,

55.36m, (181-07). 3, Hannah Metzler, Colorado St., 54.54m, (178-11). 4,

Melissa Harms, Colorado St., 53.55m, (175-08). 5, Andrea Batt, Wyoming,

51.84m, (170-01). 6, Julie Gunzel, Colorado St., 51.79m, (169-11). 7, Dominque

Green, BYU, 49.75m, (163-03). 8, Natasha Eldridge, Utah, 49.02m, (160-10).

Women Javelin Throw

1, Lindsey Johnson, BYU, 49.61m, (162-09). 2, Andrea Batt, Wyoming, 48.01m,

(157-06). 3, Missy Wood, BYU, 44.85m, (147-02). 4, Jocelyn Dooley, Air Force,

44.27m, (145-03). 5, Casey Lektorich, UNLV, 41.86m, (137-04). 6, Jennifer

Gardner, UNLV, 41.19m, (135-02). 7, Lacy Dewall, Air Force, 40.95m, (134-04).

8, Erianne Allen, Utah, 39.89m, (130-10).

Women Heptathlon

1, Leslie Miller, SDSU, 5292. 2, Erianne Allen, Utah, 5159. 3, Keren Sari, New

Mexico, 4944. 4, Kristy Slade, Utah, 4884. 5, Cristina Gourdin, Colorado St.,

4663. 6, Jennifer Rockwell, BYU, 4517. 7, Noelle Pikus, Utah, 4407. 8, Amber

Nolte, New Mexico, 3692.

Men 100 Meter Dash Finals

(w: -0.3) 1, John Woods, Colorado St., 10.41. 2, Quincy Wright, New Mexico,

10.47. 3, Matt Nielsen, BYU, 10.61. 4, Mervin Swaby, Wyoming, 10.66. 5, Sean

Ingram, Colorado St., 10.86. 6, Chris Garofola, New Mexico, 10.98. 7, John

Nance, New Mexico, 11.02. 8, Luke Marker, Air Force, 11.27.

Men 200 Meter Dash

(w: 1.0) 1, John Woods, Colorado St., 20.69. 2, Matt Nielsen, BYU, 20.92. 3,

Nick Bromberek, Air Force, 21.34. 4, Kish Beverly, BYU, 21.35. 5, Chris Riggs,

Colorado St., 21.52. 6, Jeremy Stowell, BYU, 21.78. 7, Nick Lott, New Mexico,

21.89. 8, John Nance, New Mexico, 22.05.

Men 400 Meter Dash

1, Kish Beverly, BYU, 46.74. 2, Mao Tjiroze, BYU, 47.30. 3, Sherown Campbell,

Colorado St., 47.57. 4, Jeremy Stowell, BYU, 47.85. 5, Cody Millemon, Wyoming,

47.86. 6, Tom Clark, Air Force, 47.90. 7, Nick Lott, New Mexico, 48.41. 8, Jim

Campbell, Air Force, 50.00.

Men 800 Meter Run Finals

1, Mao Tjiroze, BYU, 1:49.70. 2, Jeffrey Hopkinson, BYU, 1:50.04. 3, Chad

Simkins, BYU, 1:51.59. 4, Jeremy Trail, BYU, 1:52.11. 5, Bryant Bevan, Air

Force, 1:52.51. 6, Gabe Olchin, Colorado St., 1:54.27. 7, Ryan Lowen, Colorado

St., 1:54.57. 8, Torin Koos, Utah, 1:55.18.

Men 1500 Meter Run

1, Rob Vermillion, Colorado St., 3:49.06. 2, Nephi Tyler, Utah, 3:51.69. 3,

Brian Carpenter, Air Force, 3:53.37. 4, Steve Barrus, BYU, 3:56.13. 5, Ty

Jensen, BYU, 3:57.95. 6, Torin Koos, Utah, 3:58.02. 7, Gabe Olchin, Colorado

St., 3:58.53. 8, Cameron Clarke, New Mexico, 3:59.68.

Men 5000 Meter Run

1, Teren Jameson, Utah, 14:57.49. 2, Ben Ortega, New Mexico, 15:12.94. 3, Ben

Payne, Air Force, 15:18.45. 4, Andrew Carman, BYU, 15:22.09. 5, Paul DiGrappa,

Colorado St., 15:24.89. 6, Josh Lybarger, Colorado St., 15:26.82. 7, Chris

Orrell, New Mexico, 15:28.56. 8, Bill Michel, Colorado St., 15:29.66.

