Conference Champions

BYU men's track & field athletes have claimed more than 500 individual conference titles since 1963. The Cougars competed in the Western Athletic Conference (1963-1999) for nearly four decades before joining the Mountain West Conference (2000-2011). In 2012, BYU embarked on a new path by going independent for the outdoor season and transitioning to the Mountain Pacific Sports Federation (2012-present) for the indoor season.

*2021 MPSF Indoor Track and Field Championships canceled due to COVID-19 pandemic. 2020 Championships occurred weeks before pandemic began.

Year Name Event Conference Season
2022 Cortez Ruiz, Colten Yardley, Spencer Carlile & Jace Jensen 4x400 MPSF Indoor
2022 Joey Nokes 3000m MPSF Indoor
2022 Danny Bryant Shot Put MPSF Indoor
2022 Dallin Vorkink Heptathlon MPSF Indoor
2022 Dallin Draper 60m MPSF Indoor
2022 Brandon Garnica, Kenneth Rooks, Cortez Ruiz & Joey Nokes DMR MPSF Indoor
2022 Zach McWhorter Pole Vault MPSF Indoor
2022 Dallin Draper 200m MPSF Indoor
2022 Zach Erikson 5000m MPSF Indoor
2020 Michael Bluth 400m MPSF Indoor
2020 Talem Franco 800m MPSF Indoor
2020 Brandon Garnica 5000m MPSF Indoor
2020 Rickey Fantroy Jr. Triple Jump MPSF Indoor
2019 Michael Bluth 400m MPSF Indoor
2018 Connor McMillan 5000m MPSF Indoor
2018 Derek Sorensen 200m MPSF Indoor
2018 Abraham Alvarado Mile MPSF Indoor
2018 Rory Linkletter 3000m MPSF Indoor
2016 Zachary Blackham High Jump MPSF Indoor
2016 Tatenda Tsumba 200m MPSF Indoor
2015 Shaquille Walker 800m MPSF Indoor
2015 Tyrell Yardley 400m MPSF Indoor
2015 Korey Smith, Sean Adams, Tyrell Yardley, Shaquille Walker 4x400m MPSF Indoor
2013 Victor Weirich Pole Vault MPSF Indoor
2012 Rex Shields, Shaquille Walker, Ryan Waite, Miles Batty DMR MPSF Indoor
2012 Miles Batty 800m MPSF Indoor
2011 Cade Lindahl 400m MWC Outdoor
2011 Justin Hedin 800m MWC Outdoor
2011 Miles Batty 1500m MWC Outdoor
2011 BYU 4x400m MWC Outdoor
2011 Chris Reno Javelin MWC Outdoor
2011 Leif Arrhenius Shot Put MWC Outdoor
2011 Leif Arrhenius Discus MWC Outdoor
2011 Chris Little Pole Vault MWC Outdoor
2011 Leif Arrhenius Weight Throw MWC Indoor
2011 Leif Arrhenius Shot Put MWC Indoor
2011 Justin Hedin 800m MWC Indoor
2011 Chris Carter 400m MWC Indoor
2011 Miles Batty Mile MWC Indoor
2011 Brian Weirich, Chris Carter, Justin Hedin, Miles Batty DMR MWC Indoor
2011 Trevor Heiner High Jump MWC Indoor
2011 Victor Weirich Pole Vault MWC Indoor
2010 Ryan Waite 800m MWC Outdoor
2010 Richard Nelson 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2010 Derek McAllister, Kevin Beisinger, Ryan Waite, Rhyan Atrice 4x400m MWC Outdoor
2010 Trevor Heiner High Jump MWC Outdoor
2010 Chris Reno Javelin MWC Outdoor
