Outdoor National Qualifiers
Year Woman Event Result All-American Champion
2024 (8) Sadie Sargent  5000m      
  Taylor Lovell 3000m Steeplechase      
  Riley Chamberlain 1500m      
  Cierra Tidwell Allphin High Jump      
  Gretchen Hoekstre Discus      
  Jaslyn Gardner 100m      
  Rebekah Erikson Pole Vault      
  Jenna Hutchins  10,000m      
2023 (8) Aubrey Frentheway 10,000m 10th (33:45.29) Second Team  
  Ashton Riner-Lunt Javelin 16th (51.00m/167-4) Second Team  
  Adaobi Tabugbo, Jaslyn Gardner, Dolita Shaw, Marianne Barber 4x100m 20th (44.60) Honorable Mention  
  Sami Oblad, Marianne Barber, Dolita Shaw, Brilee Pontius 4x400m 22nd (3:39.56) Honorable Mention  
  Lexy Hallady-Lowry Steeplechase 4th (9:41.85) First Team  
  Claire Seymour 800m 3rd (2:00.55) First Team  
  Meghan Hunter 800m 8th (2:04.05) First Team  
  Cierra Tidwell-Allphin High Jump 7th (1.84m) First Team  
2022 (9) Ashton Riner-Lunt Javelin 1st (58.24/191-1) First Team Champion
  Courtney Wayment 3000m Steeplechase 1st (9:16.00) First Team Champion
  Halley Folsom Walker Heptathlon 8th (5692) First Team  
  Cierra Tidwell-Allphin High Jump 9th (1.80m/5-10.75) Second Team  
  Alex McAllister Javelin 18th (50.71m/166-4) Honorable Mention  
  Claire Seymour 800m 18th (2:04.91) Honorable Mention  
  Sable Lohmeier El Bakri Discus 19th (50.07m/164-3) Honorable Mention  
  Aubrey Frentheway 10,000m 22nd (34:31.59) Honorable Mention  
  Lexy Hallady-Lowry 3000m Steeplechase 23rd (10:31.38) Honorable Mention  
2021 (8) Anna Camp-Bennett 1500m 1st (4:08.53) First Team Champion
  Claire Seymour 800m 4th (2:01.91) First Team  
  Courtney Wayment 3000m Steeplechase 4th (9:32.93) First Team  
  Anna Camp-Bennett 800m 11th (2:03.95) Second Team  
  Alena Ellsworth, Lauren Ellsworth-Barnes, Meghan Hunter, Claire Seymour 4x400m 15th (3:37.05) Second Team  
  Cierra Tidwell-Allphin High Jump 14th (1.78m/5-10) Second Team  
  Whittni Orton  1500m 17th (4:14.99) Honorable Mention  
  Whittni Orton 5000m 18th (16:05.33) Honorable Mention  
2019 (6) Brenna Porter 400m hurdles 5th (57.26) First Team  
  Erica Birk-Jarvis 3000m Steeplechase 5th (9:46.47) First Team  
  Anna Camp-Bennett 800m 8th (2:05.93) First Team  
  Whittni Orton 1500m 8th (4:14.73) First Team  
  Andrea Stapleton-Johnson High Jump 9th (1.78m/5-10) Second Team  
  Lauren Ellsworth-Barnes 800m 11th (2:04.52) Second Team  
2018 (6) Andrea Stapleton-Johnson High Jump 8th (1.78m/5-10) First Team  
  Ashton Riner-Lunt Javelin 11th (50.25m/164-10) Second Team  
  Alyssa Monteverde-Dalton 100mh 24th (15.05) Honorable Mention  
  Whittni Orton 1500m 19th (4:17.84) Honorable Mention  
  Cassidy Pinnock, Brenna Porter, Ellie Quackenbush, Lauren Rawlinson 4x400m 20th (3:39.14) Honorable Mention  
  Brenna Porter 400mh 18th (58.99) Honorable Mention  
2017 (4) Shea Martinez Collinsworth 800m 4th (2:02.30) First Team  
  Kristi Rush-Briggs 3000m Steeplechase 14th (10:01.99) Second Team  
  Andrea Stapleton-Johnson High Jump 16th (1.78m/5-10) Second Team  
