BYU Hall of Fame Inductees

Namesort iconSportYear
Z
Richard ZinnigerBaseball1983
Y
Steve YoungFootball1994
Michael M. YoungFootball1977
Guard Wayne YoungGymnastics2010
Wayne YoungGymnastics1986
W
Marc WilsonFootball1990
Mike WillesBaseball2000
Mike WeirMen's Golf2003
Ethan WattsMen's Volleyball2006
Stanley H. WattsAthletic Department1979
Max WarnerFootball1980
Lu WallaceGymnastics1998
Brady WalkerMen's Basketball1976
V
Sari Virtanen StevensWomen's Volleyball2000
Peter Van ValkenburgFootball1983
Ann ValentineWomen's Tennis1999
T
Glen C. TuckettBaseball1982
Karl TuckerBaseball2001
Andy ToolsonMen's Basketball2001
Robert W. ToblerMen's Track & Field1977
Paul ThornMen's Basketball1975
Terry TebbsMen's Basketball1981
Mike TaylorMen's Golf1984
Floyd R. TaylorAthletic Department1990
Tracy Tanner MacDonaldWomen's Tennis1992
John TaitFootball2012
Charlene Johnson TagaloaWomen's Volleyball2006
S
Jack StringhamFootball1979
Tom SteinkeMen's Basketball1981
Tito SteinerMen's Track & Field2002
Amy Steele GantWomen's Volleyball2009
Tresa Spaulding HamsonWomen's Basketball1998
Michael SmithMen's Basketball1998
Vai SikahemaFootball2002
Alma Budd ShieldsMen's Swimming & Diving1975
Gary SheideFootball2011
Byron ShefchikMen's Swimming & Diving2008
David A. SchulthessAthletic Department2000
M. Dale SchofieldMen's Track & Field1976
Mariliisa SalmiWomen's Volleyball2011
R
Keith RussellMen's Swimming & Diving1994
Owen RoweMen's Basketball1975
Elwood RomneyMen's Basketball1979
G. Ott RomneyAthletic Department1975
Linn R. RockwoodMen's Tennis1976
Clarence F. RobisonMen's Track & Field1976
Charles RobertsMen's Basketball1981
Eugene L. RobertsAthletic Department1975
Joe RicheyMen's Basketball1977
Alma RichardsMen's Track & Field1975
Robert L. RichardsMen's Track & Field1977
Mike ReidMen's Golf1985
Richard ReidMen's Track & Field1989
David ReevesMen's Track & Field1984
Mark ReeveMen's Basketball1980
Wayne ReeveFootball1978
Dennis RamseyGymnastics1989
P
Jason PyrahMen's Track & Field2006
Gary PullinsBaseball2007
Courtney Pugmire MeldrumWomen's Cross Country2011
Marion E. ProbertFootball1977
Pertti PousiMen's Track & Field1982
Raimo PihlMen's Track & Field1985
Brenda PetersonWomen's Volleyball1985
Herschel PedersenMen's Basketball1985
Wayne E. PearceMen's Tennis1984
Amy Christiansen PalmerWomen's Track & Field2008
Doug PadillaMen's Cross Country1991
O
Ben OhaiAthletic Department1983
Phillip M. OdleFootball1978
Brad OatesFootball1988
Bart OatesFootball1992
N
Cathy NixonWomen's Basketball2007
Reed E. NilsenFootball1976
Tea Nieminen HietaWomen's Volleyball2007
Keith NielsonMen's Tennis1987
Scott NielsenBaseball1994
Gifford NielsenFootball1987
Dick NemelkaMen's Basketball1977
Courtney Nelson MurrellWomen's Swimming & Diving2001
Joseph A. NelsonMen's Basketball1979
1984 National Championship Football TeamFootball2004
M
Leonard Myles-MillsMen's Track & Field2009
Lisa Motes ConnollyWomen's Volleyball1994
Mike MossBaseball1988
Anna Mosdell JackWomen's Track & Field2002
Jay MonsenAthletic Department2010
Roland T. MinsonMen's Basketball1976
Zdravko MincekMen's Tennis1982
Mike MillsFootball2005
W. Floyd MilletMen's Basketball1976
Andy MillerMen's Golf2011
John L. MillerMen's Golf1978
Ryan MillarMen's Volleyball2009
Elaine MichaelisWomen's Volleyball2008
Melanie Rile MenezesWomen's Swimming & Diving2003
1981 Men's Golf NCAA ChampionsMen's Golf2009
Courtney Pugmire MeldrumWomen's Cross Country2011
John MechamFootball1991
Carl McGownMen's Volleyball2011