2010 Daniel Lawson Shot Put MWC Outdoor
2010 Leif Arrhenius Discus MWC Outdoor
2010 Leif Arrhenius Hammer Throw MWC Outdoor
2010 Chris Little Pole Vault MWC Outdoor
2010 Trevor Heiner High Jump MWC Indoor
2010 Leif Arrhenius Shot Put MWC Indoor
2010 Leif Arrhenius Weight Throw MWC Indoor
2010 Phillip Bettis Heptathlon MWC Indoor
2009 Kyle Perry 1500m MWC Outdoor
2009 Stephan Shay 10,000m MWC Outdoor
2009 Bryan Payne 400m Hurdles MWC Outdoor
2009 Kyle Perry 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2009 Blaine Baker Javelin MWC Outdoor
2009 Daniel Lawson Shot Put MWC Outdoor
2009 Bob Low Pole Vault MWC Outdoor
2009 Kyle Perry Mile MWC Indoor
2009 BYU DMR MWC Indoor
2009 Trevor Heiner High Jump MWC Indoor
2009 Bob Low Pole Vault MWC Indoor
2009 Leif Arrhenius Shot Put MWC Indoor
2009 Phillip Bettis Heptathlon MWC Indoor
2008 Chandler Goodwin 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2008 Bryce Bergen High Jump MWC Outdoor
2008 Leif Arrhenius Shot Put MWC Outdoor
2008 Leif Arrhenius Discus MWC Outdoor
2008 Justin Palmer Decathlon MWC Outdoor
2008 Keith Jensen 800m MWC Indoor
2008 Kyle Perry Mile MWC Indoor
2008 BYU DMR MWC Indoor
2008 Bryce Bergen High Jump MWC Indoor
2008 Justin Palmer Heptathlon MWC Indoor
2007 Chandler Goodwin 1500m MWC Outdoor
2007 Josh Rohatinsky 5000m MWC Outdoor
2007 Nate Rencher 110m Hurdles MWC Outdoor
2007 David Pendergrass High Jump MWC Outdoor
2007 Niklas Arrhenius Discus MWC Outdoor
2007 Dustin Bybee Mile MWC Indoor
2007 Josh Rohatinsky 5000m MWC Indoor
2007 BYU DMR MWC Indoor
2007 David Pendergrass High Jump MWC Indoor
2007 Whitney Neves Pole Vault MWC Indoor
2006 Kyle Perry 1500m MWC Outdoor
2006 Nate Rencher 110m Hurdles MWC Outdoor
2006 Chris Carter 400m Hurdles MWC Outdoor
2006 Josh McAdams 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2006 BYU 4x400m MWC Outdoor
2006 David Pendergrass High Jump MWC Outdoor
2006 Chris Reno Javelin MWC Outdoor
2006 Niklas Arrhenius Discus MWC Outdoor
2006 Whitney Neves Pole Vault MWC Outdoor
2006 Josh McAdams Mile MWC Indoor
2006 BYU DMR MWC Indoor
2006 David Pendergrass High Jump MWC Indoor
2006 Robinson Pratt Pole Vault MWC Indoor
2006 Matthew Anderson Long Jump MWC Indoor
2006 David Pendergrass Triple Jump MWC Indoor
2005 David Chesser 400m MWC Outdoor
2005 Lars Kjerengtroen 800m MWC Outdoor
2005 Bryan Lindsay 1500m MWC Outdoor
2005 Josh Rohatinsky 10,000m MWC Outdoor
2005 Jacob Garlick 110m Hurdles MWC Outdoor
2005 Benjamin Gardner 400m Hurdles MWC Outdoor
2005 Josh McAdams 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2005 BYU 4x100m MWC Outdoor
2005 BYU 4x400m MWC Outdoor
2005 David Pendergrass High Jump MWC Outdoor