  Whittni Orton 1500m 20th (4:21.74) Honorable Mention  
2016 (1) Shea Martinez Collinsworth 800m 3rd (2:02.83) First Team  
2015 (2) Anginae Monteverde Pole Vault 6th (4.30m/14-1.25) First Team  
  Shea Martinez Collinsworth 800m 17th (2:08.48) Honorable Mention  
2014 (2) Shea Martinez Collinsworth 800m 17th (2:06.39) Honorable Mention  
  Andrea Nelson Harrison 3000m Steeplechase 19th (10:23.81) Honorable Mention  
2013 (2) Kelsey Brown 800m 9th (2:04.36) Second Team  
  Natalie Stewart  400m 23rd (53.84) Honorable Mention  
2012 (2) Nachelle Stewart Mackie 800m 1st (2:01.06) First Team Champion
  Allyson Wardell-Andersen Javelin 16th (45.14m/148-1) Second Team  
2011 (5) Ada Robinson  High Jump 9th (1.80m/5-10.75) Second Team  
  Lacey Cramer Bleazard 800m 11th (2:05.42) Second Team  
  Morgan Haws 10,000m 12th (35:22.40) Second Team  
  Katie Palmer 800m 15th (2:06.04) Second Team  
  Diana Blauer High Jump 20th (1.72m/5-7.75) Honorable Mention  
2010 (5) Mindy Neeley McClurkin Long Jump 3rd (6.53m/21-5.25) All-American  
  Angela Wagner 800m 10th (2:06.33)    
  Nachelle Stewart Mackie 800m 18th (2:09.45)    
  Mindy Neeley McClurkin 200m 19th (24.04)    
  Lacey Cramer Bleazard 800m 24th (2:15.92)    
2009 (8) Cecily Lemmon Lew 10,000m 2nd (33:39.97) All-American  
  Lacey Cramer Bleazard 800m 4th (2:03.19) All-American  
  Ada Robinson High Jump 5th (1.83m/6-0) All-American  
  Mindy Neely McClurkin Long Jump 16th (6.01m)    
  Kari Clark Pole Vault 18th (4.00m)    
  Katie Palmer 1500m (19th (4:20.57)    
  IIze Gribule Javelin 21st (44.97m)    
  Amy Menlove Otis Heptathlon DNF    
2008 (3) Angela Wagner 3000m Steeplechase 6th (10:06.05) All-American  
  Carlee Clark-Platt 800m 7th (2:06.61) All-American  
 

Ashley McAllister

Pole Vault 5th (4.05m) All-American  
2007 (9) Kassi Andersen  3000m Steeplechase 5th (9:52.10) All-American  
  Ashley McAllister Pole Vault 5th (4.05m) All-American  
  Whitney McDonald 10,000m 6th (33:26.33) All-American  
  Amy Fowler 3000m Steeplechase 13th (10:22.75)    
  Michelle Turner 800m  14th (2:07.21)    
  Jennifer Grossarth 400mh 17th (58.34)    
  Mindy Neeley McClurkin  Long Jump 19th (6.10m)    
  Heidi Magill 1500m 20th (4:22.01)    
  Kelly Furr Pole Vault NH    
2006 (4) Amy Fowler 3000m Steeplechase 7th (10:08.12) All-American  
  Rena Williams-Chesser 3000m Steeplechase 12th (10:19.47)    
  Michelle Lindsay 800m 19th (2:07.06)    
  Mandy Lonsway Pole Vault 22nd (3.90m/12-9.5)    
2005 (8) Rena Williams-Chesser 3000m Steeplechase 3rd (10:02.21) All-American  
  Amy Menlove Otis Long Jump 4th (6.40m/21-0) All-American  
  Kamila Rywelska Triple Jump 4th (13.61m/44-8) All-American  
  Heidi Magill 1500m 5th (4:15.57) All-American  
  Amy Menlove Otis Heptathlon 9th (5486) All-American  
  Lindsey Steele Metcalf High Jump 11th (1.77m/5-9.75)    
  Aneta Lemiesz 800m 7th (2:33.96) All-American  
  Lisa Pratt 3000m Steeplechase 14th (10:38.05)    
2004 (10) Michaela Mannova 3000m Steeplechase 3rd (9:56.66) All-American  