Men 10000 Meter Run

1, Ben Payne, Air Force, 31:27.55. 2, Mark Nevers, BYU, 31:47.02. 3, Josh

Lybarger, Colorado St., 31:47.83. 4, Matt Gonzales, New Mexico, 31:59.33. 5,

Chris Acs, Air Force, 32:26.96. 6, Lion Gallegos, Utah, 32:45.81. 7, Brian

Dumm, Air Force, 32:58.77. 8, Romney Stevens, Utah, 33:33.61.

Men 110 Meter Hurdles Finals

(w: 0.6) 1, Sean Temple, Air Force, 14.12. 2, Tom Waido, Colorado St., 14.31.

3, Marc Fulson, Air Force, 14.32. 4, Luke Marker, Air Force, 14.33. 5, Russell

Elggren, BYU, 14.36. 6, Matt Bishop, New Mexico, 14.72. 7, Chris Garofola, New

Mexico, 14.85. 8, Jim Campbell, Air Force, 14.91.

Men 400 Meter Hurdles

1, Seth Billy, Wyoming, 50.07. 2, David Lloyd, New Mexico, 50.55. 3, Tom

Waido, Colorado St., 50.66. 4, Greg Flint, BYU, 50.71. 5, Brian Williams,

Colorado St., 52.09. 6, Sean Temple, Air Force, 52.24. 7, Justin Massey, New

Mexico, 52.33. 8, Tom Clark, Air Force, 52.88.

Men 3000 Meter Steeplechase

1, David Romero, Air Force, 9:21.42. 2, Tyler Bushnell, BYU, 9:26.16. 3,

Albert Kelly, Air Force, 9:34.29. 4, Reagan Robb, Colorado St., 9:39.54. 5, BJ

Christensen, Utah, 9:43.00. 6, Jeff Davidson, Utah, 9:52.32. 7, Jim Blech, Air

Force, 10:12.34. 8, Richard Evanson, BYU, 10:35.11.

Men 4x100 Meter Relay

1, Colorado St. (Sherown Campbell FR, Chris Riggs JR, Sean Ingram SR, John

Woods SO), 40.18. 2, BYU (Matt Nielsen JR, Kish Beverly SR, Greg Flint SO,

Aron Szmuda JR), 40.50. 3, New Mexico (Quincy Wright JR, David Lloyd JR, John

Nance SO, Nick Lott JR), 40.57. 4, Air Force (Nate Baldwin SO, Sean Temple SO,

Luke Marker SO, Nick Bromberek SO), 40.77. 5, Wyoming (Quincy Howe JR, Mervin

Swaby SR, Seth Billy JR, Brandon Inman FR), 41.18.

Men 4x400 Meter Relay

1, BYU (Jeremy Stowell SO, Kish Beverly SR, Mao Tjiroze SR, Matt Nielsen JR),

3:08.92. 2, Air Force (Sean Temple SO, Marc Fulson JR, Tom Clark JR, Nick

Bromberek SO), 3:10.66. 3, New Mexico (David Lloyd JR, Nick Lott JR, Matt

Bishop SO, Chris Garofola SO), 3:11.24. 4, Colorado St. (Tom Waido SO, Brian

Williams JR, Chris Riggs JR, Sherown Campbell FR), 3:11.35.

Men High Jump

1, David Pendergrass, BYU, 2.14m, (7-00.25). 2, Hank Baskett, New Mexico,

2.09m, (6-10.25). 3, Michael Powdrell, New Mexico, 2.09m, (6-10.25). 4, Ammon

Dahl, BYU, 2.04m, (6-08.25). 5, Jacob Benson, Colorado St., 2.04m, (6-08.25).

6, Mark Barry, BYU, 1.94m, (6-04.25). 6, Tim Hughes, Air Force, 1.94m,

(6-04.25). 8, Bret Zowada, Wyoming, 1.94m, (6-04.25).

Men Pole Vault

1, Paul Gensic, Air Force, 5.33m, (17-05.75). 2, Jeremy Kemp, BYU, 5.18m,

(17-00). 3, Mark Barry, BYU, 5.03m, (16-06). 4, Erik Rasmussen, BYU, 4.88m,

(16-00). 5, Darren Niedermeyer, Wyoming, 4.88m, (16-00). 6, Paul Goossen, Air

Force, 4.88m, (16-00). 7, Todd Burns, New Mexico, 4.88m, (16-00). 7, Matt

Weirich, BYU, 4.88m, (16-00).