2005 Rodrigo Mendes Triple Jump MWC Outdoor
2005 Niklas Arrhenius Shot Put MWC Outdoor
2005 Niklas Arrhenius Discus MWC Outdoor
2005 Trent Powell Pole Vault MWC Outdoor
2005 Jacob Garlick 400m MWC Indoor
2005 Bryan Lindsey Mile MWC Indoor
2005 Jacob Garlick 60m Hurdles MWC Indoor
2005 BYU 4x400m MWC Indoor
2005 BYU DMR MWC Indoor
2005 David Pendergrass High Jump MWC Indoor
2005 Robinson Pratt Pole Vault MWC Indoor
2005 Rodrigo Mendes Long Jump MWC Indoor
2005 Rodrigo Mendes Triple Jump MWC Indoor
2004 Matthew Rowe 400m MWC Outdoor
2004 Nathan Robison 1500m MWC Outdoor
2004 Greg Flint 400m Hurdles MWC Outdoor
2004 Matthew Adams 3000m Steeplechase MWC Outdoor
2004 BYU 4x400m MWC Outdoor
2004 Rodrigo Mendes Triple Jump MWC Outdoor
2004 Matt Hickman Javelin MWC Outdoor
2004 Niklas Arrhenius Shot Put MWC Outdoor
2004 Niklas Arrhenius Discus MWC Outdoor
2004 Robinson Pratt Pole Vault MWC Outdoor
2004 Curtis Pugsley Decathlon MWC Outdoor
2004 Matthew Rowe 400m MWC Indoor
2004 Nathan Robison Mile MWC Indoor
2004 BYU 4x400m MWC Indoor
2004 BYU DMR MWC Indoor
2004 Robinson Pratt Pole Vault MWC Indoor
2004 Rodrigo Mendes Triple Jump MWC Indoor
2004 Niklas Arrhenius Shot Put MWC Indoor
2003 Nathan Soelberg 100m MWC Outdoor
2003 Matt Nielsen 400m MWC Outdoor
2003 Chad Simkins 800m MWC Outdoor
2003 Kip Kangogo 5000m MWC Outdoor
2003 Greg Flint 400m Hurdles MWC Outdoor
2003 BYU 4x100m MWC Outdoor
2003 BYU 4x400m MWC Outdoor
2003 Aron Szmuda Long Jump MWC Outdoor
2003 Robinson Pratt Pole Vault MWC Outdoor
2003 Curtis Pugsley Decathlon MWC Outdoor
2003 Matthew Rowe 400m MWC Indoor
2003 Kip Kangogo Mile MWC Indoor
2003 Kip Kangogo 3000m MWC Indoor
2003 BYU 4x400m MWC Indoor
2003 BYU DMR MWC Indoor
2003 Jeremy Kemp Pole Vault MWC Indoor
2003 Aron Szmuda Long Jump MWC Indoor
2002 Kish Beverly 400m MWC Outdoor
2002 Mao Tjiroze 800m MWC Outdoor
2002 BYU 4x400 MWC Outdoor
2002 David Pendergrass High Jump MWC Outdoor
2002 Aron Szmuda Long Jump MWC Outdoor
2002 Daniel Arrhenius Discus MWC Outdoor
2002 Matt Nielsen 400m MWC Indoor
2002 Mao Tjiroze 800m MWC Indoor
2002 Greg Flint 60m Hurdles MWC Indoor
2002 BYU 4x400m MWC Indoor
2002 Ammon Dahl High Jump MWC Indoor
2002 Jeff Hansen Pole Vault MWC Indoor
2002 Aron Szmuda Long Jump MWC Indoor
2002 Devin Howe Pentathlon MWC Indoor
2001 Kenneth Andam 100m MWC Outdoor
2001 Kenneth Andam 200m MWC Outdoor
2001 Matt Nielsen 400m MWC Outdoor
2001 Slade Combs 110m Hurdles MWC Outdoor
2001 BYU 4x100m MWC Outdoor
2001 BYU 4x400m MWC Outdoor
2001 Gabe Casdorph High Jump MWC Outdoor
2001 Dan Uffens Javelin MWC Outdoor
2001 Jim Roberts Shot Put MWC Outdoor
2001 Jeff Hansen Pole Vault MWC Outdoor
2001 Kenneth Andam 60m MWC Indoor