  Kassi Andersen 3000m Steeplechase 4th (9:58.38) All-American  
  Laura Turner 10,000m 7th (34:56.87) All-American  
  Lindsey Steele Metcalf High Jump 8th (1.84m/6-0.5) All-American  
  Amy Menlove Otis Long Jump 11th (6.26m/20-6.5)    
  Kamila Rywelska Triple Jump 13th (12.96m/42-6.25)    
  Julie Cameron 1500m 15th (4:22.06)    
  Lisa Antonelli  3000m Steeplechase 17th (10:32.97)    
  Ruth Graham 5000m 26th (18:19.13)    
  Amy Menlove Otis 100mh 27th (13.89)    
2003 (6) Kassi Andersen 3000m Steeplechase 1st (9:44.95) All-American Champion
  Lindsey Steele Metcalf High Jump 5th (5-10.5) All-American  
  Jamie Cottle 1500m 7th (4:11.67) All-American  
  Aneta Lemiesz 800m 7th (2:04.03) All-American  
  Katie Martin 5000m 19th (16:43.39)    
  Missy Wood Javelin 24th (40.97m/134-5)    
2002 (8) Michaela Mannova 3000m Steeplechase 1st (9:45.94) All-American Champion
  Lindsey Johnson Javelin 3rd (53.16m) All-American  
  Lindsey Steele Metcalf High Jump 7th (5-10.5) All-American  
  Nikki Hughes Long Jump 8th (6.31m) All-American  
  Kassi Andersen 1500m 9th (4:18.27)    
  Nan Evans 3000m Steeplechase 14th (10:27.56)    
  Linsey Thomsen 10,000m 16th (35:38.62)    
  Jaime Cottle 1500m DNS    
2001 (13) Elizabeth Jackson 3000m Steeplechase 1st (9:49.73) All-American Champion
  Courtney Pugmire Meldrum 3000m Steeplechase 4th (9:59.28) All-American  
  Elizabeth Jackson 5000m 4th (16:19.44) All-American  
  Nan Evans 3000m Steeplechase 5th (9:59.50) All-American  
  Holly Haguewood 800m 8th (2:09.76) All-American  
  Lindsey Thomsen 10,000m 9th (35:09.74)    
  Courtney Pugmire Meldrum 5000m 11th (16:12.39)    
  Jeana Bingham High Jump 14th (1.73m/5-8)    
  Tara Northcutt Rohatinsky 10,000m 18th (38:06.21)    
  Maret Komarova Heptathlon 19th (4962)    
  Missy Wood Javelin 20th (41.61m/136-6)    
  Tara Haynes 3000m Steeplechase DNF    
  Sharolyn Shields-Turner 1500m 13th (4:22.63)    
2000 (14) Susan Taylor 1500m 1st (4:13.03) All-American Champion
  Tara Northcutt Rohatinksy 10,000m 1st (33:49.24) All-American Champion
  Marty Aparicio 10,000m 4th (16:11.90) All-American  
  Jeana Bingham High Jump 4th (5-11.25) All-American  
  Kirsten Bolm 100mh 4th (19.93) All-American  
  Melanie Steere 800m 6th (2:03.40) All-American  
  Kirsten Bolm Long Jump 11th (6.18m/20-3.5)    
  Sharolyn Shields-Thayer 3000m 11th (9:33.42)    
  Tara Northcutt Rohatinksy 5000m 13th (16:46.68)    
  Becky Jackson Pole Vault 14th (3.75m/12-3.5)    
  Laurel Hildebrant 10,000m 17th (35:28.08)    
  Milena Alver 400mh 15th (58.66)    
  Holly Gibbons 400mh 14th (58.43)    
  Laura Heiner 3000m 16th (9:48.46)    
1999 (22) Tara Northcutt Rohatinsky 10,000m 2nd (34:04.02) All-American  
  Sharolyn Shields-Thayer 3000m 4th (9:34.41) All-American  
  Marty Aparicio 10,000m 5th (34:09.88) All-American  
  Maggie Chan 5000m 7th (16:27.95) All-American  
  Emily Nay 10,000m 8th (34:43.98) All-American  
  Elizabeth Jackson 5000m 8th (16:31.94) All-American  
  Alicia Brimhall Heptathlon 8th (5575) All-American  
  Treva Bryant 800m 8th (2:06.06) All-American  