Men Long Jump

1, Aron Szmuda, BYU, 7.82m, w:0.8 (25-08). 2, Mervin Swaby, Wyoming, 7.74m,

w:0.5 (25-04.75). 3, Quincy Howe, Wyoming, 7.45m, w:2.0 (24-05.50). 4, Shannon

Kincaid, New Mexico, 7.38m, w:1.0 (24-02.50). 5, Michael Powdrell, New Mexico,

7.31m, w:0.7 (23-11.75). 6, Anthony Park, Air Force, 7.26m, w:0.3 (23-10). 7,

Nick Bromberek, Air Force, 7.10m, w:0.7 (23-03.50). 8, Chris Banks, Air Force,

7.04m, w:1.5 (23-01.25).

Men Triple Jump

1, Quincy Howe, Wyoming, 16.58m, w:1.6 (54-04.75). 2, Aron Szmuda, BYU,

16.03m, w:1.5 (52-07.25). 3, Mervin Swaby, Wyoming, 15.59m, w:0.8 (51-01.75).

4, Anthony Park, Air Force, 15.29m, w:-1.1 (50-02). 5, Paul Golando, Air

Force, 14.90m, w:1.0 (48-10.75). 6, David Pendergrass, BYU, 14.48m, w:1.4

(47-06.25). 7, Mark Johnson, New Mexico, 13.72m, w:1.0 (45-00.25). 8, Jammy

Kiggundu, New Mexico, 13.71m, w:0.4 (44-11.75).

Men Shot Put

1, Jeremy Graff, Colorado St., 17.89m, (58-08.50). 2, Daniel Arrhenius, BYU,

17.44m, (57-02.75). 3, Adam Trainor, Colorado St., 15.94m, (52-03.75). 4,

Craig Suter, Wyoming, 15.90m, (52-02). 5, Guillermo Morrison, New Mexico,

15.81m, (51-10.50). 6, Dan Williams, Wyoming, 15.75m, (51-08.25). 7, James

Cale, Colorado St., 15.61m, (51-02.75). 8, John Griffith, Wyoming, 14.75m,

(48-04.75).

Men Discus Throw

1, Daniel Arrhenius, BYU, 51.97m, (170-06). 2, Jeremy Graff, Colorado St.,

49.63m, (162-10). 3, Guillermo Morrison, New Mexico, 48.77m, (160-00). 4, Dan

Williams, Wyoming, 47.37m, (155-05). 5, James Cale, Colorado St., 46.19m,

(151-06). 6, Jason Barkermeyer, New Mexico, 43.48m, (142-08). 7, John

Griffith, Wyoming, 43.31m, (142-01). 8, Jason Fearheiley, Colorado St.,

43.21m, (141-09).

Men Hammer Throw

1, Adam Trainor, Colorado St., 57.42m, (188-05). 2, Jeremy Graff, Colorado

St., 56.89m, (186-08). 3, Dan Williams, Wyoming, 54.84m, (179-11). 4, John

Griffith, Wyoming, 54.27m, (178-01). 5, James Cale, Colorado St., 53.95m,

(177-00). 6, Matt Holcomb, BYU, 53.62m, (175-11). 7, Josh Cherkinsky, Air

Force, 50.40m, (165-04). 8, Jason McNeal, Air Force, 49.10m, (161-01).

Men Javelin Throw

1, Tim Fritz, Air Force, 66.44m, (218-00). 2, Chris Ahlgrim, Colorado St.,

65.63m, (215-04). 3, Matt Keeran, New Mexico, 62.94m, (206-06). 4, Jimmy

Minner, New Mexico, 59.01m, (193-07). 5, Zack Nau, Colorado St., 58.65m,

(192-05). 6, Craig Keish, New Mexico, 57.77m, (189-06). 7, Jason Fearheiley,

Colorado St., 52.52m, (172-04). 8, David Hoffecker, Air Force, 52.48m,

(172-02).

Men Decathlon

1, Mark Johnson, New Mexico, 6773. 2, Devin Howe, BYU, 6578. 3, Matt Weirich,

BYU, 6348. 4, Matt Webber, Colorado St., 6173. 5, Christian Morgan, Air Force,

6143. 6, Bret Zowada, Wyoming, 5814. 7, Noah Garfield, BYU, 4745. (17-00). 3, Mark Barry, BYU, 5.03m, (16-06). 4, Erik Rasmussen, BYU, 4.88m,

(16-00). 5, Darren Niedermeyer, Wyoming, 4.88m, (16-00). 6, Paul Goossen, Air

Force, 4.88m, (16-00). 7, Todd Burns, New Mexico, 4.88m, (16-00). 7, Matt

Weirich, BYU, 4.88m, (16-00).