2001 Kenneth Andam 200m MWC Indoor
2001 Greg Flint 400m MWC Indoor
2001 Jeffrey Hopkinson 800m MWC Indoor
2001 BYU 4x400m MWC Indoor
2001 Curtis Pugsley High Jump MWC Indoor
2001 Jeremy Kemp Pole Vault MWC Indoor
2001 Jim Roberts Shot Put MWC Indoor
2000 Kenneth Andam 100m MWC Outdoor
2000 Kenneth Andam 200m MWC Outdoor
2000 Slade Combs 110m Hurdles MWC Outdoor
2000 Kyle Grossarth 400m Hurdles MWC Outdoor
2000 BYU 4x100m MWC Outdoor
2000 Marc Chenn High Jump MWC Outdoor
2000 Jim Roberts Shot Put MWC Outdoor
2000 Jeremy Kemp Pole Vault MWC Outdoor
2000 Curtis Pugsley Decathlon MWC Outdoor
2000 Thobian Akwenye 200m MWC Indoor
2000 Randy Himes 60m Hurdles MWC Indoor
2000 Marc Chenn High Jump MWC Indoor
2000 Alan Gulledge Pole Vault MWC Indoor
1999 Leonard Myles-Mills 60m WAC Indoor
1999 Leonard Myles-Mills 200m WAC Indoor
1999 Kenneth Andam Long Jump WAC Indoor
1999 Leonard Myles-Mills 100m WAC Outdoor
1999 Leonard Myles-Mills 200m WAC Outdoor
1999 Kyle Grossarth 400m Hurdles WAC Outdoor
1999 Matt Poulson 10,000m WAC Outdoor
1999 Akwenye, Andam, Combs, Myles-Mills 4x100m WAC Outdoor
1999 Marc Chenn High Jump WAC Outdoor
1999 Kenneth Andam Long Jump WAC Outdoor
1998 Felix Andam 55m WAC Indoor
1998 Clayton Patch 400m WAC Indoor
1998 Matt Poulson 5000m WAC Indoor
1998 Kenneth Andam Long Jump WAC Indoor
1998 Clayton Patch 400m WAC Outdoor
1997 Adam Callahan High Jump WAC Outdoor
1996 Marek Samseli Triple Jump WAC Indoor
1996 Jim Roberts Shot Put WAC Indoor
1996 Ben Higbee Pentathlon WAC Indoor
1996 Craig Lawson 10,000m WAC Outdoor
1996 Marek Samseli Triple Jump WAC Outdoor
1995 Marek Samseli Triple Jump WAC Indoor
1995 Marc Harisay Shot Put WAC Indoor
1995 Jon Parry Pentathlon WAC Indoor
1995 Mark Johansen 5000m WAC Outdoor
1995 Craig Lawson 10,000m WAC Outdoor
1995 Marc Chenn High Jump WAC Outdoor
1995 Marc Harisay Shot Put WAC Outdoor
1995 Ben Higbee Decathlon WAC Outdoor
1994 Dave Spence 3000m WAC Indoor
1994 Dave Spence 5000m WAC Indoor
1994 BYU DMR WAC Indoor
1994 Mark Godfrey Triple Jump WAC Indoor
1994 Mike Jones 400m Hurdles WAC Outdoor
1994 Mark Johansen 5000m WAC Outdoor
1994 Craig Lawson 10,000m WAC Outdoor
1994 Mark Godfrey Triple Jump WAC Outdoor
1994 Ben Higbee Decathlon WAC Outdoor
1993 Oluyemi Kayode 55m WAC Indoor
1993 Sean Maye 400m WAC Indoor
1993 Dave Spence 5000m WAC Indoor
1993 Mark Godfrey Triple Jump WAC Indoor
1993 Oluyemi Kayode 100m WAC Outdoor
1993 Oluyemi Kayode 200m WAC Outdoor
1993 Dave Spence 5000m WAC Outdoor
1993 Dave Spence 10,000m WAC Outdoor
1993 Waite, Godfrey, Kayode, Anderson 4x100m WAC Outdoor
1993 Jones, Maye, Hunter, Anderson 4x400m WAC Outdoor
1993 James Waite Long Jump WAC Outdoor
1993 Mark Godfrey Triple Jump WAC Outdoor