Dale R. McCannCougar Club2002
Carey MayWomen's Cross Country1996
Henry MarshMen's Track & Field1988
Ralph MannMen's Track & Field1981
L
Tiffany Lott HoganWomen's Track & Field2008
Vaughn L. LloydFootball1978
Chad LewisFootball2007
Ben E. LewisAthletic Department1991
Susanna Lee NootWomen's Tennis2002
Hector LebronMen's Volleyball2012
Ray LeachMen's Golf1982
Clinton LarsonMen's Track & Field1975
Dean L. LarsenMen's Basketball1978
Dennis LambBaseball1977
K
Shawn KnightFootball2008
Bruce KleegeMen's Tennis2007
Edwin KimballAthletic Department1975
Rodney KimballAthletic Department1979
Karen KenningtonWomen's Tennis1988
Peter KendrickBaseball1996
Anu KaljurandWomen's Track & Field2010
J
Ollie JulkunenAthletic Department2009
Floyd JohnsonAthletic Department1988
Clayne R. JensenAthletic Department1995
Paul JamesAthletic Department2005
Phyllis C. JacobsonWomen's Golf1986
Elizabeth JacksonWomen's Track & Field2012
I
Lee IorgBaseball1986
Dane IorgBaseball1982
H
Melvin R. HutchinsMen's Basketball1976
Doug HowardMen's Basketball1982
Bob HowardMen's Basketball1975
Jill Holiday LinfordWomen's Cross Country1996
Leona HolbrookAthletic Department1980
Ron HillBaseball1992
Maren Hendershot McCraryWomen's Soccer2010
Milton F. HartvigsenAthletic Department1980
Charles James Hart Sr.Athletic Department1981
David HarknessMen's Tennis2005
Laron HansenFootball1986
Brad HansenFootball1996
Larry HallMen's Tennis1985
Wayne HalesMen's Cross Country1975
G
Tina Gunn RobisonWomen's Basketball1990
Margaret Greenwood BlakeWomen's Tennis1984
Gordon GravelleFootball2012
Richard GeorgeMen's Track & Field1987
F
Frank FredericksMen's Track & Field2001
John FoughtMen's Golf1995
Eldon FortieFootball1977
LeLei FonoimoanaWomen's Swimming & Diving1991
Richard G. FeltFootball1977
Michele Fellows LewisWomen's Volleyball2003
Rick FehrMen's Golf1999
Reed FehlbergFootball1994
Rondo FehlbergAthletic Department1987
John FairchildMen's Basketball1980
E
Nick EyreFootball1990
Ed EyestoneMen's Cross Country1998
Cyrus EllsworthMen's Track & Field1979
Darren ElgGymnastics2006
LaVell EdwardsFootball2006
D
Devin DurrantMen's Basketball1995
Earlene DurrantAthletic Department2000
Dylann Duncan CerianiWomen's Volleyball1999
Fred "Buck" DixonMen's Basketball1975
Ty DetmerFootball2000
C
Karen Curtis LambWomen's Volleyball1989
George CurtisAthletic Department2009
Stan CurnowMen's Swimming & Diving1987
Paul R. CummingsMen's Track & Field1986
Kresimir CosicMen's Basketball1983
Gary CooperBaseball2003
K.C. Cline LemonWomen's Swimming & Diving2001
Keith ClearwaterMen's Golf1992
Bob ClampettMen's Golf1990
Harold ChristensenMen's Basketball1977
Jack ChristensenMen's Basketball1981
Todd ChristensenFootball1992
Maggie Chan-RoperWomen's Track & Field2009
1951 NIT Championship TeamMen's Basketball1976
1966 NIT Championship TeamMen's Basketball1980
Virgil CarterFootball1977
Larry CarrFootball2010
Hugh CannonMen's Track & Field1989
B
Clay BrownFootball1999
Michael Alan BrannanMen's Golf1989
Cortney BramwellGymnastics2012
Robbie BoscoFootball1995
Sue Billek NyhusWomen's Golf2005
Maria Betioli ZanandreaWomen's Track & Field1995
Rex BerryFootball1976
Vanessa Bergman ThelinWomen's Swimming & Diving2005
Tom BellFootball1996
Jackie Beene McBrideWomen's Basketball1999
Ray BeckhamAthletic Department2008
Tristan Baker SchultzWomen's Swimming & Diving1998
Fred BairdMen's Swimming & Diving1983
A
Charles L. AtkinsonFootball1978
Ossie AntonettiMen's Volleyball2010
Danny AingeMen's Basketball1991