Men Long Jump

1, Aron Szmuda, BYU, 7.82m, w:0.8 (25-08). 2, Mervin Swaby, Wyoming, 7.74m,

w:0.5 (25-04.75). 3, Quincy Howe, Wyoming, 7.45m, w:2.0 (24-05.50). 4, Shannon

Kincaid, New Mexico, 7.38m, w:1.0 (24-02.50). 5, Michael Powdrell, New Mexico,

7.31m, w:0.7 (23-11.75). 6, Anthony Park, Air Force, 7.26m, w:0.3 (23-10). 7,

Nick Bromberek, Air Force, 7.10m, w:0.7 (23-03.50). 8, Chris Banks, Air Force,

7.04m, w:1.5 (23-01.25).

Men Triple Jump

1, Quincy Howe, Wyoming, 16.58m, w:1.6 (54-04.75). 2, Aron Szmuda, BYU,

16.03m, w:1.5 (52-07.25). 3, Mervin Swaby, Wyoming, 15.59m, w:0.8 (51-01.75).

4, Anthony Park, Air Force, 15.29m, w:-1.1 (50-02). 5, Paul Golando, Air

Force, 14.90m, w:1.0 (48-10.75). 6, David Pendergrass, BYU, 14.48m, w:1.4

(47-06.25). 7, Mark Johnson, New Mexico, 13.72m, w:1.0 (45-00.25). 8, Jammy

Kiggundu, New Mexico, 13.71m, w:0.4 (44-11.75).

Men Shot Put

1, Jeremy Graff, Colorado St., 17.89m, (58-08.50). 2, Daniel Arrhenius, BYU,

17.44m, (57-02.75). 3, Adam Trainor, Colorado St., 15.94m, (52-03.75). 4,

Craig Suter, Wyoming, 15.90m, (52-02). 5, Guillermo Morrison, New Mexico,

15.81m, (51-10.50). 6, Dan Williams, Wyoming, 15.75m, (51-08.25). 7, James

Cale, Colorado St., 15.61m, (51-02.75). 8, John Griffith, Wyoming, 14.75m,

(48-04.75).

Men Discus Throw

1, Daniel Arrhenius, BYU, 51.97m, (170-06). 2, Jeremy Graff, Colorado St.,

49.63m, (162-10). 3, Guillermo Morrison, New Mexico, 48.77m, (160-00). 4, Dan

Williams, Wyoming, 47.37m, (155-05). 5, James Cale, Colorado St., 46.19m,

(151-06). 6, Jason Barkermeyer, New Mexico, 43.48m, (142-08). 7, John

Griffith, Wyoming, 43.31m, (142-01). 8, Jason Fearheiley, Colorado St.,

43.21m, (141-09).

Men Hammer Throw

1, Adam Trainor, Colorado St., 57.42m, (188-05). 2, Jeremy Graff, Colorado

St., 56.89m, (186-08). 3, Dan Williams, Wyoming, 54.84m, (179-11). 4, John

Griffith, Wyoming, 54.27m, (178-01). 5, James Cale, Colorado St., 53.95m,

(177-00). 6, Matt Holcomb, BYU, 53.62m, (175-11). 7, Josh Cherkinsky, Air

Force, 50.40m, (165-04). 8, Jason McNeal, Air Force, 49.10m, (161-01).

Men Javelin Throw

1, Tim Fritz, Air Force, 66.44m, (218-00). 2, Chris Ahlgrim, Colorado St.,

65.63m, (215-04). 3, Matt Keeran, New Mexico, 62.94m, (206-06). 4, Jimmy

Minner, New Mexico, 59.01m, (193-07). 5, Zack Nau, Colorado St., 58.65m,

(192-05). 6, Craig Keish, New Mexico, 57.77m, (189-06). 7, Jason Fearheiley,

Colorado St., 52.52m, (172-04). 8, David Hoffecker, Air Force, 52.48m,

(172-02).

Men Decathlon

1, Mark Johnson, New Mexico, 6773. 2, Devin Howe, BYU, 6578. 3, Matt Weirich,

BYU, 6348. 4, Matt Webber, Colorado St., 6173. 5, Christian Morgan, Air Force,

6143. 6, Bret Zowada, Wyoming, 5814. 7, Noah Garfield, BYU, 4745.

Men's Team Scores

1, BYU, 228. 2, Colorado State, 179. 3, Air Force, 148.5. 4, New Mexico, 125.5, Wyoming, 88. 6, Utah, 33.

Women's Team Scores

1, BYU, 193.5. 2, Colorado State, 147.33. 3, San Diego State, 119.33, 4, UNLV, 98, 5, Wyoming, 95, 6, Utah, 75.33. 7, New Mexico, 57.5. 8, Air Force, 32.