1992 Jason Pyrah 800m WAC Indoor
1992 Jason Pyrah Mile WAC Indoor
1992 Dave Spence 3000m WAC Indoor
1992 Matt Snyder Pole Vault WAC Indoor
1992 Jim Waite Long Jump WAC Indoor
1992 Mark Godfrey Triple Jump WAC Indoor
1992 Patrick Mitchell 110m Hurdles WAC Outdoor
1992 Sean Maye 400m WAC Outdoor
1992 Jason Pyrah 800m WAC Outdoor
1992 Jason Pyrah 1500m WAC Outdoor
1992 Dave Spence 5000m WAC Outdoor
1992 Rick McWhorter Pole Vault WAC Outdoor
1992 Brent Patera Discus WAC Outdoor
1991 Frank Fredericks 55m WAC Indoor
1991 Frank Fredericks 200m WAC Indoor
1991 Russell Muir 800m WAC Indoor
1991 Dave Spence 3000m WAC Indoor
1991 David Brannan Pole Vault WAC Indoor
1991 Frank Fredericks Long Jump WAC Indoor
1991 Per Karlsson Weight Throw WAC Indoor
1991 Patrick Mitchell 110m Hurdles WAC Outdoor
1991 Frank Fredericks 200m WAC Outdoor
1991 Jason Pyrah 800m WAC Outdoor
1991 Jason Pyrah 1500m WAC Outdoor
1991 Dave Spence 5000m WAC Outdoor
1991 Dave Spence 10,000m WAC Outdoor
1991 Mitchell, Waite, Kayode, Fredericks 4x100m WAC Outdoor
1991 Scott Moon High Jump WAC Outdoor
1991 James Waite Long Jump WAC Outdoor
1991 Loxley Walters Triple Jump WAC Outdoor
1991 Brent Patera Discus WAC Outdoor
1991 Per Karlsson Hammer WAC Outdoor
1991 Jeff Ohlwiler Decathlon WAC Outdoor
1990 Frank Fredericks 55m WAC Indoor
1990 Shaun McAlmont 55m Hurdles WAC Indoor
1990 Frank Fredericks 200m WAC Indoor
1990 Ted Mecham Mile WAC Indoor
1990 Doug Hobbs 5000m WAC Indoor
1990 Frank Fredericks Long Jump WAC Indoor
1990 Frank Fredericks 100m WAC Outdoor
1990 Mark Johansen 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1990 Doug Hobbs 10,000m WAC Outdoor
1990 Scott Moon High Jump WAC Outdoor
1990 Per Karlsson Hammer WAC Outdoor
1990 Jeff Ohlwiler Decathlon WAC Outdoor
1989 Frank Fredericks 55m WAC Indoor
1989 Frank Fredericks 200m WAC Indoor
1989 Russell Muir 800m WAC Indoor
1989 Ted Mecham Mile WAC Indoor
1989 Per Karlsson Weight Throw WAC Indoor
1989 Frank Fredericks 200m WAC Outdoor
1989 Russ Muir 800m WAC Outdoor
1989 Ted Mecham 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1989 Noyola, Adeniken, Bloom, Caldwell 4x100m WAC Outdoor
1989 Brent Patera Discus WAC Outdoor
1989 Per Karlsson Hammer WAC Outdoor
1989 Dave Draney Decathlon WAC Outdoor
1988 Frank Fredericks 200m WAC Indoor
1988 Ted Mecham Mile WAC Indoor
1988 BYU Mile Relay WAC Indoor
1988 Dave Sampson High Jump WAC Indoor
1988 David Brannan Pole Vault WAC Indoor
1988 Frank Fredericks 100m WAC Outdoor
1988 Frank Fredericks 200m WAC Outdoor
1988 Tim Hesse 400m WAC Outdoor
1988 Ted Mecham 1500m WAC Outdoor
1988 Ted Mecham 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1988 Larry Smithee 10,000m WAC Outdoor