  Maggie Chan 3000m 9th (9:48.55)    
  Julie Bennion 400mh 10th (58.41) All-American  
  Kirsten Bolm Long Jump 10th (6.18m/20-3.5)    
  Kristel Berendsen Triple Jump 10th (13.11m/43-0.25)    
  Sara Higham Pole Vault 10th (3.80m/12-5.5)    
  Tara Haynes 3000m 11th (10:05.24)    
  Alicia Brimhall Long Jump 12th (6.11m/20-0.5)    
  Kara Ormond 5000m 12th (16:48.46)    
  Laura Heiner 3000m 16th (9:46.57)    
  Lindsay Jones 3000m 12th (9:38.82)    
  Melanie Steere 1500m 17th (4:31.26)    
  Jolee Gillespie 1500m 14th (4:29.77)    
  Kirsten Bolm 100mh 11th (13.10)    
  Amy Curtis  Pole Vault 20th (43.43m/142-6)    
1998 (17) Tiffany Lott-Hogan Heptathlon 1st (5982) All-American Champion
  Courtney Pugmire Meldrum 3000m Steeplechase 2nd (9:22.91) All-American  
  Emily Nay 10,000m 3rd (34:10.62) All-American  
  Amy Christiansen Hammer Throw 2nd (63.48m/208-3) All-American  
  Amy Christiansen Shot Put 4th (17.46m/57-3.5) All-American  
  Marsha Mark Heptathlon 4th (5625) All-American  
  Dixie Williams 400mh 6th (58.29) All-American  
  Elizabeth Jackson 3000m 10th (9:31.25)    
  Becky Jackson Pole Vault 10th (3.55m/11-7.75)    
  Marsha Mark  Javelin 11th (50.18m/164-7)    
  Lindsey Jones-Nadauld 1500m 12th (4:28.53) All-American  
  Jeana McDowell High Jump 15th (1.73m/5-8)    
  Tiffany Lott-Hogan Javelin 16th (48.82m/160-2)    
  Marsha Mark Long Jump 18th (5.90m/19-4.25)    
  Treva Bacon Bryant 800m 12th (2:07.46)    
  Maggie Chan 3000m 19th (9:56.57)    
  Tiffany Lott-Hogan 100mh 14th (13.55)    
1997 (11) Tiffany Lott-Hogan Heptathlon 1st (6211) All-American Champion
  Tiffany Lott-Hogan 100mh 3rd (12.97) All-American  
  Tiffany Lott-Hogan Javelin 4th (175-4) All-American  
  Maggie Chan 3000m 6th (9:14.90) All-American  
  Ashley Mohanan 1500m 8th (4:20.20) All-American  
  Shauna Rohbock Heptathlon 8th (5404) All-American  
  Kristel Berendsen Triple Jump 12.46m/40-10.5    
  Treva Bacon Bryant 800m 19th (2:08.35)    
  Elizabeth Jackson 3000m 19th (9:42.31)    
  Dixie Williams 400mh 21st (59.42)    
  Windy Jorgensen  100m 28th (11.94)    
  Lynette Jorgensen 3000m 21st (10:19.89)    
1996 (7) Alicia Brimhall Heptathlon 4th (5524) All-American  
  Amy Christiansen Shot Put 4th (16.85m/55-3.5) All-American  
  Melinda Boice Hale High Jump 5th (1.82m/5-11.5) All-American  
  Dawn Tabla Johnson Hammer Throw 6th (58.64m/192-5) All-American  
  Courtney Pugmire Meldrum 3000m 7th (9:23.05) All-American  
  Maggie Chan 1500m 15th (4:26.18)    
  Janeth Caizalitin Alder 3000m  7th (9:23.05) All-American  
  Ashley Monahan 1500m 13th (4:25.27)    
1995 (5) Amy Christiansen Shot Put 5th (52-4) All-American  
  Tiffany Lott-Hogan Heptathlon 6th (5406) All-American  
  Janeth Caizalitin Alder 1500m 5th (4:20.84) All-American  
  Melissa Baleras 1500m 10th (4:26.54)    
  Petra Juraskova Discus 14th (47.58m)    
  Amy Christiansen Shot Put 8th (15.38m) All-American  
  Petra Juraskova Shot Put 12th (14.91m)    
  Melinda Boice Hale High Jump NH    