1988 Scherer, Muir, Whaley, Hesse 4x400m WAC Outdoor
1988 Dave Sampson High Jump WAC Outdoor
1988 Malcolm Hunsaker Pole Vault WAC Outdoor
1988 Soren Tallhem Shot Put WAC Outdoor
1988 Heikki Hollmen Discus WAC Outdoor
1988 Soren Tallhem Hammer WAC Outdoor
1988 Mike Davis Decathlon WAC Outdoor
1987 Devoe Whaley 600-Yard Dash WAC Indoor
1987 Kent Barton 1000-Yard Run WAC Indoor
1987 Wes Ashford Mile WAC Indoor
1987 Larry Smithee Two-Mile Run WAC Indoor
1987 BYU Two-Mile Relay WAC Indoor
1987 Dave Sampson High Jump WAC Indoor
1987 Brian Humphries Triple Jump WAC Indoor
1987 Russ Meldrum Weight Throw WAC Indoor
1987 Keith Robinson 110m Hurdles WAC Outdoor
1987 Mike Davis 1500m WAC Outdoor
1987 Rad Shirley 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1987 Waite, Haws, Henderson, Scarlett 4x100m WAC Outdoor
1987 Feller, Scarlett, Henderson, Waite 4x400m WAC Outdoor
1987 Dave Sampson High Jump WAC Outdoor
1987 Malcolm Hunsaker Pole Vault WAC Outdoor
1987 Dave Draney Triple Jump WAC Outdoor
1987 Keith Robinson Decathlon WAC Outdoor
1986 Kenny Henderson 60-Yard Dash WAC Indoor
1986 BYU Mile Relay WAC Indoor
1986 BYU Two-Mile Relay WAC Indoor
1986 Dave Sampson High Jump WAC Indoor
1986 Soren Tallhem Shot Put WAC Indoor
1986 Kenny Henderson 200m WAC Outdoor
1986 Greg Matthews 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1986 Dave Sampson High Jump WAC Outdoor
1986 Lars Sundin Shot Put WAC Outdoor
1986 Lars Sundin Discus WAC Outdoor
1986 Soren Tallhem Hammer WAC Outdoor
1986 Keith Robinson Decathlon WAC Outdoor
1985 Kenny Henderson 60-Yard Dash WAC Indoor
1985 Ken Henderson 440-Yard Dash WAC Indoor
1985 Robert Nelson 1000-Yard Run WAC Indoor
1985 Ed Eyestone Mile WAC Indoor
1985 Ed Eyestone Two-Mile Run WAC Indoor
1985 BYU DMR WAC Indoor
1985 Soren Tallhem Shot Put WAC Indoor
1985 Steve Chipman 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1985 Ed Eyestone 5000m WAC Outdoor
1985 Ed Eyestone 10,000m WAC Outdoor
1985 Todd Sanders Triple Jump WAC Outdoor
1985 Soren Tallhem Shot Put WAC Outdoor
1985 Soren Tallhem Javelin WAC Outdoor
1984 Brad Jackson 440-Yard Dash WAC Indoor
1984 Ed Eyestone Two-Mile Run WAC Indoor
1984 John Bestor Pole Vault WAC Indoor
1984 Soren Tallhem Shot Put WAC Indoor
1984 Ed Eyestone 5000m WAC Outdoor
1984 Soren Tallhem Shot Put WAC Outdoor
1984 Stefan Fernholm Discus WAC Outdoor
1984 Mikko Valimaki Hammer WAC Outdoor
1983 Ed Eyestone Three-Mile Run WAC Indoor
1983 BYU DMR WAC Indoor
1983 Dave Stapleton High Jump WAC Indoor
1983 Stefan Fernholm Shot Put WAC Indoor
1983 Dave Stapleton High Jump WAC Outdoor
1983 Stefan Fernholm Shot Put WAC Outdoor
1983 Stefan Fernholm Discus WAC Outdoor
1983 Keith Robinson Decathlon WAC Outdoor
1982 Phil Peterson 1000m WAC Indoor
1982 Goran Svensson Discus WAC Outdoor
1982 Kjell Bysedt Hammer WAC Outdoor
1982 Jari Keihas Javelin WAC Outdoor
1981 Agberto Guimaraes 800m WAC Indoor
1981 Agberto Guimaraes 1000m WAC Indoor
1981 Doug Padilla 1500m WAC Indoor
1981 Doug Padilla 3000m WAC Indoor
1981 Per Nilsson Shot Put WAC Outdoor
1981 Goran Svensson Discus WAC Outdoor
1981 Juha Hentunen Javelin WAC Outdoor
1981 Tito Steiner Decathlon WAC Outdoor
1980 Chris Child Pole Vault WAC Indoor
1980 Agberto Guimaraes 800m WAC Outdoor
1980 Kin Nielson High Jump WAC Outdoor
1980 Anders Jonsson Shot Put WAC Outdoor
1980 Jari Keihas Javelin WAC Outdoor
1979 Raphael Echavarria 400m Hurdles WAC Outdoor
1979 Chris Child Pole Vault WAC Outdoor
1979 Jari Keihas Javelin WAC Outdoor
1979 Tito Steiner Decathlon WAC Outdoor
1978 Lloyd Jones 60-Yard Hurdles WAC Indoor
1978 BYU Mile Relay WAC Indoor
1978 BYU DMR WAC Indoor
1978 Rob Olson High Jump WAC Indoor
1978 Rob Olson High Jump WAC Outdoor
1978 Wayne Gasser Javelin WAC Outdoor
1978 Tito Steiner Decathlon WAC Outdoor
1977 Louis Henandez Three-Mile Run WAC Indoor
1977 Luis Hernandez 5000m WAC Outdoor
1977 Luis Hernandez 10,000m WAC Outdoor
1977 Per Nilsson Shot Put WAC Outdoor
1977 Richard George Javelin WAC Outdoor
1977 Tito Steiner Decathlon WAC Outdoor
1976 Ken Gardenkrans Discus WAC Outdoor
1976 Richard George Javelin WAC Outdoor
1976 Christer Lythell Decathlon WAC Outdoor
1975 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Indoor
1975 Alan Schultz 880-Yard Run WAC Outdoor
1975 Richard George Javelin WAC Outdoor
1975 Christer Lythell Decathlon WAC Outdoor
1974 Paul Cummings 880-Yard Run WAC Indoor
1974 Paul Cummings 1000-Yard Run WAC Indoor
1974 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Indoor
1974 Paul Cummings 880-Yard Run WAC Outdoor
1974 Paul Cummings Mile WAC Outdoor
1974 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Outdoor
1974 Bengt Gustafsson Javelin WAC Outdoor
1974 Runald Blackman Decathlon WAC Outdoor
1973 Dan Rebfearn 60-Yard Hurdles WAC Indoor
1973 Usaia Sotutu 1000-Yard Run WAC Indoor
1973 Paul Cummings Mile WAC Indoor
1973 BYU DMR WAC Indoor
1973 Steve Baxter Long Jump WAC Indoor
1973 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Indoor
1973 Paul Cummings Mile WAC Outdoor
1973 Gary Cramer 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1973 Jim Blaylock Pole Vault WAC Outdoor
1973 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Outdoor
1973 Raimo Pihl Decathlon WAC Outdoor
1972 Dan Rebfearn 60-Yard Hurdles WAC Indoor
1972 Lars Subbendorff 440-Yard Dash WAC Indoor
1972 Steve Young 600-Yard Dash WAC Indoor