  Tiffany Lott-Hogan Javelin 21st (42.48m)    
1993 (4) Cathie Guischard 200m 21st (25.80)    
  Tonya Todd 3000m 11th (9:36.09)    
  Heather Witney 5000m 15th (17:00.59)    
  Brooke Stanton 400mh 15th (1:00.41)    
1992 (6) Dorota Buczkowska 1500m 7th (4:22.88) All-American  
  Leann Whitesides 10,000m DNS    
  Anu Kalijurand 100mh 18th (13.83)    
  Shu Hwa Wang  Long Jump 8th (6.16m) All-American  
  Anna Mosdell Discus 1st (54.78m) All-American Champion
  Anu Kalijurand Heptathlon 1st (6142) All-American Champion
1991 (7) Dorota Buczkowska 1500m 9th (4:20.91)    
  Nicole Birk 3000m 7th (9:16.38) All-American  
  Anu Kalijurand 100mh 9th (13.34)    
  Kartsi Leppaluoto Shot Put 12th (14.24m)    
  Anna Mosdell Discus 1st (54.04) All-American Champion
  Hui-Chen Lee Javelin 3rd (53.90m) All-American  
  Anu Kalijurand Heptathlon 2nd (5671) All-American  
1990 (4) Leann Whitesides 10,000m 16th (36:34.97)    
  Kartsi Leppaluoto Shot Put 8th (15.13m) All-American  
  Cathy James Discus 3rd (50.26m) All-American  
  Any Kalijurand Heptathlon 4th (5642) All-American  
1989 (4) Cathy James Discus 8th (49.94m/163-10) All-American  
  Chris Wilson  High Jump 6th (1.79m) All-American  
  Christy Opara Long Jump 1st (6.46m/21-2) All-American Champion
  Hui-Chen Lee  Javelin 4th (53.54m/175-8) All-American  
1988 Noeleen Mullan 1500m 8th (4:20.38) All-American  
  Nancy Anderson 10,000m 18th (35:35.02)    
  Chris Wilson High Jump 12th (1.77m/5-9.75)    
  Hui-Chen Lee Javelin 12th (47.10m/154-6)    
1987 (5) Julie Jenkins 800m 1st (2:02.52) All-American Champion
  Julie Jenkins 1500m 5th (4:15.96) All-American  
  Susan Devries 100mh 15th (13.76)    
  Hui-Chen Lee  Javelin 4th (53.38m/171-10) All-American  
  Eva Karblom Heptathlon 2nd (5965) All-American  
1986 (3) Eva Karblom Heptathlon 3rd (5621) All-American  
  Sarah Bellenger Shot Put 16th (14.63m)    
  Angela Bridfeman 200m 23rd (24.28)    
1985 (7) Angela Cook 1500m 14th (4:22.60)    
  Aisling Molloy 1500m 16th (4:24.88)    
  Noeleen Mullan 1500m 18th (4:30.23)    
  Jill Holiday 3000m 4th (9:17.67) All-American  
  Janell Burgon 10,000m 10th (35:59.10)    
  Pie West  Long Jump 21st (20-0)    
  Melinda Clark High Jump 17th (5-11)    
1984 (8) Aisling Molloy 1500m 8th (4:19.43) All-American  
  Avril McClung 3000m 10th (9:23.29)    
  Jill Holiday  5000m 10th (16:32.20)    
  Janell Neeley 10,000m 10th (33:44.10)    
  Laureen Dew High Jump 16th (5-9)    
  Julie Jones Shot Put 17th (46-11)    
  Julie Jones Discus 10th (167-6)    
  Catherine Zuninga Javelin 17th (159-0)    
1983 (5) Jill Holiday  3000m 15th (9:37.46)    
  Carey May 10,000m 2nd (33:04.23) All-American  
  Julie Ann Jones Shot Put 16th (14.48m)    
  Julie Ann Jones Discus 5th (54.16m) All-American  
  Jacque Norton Discus 18th (47.94m)    
1982 (5) Julie Ann Jones Discus 11th (49.06)    
  Maria Zanandraea High Jump 4th (1.84m) All-American  
  Carey May 10,000m 8th (35:08.71) All-American  
  Aisling Molloy 800m 26th (2:10.95)    
  Janell Neeley  5000m 16th (17:23.76)