1972 Usaia Sotutu 1000-Yard Run WAC Indoor
1972 BYU DMR WAC Indoor
1972 Sigurd Langeland Triple Jump WAC Indoor
1972 Richard Reid Three-Mile Run WAC Outdoor
1972 Aaro Alarotu High Jump WAC Outdoor
1972 Kari Palmen Long Jump WAC Outdoor
1971 Saimoni Taimani 440-Yard Dash WAC Indoor
1971 BYU Mile Relay WAC Indoor
1971 BYU DMR WAC Indoor
1971 Ralph Mann 440-Yard Hurdles WAC Outdoor
1971 Usaia Sotutu 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1970 Ralph Mann 440-Yard Dash WAC Indoor
1970 Steve Bergeson 880-Yard Run WAC Indoor
1970 Stan Bergeson 1000-Yard Run WAC Indoor
1970 Altti Allarotu Pole Vault WAC Indoor
1970 Ralph Mann 440-Yard Hurdles WAC Outdoor
1970 Ralph Mann 440-Yard Dash WAC Outdoor
1970 Dave Hindley Three-Mile Run WAC Outdoor
1970 Dave Hindley 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1970 Ken Lundmark High Jump WAC Outdoor
1970 Altti Allarotu Pole Vault WAC Outdoor
1970 Pertti Pousi Long Jump WAC Outdoor
1970 Pertti Pousi Triple Jump WAC Outdoor
1969 Tom Bonin 60-Yard Hurdles WAC Indoor
1969 BYU Two-Mile Relay WAC Indoor
1969 BYU DMR WAC Indoor
1969 Pertti Pousi Long Jump WAC Indoor
1969 Pertti Pousi Triple Jump WAC Indoor
1969 Ralph Mann 440-Yard Hurdles WAC Outdoor
1969 Steve Bergeson 880-Yard Run WAC Outdoor
1969 Maw, Tipton, Blaisdell, Thacker 440-Yard Relay WAC Outdoor
1969 Hackett, Blaisdell, Tipton, Mann Mile Relay WAC Outdoor
1969 Pertti Pousi Long Jump WAC Outdoor
1969 Pertti Pousi Triple Jump WAC Outdoor
1968 Jaakko Tuominen 440-Yard Hurdles WAC Outdoor
1968 Steve Bergeson 880-Yard Run WAC Outdoor
1968 Bob Richards Mile WAC Outdoor
1968 Bob Richards Three-Mile Run WAC Outdoor
1968 Bob Richards 3000m Steeplechase WAC Outdoor
1968 Ed Hanks High Jump WAC Outdoor
1968 Altti Allarotu Pole Vault WAC Outdoor
1968 Pertti Pousi Long Jump WAC Outdoor
1968 Pertti Pousi Triple Jump WAC Outdoor
1967 Pertti Pousi Long Jump WAC Outdoor
1967 Pertti Pousi Triple Jump WAC Outdoor
1967 Ken Patera Shot Put WAC Outdoor
1966 Dave Reeves 100-Yard Dash WAC Outdoor
1966 Mike Douglas 440-Yard Hurdles WAC Outdoor
1966 Reeves, Thacker, Redfearn, Turner 440-Yard Relay WAC Outdoor
1966 Mike Bianco Shot Put WAC Outdoor
1965 Tim Russell 220-Yard Dash WAC Outdoor
1965 Mike Douglas 330-Yard Hurdles WAC Outdoor
1965 Gene Cummings 880-Yard Run WAC Outdoor
1965 Bob Delany Mile WAC Outdoor
1965 Reeves, Cramm, Russell, Tobler Mile Relay WAC Outdoor
1965 Ted Winfield High Jump WAC Outdoor
1965 Mike Bianco Shot Put WAC Outdoor
1964 Bob Tobler 440-Yard Dash WAC Outdoor
1964 Dick Krenzer Two-Mile Run WAC Outdoor
1964 Kelly, Cramm, Pierce, Tobler Mile Relay WAC Outdoor
1964 Mike Bianco Shot Put WAC Outdoor
1963 Mike Douglas 330-Yard Hurdles WAC Outdoor